Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ


Recommended Posts

Κορίτσια άπ΄ότι ακούω και απ' ότι διαβάζω οι περισσότερες παίρνεται σίδηρο και μαγνήσιο.Εγώ όμως παρ' όλο που πμήκα στον 5ο μήνα δεν παίρνω τίποτα εκτός απο το filicine.

Όταν ρώτησα τον γιατρό αν πρέπει να πάρω κάτι(μετά απο τις εξετάσεις 1ου τριμήνου) μου είπε ότι δεν χρειάζεται κάτι γιατί οι εξετάσεις ήταν πάρα πολύ καλές.(αιματοκρίτης 39).

Λογικά δεν πρέπει να πάρω έστω μαγνήσιο ή εξαρτάται ?

θα μου πεί άραγε να ξανακάνω εξετάσεις τώρα στο 2ο τρίμηνο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα με έβαλε να παίρνω μαγνήσιο μετά από τη δεύτερη αποκολλιση που έπαθα για να είναι ήρεμη η μήτρα μου και να μην μου ξανασυμβεί. Φαντάζομαι οτι αν δεν είχα πάθει τη δεύτερη δεν θα μου έδινε το μαγνήσιο. Τώρα για το σίδηρο... με τέτοιο αιματοκρίτη κούκλα μου τι σίδηρο να σου δώσει? :D

Εξετάσεις γενικές αίματος και ούρων έκανα μία φορά το μήνα οπότε φαντάζομαι θα κάνεις και άλλες και εσύ :wink:

Πάντως μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι. Ο γιατρός σου ξέρει τι πρέπει να κάνεις. Ούτως ή άλλως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο αιματοκρίτης μου ήταν 40 αλλά μου έδωσε σίδηρο από την 7η εβδομάδα και στις επαναληπτικές που έκανα στον 5ο μήνα ο αιματοκρίτης είχε κατέβει στο 37. :shock: Νομίζω ότι οι ανάγκες του οργανισμού σε σίδηρο διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Μην ανυσηχείς όμως, εμπιστέψου τον γιατρό σου και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη έπαιρνα filicine απ'την αρχή, σίδηρο & ασβέστιο από τον 3ο. Είχα όμως χαμηλό αιματοκρίτη, ως το 29 έφτασε.

Τώρα στη 2η, έπαθα μία σχετική αποκόλληση, παίρνω ξανά filicine, utrogestan,, μαγνήσιο, σίδηρο κα ασβέστιο.. Και χαπάκιας να ήμουν, τόσες κάψουλες δε θα κατάβαζα τη μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη έπαιρνα filicine απ'την αρχή, σίδηρο & ασβέστιο από τον 3ο. Είχα όμως χαμηλό αιματοκρίτη, ως το 29 έφτασε.

Τώρα στη 2η, έπαθα μία σχετική αποκόλληση, παίρνω ξανά filicine, utrogestan,, μαγνήσιο, σίδηρο κα ασβέστιο.. Και χαπάκιας να ήμουν, τόσες κάψουλες δε θα κατάβαζα τη μέρα!!

 

Το ίδιο cocktail παίρνω και εγώ εκτός βέβαια από τα utrogestan που τα έχω κόψει εδώ και κάτι μήνες :wink: Κάποια στιγμή έπαιρνα 14 χάπια την ημέρα. Τώρα έχουμε περιοριστεί στα 8 :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΕΡΙΤΤΙΝΗ, ΔΗΛΑΔΗ Η ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΙΔΗΡΟΥ. ΑΝ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΣΟΥ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδινε σίδηρο γιατί είχα ούτως ή άλλως ξεκινήσει με αναιμία. Έφτασα μέχρι 27 αιματοκρίτη...

Μαγνήσιο μου έδωσε προς το τέλος της εγκυμοσύνης, αφού του παραπονέθηκα για κράμπες και αϋπνίες.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έδωσε σίδηρο από την αρχή της εγκυμοσύνης, γιατί είχα χαμηλό αιματοκρίτη. μαγνήσιο ξεκίνησα να παίρνω από τον 4 μήνα, λόγω όμως των συσπάσεων που είχα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, απλά αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν όλες να παίρνουν κι εγώ όχι?

 

τώρα που θα πάω θα ρωτήσω πάλι :wink:

μην ανυσηχείς κι εγώ μαγνήσιο δεν πήρα καθόλου και σίδηρο πήρα στον 6ο μήνα αφού ο αιματοκρίτης μου ήταν πολύ καλός μόλις έπεσε κάτω από το όριο τότε μου έδωσε χάπια!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγνήσιο δεν έχω πάρει καθόλου...

filicine παίρνω από την αρχή της εγκυμοσύνης...σίδηρο και ασβέστιο ξεκινήσαμε στον 4ο μήνα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας.

Εγώ κορίτσια ξεκινησα με το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας (ευτυχώς ο σύζυγος δεν το έχει), αιματοκρίτη 34,8 και φεριτίνη 10 :!::!::!:

στο 1ο τρίμηνο επαιρνα 2 filicine και έπεσε ο αιματοκρίτης στα 30,5. Μετά μου έδωσε σίδηρο (2 χάπια τη μέρα) και 2 filicine. Στον 5ο μηνα είχα σίδηρο 168! και μου μείωσε τη δόση σε 1 χάπι τη μέρα (αλλά με 3 filicine).

Πίνω και το ασβέστιο από 4ο μήνα και μέχρι στιγμής όλα οκ.

Αυτό για το μαγνήσιο δεν ήξερα ότι έχει να κάνει με συσπάσεις. Ευτυχώς μεχρι τώρα δε χρειάστηκε να πάρω ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΧΑΠΙΑ, αλλά μέχρι στιγμής......

 

:?

 

κορίτσια ένα είναι σίγουρο....ΥΠΟΜΟΝΗ και όλα θα γίνουν όπως πριν και καλύτερα :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Αχ NIKOL28 είμαστε στον αντίποδα! Εγώ ανησυχώ γιατί μ'έχει φορτώσει αρκετά. Μακάρι να μη μου έδινε τίποτε, όλ'αυτά τα σκευάσματα είναι συνθετικά και όσο να'ναι επιβαρύνουν τον οργανισμό στην επεξεργασία τους, νεφροί, κλπ.. Μην ανησυχείς, ο γιατρός σου ξέρει τι κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη έπαιρνα filicine απ'την αρχή, σίδηρο & ασβέστιο από τον 3ο. Είχα όμως χαμηλό αιματοκρίτη, ως το 29 έφτασε.

Τώρα στη 2η, έπαθα μία σχετική αποκόλληση, παίρνω ξανά filicine, utrogestan,, μαγνήσιο, σίδηρο κα ασβέστιο.. Και χαπάκιας να ήμουν, τόσες κάψουλες δε θα κατάβαζα τη μέρα!!

Κι εγώ ακριβώς στα ίδια είμαι... Αφού σκέφτομαι μηπως βγει ντοπαρισμένο το παιδί μου...!!!!! :) Ο δικός μου αιματοκρίτης έφτασε ως το 30 στη πρωτη, και τώρα έχω 31.8

Στα πόσα κάνουν μετάγγιση????

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Marilena.s αν θυμάμαι καλά γύρω στο 25.. Ίσως πέφτω λίγες μονάδες έξω. Ο γιατρός μου είχε πει πως αν ώσπου να γεννήσω δεν είχα 32 δε θα μου έκαναν καισαρική, παρά μόνο με μετάγγιση. Το τελευταίο 3μηνο όμως ήμουν άρχοντας: γύρω στο 35-36!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ δεν επαιρνα ούτε φ.οξύ!!! :roll::roll::roll:

Μέχρι που στην 27η εβδδομάδα αρχισα να νυσταζω περισσοτερο και του το είπα και μου εδωσε σίδηρο! Παιρνω εδω κι ενα μηνα...Ασβέστιο μου είπε οτι η γυναικα το χρειαζεται πραγματικά μετα τη γεννα και θα παρω τοτε! Φ.οξυ πηρα 15 μερες στον 2ο προληπτικά!Εξετασεις μετα τον προγεννητικο εκανα με την καμπυλη ζαχαρου στην 27η .Οντως ειχε πεσει ο αιματοκριτης απο 39-41 που είχα πριν στο 33. Κατα τάλλα καλα..

Μου είπε γενικώς οτι στην Ελλάδα γινονται πολυ περισσοτερες εξετασεις στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και από τις χώρες που εχουν το μεγαλύτερο πληθυσμό της Ευρώπης και οτι όπως σε όλα ειμαστε και σάυτο υπερβολικοι...ετσι μου είπε... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν επαιρνα ούτε φ.οξύ!!! :roll::roll::roll:

Μέχρι που στην 27η εβδδομάδα αρχισα να νυσταζω περισσοτερο και του το είπα και μου εδωσε σίδηρο! Παιρνω εδω κι ενα μηνα...Ασβέστιο μου είπε οτι η γυναικα το χρειαζεται πραγματικά μετα τη γεννα και θα παρω τοτε! Φ.οξυ πηρα 15 μερες στον 2ο προληπτικά!Εξετασεις μετα τον προγεννητικο εκανα με την καμπυλη ζαχαρου στην 27η .Οντως ειχε πεσει ο αιματοκριτης απο 39-41 που είχα πριν στο 33. Κατα τάλλα καλα..

Μου είπε γενικώς οτι στην Ελλάδα γινονται πολυ περισσοτερες εξετασεις στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και από τις χώρες που εχουν το μεγαλύτερο πληθυσμό της Ευρώπης και οτι όπως σε όλα ειμαστε και σάυτο υπερβολικοι...ετσι μου είπε... :roll::roll::roll:

Κομματάκι υπερβολικός μου φαίνεται ο γιατρός σου!!!! Καλά για όλα τα άλλα, αλλά το φυλικό οξυ το δίνουν για να προλάβουν ανωμαλίες νευρικής φύσεως του εμβρύου χωρια που βοηθά στην αποθήκευση σιδήρου... και σκέψου οτι πολλές κοπέλες το παίρνουν οταν ξεκινήσουν τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Καλά δεν το συζητώ οτι έκανες εξετάσεις στα μέσα του 7ου μηνα... αυτό για μενα είναι απαράδεκτο. Κι αν είχες ανεβασμένο λεύκωμα στα ουρα σημάδι προεκλαμψίας που θα το καταλάβαινε; τα νύχια του θα μύριζε; και γιατί δηλ να πέσει τόσο πολύ ο αιματοκρίτης σου ενώ θα μπορούσες να τον συντηρείς σε επίπεδα που είναι πιο κοντά στον οργανισμό σου;; να σου πω και κατι: εγω που έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και 29 να φτάσει ο αιματοκρίτης μου δεν θα το πολυκαταλάβω, ο οργανισμός μου έχει συνηθίσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Εσύ όμως με 33 από 39-41 πρέπει να σερνόσουν βρε πουλάκι μου...

Τί να πω; δεν θέλω να σε αγχώσω, απλά μου έκανε εντύπωση αυτή η λογική του γιατρού σου. Αφού είσαι καλά, όλα καλά!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν επαιρνα ούτε φ.οξύ!!! :roll::roll::roll:

Μέχρι που στην 27η εβδδομάδα αρχισα να νυσταζω περισσοτερο και του το είπα και μου εδωσε σίδηρο! Παιρνω εδω κι ενα μηνα...Ασβέστιο μου είπε οτι η γυναικα το χρειαζεται πραγματικά μετα τη γεννα και θα παρω τοτε! Φ.οξυ πηρα 15 μερες στον 2ο προληπτικά!Εξετασεις μετα τον προγεννητικο εκανα με την καμπυλη ζαχαρου στην 27η .Οντως ειχε πεσει ο αιματοκριτης απο 39-41 που είχα πριν στο 33. Κατα τάλλα καλα..

Μου είπε γενικώς οτι στην Ελλάδα γινονται πολυ περισσοτερες εξετασεις στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και από τις χώρες που εχουν το μεγαλύτερο πληθυσμό της Ευρώπης και οτι όπως σε όλα ειμαστε και σάυτο υπερβολικοι...ετσι μου είπε... :roll::roll::roll:

Κομματάκι υπερβολικός μου φαίνεται ο γιατρός σου!!!! Καλά για όλα τα άλλα, αλλά το φυλικό οξυ το δίνουν για να προλάβουν ανωμαλίες νευρικής φύσεως του εμβρύου χωρια που βοηθά στην αποθήκευση σιδήρου... και σκέψου οτι πολλές κοπέλες το παίρνουν οταν ξεκινήσουν τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Καλά δεν το συζητώ οτι έκανες εξετάσεις στα μέσα του 7ου μηνα... αυτό για μενα είναι απαράδεκτο. Κι αν είχες ανεβασμένο λεύκωμα στα ουρα σημάδι προεκλαμψίας που θα το καταλάβαινε; τα νύχια του θα μύριζε; και γιατί δηλ να πέσει τόσο πολύ ο αιματοκρίτης σου ενώ θα μπορούσες να τον συντηρείς σε επίπεδα που είναι πιο κοντά στον οργανισμό σου;; να σου πω και κατι: εγω που έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και 29 να φτάσει ο αιματοκρίτης μου δεν θα το πολυκαταλάβω, ο οργανισμός μου έχει συνηθίσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Εσύ όμως με 33 από 39-41 πρέπει να σερνόσουν βρε πουλάκι μου...

Τί να πω; δεν θέλω να σε αγχώσω, απλά μου έκανε εντύπωση αυτή η λογική του γιατρού σου. Αφού είσαι καλά, όλα καλά!

 

 

H αληθεια ειναι πως για τα συμπληρώματα δεν ξερω αν θα συμφωνησω μαζι του γιατι μου ειπε αν ακολουθω ενα συγκεκριμενο καλο διαιτολογιο που μου ειχε δωσει δεν θα εχω προβλημα! Αλλα για τις εξετασεις συμφωνω μαζι σου! Ημουν ετοιμη να κανω μονη μου πλεον αλλα με προλαβε!Ευτυχως όλα καλα. Εν τω μεταξυ νομιζω οτι ψιλιαστηκα την ελλειψη σιδηρου απο το ποσο γρηγορα γριπωνομουν μεχρι που αρχισα να εχω φοβερη υπνηλια μολις τελειωνε το 2ο τριμηνο.. Αλλα γενικως δεν εχασα την ενεργεια μου. Παντως εξετασεις πρεπει να γινονται νομιζω.. δηλ. μη δωσεις συμπληρωμα προληπτικα συμφωνω... αλλα δες τουλαχιστον αν το χρειαζομαι! :roll: Αυτα που λεει παντως τα ειδα γραμμενα σε αγγλικο βιβλιο εγκυμοσυνης και φανταζομαι ειναι της αγγλικης σχολής... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια είναι σημαντικό να παιρνουμε φολικό οξύ κατά την διάρκεια των πρώτων 3 μηνών διότι βοηθά στην παραγωγή νέων κυττάρων...ο σίδηρος δίνεται προληπτικά λόγω αυξημένου όγκου αίματος και επειδή το έμβρυο αποθηκεύει στο συκώτι του,αφού το χρειάζεται για τους πρώτους 6 μήνες ζωής του.Το ασβέστιο δίνεται ώστε να μην υπάρχει απώλεια απο τα οστά και τα δόντια της μητέρας..

dev171pbs__.png

Link to comment
Share on other sites

Το φυλλικό οξύ μειώνει τον κίνδυνο γεννητικών ανωμαλιών της σπονδυλικής στήλης και του εγκεφάλου, που ονομάζονται ανωμαλίες του νευρικού σωλήνα, όπως η δισχιδής ράχη (μια σοβαρή γενετική κατάσταση, που εμφανίζεται όταν αποτυγχάνει να κλείσει εντελώς ο σωλήνας γύρω από το κεντρικό νευρικό σύστημα, κυρίως στη σπονδυλική στήλη).

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οι ανάγκες του οργανισμού σας σε σίδηρο αυξάνονται μιας και ο όγκος του αίματος αυξάνεται σχεδόν 1,7 λίτρα (κατά 40% περίπου), και ο σίδηρος αποτελεί ένα βασικό συστατικό των ερυθρών αιμοσφαιρίων του αίματος. Πολλές γυναίκες, χορτοφάγοι ή όχι, χρειάζονται συμπληρώματα σιδήρου έτσι ώστε να παραχθούν αυτά τα επιπλέον ερυθρά αιμοσφαίρια.

 

Ασβέστιο. Μια γυναίκα χρειάζεται διπλάσιο ασβέστιο όταν είναι έγκυος, περίπου 1.500 mg ασβεστίου ημερησίως. Το ασβέστιο βρίσκεται στα γαλακτοκομικά προϊόντα, στα φυλλώδη λαχανικά, στις σαρδέλες και στον κονσερβοποιημένο σολομό. Το ασβέστιο είναι σημαντικό για την ανάπτυξη των δοντιών και των οστών του μωρού και συμβάλει στην καλή υγεία των δικών σας δοντιών και οστών. Κατά την διάρκεια της κύησης χρειάζεστε 1200-1500 mg ασβέστιο ημερησίως, ή 3-4 ποτήρια αποβουτυρωμένου γάλακτος. Τα συμπληρώματα ασβεστίου βοηθούν στον έλεγχο της πίεσης του αίματος και μειώνουν τις πιθανότητες υπέρτασης και προεκλαμψίας.

 

Επίσης να αποφεύγετε τα αλμυρά πρωτεϊνούχα τρόφιμα, καθώς και το τσάι ή καφέ, μιας και αυτά εμποδίζουν την σωστή απορρόφηση του ασβεστίου από τον οργανισμό σας.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει παντως τα ειδα γραμμενα σε αγγλικο βιβλιο εγκυμοσυνης και φανταζομαι ειναι της αγγλικης σχολής... :lol::lol::lol:

 

κι ο δικός μου είναι της αγγλικής σχολής :lol: αλλά οι εξετάσεις εξετάσεις και τα συμπληρώματα συμπληρώματα...που είναι πολύ βασικά κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε αυτά που έγραψα πιο πάνω...για ποιό λόγο δηλ. χρειαζόμαστε κάποια συμπληρώματα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεει παντως τα ειδα γραμμενα σε αγγλικο βιβλιο εγκυμοσυνης και φανταζομαι ειναι της αγγλικης σχολής... :lol::lol::lol:

 

κι ο δικός μου είναι της αγγλικής σχολής :lol: αλλά οι εξετάσεις εξετάσεις και τα συμπληρώματα συμπληρώματα...που είναι πολύ βασικά κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε αυτά που έγραψα πιο πάνω...για ποιό λόγο δηλ. χρειαζόμαστε κάποια συμπληρώματα :wink:

 

Ax εγώ σε πιστεύω και τα διαβαζω συνεχεια αλλα σάυτη τη φαση τι μπορώ να κάνω; Να αλλαξω γιατρό;Οτι έγινε εγινε.. ευτυχως το παιδι παιρνει αυτα που χρειαζεται! Ελπιζω να μη ρημαξω εγω! Φ.οξύ πηρα στο πρωτο τριμηνο αλλα νομιζω 15-20 μερες!Παντως και ο οδοντιατρος μου είπε οτι το ασβεστιο που παιρνει το παιδι δεν επιρρεαζει τα δοντια.Σιδηρο παιρνω εδω κι ενα μηνα δηλαδη απο 26 εβδομαδων.Ασβεστιο μου εδωσε ο γιατρος του ικα και λεω να το αρχισω εστω σποραδικα απο μονη μου!Οι εξετασεις ηταν τελειες κατα τάλλα δεν ξερω ποτε θα ξανακανω...το μωρακι καλα ειναι.. καθε 3 βδομαδες παω και με παρακολουθει, πιεση δεν εχω ουτε λευκωμα και πηρα μονο 6 κιλα ως τωρα.Καμπυλη εκανα 50 μλ και ειχα 67 στο 0΄και 110 στο 60'. Αυτα... :roll::roll::roll: Ισως ειμαι τυχερη! Παντως καθε φορα τον πιεζα και μου ελεγε οτι ανησυχω υπερβολικα! :roll::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις σ΄αυτήν την περίπτωση...ο καθένας πράττει για τον εαυτό του ότι νομίζει για σωστότερο :wink::wink:

εγώ πάντως και να μην μου τα έδινε θα τα έπαιρνα από μόνη μου γιατι ξέρω πόσο πολύτιμα είναι για μένα και το μωρό μου :wink::wink:

 

Της κουμπάρας μου της χάλασαν 2 δόντια στην εγκυμοσύνη πάντως ....

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις σ΄αυτήν την περίπτωση...ο καθένας πράττει για τον εαυτό του ότι νομίζει για σωστότερο :wink::wink:

εγώ πάντως και να μην μου τα έδινε θα τα έπαιρνα από μόνη μου γιατι ξέρω πόσο πολύτιμα είναι για μένα και το μωρό μου :wink::wink:

 

Της κουμπάρας μου της χάλασαν 2 δόντια στην εγκυμοσύνη πάντως ....

 

Συμφωνω αλλα δεν χαλανε απο ελλειψη ασβεστιου.. ή απο εμετους ή απο την αυξηση της προγεστερονης λογω των βακτηριδιων που συσσορευονται και θελει πολυ καλο πλυσιμο κι ας ματωνουν..με παρακολουθει καθε μηνα οδοντιατρος αλλα τα εχω διαβασει επισης! Σέυχαριστω παντως πολυ για τις συμβουλες και σου ευχομαι ολοψυχα με το καλο το μωρακι σου που πλησιαζεις.. και μιας και μενουμε στην ιδια πολη μπορει καποτε να γνωριστουνε η κορη μου με το γιο σου! :lol::lol::lol: ποτε δεν ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...