Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κριση!!


Recommended Posts

Κοριτσια να σας θεσω μια ερωτηση επικαιρη!η οικονομικη κριση σημερα,που ολοι ξερουμε πως ειναι τα πραγματα,εχει επιρρεασει καθολου τη σχεση σας με τον αντρουλη σας;να υπαρχει γκρινια η λογω μειωσης διασκεδασης πχ να ρουτινιαζετε σπιτι;εμας αν η οικονομικη κριση μας εχει πιασει για τα καλα,δοξα το Θεο δεν εχουμε τετοια προβληματα,απλα το ακουω απο φιλες μου οτι τσακωνονται και τετοια και ειναι καπως λυπηρο.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω σε γενικές γραμμές όλοι έχουμε "σφιχτεί" λίγο. Εκεί που πρώτα λέγαμε α! θα κάνουμε αυτό θα κάνουμε εκείνο, τώρα είμαστε ποιο επιφυλακτικοί στις κινήσεις μας ή αγορές μας. Τα έχουμε πάει όλα "Από Σεπτέμβριο!!!" και βλέπουμε ;). Το καλό είναι ότι δεν πληρώνουμε ενοίκιο και δεν έχουμε κανένα είδους δάνειο οπότε εγώ λέω την υγειά μας να' χουμε και όλα καλά θα πάνε...θα περάσουμε και με λιγότερα...

Όσο αφορά διασκέδαση αυτή την έχουμε ξεχάσει εδώ και 5 χρόνια :( :( όσο είναι η μικρούλα μου αφού δεν έχουμε βοήθεια. Οπότε έχουμε φτάσει στο σημείο να περιμένουμε να γίνει κανένας γάμος ή καμμία βάπτιση για να διασκεδάσουμε με σημασία που εννοούμε εμείς οι Έλληνες .. αυτή είναι η κρεπάλη μας:lol::lol:

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε "νιώσει" την κρίση περισσότερο ως μελλοντική απειλή...Δηλαδή, δεν έχουμε σφίξει το ζωνάρι λόγω κρίσης αλλά έχουμε περιορίσει τις εξόδους μας στο ελάχιστο λόγω μωρού, μια και δεν το αφήνουμε σε γιαγιακοπαππούδες παρά μόνο καθημερινές λόγω δουλειάς. Επίσης, έχουμε περιορίσει στο ελάχιστο τα έξοδά μας για ρούχα/παπούτσια κ.λπ. πολύ απλά διότι δε μας απασχολούν και τόσο αφού δε βγαίνουμε όπως παλιά :cool: (κοινώς, τί τη θέλω την καινούργια γόβα αφού δε θα τη βάλω?? - χαχαχα). Οπότε κάνουμε οικονομία αλλά για λόγους άλλους.

 

Αλλά η αλήθεια είναι ότι ζούμε με ένα μόνιμο άγχος/φόβο για το αύριο. Τί θα γίνει αν μείνουμε άνεργοι, τί θα γίνει αν ξεμείνουμε από τα λίγα "έτοιμα" που έχουμε καταφέρει με κόπο να μαζέψουμε κ.λπ. Προς το παρόν, δόξα τω Θεώ, δεν έχω παράπονο. Μόνο όταν έρχεται η ΔΕΗ με πιάνει έμφραγμα και όταν πάω να βάλω βενζίνη στο αμάξι.....

 

Πάντως εμείς όντως ρουτινιάζουμε σπίτι τα βράδια αλλά όσο φέγγει ο ήλιος....το μωρό παραμάσχαλα και δρόμο.... Και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με αυτό. Εμείς γκρινιάζουμε και τσακωνόμαστε για πλείστους άλλους λόγους (γιατί πέταξες τις βρωμόκαλτσες στην καρέκλα, γιατί δεν άδειασες τα σκουπίδια, βάλε σουβέρ κάτω από το ποτηρι κ.λπ.).

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν εχεις δανεια σημερα εισαι πλουσιος.η φτωχεια φερνει και γκρινια.εμεις σαν ζευγαρι νομιζω μας ενωσε η κριση....βλεπω τα ζορια και φυσικα δεν εχω απαιτησεις ουτε για μια βολτα στο παρκο με σπορια που λεει ο λογος.και δυστυχως τα πραγματα θα χειροτερεψουν....ας ελπισουμε οτι θα μεινουμε ενωμενοι.καλη δυναμη σε ολους μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εργάζομαι full time , ο σύζυγος από τον προηγούμενο Αύγουστο 4 ωρο και από το Δεκέμβρη που μας πέρασε ταμείο ανεργίας…

Ευτυχώς το σπίτι είναι δικό μας και δεν έχουμε δάνεια.

Τα βγάζουμε πέρα ίσα-ίσα μην πω στο παρατσακ για μέσα. Έχουν κοπεί όλα τα εξτρα , έξοδοι ,εκδρομές, τα Σαββατοκύριακα στο χωριό που έχουμε σπίτι δικό μας αρχίζω να τα σκέφτομαι λόγω βενζίνης…

Όταν έρχεται ΔΕΗ και κοινόχρηστα μαζί , γονατίζουμε (έχετε δει τη διαφήμιση με τα ασφάλιστρα αυτοκινήτου , που της τρέχει το δάκρυ? Έτσι είμαι κι εγώ!).

Δεν έχω τρελλές απαιτήσεις , αλλά αναπολώ τον καιρό που μπορούσα να βγω έξω και να ξοδέψω χωρίς να σκέφτομαι πόσα ποτά θα πιω και πήγαινα και ταξιδάκια στο εξωτερικό…

Συνειδητοποίησα κάποια στιγμή ότι για περίπου 20 χρόνια ψώνιζα ασύστολα!!!

Ανακάλυψα ότι είχα περισσότερα ρούχα και πράγματα από όσα χρειαζόμουν (πραγματικά , τι να την κάνεις την καινούργια γόβα άμα δεν πας πουθενά!).

Έμαθα να βάζω τις «ανάγκες» μου σε τάξη κι αυτό όχι λόγω κρίσης αλλά λόγω του ότι ήρθε το παιδί μας!

Ναι , υπάρχει γκρίνια λόγω κρίσης , αλλά δεν αισθάνομαι να ρουτινιάζουμε στο σπίτι , έτσι κι αλλιώς λόγω παιδιού είμαστε μέσα. Η γκρίνια έχει να κάνει με το πώς θα τη βγάλουμε κι αυτό το μήνα…και φοβάμαι το μέλλον βρε κορίτσια , αισθάνομαι ότι έρχονται τα πιο δύσκολα και μαυρίζω…

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριεμαι βρε κοριτσια γιατι θες να κανεις τοσα πραγματα με τον συντροφο σου και με με την οικογενεια σου ολοκληρη(ταξιδια,βολτες,εστω εναν καφε βρε αδερφε!)και δεν μπορεις λογω της καταστασης!πλεον βγαινουμε απο το σπιτι μονο για σουπερ και δουλεια!(ο συζυγος γιατι εγω σπουδαζα τοσα χρονια για να ειμαι ανεργη:()τα ψωνια δε,ξεχασμενα!!αλλα σκεφτομαι οτι το σημαντικοτερο πραγμα ολων ειναι η υγεια μας οποτε υπομονη,ολα τα καλα ερχονται!!(ποτε δε ξερω ακριβως,αλλα θα ερθουν!):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παρόλο που δεν έχουμε ούτε δάνεια ούτε άλλες υποχρεώσεις κόψαμε τα πολλά πολλά για να μπορέσουμε να βάλουμε κάτι στην άκρη, μας έχουν πιάσει οι ανασφάλειες μας για το τι έπεται...

γενικά δεν έχουν δημιουργεί προβλήματα μεταξύ μας...όλα είναι όπως ήταν...πολύ καλά!!!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα.Εμεις ξεκινησαμε τον εγγαμο βιο μας παντα μετρημενοι και μαζεμενοι οσον αφορα διασκεδαση και λουσα διοτι αγορασαμε σπιτι αμεσως ηρθε η κορουλα μας γεννα-βαφτιση μετα αγορασαμε ενα αμαξι το οποιο φυσικα δεν χρωσταμε διοτι σφιχτηκαμε για να το εξοφλησουμε νωριτερα διοτι ο αντρας μου δεν θελει να χρωσταει.Μετα ηρθε και ο μπεμπης μας παλι γεννα και βαφτιση.Δεν εχουμε παρει ανασα.Το φαγητο δεν μας λειπει οι υποχρεωσεις μας καθε μηνα ειναι καλυμενες απλα παντα μετρουσαμε τις κινησεις μας ενας λογος παραπανω τωρα λογω της καταστασης.Ειλικρινα δεν μου λειπουν ιδιαιτερα οι εκδρομες, τα ταξιδια και οι βολτες γιατι παντα γινονταν με μετρο οποτε για μενα ειναι μια η αλλη.Βεβαια και τωρα με τα παιδια εχουν αλλαξει και οι αναγκες και οι προτεραιοτητες μας.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια,επειδη δεν μου ερεσουν καθολου τα δανεια γιατι ειναι σαν τα σπορια αν φας ενα θες μετα κιαλλο,ποτε δεν μου αρεσε να δανειζομαι γιατι ξερω οτι και οι ανθρωποι αυτοι εχουν σχεδια και υποχρεωσεις οπως εγω αρα αν τους τα παρω δεν θα ειναι και το καλυτερο,δεν μου αρεσε ποτε να χρωσταω ακομα και στον μπακαλη αν δεν ειχα λεφτα δεν επερνε τωρα με το παιδι προσπαθω να βολευτω εγω και ο αντρας μουγια να εχει το παιδακι μου....να μπορεσω να το σπουδασω και γενικα να του εξασφαλισω μια καλη ζωη οχι με λουσα και βλακειες αλλα με ουσιαστικα πραγματα οπως η μορφωση....οσο για την σχεση μου με τον αντρα μου δεν το συζητω νομιζω γινετε καλυτερη χρονο με το χρονο δοξα το θεο αν και εγω ειμαι γκρινιαρα και γενικα του προγραμματος δεν με παρεξηγει καθολου....δεν παμε για ποτο πως παλια λογο του μικρου,δεν κανουμε ταξιδια οπως παλια λογο του παιδιου,δεν κανουμε ασκοπα εξοδα λογο του παιδιου,παιρνουμε παντα τα απαραιτητα,παντως η κριση επηρεασε πολυ κοσμο απ οτι ακουω απο φιλους δυστυχως εκει μας εχουν φτασει ολοι οσοι ειναι πανω μας εχουν καταστρεψει σαν χωρα και τωρα σαν ανθρωπους,θα μας κανουν να φαγωθουμε μεταξυ μας,ευχομαι καλη δυναμη σε ολους και μακαρι τα λεφτα να επηρεαζουν λιγοτερο τις σχεσεις ανθρωπων

Link to comment
Share on other sites

εμας παντως οχι! δε μας εχει επηρεασει καθολου. Ισα ισα. τωρα που περιμενουμε και το 3ο παιδακι μας ειμαστε πιο καλα απο ποτε. οσο για εξοδους ετσι και αλλιως δεν ειμασταν απο αυτους που ντε και καλα επειδη ειναισαββατο καπου θα πηγαιναμε. προτιμουμε να μαστε σπιτι να χαλαρωνουμε μονοι η με παρεα. αντε να παμε σε αλλο σπιτι.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εμας παντως οχι! δε μας εχει επηρεασει καθολου. Ισα ισα. τωρα που περιμενουμε και το 3ο παιδακι μας ειμαστε πιο καλα απο ποτε. οσο για εξοδους ετσι και αλλιως δεν ειμασταν απο αυτους που ντε και καλα επειδη ειναισαββατο καπου θα πηγαιναμε. προτιμουμε να μαστε σπιτι να χαλαρωνουμε μονοι η με παρεα. αντε να παμε σε αλλο σπιτι.

 

Μπραβο σας βρε supermama που σκαρώσατε και το 3ο!!!!

Εμείς το ψιλοσκεφτόμαστε ακόμα και για 2ο (θέλουμε αλλά δεν το αποφασίζουμε.....μας έχει βγάλει το λάδι ο 1ος).

 

Με το καλό και να σας ζήσουν τα μικράκια σας.

 

Ερώτηση και αν θες φυσικά απαντάς: Εργάζεστε και οι 2 γονείς?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πολλές οικογενειες που εχουν υποστεί μειώσεις μισθών έχουν επηρεαστεί . Εμείς κοιτάμε να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας αλλά για εμάς δν κάνουμε τίποτα . Κοιταμε να έχει τα πάντα το μωρό και εμείς εχουμε στερηθει πολλά αλλά δεν μας νοιάζει . Καλά για εξόδους μόνο σε κάνένα σπίτι φιλικό ...ή για κανένα καφεδάκι .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...