Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετρωντας τους μηνες και τις εβδομαδες


Recommended Posts

Και καλα τις εβδομαδες τις παρακολουθουμε (να'ναι καλα και τα tickers) :lol:

αλλα με τους μηνες καπου μπερδευομαι :?

 

Τωρα ειμαι στον πεμπτο αλλα δεν ξερω ποτε μπαινω στον εκτο... ο γιατρος μου ειπε να υπολογιζω προς το τελος καθε μηνα θα αλλαζω μηνα, ισχυει αυτο η παιζουν ρολο και οι εβδομαδες. Για παραδειγμα, στο τελος αυτου του μηνα που υποτιθεται θα μπω στον εκτο θα ειμαι στην 22η εβδομαδα αλλα καπου διαβασα οτι μπαινεις στον εκτο απο την 23η εβδομαδα και αλλου απο την 21η.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ το είχα αυτό το μπέρδεμα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου. Θα σου γράψω τις εβδομάδες και τους μήνες, όπως τους λέει το βιβλίο που έχω.

 

Αν ξέρεις την ακριβή ημερομηνία σύλληψης τότε μπορείς να υπολογίζεις βάση αυτής, εάν όμως δεν ξέρεις τότε μπορείς να υπολογίζεις την εγκυμοσύνη, αρχίζοντας να μετράς από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου σου.

 

1ος μήνας (έως τη 4η εβδομάδα σύλληψης / έως την 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

2ος μήνας (έως τη 8η εβδομάδα σύλληψης / έως την 10η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

3ος μήνας (έως τη 12η εβδομάδα σύλληψης / έως την 14η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

4ος μήνας (έως τη 16η εβδομάδα σύλληψης / έως την 18η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

5ος μήνας (έως τη 20η εβδομάδα σύλληψης / έως την 22η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

6ος μήνας (έως τη 24η εβδομάδα σύλληψης / έως την 26η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

7ος μήνας (έως τη 28η εβδομάδα σύλληψης / έως την 30η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

81ος μήνας (έως τη 32η εβδομάδα σύλληψης / έως την 34η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

9ος μήνας (έως τη 38η εβδομάδα σύλληψης / έως την 40η εβδομάδα εγκυμοσύνης)

 

Εμένα η γιατρός μου, μου μετράει την κύηση αρχίζοντας μια εβδομάδα μετά, από τη πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου μου (δηλαδή είχα περίοδο 30 Οκτωβρίου και αρχίζει να μετράει από τις 6 Νοεμβρίου την εγκυμοσύνη μου).Έτσι είμαι ακριβώς στη μέση μεταξύ σύλληψης και εγκυμοσύνης που γράφει ο ποιο πάνω πίνακας.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η γιατρος μου μου ειχε πει οτι ο μηνας αλλαζει την ημερομηνια της τελευταιας περιοδου δηλ. αν ειχες τελευταια περιοδο 10/5 , στισ 10 /6 θα εισαι ενος μηνων ή 4ων εβδομαδων 10/7 θα εισαι 2 μηνων και ου το καθε εξης.

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια :)

 

Η τελευταια μερα τις περιοδου ηταν στις 22 Δεκεμβριου και ημερα συλληψης η 7 η 8 Ιανουαριου γιατι ηταν προγραμματισμενο. Βεβαια ο γιατρος δεν θυμαμαι να με ρωτησε αν ξερω την ημερα συλληψης οποτε γι'αυτο μαλλον ειπε να υπολογιζω καθε τελος του μηνα.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις θα δείς πως έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Συνήθως αλλάζεις μήνα από την τελευταία περίοδο +7 ημέρες. Εγώ είχα τελευταία περίοδο 21/9. Μήνα αλλάζω κάθε 28 και πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 28/6. Εσένα σε βλέπω για 29/9 ΠΗΤ. Αυτά τα λίγα για να σε βοηθήσω να ξεμπερδευτείς. :wink:

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρατήρησα οτι τα tickerakia που έχουμε στην υπογραφή μας δε συμβαδίζουν ακριβώς.Δηλαδή,εγώ μπήκα στον 8ο την προηγούμενη εβδομάδα αλλά αυτή την εβδομάδα πήγε το ticker στην 32η εβδομάδα που είναι αρχή του 8ου μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν συμβαδίζουν οι εβδομάδες με τον μήνα :wink:

Εγώ έχω ΠΗΤ 19/06 και μου είπε ο γιατρός ότι κάθε 19 του μήνα αλλάζω μήνα...κι όλες οι φίλες μου έτσι το μετρούσαν...ακόμη κι η μαμά μου (που έχει γεννήσει πρώτη φορά πρίν 31χρόνια) αυτήν την μέθοδο μου είπε :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τωρα ξεμπερδευτηκα :D

 

Αρα θα υπολογιζω καθε 29 απο εδω και περα. Την ημερα που παω για τον Β επιπεδου μπαινω στον εκτο. Αχ μου φαινεται οτι ο καιρος δεν περναει καθολου, ελπιζω οι τελευταιοι μηνες να περασουν πιο γρηγορα :D

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια τωρα ξεμπερδευτηκα :D

 

Αρα θα υπολογιζω καθε 29 απο εδω και περα. Την ημερα που παω για τον Β επιπεδου μπαινω στον εκτο. Αχ μου φαινεται οτι ο καιρος δεν περναει καθολου, ελπιζω οι τελευταιοι μηνες να περασουν πιο γρηγορα :D

 

Μετά τον 6ο περνάει ο καιρός γιατι αρχίζεις να αγοραζεις πραγμτάκια για το μωράκι σου,να σχδιάζεις το δωμάτιο και τη ζωή σας μαζί του..

Λένε πως ο τελευταιος μήνας δεν περνάει με τίποτα.

Θα σου πουν αυτές που είναι ήδη εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ο χάρακας στην υπογραφή σου λέει οτι δεν είσαι ακόμα στην 32η εβδομαδα..Αυτό με μπερδεύει.Όχι οτι έχει σημαία..

τι σε μπερδεύει καλέ; γίνεται να είναι τέλεια η εβδομάδα όταν αλλάζεις μήνα; άλλαξατην τρίτη άρα εννοείται ότι άλλαξα στις 31+2!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που μπερδεύτηκα?

Λογικά στην 32η εβδομάδα μπαίνεις στον 8ο και στην 36η στο μήνα σου.Έτσι δεν είναι?Ίσως κανω και λάθος..

Αλλά έτσι μου βγαίνει ο 7ος με 1 εβδομάδα παραπάνω.

και πραγματικά τώρα δεν ξέρω πότε μπαίνω στον μήνα μου.

Στις 17/6 αφού έχω ΠΗΤ 17/7 ή όταν μπω στην 36η εβδομάδα?

Ουφ αμάν τι το θέλουμε αυτό με τις εβδομάδες?

Είμαι όσο φαίνομαι!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις θα δείς πως έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Συνήθως αλλάζεις μήνα από την τελευταία περίοδο +7 ημέρες. Εγώ είχα τελευταία περίοδο 21/9. Μήνα αλλάζω κάθε 28 και πιθανή ημερομηνία τοκετού έχω 28/6. Εσένα σε βλέπω για 29/9 ΠΗΤ. Αυτά τα λίγα για να σε βοηθήσω να ξεμπερδευτείς. :wink:

 

 

 

 

Και εγώ έτσι ακριβώς γνωρίζω ότι γίνεται!!Και στις δύο τις εγκυμοσύνες έτσι με μετράει ο γιατρός μου!Είναι και λογικό αφού σου δίνει +7 μέρες!!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι που μου το αλλαζει καθε φορα? Την πρωτη μου ειπε 29, την δευτερη 30 και την τριτη 28! Εγω βεβαια κραταω το 29 και ησυχαζω :lol:

 

Ο δε γιατρος που μου κανει τον υπερηχο (δεν το κανει ο γιατρος μου) μου ειπε την πρωτη 27 και μετα 2 :shock:

 

Αληθεια, ο κυκλος δεν παιζει ρολο?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το είχα κι εγώ απορία, είχα ρωτήσει τον γιατρό μου.

Μου είπε ότι από την τελευταία περίοδο προσθέτουν 5-10 μέρες (ανάλογα τον γιατρό) και 9 μήνες. Τότε είναι η ΠΗΤ.

Δηλαδή, π.χ. αν τελευταία περίοδος ήταν 15 Οκτωρίου, τότε +7 μέρες (βάζω τον μέσο όρο και νομίζω ότι το ΙΚΑ τόσες βάζει) είναι στις 22 Οκτωβρίου. 9 μήνες μετά, η ΠΗΤ είναι 22 Ιουλίου.

Οι εβδομάδες μετράνε απ'την τελευταία μέρα περιόδου, δηλαδή βάσει παραδείγματος, η 1η βδομάδα ξεκίνησε στις 15 Οκτωβρίου.

Ενώ οι μήνες αλλάζουν κάθε 22 του μήνα.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που μπερδεύτηκα?

Λογικά στην 32η εβδομάδα μπαίνεις στον 8ο και στην 36η στο μήνα σου.Έτσι δεν είναι?Ίσως κανω και λάθος..

Αλλά έτσι μου βγαίνει ο 7ος με 1 εβδομάδα παραπάνω.

και πραγματικά τώρα δεν ξέρω πότε μπαίνω στον μήνα μου.

Στις 17/6 αφού έχω ΠΗΤ 17/7 ή όταν μπω στην 36η εβδομάδα?

Ουφ αμάν τι το θέλουμε αυτό με τις εβδομάδες?

Είμαι όσο φαίνομαι!! :lol::lol:

 

ναι γλυκιά μου...στις 17/06 μπαίνεις στον μήνα σου...έτσι να τα υπολογίζεις για να μην μπερδεύεσαι! :wink:

 

Όσο για τις εβδομάδες εμένα το τικεράκι μου συμβαδίζει απόλυτα με αυτό που λέει ο γιατρός...αλλά με τις εβδομάδες δεν βγαίνει :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις που μπερδεύτηκα?

Λογικά στην 32η εβδομάδα μπαίνεις στον 8ο και στην 36η στο μήνα σου.Έτσι δεν είναι?Ίσως κανω και λάθος..

Αλλά έτσι μου βγαίνει ο 7ος με 1 εβδομάδα παραπάνω.

και πραγματικά τώρα δεν ξέρω πότε μπαίνω στον μήνα μου.

Στις 17/6 αφού έχω ΠΗΤ 17/7 ή όταν μπω στην 36η εβδομάδα?

Ουφ αμάν τι το θέλουμε αυτό με τις εβδομάδες?

Είμαι όσο φαίνομαι!! :lol::lol:

 

Καλημερα και καλη εβδομάδα σε όλες. Γερακίνα να πάρω το θάρρος και αν δεν κάνω λάθος να σου πω οτι μάλλον μπερδευεσαι με το πως ονομάζεις την εβδομάδα.Αφου έχεις 17/7 ΠΗΤ σχεδόν συμβαδίζει το τικερ σου με την αλλαγή του μήνα.Δηλαδή το τικερ σου εγραφε 31W στις 15/5 μάλλον και αλλαξες μήνα στις 17. Στην 32η εβδομάδα εισαι όταν κλεισεις την 31η και μια μέρα όχι όταν κλείνεις την 32η.Τωρα το τικερακι σου λέει οτι είσαι 32 εβδομαδών και 4 ημερών δηλαδή στην 33η εβδομάδα.Ελπίζω να καταλαβα που μπερδεύεσαι αλλιώς συγχώραμε για την παρεξήγηση συντοπιτισσα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το κατάλαβα!!Ευχαριστώ κορίτσια για το ξεμπερδεμα!

 

(η εγκυμοσύνη επηρεάζει και τη νοημοσύνη??γιατί το δικό μου το μυαλό τελευταία μάλλον...καίει ηλιέλαιο!! :roll::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Α και τώρα που άρχισα να λειτουργώ..θυμήθηκα οτι η εγκυμοσύνη είναι στην ουσία 10 μήνες κι όχι 9 όπως λένε.

 

πολύ σωστά!!! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε βρε κορίτσια και εμένα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως.... Η γιατρός μου μου έχει δώσει ΠΗΤ 6/09/08 με πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου 1/12/2007. Ερώτημα: Πόσων μηνών και πόσων εβδομάδων είμαι σήμερα...γιατί εγώ λέω πως είμαι στον 6ο και σε καμια δεκαρια ημέρες μπαίνω στον 7ο! Μήπως κάνω λάθος; Μήπως λέω σαχλαμάρες; Μήπως είμαι πιο λίγων μηνών από ότι νομίζω (γεγονός που θα είναι φοβερό...αν σκεφτώ και τα κιλά που μέχρι τώρα έχω πάρει... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε βρε κορίτσια και εμένα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως.... Η γιατρός μου μου έχει δώσει ΠΗΤ 6/09/08 με πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου 1/12/2007. Ερώτημα: Πόσων μηνών και πόσων εβδομάδων είμαι σήμερα...γιατί εγώ λέω πως είμαι στον 6ο και σε καμια δεκαρια ημέρες μπαίνω στον 7ο! Μήπως κάνω λάθος; Μήπως λέω σαχλαμάρες; Μήπως είμαι πιο λίγων μηνών από ότι νομίζω (γεγονός που θα είναι φοβερό...αν σκεφτώ και τα κιλά που μέχρι τώρα έχω πάρει... :roll:

 

25Weeks and 3 Days :wink: (102 days left) :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε βρε κορίτσια και εμένα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως.... Η γιατρός μου μου έχει δώσει ΠΗΤ 6/09/08 με πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου 1/12/2007. Ερώτημα: Πόσων μηνών και πόσων εβδομάδων είμαι σήμερα...γιατί εγώ λέω πως είμαι στον 6ο και σε καμια δεκαρια ημέρες μπαίνω στον 7ο! Μήπως κάνω λάθος; Μήπως λέω σαχλαμάρες; Μήπως είμαι πιο λίγων μηνών από ότι νομίζω (γεγονός που θα είναι φοβερό...αν σκεφτώ και τα κιλά που μέχρι τώρα έχω πάρει... :roll:

 

25Weeks and 3 Days :wink: (102 days left) :wink:

 

ΠΗΤ 6/9/2008 έχω κι εγώ με τελευταία (υποτίθεται) περίοδο 30/11/2007 αλλάζω μήνα κάθε 6 του μήνα και απο εβδομάδες είμαι ακριβώς 26 εβδομάδων. :wink:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...