Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ισχυει αυτο που μου ειπε ο γιατρος??


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!εχω κανει σαλπιγγογραφια στην οποια βρεθηκε η μια σαλπιγγα κλειστη κ η αλλη με περικωδωνικες συμφησεις.εκανε κ ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα,το οποιο εδειξε 43% κινητικοτητα,αλλα λιγα σπερματοζωαρια ανα ml κ 100% ασχημη μορφολογια!επισης βρηκε υψηλο ph κ αλλα ωραια,που τωρα δεν τα θυμαμαι!το εργαστηριο που εκανε την εξεταση,ειπε στον ανδρα μου οτι δεν ειναι κ πολυ καλα τα πραγματα, ειδικα οσον αφορα τη μορφολογια.

το απογευμα επισκεφθήκαμε το γυναικολογο μου(καινουριος,2 φορες εχω παει) κ μας ειπε οτι το σπερμα του ανδρα μου ειναι γονιμο κ να μην ανησυχουμε(δλδ να μην κανει τπτ ο συζυγος) κ σε εμενα,οτι πρεπει να κανω οπωσδηποτε λαπαροσκοπηση κ οτι τωρα δεν με αφηνει να κανω εξωσωματικη.Υποστηριζει οτι κ εξωσωματικη να κανω, πρεπει να εχω κανει οπωσδηποτε λαπαροσκοπηση,γιατι ετσι αποφασιζουν κ το πρωτοκολλο της εξωσωματικης.

Συνεργαζεται με μεγαλο μαιευτηριο(Ι..ω) κ επειδη ο ανδρας μου δεν εκανε εκει το σπερμοδιαγραμμα, μας εστειλε να το ξανακανουμε εκει οπωσδηποτε,γιατι λεει οτι ο γιατρος στο αλλο κεντρο,μπορει να εκανε κ λαθος.

Εμενα με ανησυχει αυτη η προσκολληση του στο συγκεκριμενο μαιευτηριο, καθοτι δεν ειχα κ τις καλυτερες εντυπωσεις απο τη σαλπιγγογραφια(επειδη εχω ελλειψη ενος ενζυμου, δεν ηξερε κανενας να μου πει αν μπορω να παρω την αντιβιωση που μου δινανε!!κ δεν ασχοληθηκε κ κανενας ιδιαιτερα..μου ειπαν να ρωτησω στο φαρμακειο!!) κ νομιζω οτι το κινητρο του ειναι το οικονομικο.

τωρα οσον αφορα το κομματι της εξωσωματικης,ισχυει αυτο που μου ειπε για το πρωτοκολλο?το αποφασιζουνε με τη λαπαροσκοπηση??

εφυγα πολυ μπερδεμενη κ δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου κ ποιον να εμπιστευθω...θα το εκτιμουσα πολυ αν μου λεγατε τη γνωμη σας..

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η λαπαροσκόπηση δεν έχει καμία σχέση με το πρωτόκολλο. Μπορεί όντως να πρέπει να την κάνεις, για να σου καθαρίσουν τις συμφύσεις, αλλά το πρωτόκολλο είναι άσχετο. Εδώ μέσα θα βρεις πάρα πολλές γυναίκες που έχουν κάνει εξωσωματική και δεν έχουν κάνει λαπαροσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει εξωσωματική αλλά για λαπαροσκόπηση δε μου είπε κανένας... και επίσης το 100% ασχημη μορφολογία μου φαίνεται ότι είναι σοβαρό (φυσικά δεν είμαι ειδικός). Στη θέση σου θα επαναλάμβανα μάλλον το σπερμοδιάγραμμα και θα πήγαινα να ρωτήσω κι άλλο γιατρό. Μην μπαίνεις σε χειρουργία χωρίς λόγο.... και μην αναλώνεσαι σε γιατρούς που δεν ειδικεύονται στο θέμα!!! Βρες κάποιον καλό γιατρό να πας που να ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα. Αν μπορείς πάρε γνώμες από τις κοπέλες του φορουμ ή από όπου αλλού μπορείς.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nikol-te, συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έχουν ήδη γράψει οι δύο κοπέλες, θα έλεγα πως καλό θα ήταν να πάρεις και κάποια άλλη γνώμη και κυρίως να επισκεφτείς έναν ιατρό που θα έχει εξειδίκευση στο αντικείμενο.Λαπαροσκόπηση και πρωτόκολλο; Μήπως κάπου - κάτι δεν κατάλαβες ή δε σου μεταφέρθηκε σωστά; Είναι διαφορετική τοποθέτηση είμαι μπερδεμένη και είναι άλλο ότι το ένστικτο μου, μου λέει ότι κάτι δε λέγεται σωστά.Σε αυτή τη διαδικασία το ένστικτο σου καθώς και η εμπιστοσύνη ή μη στον όποιο ιατρό τελικά επιλέξεις θα σου δείξουν πολλές φορές το σωστό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα άσχετο μου ακούγεται. Παρόλα αυτά, θα σου πω επειδή και εγώ είχα συμφήσεις και μάλιστα είχα υδροσάλπιγγές, ότι μην ξεκινήσεις εξωσωματική αν δεν ξεκαθαρίσεις αυτό το θέμα. Η πιθανότητα επιτυχίας είναι μηδενική. Και συμφωνώ απολύτως, να πας σε εξιδικευμένο γιατρό, που ασχολείται μόνο με αυτό. Εδώ μέσα θα βρεις πολλούς αν ψάξεις. Εγώ την πάτησα πριν αποκτήσω τις υπέροχες κόρες μου.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα nikol-te, συμφωνώ απόλυτα με όσα σου έχουν ήδη γράψει οι δύο κοπέλες, θα έλεγα πως καλό θα ήταν να πάρεις και κάποια άλλη γνώμη και κυρίως να επισκεφτείς έναν ιατρό που θα έχει εξειδίκευση στο αντικείμενο.Λαπαροσκόπηση και πρωτόκολλο; Μήπως κάπου - κάτι δεν κατάλαβες ή δε σου μεταφέρθηκε σωστά; Είναι διαφορετική τοποθέτηση είμαι μπερδεμένη και είναι άλλο ότι το ένστικτο μου, μου λέει ότι κάτι δε λέγεται σωστά.Σε αυτή τη διαδικασία το ένστικτο σου καθώς και η εμπιστοσύνη ή μη στον όποιο ιατρό τελικά επιλέξεις θα σου δείξουν πολλές φορές το σωστό δρόμο.

 

καλημερα!καταρχην,ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας.αυτο για το πρωτοκολο,σιγουρα μας το ειπε,ηταν μαζι κ οσυζυγος,το ακουσε κ αυτος!

εγω ειμαι μπερδεμενη οσον αφορα τα επομενα βηματα μας.για το συγκεκριμενο γιατρο,αποφασισα.δε θα ξαναπαω!δεν μου εμπνεει καμια εμπιστοσυνη..

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπου κι αν πας αν έχεις συμφύσεις μην κάνεις εξωσωματική γιατί είναι όπως στα είπε και η RKT. Σε αυτή την περίπτωση ο δικός μου γιατρός επέμενε και τελικά είχε δίκιο για τη λαπαροσκόπηση. Καμμία σχέση όμως με το πρωτόκολλο.Εκτός αν έχει σχέση με το ότι η μία σάλπιγγα είναι κλειστή και με τη λαπαροσκόπηση θέλει να δει κάποια πράγματα. Εγώ θα το συζητούσα αυτό. Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!εχω κανει σαλπιγγογραφια στην οποια βρεθηκε η μια σαλπιγγα κλειστη κ η αλλη με περικωδωνικες συμφησεις.εκανε κ ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα,το οποιο εδειξε 43% κινητικοτητα,αλλα λιγα σπερματοζωαρια ανα ml κ 100% ασχημη μορφολογια!επισης βρηκε υψηλο ph κ αλλα ωραια,που τωρα δεν τα θυμαμαι!το εργαστηριο που εκανε την εξεταση,ειπε στον ανδρα μου οτι δεν ειναι κ πολυ καλα τα πραγματα, ειδικα οσον αφορα τη μορφολογια.

το απογευμα επισκεφθήκαμε το γυναικολογο μου(καινουριος,2 φορες εχω παει) κ μας ειπε οτι το σπερμα του ανδρα μου ειναι γονιμο κ να μην ανησυχουμε(δλδ να μην κανει τπτ ο συζυγος) κ σε εμενα,οτι πρεπει να κανω οπωσδηποτε λαπαροσκοπηση κ οτι τωρα δεν με αφηνει να κανω εξωσωματικη.Υποστηριζει οτι κ εξωσωματικη να κανω, πρεπει να εχω κανει οπωσδηποτε λαπαροσκοπηση,γιατι ετσι αποφασιζουν κ το πρωτοκολλο της εξωσωματικης.

Συνεργαζεται με μεγαλο μαιευτηριο(Ι..ω) κ επειδη ο ανδρας μου δεν εκανε εκει το σπερμοδιαγραμμα, μας εστειλε να το ξανακανουμε εκει οπωσδηποτε,γιατι λεει οτι ο γιατρος στο αλλο κεντρο,μπορει να εκανε κ λαθος.

Εμενα με ανησυχει αυτη η προσκολληση του στο συγκεκριμενο μαιευτηριο, καθοτι δεν ειχα κ τις καλυτερες εντυπωσεις απο τη σαλπιγγογραφια(επειδη εχω ελλειψη ενος ενζυμου, δεν ηξερε κανενας να μου πει αν μπορω να παρω την αντιβιωση που μου δινανε!!κ δεν ασχοληθηκε κ κανενας ιδιαιτερα..μου ειπαν να ρωτησω στο φαρμακειο!!) κ νομιζω οτι το κινητρο του ειναι το οικονομικο.

τωρα οσον αφορα το κομματι της εξωσωματικης,ισχυει αυτο που μου ειπε για το πρωτοκολλο?το αποφασιζουνε με τη λαπαροσκοπηση??

εφυγα πολυ μπερδεμενη κ δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου κ ποιον να εμπιστευθω...θα το εκτιμουσα πολυ αν μου λεγατε τη γνωμη σας..

 

Αν υπάρχουν σάλπιγγες με απόφραξη και υγρό (υδροσάλπιγγες) πρέπει υποχρεωτικά να αφαιρεθούν πριν γίνει προσπάθεια IVF γιατί αλλιώς η πιθανότητα επιτυχίας είναι εξαιρετικά μικρή. Το σπερμοδιάγραμμα πιθανώς να χρειάζεται επανάληψη, όμως αν αποφασισθεί να γίνει IVF παίζει μικρό ρόλο γιατί στην Ελλάδα οι γιατροί κάνουν πάντα μικρογονιμοποίηση (ICSI) για να αυξήσουν τα ποσοστά επιτυχίας της εξωσωματικής (χωρίς να έχουν ενημερώσει τους γονείς εκ των προτέρων και για το οικονομικό κόστος και τις πιθανές ανησυχίες - έστω και θεωρητικές- για την μελλοντική υγεία των παιδιών).

Link to comment
Share on other sites

οι υδροσαλπιγγες δε φαινονται με τον υπερυχο?κ αν ειναι φλεγμονη,δε μπορουν να την καταλαβουν απο τις εξετασεις αιματος που εχω κανει κ να φυγει με αντιβιωση?

συγνωμη αν ρωταω βλακειες κ σας κουραζω,αλλα φοβαμαι το χειρουργειο κ οι αποριες μου ειναι πολλες..

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Οι υδροσάλπιγγες φαίνονται με την σαλπιγγογραφεία και μόνο. Το χειρουργείο, δεν είναι τίποτα φοβερό, το έκανα εγώ, με laser εννοείται, και μετά από 2 μήνες, έκανα εξωσωματική. Στην εξωσωματική, όντως δεν έχει σημασία η ποιότητα του σπέρματος, καθώς βάζουν ούτως ή άλλως βελτιωτικά. Γενικώς, πρέπει να το ψάξεις λίγο το θέμα δυστυχώς. Υπάρχει πολύ παραπληροφόρηση και πολύ γιατροί άσχετοι με το αντικείμενο... Για μένα, που πέρασα από 40 κύματα, μόνο σε εξιδειξευμένοι γιατροί, που ασχολούνται αποκλειστικά με την υπογονιμότητα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις εκλεισα ραντεβου με τον μαστρομηνα..ελπιζω να πανε ολα καλα.σας ευχαριστω πολυ για την κατανόηση..

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκλεισα ραντεβου με τον μαστρομηνα..ελπιζω να πανε ολα καλα.σας ευχαριστω πολυ για την κατανόηση..
Με το καλό να κάνεις την επίσκεψη σου και πιστεύω πως αυτή η φορά οι τοποθετήσεις του ιατρού θα σε βάλουν σε σωστή διαδικασία ώστε να νοιώσεις σίγουρη και ασφαλής για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις για να έρθει το μπεμπάκι σου στον κόσμο.Πρακτικά, καλό θα ήταν να πάρεις ένα κομμάτι χαρτί και να σημειώσεις όλες σου τις απορίες και τα ερωτήματα προς τον ιατρό, από τις πιο χαζές από τις πιο απλές μέχρι τις πιο σύνθετες...για αυτό είναι οι ιατροί...χρειάζεται να γνωρίζεις και να καταλάβεις για μπορέσεις να ακολουθήσεις και να στηρίξεις με θετική διάθεση την προσπάθεια και είμαι σίγουρη πως στο τέλος όλα θα'ναι για καλό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια μου!!τι να σας πω,ο ανθρωπος ειναι καταπληκτικος.με κερδισε αμεσως,με καθησυχασε κ με γεμισε αισιοδοξια ξανα!

ο αλλος ''γιατρος'' μου ειχε βρει τη μια σαλπιγγα τελειως βουλωμενη κ την αλλη να ''στριφογυριζει''(δεν θυμαμαι πως το ειπε!)κ για αυτο το λογο μας ειχε απαγορευσει κ τις ελευθερες επαφες γιατι λεει θα ηταν εξωμητριο κ θα εχανα τη σαλπιγγα μου...λοιπον οι πιθανοτητες για εξωμητριο,ειναι 5%(!!) κ τελικα ειχε περασει υγρο απο τη σαλπιγγα!!!!λιγο,αλλα ειχε περασει!!πραγματικα τετοιοι ανθρωποι,δε θα επρεπε να το ασκουν το επαγγελμα,ντροπιαζουν τον κλαδο..πατανε πανω στον πονο κ την αγωνια σου κ σε εκμεταλλευονται..

Ο μαστρο,μας ειπε οτι εγω ειμαι σχετικα καλα κ να δουμε το συζυγο.θα επαναλαβουμε το σπερμοδιαγραμμα σε ενα μηνα,λογω πυρετου που περασε κ θα δουμε.αν ειναι καλο,θα μας αφησει να προσπαθησουμε μονοι μας 8-10 μηνες(λογω ηλικιας μας παιρνει) κ μετα μαλλον θα κανω λαπαροσκοπηση.

αν το σπερμοδιαγραμμα δεν ειναι καλο,τοτε θα προχωρησουμε σε εξωσωματικη το καλοκαιρι,μαλλον μεσα ιουνιου,να εχω τελειωσει κ εγω το σχολειο.οι πιθανοτητες επιτυχιας στην ηλικια μου,ειναι περιπου 70%..

παντως οτι κ να γινει,με εκανε να νιωσω τοσο ομορφα,μου εφυγε το βαρος κ το αγχος μου κ οποιο κ να ειναι το επομενο βημα,ειμαι τρομερα αισιοδοξη-!!κ νομιζω η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε αυτα τα θεματα.

οποτε γ αυτον το μηνα,θα επιδοθουμε στο σπορ ελευθερα!εχω σκοπο να κοιταξω λιγο τον εαυτο μου κ τον αντρα μου,γιατι μας ειχε παρει πολυ απο κατω εδω κ 2 μηνες κ μετα βλεπουμε...εχω πολυ ευχαριστη διαθεση παντως κ ειμαι φουλ στην αισιοδοξια!

ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας

__________________

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...