Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφηβεία 11 μηνών ?


FP

Recommended Posts

καλημέρα σε όλες , όλους.

Εχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας. Είχα κάνει μια ερώτηση πριν γεννήσω για παιδικούς σταθμούς και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε πολύ με τις απαντήσεις σας. Τελικά βέβαια βρήκα μια κοπέλλα με την οποία ευτυχώς είμαι πολύ ευχαριστημένη και μου κρατάει το μπουμπουκάκι μου- αγοράκι-.

Η ερώτηση που έχω να κάνω αφορά τη συμπεριφορά του. Τώρα είναι 10 μηνών και 20 ημερών. Ενώ μέχρι πριν ένα μήνα περίπου ήταν ένα παιδί για διαφήμιση , γελούσε συνέχεια , όταν ήθελε κάτι και δεν γινόταν γκρίνιαζε αλλά το ξεχνούσε, τον τελευτάιο μήνα γκρινιάζει συνέχεια, όταν δεν του κάνεις το χατήρι βάζει τα κλάματα γενικά έγινε ένα δύσκολο παιδί. Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στη συμπεριφορά μας. Η μοναδική αλλαγή ήταν η εξής : Επειδή η κοπέλλα που τον κρατάει έπρεπε να λείψει ένα μήνα, τον κράτησα 15 μέρες εγώ και μετά 15 μέρες ο άνδρας μου μαζί με την πεθερά μου.

Οταν βγαίνει απο το πάρκο του είναι σχεδόν σαν εξολοθρευτής , και δεν ακούει τίποτα. Δε θέλω να τον περιορίσω αλλά ταυτόχρονα δε μπορώ να κάνω το σπίτι μου εντελώς safe. Απο την άλλη σκέφτομαι αν η αντίδραση αυτή (κλάμα όταν δεν του κάνεις το χατήρι) είναι προάγγελος ενός κακομαθημένου παιδιου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτον,

είναι η ηλικιά που αρχίζει η εξερεύνηση. Αναμενόμενη ως ένα βαθμό η συμπεριφορά.

Πριν διαβάσω ότι άλλαξε το πρόσωπο που τον κρατάει, θα σου έλεγα να ψάξεις τι γίνεται με την κοπέλα. Μάλλον το πρόβλημε ξεκίνησε στο δεύτερο 15νθήμερο.

Πόσες μέρες έχει που επέστρεψε η κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες , όλους.

Εχω καιρό να επικοινωνήσω μαζί σας. Είχα κάνει μια ερώτηση πριν γεννήσω για παιδικούς σταθμούς και η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε πολύ με τις απαντήσεις σας. Τελικά βέβαια βρήκα μια κοπέλλα με την οποία ευτυχώς είμαι πολύ ευχαριστημένη και μου κρατάει το μπουμπουκάκι μου- αγοράκι-.

Η ερώτηση που έχω να κάνω αφορά τη συμπεριφορά του. Τώρα είναι 10 μηνών και 20 ημερών. Ενώ μέχρι πριν ένα μήνα περίπου ήταν ένα παιδί για διαφήμιση , γελούσε συνέχεια , όταν ήθελε κάτι και δεν γινόταν γκρίνιαζε αλλά το ξεχνούσε, τον τελευτάιο μήνα γκρινιάζει συνέχεια, όταν δεν του κάνεις το χατήρι βάζει τα κλάματα γενικά έγινε ένα δύσκολο παιδί. Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στη συμπεριφορά μας. Η μοναδική αλλαγή ήταν η εξής : Επειδή η κοπέλλα που τον κρατάει έπρεπε να λείψει ένα μήνα, τον κράτησα 15 μέρες εγώ και μετά 15 μέρες ο άνδρας μου μαζί με την πεθερά μου.

Οταν βγαίνει απο το πάρκο του είναι σχεδόν σαν εξολοθρευτής , και δεν ακούει τίποτα. Δε θέλω να τον περιορίσω αλλά ταυτόχρονα δε μπορώ να κάνω το σπίτι μου εντελώς safe. Απο την άλλη σκέφτομαι αν η αντίδραση αυτή (κλάμα όταν δεν του κάνεις το χατήρι) είναι προάγγελος ενός κακομαθημένου παιδιου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

 

σημειώνω ότι η κοπέλλα δεν έχει γυρίσει ακόμη. Το πρόβλημα το βγάζει σε εμάς (μαμά - μπαμπά)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει να κανει οτι το βγαζει σε εσας ,ισως αλλαξε κατι στην ρουτινα του(εννοω με την κοπελα) και απλα τωρα αντιδρα...

 

η κοπέλλα θα έρθει την επόμενη εβδομάδα, ακόμη είναι η περίοδος του μπαμπά και της γιαγιάς

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και άλλαξε η ρουτίνα του.

Μάλλον σας εκμεταλλεύεται και λίγο, γιατί ξαφνικά σας έχει στο σπίτι.

Η κοπέλα ακολουθεί τις οδηγίες σας. ΕΣΕΙΣ?

 

συμφωνώ με τη Μαρία ότι μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει...

κι ειδικά αν μου λες μπαμπάς σε συνδυασμό με γιαγιά....

ε δεν νομίζω να είναι και πολύ αυστηροί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με αυτα περι περιοδου εξερευνησης. καπου εκει γυρω ξεκινησε κι η δικια μου την επιχειρηση:" Καταστρεφω οτι φτανω...κι οτι δεν φτανω κλαιω μεχρι να μου το δωσουν..."Τωρα πια φτανει τα περισσοτερα κι οτι δεν φτανει σηκωνεται στις μυτες... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...