Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

κοριτσια και αγορια καλημερα και καλο μηνα!!!

εχω ενα θεματακι με το μικρο με το βραδυνο μας μπανακι,

ο μικρουλης εχει συνηθισει απο τη πρωτη μερα της ζωης του και καθε βραδυ κανουμε μπανακι και ακολουθουμε τη συνιθισμενη διαδικασια μπανιο-γαλα-υπνο.

ολα καλα απλα εχει αρχισει το τελευταιο διαστημα και δε θελει να βγει απο τη μπανιερα.

το ξερω οτι του αρεσει απιστευτα το νερο και οι σαπουναδες και τα παπακια αλλα βρε κοριτσια εχει καταντησει πολυ κουραστικο.καθε μπανιο διαρκει τουλαχιστον 30λεπτα.

οταν ερθει η ωρα του μπανιου ειναι η χειροτερη μου,αυτος χοροπηδαει και μου λεει: " ελα μαμουλα παμε πολυ παπουνι πολλα παπακια":lol: και εγω λιποθυμω γιατι παντα ή σχεδον παντα τον βγαζω με κλαμματα.αυτος παιζει αταραχος και μπανιαριζεται σα τη κλεοπατρα και παιζει και κανει ενα μπανιο χαλια και γελαει και με σαπουνιζει και εμενα ασχετα που εγω ειμαι εκτος μπανιερας:?

τον ενημερωνω τωρα σαμπουαν -μετα αφρολουτρο ελα τωρα να ξεπλυθουμε.τιποτα αυτος αταραχος γεμιζει και τη μπανιερα και κανει λεει βουτιες.:rolleyes:

αχ παναγιτσα μου φοβαμαι και μη κρυωσει του ριχνω συνεχεια νερακι ζεστο πανω του να μη παγωσει και αυτος να γελαει,το προηγουμενο σαββατο ειχε πλεον αρχεισει το κορμακι του και μελανιαζε απο το κρυο και τον εβγαλα με κλαμματα και εκεινος να φωναζει βοηθεια:shock:

τι να κανω;αυριο ειναι σαββατο και τρεμω παλι ξερει ο ατιμος οτι το σαββατο κανουμε πιο χαλαρα μπανιο.

ετσι μου ερχεται να γκρεμισω τη μπανιερα και να κανω ντουζιερα.

εσας βγαινουν απο τη μπανιερα ευκολα ή με κλαμματα.

πραγματικα ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο.

Διαφημίσεις

το ειχαμε περασει σε λιγο πιο μικρη ηλικια. περιπου στα 1-2. τοτε ειχε βρει η γιαγια που τον ειχε παρει στο εξοχικο, μια αγαπημενη πετσετα με σκυλακια επανω, που του την κουνουσε επιδεικτικα και ελεγε διαφορα του στυλ σε περιμενουν τα "σκυλακια σου.. ελα, ελα". καπως ετσι εβγαινε και μετα ηρθαν άλλα ζορια και ξεχαστηκαν αυτα και παει λεγοντας...

το ειχαμε περασει σε λιγο πιο μικρη ηλικια. περιπου στα 1-2. τοτε ειχε βρει η γιαγια που τον ειχε παρει στο εξοχικο, μια αγαπημενη πετσετα με σκυλακια επανω, που του την κουνουσε επιδεικτικα και ελεγε διαφορα του στυλ σε περιμενουν τα "σκυλακια σου.. ελα, ελα". καπως ετσι εβγαινε και μετα ηρθαν άλλα ζορια και ξεχαστηκαν αυτα και παει λεγοντας...

ελπιζω να ειναι φαση και να εχεςι δικιο,

ακου κουναγε τη πετσετα :lol:τι αλλοο θα σκεφτουμε παναγιτσα μου:rolleyes:

Δεν έχω μπανιέρα καρδιά μου :lol::lol::lol:αλλά όλα τα παιδάκια μια υστεριά την έχουν με το μπανιο και η δικιά μου επίσης αλλά στο μικρό τιγράκη θα μπορούσες να του τάξεις κάτι για επιβράβευση μετά αν βγεί γρήγορα μήμπως απο εκέινα τα μπαλονια που λέγαμε?:wink:Αλλιως εχω απειρές τάπες cormiti θα στις δώσω και καθε φορά που θα τελειώνει γρήγορα θα του δινείς και μια ε για καμια 20αρια μέρες σε έχω μετα πρέπει να αγοράσω καινούρια δημητριακα.!

το θεμα μου ειναι οτι του ταζω κατι πολυποθητο δηλ του λεω "ελα βγες και θα πιεις το γαλα σου στο θρανιο (ετσι λεμε το γραφειακι μας)του μπαμπα και θα δεις και μικυ μαους"

και μου λεει "δε πειλαζει σε λιγο μαμουλα υμομονη":evil:

μηπως τελικα να αρχισω να στερω για να δω αποτελεσμα.

αμα το πω οτι αν αργεις να βγεις απο τη μπανιερα δε θα δεις μικυμαους μηπως πιασει;

Διαφημίσεις

Τιγράκι φάση είναι θα του περάσει. Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και εν μέρει το έχω ακόμα απλά τώρα συννενοούμαστε πιο καλά. Δηλ. πάλι θα καθυστερεί να βγεί αλλά τελικά θα βγαίνει. Ο δικός μου είχε φτάσει και στη μια ώρα.....δηλ. εσύ να βιάζεσαι να τον κάνεις μπάνιο και να πάει για ύπνο και όπως λες αυτός να το παίζει Κλεοπάτρα!!! Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις (αλλά μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα) είναι να τον προετοιμάζεις σε 10' βγαίνουμε, σε 5' βγαίνουμε μετά ανοίγεις την τάπα αφού βέβαια τον ενημερώσεις γιατί ενδέχεται να φάει φρίκη και σιγά σιγά αδειάζει το νερό πρώτα ξεπλένετε τα παπάκια και τα βάζετε για ύπνο, εμείς τα σκεπάζαμε κιόλας.....και τελικά τον βγάζεις.

xZBdp3.png

το θεμα μου ειναι οτι του ταζω κατι πολυποθητο δηλ του λεω "ελα βγες και θα πιεις το γαλα σου στο θρανιο (ετσι λεμε το γραφειακι μας)του μπαμπα και θα δεις και μικυ μαους"

και μου λεει "δε πειλαζει σε λιγο μαμουλα υμομονη":evil:

μηπως τελικα να αρχισω να στερω για να δω αποτελεσμα.

αμα το πω οτι αν αργεις να βγεις απο τη μπανιερα δε θα δεις μικυμαους μηπως πιασει;

Μα καλά το συζητάς η χειρότερη τιμωρία της κόρης μου οταν κανει βλακειούλες ειναι στο πρωινο γάλα να μην δει παιδικά :twisted:η να πιέι πρώτα το γάλα και μετά να ανοιξω την tv ε τοτε τρελλαίνεται και προσπαθεί να επανορθώσει οτι εχει κάνει.

λοιπον θα αρχισω δυναμικα απο σημερα και θα τον ενημερωνω ποτε θα βγουμε απο τη μπανιερα και θα αφησω το υπονοουμενο ή μαλλον τη δηλωση για αφαιρεσει απο τη βραδυνη διαδικασια το μικυ μαους.

για να δουμε τι θα γινει.

παντως οταν εμεις βγαζουμε τη ταπα απο τη μπανιερα παει και τη κλεινει με το χερακι του και φωναζει.

δε μπορει θα του περασει γιατι αλλιως με βλεπω να παιζουμε καινουργιο παιχνιδι τους απλυτους.:?

Ναι θα την κλείσει και θα την ξανακλείσει αλλά σιγά σιγά θα το πάρει απόφαση. Πάντως εγώ έχω καταλάβει ότι πάντα θα κάνει πολύ ώρα μπάνιο αλλά τουλάχιστον αυτό που λες να μην τσακωνόμαστε για να βγει!!!! Όσο για την σύνδεση με τα παιδικά δεν θα την έκανα του στυλ αν δεν βγεις δεν θα δεις αλλά αν καθυστερήσουμε δεν θα προλάβεις να δεις και φυσικά θα του πεις δική σου επιλογή σκέψου και πες μου. Αυτό να ξέρεις είναι πολύ μικρός ακόμη για να το καταλάβει γιατί δεν έχει αίσθηση του χρόνου αργότερα όμως θα το καταλαβαίνει όπότε κράτα το σαν σκέψη για το μέλλον.

xZBdp3.png

Ναι θα την κλείσει και θα την ξανακλείσει αλλά σιγά σιγά θα το πάρει απόφαση. Πάντως εγώ έχω καταλάβει ότι πάντα θα κάνει πολύ ώρα μπάνιο αλλά τουλάχιστον αυτό που λες να μην τσακωνόμαστε για να βγει!!!! Όσο για την σύνδεση με τα παιδικά δεν θα την έκανα του στυλ αν δεν βγεις δεν θα δεις αλλά αν καθυστερήσουμε δεν θα προλάβεις να δεις και φυσικά θα του πεις δική σου επιλογή σκέψου και πες μου. Αυτό να ξέρεις είναι πολύ μικρός ακόμη για να το καταλάβει γιατί δεν έχει αίσθηση του χρόνου αργότερα όμως θα το καταλαβαίνει όπότε κράτα το σαν σκέψη για το μέλλον.

μαλλον εχεις δικιο ειναι και αρκετα πεισματαρης οποτε αν του το θεσω ως απαγορευση ισως κανουμε και περισσοτερη ωρα μπανιο.

θα τον ριξω στο φιλοτιμο δε μπορει να κανουμε μπανιο 100 ωρες για παντα.που θα παει θα περασει.

Διαφημίσεις

Και εμένα τρελαίνεται για το μπάνιο και σκέψου ότι εμείς βάζουμε μέσα και τα κουζινικά μας και μαγειρεύουμε κιόλας!!!Ε που να τελειωσει το μαγείρεμμα η μικρή μου σουρλουλού!!!

Τις τελευταίες βδομάδες έκανα το λάθος και τη ρώταγα:να βγούμε τώρα αγάπη μου; όχι ακόμα μαμά, σε λίγο...αυτό το όχι ακόμα μου χτύπαγε στα αυτιά. Τώρα απλά την ενημερώνω: τώρα θα ανοίξει τη τάπα η μανούλα για να ξεπλυθούμε..αρχίζει τα όχι ακόμα αυτή και στο μεταξύ ανοίγω ήδη τη βρύση για να φτιάξω το νερό και ξεκινάω να ξεπλένω πρώτα τα παιχνίδια της. Αυτό της αρέσει και με βοηθάει ένα ένα να τα πλύνουμε και να τα βάλουμε στην άκρη οπότε μετά ξεπλένεται και αυτή!

Και έτσι έχουμε αποφύγει τη γκρίνια!!!

Καλε τιγράκι δεν θα του απαγορέψεις να δει, θα του πεις ότι αν αργήσει θα κουραστεί ο μίκυ μάους και θα κοιμηθεί...

Εμάς ευτυχώς βγαίνει γιατί ξέρει ότι μετά το μπάνιο έχει 'νια-νια'... :)

αχ αυτο το μπανιο,εμενα ο δικος μου ειναι 12 μηνων οταν κανουμε το μαπανακι βαζουμε μεσα τις μπαλες που παιρνουμε στη θαλασσα,τα μπρατσακια μας,τα παπακια μας και βουρ για βουτιες,χτυπαει το νερο με τα χερια του με αποτελεσμα μεσα σε λιγα λεπτα η μπανιερα εχει αδειασει και το μπανιο εχει γινει πισινα,εγω να γλιστραω και αυτος να ξεκαρδιζεται στα γελια αυτο κραταει 20 λεπτα,μετα του λεω ελα να ξεπληθουμε και μετα θα παμε να πουμε καληνυχτα στα ζουζουνια και στο κουνελακι,μαμ και νανι,μολις τον βγαζω αρχιζει να ουρλιαζειιιιιιιιιιιιιι που μας ακουει ολη η γερμανια και κατευθειαν του θυμιζω τα ζουζουνια και τα γνωστα μαμ και νανι τοτε χαλαρωνει τον ντυνω στα γρηγορα και αυτο ηταν,ποπο κουραστηκα καλε ακομα και που τα γραφω,παντως θελουν κολπα σε ολα πρεπει να σκαρφιζομαστε συνεχεια κατι.

κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα μεχρι που εκανα το εξης: οταν αποφασιζω οτι φτανει το μπανιο (τα δικα μου κανουν μαζι και καταλαβαινεις τι γινεται, ειναι πολυ ζωηρα και παντα φοβαμαι μη γλιστρησουν και σκοτωθουν εκει μεσα) τους λεω "τελος το μπανιο" και αρχιζω ν'αδειαζω το νερο. Ξερουν οτι εχουν μεχρι να φυγει το νερο. Στην αρχη ειχα κλαμματα και διαμαρτυριες αλλα τωρα ξερουν.

Και ναι, οπως κι ο δικος σου στην αρχη εκλειναν την ταπα και φωναζαν, αλλα το πηραν αποφαση τελικα

Διαφημίσεις

κι εγω το ειχα αυτο το προβλημα μεχρι που εκανα το εξης: οταν αποφασιζω οτι φτανει το μπανιο (τα δικα μου κανουν μαζι και καταλαβαινεις τι γινεται, ειναι πολυ ζωηρα και παντα φοβαμαι μη γλιστρησουν και σκοτωθουν εκει μεσα) τους λεω "τελος το μπανιο" και αρχιζω ν'αδειαζω το νερο. Ξερουν οτι εχουν μεχρι να φυει το νερο. Στην αρχη ειχα κλαμματα και διαμαρτυριες αλλα τωρα ξερουν.

ετσι μπαμ και κατω "τελος το μπανιο" μπραβο πολυ δυναμικη σε βρισκω.

εγω μαλλον τον παω σιγα σιγα και με εχει βρει αθωα και με εκμεταλευεται αυτο καταλαβα σημερα.:rolleyes:

μαλλον πρεπει να ειμαι πιο αποφασιστικη στο συγκεκριμενο θεμα.