Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΤΕΡΑ Μ Ο Ν Ο ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΗΤΕΡΑΣ!!


Recommended Posts

Ήταν νευρικός, αδιάφορος... δεν το έχει δει κοντά ένα χρόνο, απειλούσε τη σωματική ακεραιότητα του παιδιού αν δεν έδινα συναινετικό, ξέρω ότι οι γονείς του τον κακοποιούσαν κι ότι πιθανότατα θα έκαναν το ίδιο στο παιδί μου αν το έβλεπαν απουσία μου... πάλεψα μόνη χωρίς τα λεφτά τους... χωρίς τις γνωριμίες τους με μόνη βοήθεια τους γονείς μου και και τον Θεό!!!!

 

Η απόφαση είναι σαφέσταση! Ο πατέρας θα βλέπει το παιδί όποτε θέλει πάντα παρουσία της μητέρας! Ό,τι ζήτησα δηλαδή! Ότι παρακάλεσα το Θεό! Μόνο η ασφάλειά της με νοιάζει! Η υγεία της! Σωματική και ψυχική! Θα της λέω τα καλύτερα γι' αυτόν..... κι ας μην έρθει ποτέ.. Θα είμαι χαρούμενη και πρόσχαρη μαζί του μπροστά στο παιδί, αν θελήσει να έρθει! Θα τους αφήσω όσο χρόνο θέλουν να γνωριστούν και να χαρούν ο ένας τον άλλον.... αν θυμηθεί ότι είναι πατέρας! Αλλά δε θα έρθει... δε θα τον αφήσουν!

 

Είχα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας !!!! Ο Θεός υπάρχει και προστατεύει τα αγγελούδια μας... γιατί στην δική μας περίπτωση κινδύνευε κοντά τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειρήνη μου, δεν ξέρω τι να πω. Σοκαρίστικα λίγο απο το μήνυμα σου. Εύχομαι να είσαι πάντα γερή και να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

 

Σ' ευχαριστώ καλή μου, να 'σαι καλά!!! Ό,τι καλύτερο και σε σένα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήταν νευρικός, αδιάφορος... δεν το έχει δει κοντά ένα χρόνο, απειλούσε τη σωματική ακεραιότητα του παιδιού αν δεν έδινα συναινετικό, ξέρω ότι οι γονείς του τον κακοποιούσαν κι ότι πιθανότατα θα έκαναν το ίδιο στο παιδί μου αν το έβλεπαν απουσία μου... πάλεψα μόνη χωρίς τα λεφτά τους... χωρίς τις γνωριμίες τους με μόνη βοήθεια τους γονείς μου και και τον Θεό!!!!

 

Η απόφαση είναι σαφέσταση! Ο πατέρας θα βλέπει το παιδί όποτε θέλει πάντα παρουσία της μητέρας! Ό,τι ζήτησα δηλαδή! Ότι παρακάλεσα το Θεό! Μόνο η ασφάλειά της με νοιάζει! Η υγεία της! Σωματική και ψυχική! Θα της λέω τα καλύτερα γι' αυτόν..... κι ας μην έρθει ποτέ.. Θα είμαι χαρούμενη και πρόσχαρη μαζί του μπροστά στο παιδί, αν θελήσει να έρθει! Θα τους αφήσω όσο χρόνο θέλουν να γνωριστούν και να χαρούν ο ένας τον άλλον.... αν θυμηθεί ότι είναι πατέρας! Αλλά δε θα έρθει... δε θα τον αφήσουν!

 

Είχα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας !!!! Ο Θεός υπάρχει και προστατεύει τα αγγελούδια μας... γιατί στην δική μας περίπτωση κινδύνευε κοντά τους!

 

Υπάρχει και Θεός, υπάρχει και δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα. Να είσαι καλά και εσύ και το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και Θεός, υπάρχει και δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα. Να είσαι καλά και εσύ και το παιδάκι σου!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ κούκλα μου!!! Να σαι πάντα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν νευρικός, αδιάφορος... δεν το έχει δει κοντά ένα χρόνο, απειλούσε τη σωματική ακεραιότητα του παιδιού αν δεν έδινα συναινετικό, ξέρω ότι οι γονείς του τον κακοποιούσαν κι ότι πιθανότατα θα έκαναν το ίδιο στο παιδί μου αν το έβλεπαν απουσία μου... πάλεψα μόνη χωρίς τα λεφτά τους... χωρίς τις γνωριμίες τους με μόνη βοήθεια τους γονείς μου και και τον Θεό!!!!

 

Η απόφαση είναι σαφέσταση! Ο πατέρας θα βλέπει το παιδί όποτε θέλει πάντα παρουσία της μητέρας! Ό,τι ζήτησα δηλαδή! Ότι παρακάλεσα το Θεό! Μόνο η ασφάλειά της με νοιάζει! Η υγεία της! Σωματική και ψυχική! Θα της λέω τα καλύτερα γι' αυτόν..... κι ας μην έρθει ποτέ.. Θα είμαι χαρούμενη και πρόσχαρη μαζί του μπροστά στο παιδί, αν θελήσει να έρθει! Θα τους αφήσω όσο χρόνο θέλουν να γνωριστούν και να χαρούν ο ένας τον άλλον.... αν θυμηθεί ότι είναι πατέρας! Αλλά δε θα έρθει... δε θα τον αφήσουν!

 

Είχα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας !!!! Ο Θεός υπάρχει και προστατεύει τα αγγελούδια μας... γιατί στην δική μας περίπτωση κινδύνευε κοντά τους!

 

 

καλυτερα να μην ερθει ποτε! να την εχεις γερη και να εισαι παντα διπλα της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και Θεός, υπάρχει και δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα. Να είσαι καλά και εσύ και το παιδάκι σου!

 

xamogelasa me pikra diavazontas to "yparhei k dikaiosini s afti tin hwra". Ean ehoume ftasei sto simeio na theoroume dikaiosini tous akoma kai 28 mines pou hreiazonte gia na vgei mia apofasi epimeleias k diatrofis, ean dikaiosini theorounte oi 5,5 mines pou hreiazonte gia na epemvoun oi arhes k na paroun ena paidi apo enan "gonio" pou arpakse to paidi tou epidi apla ekremouse mia apofasi k to sistima tou epitrepei na paizei me tin psihiki tou isoropia, ean dikaiosini theoroume pleon to tsouvali hrimata pou prepei na ehoume gia na mporesoume na diekdikisoume ta hrimata pou to idio to kratos apofasizei oti ta paidia mas dikaiounte (gnorizete poso stoihizoun t apografa ?) tote i egw zw se alli hwra i kapoies apo mas zitane poly liga gia ta paidia mas k stoika apla dehomaste to klasiko "e ti na kanoume... emeis tha allaksoume ton kosmo?!" Kalimera k apo mena se olous k kali dynami! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν νευρικός, αδιάφορος... δεν το έχει δει κοντά ένα χρόνο, απειλούσε τη σωματική ακεραιότητα του παιδιού αν δεν έδινα συναινετικό

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί νευρικοί πατεράδες που απειλούν τη σωματική ακεραιότητα των παιδιών τους... Αυτοί οι "άνθρωποι", εκτός του ότι αποτελούν πολύ άσχημα πρότυπα για τα παιδιά, είναι επικίνδυνοι και για την αθώα παιδική ψυχούλα, που, αν πληγωθεί, γιατρεύεται πολύ πιο δύσκολα από τα σωματικά τραύματα. Οσο πιο μακριά, τόσο το καλύτερο. Είμαι σίγουρη ότι θα σταθείς επάξια μάνα και πατέρας δίπλα στα παιδί σου. Να ξέρεις ότι το παιδάκι σου είναι πολύ τυχερό, γιατί έχει μια τόσο καλή μαμά που το προστατεύει. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα και για το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

xamogelasa me pikra diavazontas to "yparhei k dikaiosini s afti tin hwra". Ean ehoume ftasei sto simeio na theoroume dikaiosini tous akoma kai 28 mines pou hreiazonte gia na vgei mia apofasi epimeleias k diatrofis, ean dikaiosini theorounte oi 5,5 mines pou hreiazonte gia na epemvoun oi arhes k na paroun ena paidi apo enan "gonio" pou arpakse to paidi tou epidi apla ekremouse mia apofasi k to sistima tou epitrepei na paizei me tin psihiki tou isoropia, ean dikaiosini theoroume pleon to tsouvali hrimata pou prepei na ehoume gia na mporesoume na diekdikisoume ta hrimata pou to idio to kratos apofasizei oti ta paidia mas dikaiounte (gnorizete poso stoihizoun t apografa ?) tote i egw zw se alli hwra i kapoies apo mas zitane poly liga gia ta paidia mas k stoika apla dehomaste to klasiko "e ti na kanoume... emeis tha allaksoume ton kosmo?!" Kalimera k apo mena se olous k kali dynami! :)

 

Για να χαμογέλασες με πίκρα, προφανώς έχεις περάσει πολλά, έχει καεί με το χυλό και φυσάς και το γιαούρτι. Δεν σχολιάζω αρνητικά το γεγονός ότι το σχόλιό μου περί δικαιοσύνης σου προκάλεσε πίκρα και ενδεχομένως και θυμό, γιατί υποπτεύομαι ότι έχεις περάσει πολλά. Εγώ δεν έχω παιδιά, γλυκειά μου και δεν μιλάω εκ πείρας. Απλά, ήθελα να πω μία κουβέντα για να στηρίξω την κοπέλα που άνοιξε το θέμα. Απλά, θεώρησα το γεγονός ότι το δικαστήριο τη δικαίωσε, ως μία δικαίωση για εκείνη και ως ένα δείγμα ότι λειτούργησε σε αυτό το θέμα σωστά. Λυπάμαι που περνάτε τόσο μεγάλη ταλαιπωρία, όλες εσείς οι μανούλες που έχετε προβλήματα με τους συζύγους- πατεράδες των παιδιών σας.

Το ότι δεν έχω παιδιά, βέβαια, δεν σημαίνει βέβαια ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ότι : (αντιγράφω τα λεγόμενά σου) " kapoies apo mas zitane poly liga gia ta paidia mas k stoika apla dehomaste to klasiko "e ti na kanoume... emeis tha allaksoume ton kosmo?!"

Όχι, καλή μου, δεν είμαι μία από αυτές τις κάποεις, παρόλο που δεν έχω ακόμα δικά μου παιδιά! Εγώ ζητάω τα πάντα για τα παιδιά όλου του κόσμου και δεν δέχομαι στωικά τίποτα! Είμαι μαζί σας και να διεκδικήσετε το καλύτερο για τα παιδιά σας! Και τι θα πει παιδιά μου και παιδιά σας, στην τελική? Ούτε ένα παιδί να μην ταλαιπωρηθεί, σαν κοινωνία να μην το ανεχτούμε, καμία μας να μην το ανεχτεί αυτό, είτε είναι ήδη μητέρα είτε είναι δυνάμει μητέρα!

Link to comment
Share on other sites

Για να χαμογέλασες με πίκρα, προφανώς έχεις περάσει πολλά, έχει καεί με το χυλό και φυσάς και το γιαούρτι. Δεν σχολιάζω αρνητικά το γεγονός ότι το σχόλιό μου περί δικαιοσύνης σου προκάλεσε πίκρα και ενδεχομένως και θυμό, γιατί υποπτεύομαι ότι έχεις περάσει πολλά. Εγώ δεν έχω παιδιά, γλυκειά μου και δεν μιλάω εκ πείρας. Απλά, ήθελα να πω μία κουβέντα για να στηρίξω την κοπέλα που άνοιξε το θέμα. Απλά, θεώρησα το γεγονός ότι το δικαστήριο τη δικαίωσε, ως μία δικαίωση για εκείνη και ως ένα δείγμα ότι λειτούργησε σε αυτό το θέμα σωστά. Λυπάμαι που περνάτε τόσο μεγάλη ταλαιπωρία, όλες εσείς οι μανούλες που έχετε προβλήματα με τους συζύγους- πατεράδες των παιδιών σας.

Το ότι δεν έχω παιδιά, βέβαια, δεν σημαίνει βέβαια ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ότι : (αντιγράφω τα λεγόμενά σου) " kapoies apo mas zitane poly liga gia ta paidia mas k stoika apla dehomaste to klasiko "e ti na kanoume... emeis tha allaksoume ton kosmo?!"

Όχι, καλή μου, δεν είμαι μία από αυτές τις κάποεις, παρόλο που δεν έχω ακόμα δικά μου παιδιά! Εγώ ζητάω τα πάντα για τα παιδιά όλου του κόσμου και δεν δέχομαι στωικά τίποτα! Είμαι μαζί σας και να διεκδικήσετε το καλύτερο για τα παιδιά σας! Και τι θα πει παιδιά μου και παιδιά σας, στην τελική? Ούτε ένα παιδί να μην ταλαιπωρηθεί, σαν κοινωνία να μην το ανεχτούμε, καμία μας να μην το ανεχτεί αυτό, είτε είναι ήδη μητέρα είτε είναι δυνάμει μητέρα!

 

kalispera laliatoula :)

 

thewrw oti tpt ma tpt se afto ton kosmo pou ehei ws skopo to kalo twn paidiwn mas, den mporei na haraktiristei ws talaiporia. Etsi thelw na pistevw oti k esi akourasta otan apoktiseis paidakia tha leitourgeis. Afta pou talaiporounte perisotero ap olous mas se afto to aniparkto kratos einai ta idia ta paidia mas. Eheis apolyto dikio, ti tha pei diko mou k diko sou paidi ? Ola ta paidia einai paidia mas ! Alla dystihws oxi paidia aftis tis hwras. Me tin patrida mou ta ehw k oxi me tous prwin.

Anoikw stis mamades pou palepsa para poly k tha sinehisw na to kanw gia ta paidia mou kai oxi mono. Eksorgizomai omws otan anagkazomaste na palevoume ws goneis, gia kektimena dikaiwmata twn paidiwn mas, epidi kapoioi se afton ton topo pistevoun me to konto tous to mialo, oti prepei na threfetai enas syrfetos dikigorwn k dikastikwn pou mono etsi mporei na epiviwsei ! Oso gia tin ellhniki dikaiwsini ... einai i idia dikaiwsini pou vlepoume kathimerina na yparhei gyrw mas ! Kai afto akrivws me kanei n anarwtiemai me pikra polles fores giati ta ellhnopoula na einai polites b' kathgorias se afto ton kosmo ?

H fili mas edw einai apo tis "tyheres" k mpravo tis ! Omws einai i ekseresi k oxi o kanonas ! Makari na mporesoume kapote na kanoume tin ekseresi kanona ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τα όμορφα λόγια σας!

 

Όντως ανήκω στην εξαίρεση και όντως η κατάσταση είναι τραγική στον δικαστικό χώρο! Εκτός από τα άλλα προσθέστε παρακαλώ και την προκατάληψη για τη μόρφωση και κοινωνική θέση των διαδίκων...

 

"Είναι γιατρός και δε μπορεί να φροντίσει το παιδί του;;;;;;"

Ήταν η "απορία" της προέδρου, αρχικά... ! ναι, κυρία μου, είναι γιατρός!!! Αυτό τον κάνει και καλό πατέρα;;; Όταν το παιδί μου ήταν με 39 πυρετό και τον παρακάλεσα να έρθει, δεν ήρθε ούτε ως γιατρός ούτε ως πατέρας! Είναι γιατρός ο πατέρας του παιδιού αλλά δεν το έχει ταϊσει ΠΟΤΕ, δεν το έχει αλλάξει ΠΟΤΕ, δεν το έχει κοιμίσει ΠΟΤΕ, δεν έχει ξενυχτίσει πλάι του ΠΟΤΕ, όταν ήταν άρρωστο!!!!!

 

Από πότε το πτυχίο σε κάνει και καλό γονέα;;;; Κι εγώ έχω πτυχίο (όχι ιατρικής) αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα ποτέ για να δείξω πόσο καλή μανα είμαι! παρόλο που έχει να κάνει άμεσα με τα παιδιά. Ο δικηγόρος του με υπεροψία έλεγε και ξαναέλεγε ότι "γιατρός είναι κα Πρόεδρε... όχι χασάπης!!!!! Ένας χασάπης, όμως, που ποτέ δεν παράτησε και δεν απαρνήθηκε το παιδί του... είναι πατέρας! Εσύ ο γιατρός..... ΟΧΙ!!

 

Τελικά, όπως φαίνεται τα ΑΛΗΘΙΝΑ λόγια της μητέρας μου συγκίνησαν και έπεισαν την πρόεδρο μιας και μόνος σκοπός μας ήταν το αληθινό συμφέρον του παιδιού και αυτό φάνηκε! Δεν περίμενα αυτή την απόφαση.... Δεν την περίμενα με τίποτα! Έγινε, όμως και νιώθω δικαιωμένη!! Επιτέλους, ήρεμη!!

 

Εύχομαι τα καλύτερα για όλες της μαμάδες που μεγαλώνουν μόνες τα παιδάκια τους! Διεκδικείστε με θέρμη αυτό που αξίζουν τα παιδάκια σας! Ο προηγούμενος δικηγόρος μου προσπαθούσε να με πείσει να ρισκάρω να δίνω το παιδί μόνο του! Να "ρισκάρω?" να πάθει το παιδί μου κάτι κακό???? Θα έχουν συνέπειες μου έλεγε.... ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ;;; Από αυτό και άλλα, κατάλαβα ότι είχε πληρωθεί από το πρώην!!! Να σκεφτείτε ότι είχα υποκύψει σε συναινετικό από τις απειλές τους και είχαν δεχτεί κάθε όρο μου και με το που είπα ότι άλλαξα δικηγόρο, δεν ήθελαν συναινετικό.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τα όμορφα λόγια σας!

 

Όντως ανήκω στην εξαίρεση και όντως η κατάσταση είναι τραγική στον δικαστικό χώρο! Εκτός από τα άλλα προσθέστε παρακαλώ και την προκατάληψη για τη μόρφωση και κοινωνική θέση των διαδίκων...

 

"Είναι γιατρός και δε μπορεί να φροντίσει το παιδί του;;;;;;"

Ήταν η "απορία" της προέδρου, αρχικά... ! ναι, κυρία μου, είναι γιατρός!!! Αυτό τον κάνει και καλό πατέρα;;; Όταν το παιδί μου ήταν με 39 πυρετό και τον παρακάλεσα να έρθει, δεν ήρθε ούτε ως γιατρός ούτε ως πατέρας! Είναι γιατρός ο πατέρας του παιδιού αλλά δεν το έχει ταϊσει ΠΟΤΕ, δεν το έχει αλλάξει ΠΟΤΕ, δεν το έχει κοιμίσει ΠΟΤΕ, δεν έχει ξενυχτίσει πλάι του ΠΟΤΕ, όταν ήταν άρρωστο!!!!!

 

Από πότε το πτυχίο σε κάνει και καλό γονέα;;;; Κι εγώ έχω πτυχίο (όχι ιατρικής) αλλά δε θα το χρησιμοποιούσα ποτέ για να δείξω πόσο καλή μανα είμαι! παρόλο που έχει να κάνει άμεσα με τα παιδιά. Ο δικηγόρος του με υπεροψία έλεγε και ξαναέλεγε ότι "γιατρός είναι κα Πρόεδρε... όχι χασάπης!!!!! Ένας χασάπης, όμως, που ποτέ δεν παράτησε και δεν απαρνήθηκε το παιδί του... είναι πατέρας! Εσύ ο γιατρός..... ΟΧΙ!!

 

den mporeis na fantasteis ti mnimes ksipnises mesa mou k poso se niwthw ... k gi afto tha valw allo ena litharaki se osa eipes pio panw :"Ma kala einai anagki na t allazeis pana kathe fora pou katourietai ????? Den mporeis na to kaneis epitelous mono otan kanei kaka tou ??!!!! ". Eides Eirini mou oti ehei k akoma heiroterous ....iatrous ??? Dioti ws mpampades einai etsi k alliws apontes ! Kalh dynami kopela mou k eimai sigouri oti tha ta katafereis arista ! :)

Link to comment
Share on other sites

den mporeis na fantasteis ti mnimes ksipnises mesa mou k poso se niwthw ... k gi afto tha valw allo ena litharaki se osa eipes pio panw :"Ma kala einai anagki na t allazeis pana kathe fora pou katourietai ????? Den mporeis na to kaneis epitelous mono otan kanei kaka tou ??!!!! ". Eides Eirini mou oti ehei k akoma heiroterous ....iatrous ??? Dioti ws mpampades einai etsi k alliws apontes ! Kalh dynami kopela mou k eimai sigouri oti tha ta katafereis arista ! :)

 

Μα καλά κι εσύ!!! Να μην αφήνεις το παιδί κατουρημένο;;; Τί θα πάθει μωρέ, θα συγκαεί λιγάκι (έως πολύ) άντε να πάθει και καμιά ουρολειμωξούλα, να πάρει κανενα μικροβιάκι... εντάξει ψιλοπράγματα! Και αυτή η αίσθηση του να είσαι κατουρημένος ... δε νομίζω να ενοχλεί και τόσο ένα μωρό....!!!!

 

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!! Φαίνεται έτσι τους άφηναν και οι μαμάδες τους ! Από τη στιγμή που δε φρόντισαν να τους κάνουν άντρες.... σιγά μην τους άλλαζαν πάνα!!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη χαρηκα παρα πολυ για τη νικη σου..

 

καθε ονειρο σου να γινει πραγματικοτητα και να ειστε παντα καλα και εσυ και το παιδι σου..

 

φιλακια πολλα:)

 

Είμαι σίγουρη ότι χάρηκες με τη χαρά μου, κουκλίτσα μου!!!! Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.... Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!! Ειλικρινά το αξίζεις!! Φιλάκια πολλά!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...