Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Στις 37 εβδ και 6 ημερες ...με πονακια και στην συνεχεια και ορο ..Φ.Τ.

Στις 36 εβδ και 6 μερες.... με καποιες ενοχλησεις και χωρις αλλη παρεμβαση ...Φ.Τ

 

Στην πρωτη γεννα ειχε ξεκινησει η διαδικασια ..αλλα πιστευω οτι εαν δεν μου βαζαν ορο ..πιθανον να γενναγα και την επομενη μερα

Στα διδυμα....απλα αν αργουσα θα γενναγα στο δρομο :lol:

Link to comment
Share on other sites

37+4 με καισαρική λόγω γήρανσης πλακούντα

Τι βαθμο ηταν ο πλακουντας?

¨Ηταν grade 3 απο τον 7ο μήνα παρόλο που δεν κάπνιζα καθόλου γιατί λένε πως παίζει ρόλο το κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

37+4 με καισαρική λόγω γήρανσης πλακούντα

Τι βαθμο ηταν ο πλακουντας?

¨Ηταν grade 3 απο τον 7ο μήνα παρόλο που δεν κάπνιζα καθόλου γιατί λένε πως παίζει ρόλο το κάπνισμα!

 

 

Οντως παιζει ρολο!!! Εγω που καπνιζα (5-6 τσιγαρα) τον κοιταγε συνεχεια ο γυναικολογος μου και μου ελεγε θυμαμαι "Ευτυχως δεν εχει κανει πολλα ασβεστωματα ο πλακουντας σου". Και οταν γεννησα ηταν 2 προς 3!!!!

Πρεπει να φταιει και ο οργανισμος!

Link to comment
Share on other sites

40εβδ.+2ημ. με καισαρική, το μωρό ήταν ψηλά και με το πλάι και ο γιατρός μου είπε ότι δεν θα κατάφερνα να γεννήσω με τεχνητούς. Τώρα, αν είχε δίκιο, μόνο ο Θεός το ξέρει!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πολλες περιπτωσεις με προκληση απο την 37η εβδομαδα...γιατι δεχτηκατε τοσο νωρις;;; :roll:

 

Όταν πρόκειται να γεννήσεις για δεύτερη φορά με Κ.Τ. η ενδεικνυόμενη ημερομηνια είναι μεταξυ 37 και 38 εβδδομάδας εκτός αν κάποιοι άλλοι λόγοι υγείας επιβάλουν την πρόκληση τοκετού νωρίτερα.

Μια δεύτερη καισαρική ενέχει κάποιους κινδύνους ακόμα περισσότερο μια τρίτη γι αυτό δεν πρέπει να εξαντλήσεις τις 40 εβδομάδες.

 

Φιλικά

Μαρίλια

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβαζω πολλες περιπτωσεις με προκληση απο την 37η εβδομαδα...γιατι δεχτηκατε τοσο νωρις;;; :roll:

 

Εμενα στην πρωτη εγκυμοσυνη που γεννησα στις 37 εβδ. και 2 ημερες, μπηκα με ραντεβου γιατι το παιδι ηταν ηδη 3100, ειχαν λιγοστεψει τα νερα και ειχα διαστολη 2, οποτε δεν μπορουσαμε να περιμενουμε αλλο. Ετσι μου ειχε πει ο γυναικολογος μου απο την αρχη σχεδον, οτι το παιδι ειναι πολυ ανεπτυγμενο, και πηγαινε στις μετρησεις παντα 1,5 εβδομαδα μπροστα. Και απο την στιγμη που γεννησα φυσιολογικα και ολα πηγαν καλα, δεν μου φανηκε ασχημο. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον πρωτότοκο μου τον γέννησα 37 εβδομάδων ακριβώς, σπάσαν τα νερά!!! Ήταν 3100 και ευτυχώς ε'οπε η γιατρός που βιάστηκε γιατί δεν τη γλύτωνα τη καισαρική αν έπαιρνε όλες τις μέρες. :wink:

Το δεύτερο γιοκάκι μου, το περιμένω με αγωνία κι ελπίζω να είναι βιαστικούλης σαν τον αδελφό του.. :P

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου τη γέννησα στην 40η εβδομάδα ακριβώς με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο, μέσα σε 20 λεπτά και ζύγιζε 3.100.

Εύχομαι και το γιόκα μου να τον γεννήσω τόσο εύκολα όσο και την κορακλάρα μου! :D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στην 38η βδομάδα με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο. Επειδή είχανε σπάσει τα νερά και δεν είχα ικανοποιητικές συσπάσεις μου βάλανε ορό για τεχνητούς πόνους. Ο μικρός γενήθηκε σε 3,5 ώρες και ζύγισε 3330.

Άντε, άντε με το καλό και το δικό σου μπεμπονάκι!!! :D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγώ γέννησα την 39η εβδομάδα, με ραντεβού, γιατί στον τελευταίο υπέρηχο 1 ημέρα πριν τη γέννα, η μίκρή μου "ζύγιζε" 3700, και ο γιατρός μου φοβήθηκε. Άσε που έπαθα κολικό νεφρού και δεν μπορούσα ούτε ν' αναπεύσω. Έκανα 8 ώρες να γεννήσω, μετά λιποθύμησα 2 φορές αλλά ..... οκ. Ευτυχώς όλα πηγαν καλά, και το μωρό ζύγιζε 3100.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν εχω γεννησει ακομα αλλα θελω να σας ρωτησω..Λιγο καιρο πριν γεννησετε νιωθατε οτι ερχεται η "μεγαλη μερα" συντομα?Εγω ειμαι στην 34 εβδομαδα και δεν νιωθω τιποτα ακομα..Νιωθω οπως οταν ημουν στον 4ο μηνα!Ουτε βαρος,ουτε κουραση,τιποτα..Μονο τον μικρο να κλωτσαει :D !

Link to comment
Share on other sites

εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν ένιωθα πότε θα γεννήσω .. όλοι με ρωτούσανε "μα δεν το νιώθεις? μια έγκυος το ξέρει πότε θα γεννήσει!" .. εγώ πάλι η μοσχάρα δε ένιωθα τίποτα ..

αυτή τη φορά όμως λέω ότι θα γεννήσω γύρω στις 21/11 ενώ με έχει η γιατρός μου για 25/11 και λέω σε όλους ότι πολυσπόρια θα φάμε στο ΜΗΤΕΡΑ διότι 21/11 είναι της Παναγίας και εμείς κάνουμε πολυσπόρια τεσπα .. δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι νιώθω σε αυτή την εγκυμοσύνη .. :cool:

και σήμερα δεν ξέρω γιατί αλλά ετοίμασα τη βαλίτσα μου .. :roll::roll::roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...