Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παίρνει αρκετο βάρος...;;;;


Recommended Posts

Λοιπόν ο γιος μου είναι τώρα 9 μηνών. Θηλασα αποκλειστικά 6 μήνες και μετα αρχίσαμε τις κρεμούλες τα φρουτάκια τις κρεατοχορτόσουπες. Τρώει πάρα πολύ καλά και μάλιστα πολλές φορές και περισσότερη ποσοτητα απο τη συνοστόμενη( 200 ml) σε κάθε γεύμα. Δύο θηλασμούς (πρωι-βράδυ) και τρια γεύματα. Δεν θηλάζω μετα απο γεύμα γιατί οπως προείπα τρώει αρκετα και χορταίνει. Το στήθος μου δεν πρήζεται πλέον αλλά όταν το μωρό θηλάζει έχω γάλα κανονικά. Τους δύο τελευταίους όμως μήνες το μωρό δεν πήρε αρκετο βάρος. Βέβαια η γιατρός μου είπε ότι το βάρος του είναι καλό για την ηλικία του και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. όταν τη ρώτησα γιατί δεν πήρε βάρος μου είπε ότι επειδή θηλαζω και δεν ξέρουμε τι ποσοτητα πινει ίσως να μην είναι αρκετο το γαλα. Το μωρό όμως κοιμάται ικανοποιημένο το βράδυ. Ο βραδινός θηλασμός 11 η ώρα και ο πρωινός κυμαίνεται από τις 4 μέχρι και τις 7.

Θα σας γράψω και το βάρος:

Βάρος γέννησης:3320 κ ύψος 50,5

Εξοδος απο μαιευτήριο:3300

1 μηνός: 4600γρ κ 54εκ

2 μηνών: 5950γρ κ 60εκ

3 μηνών 6900γρ κ 62,5εκ

4 μηνών 7600γρ κ 64,5εκ

5 μηνών 8000γρ κ 67,5εκ

6 μηνών 8440γρ κ 70,5εκ

7 μηνών 8880γρ κ 72,5εκ

8 μηνών 9120γρ κ 74εκ

9 μηνών 9250γρ κ 76 εκ

Παρόλο που η γιατρός με καθησύχασε εγώ άρχισα να σκέφτομαι διαφορα μήπως δε είναι αρκετό το γάλα μου και μήπως πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα;; Εντομεταξύ ξένο γάλα δε πίνει με τπτ και φταίει το γάλα κ όχι το μπιμπέρο γιατι νερό πίνει από το μπουκάλι κανονικά ενώ το ξένο γάλα δε το δέχεται με τπτ. Βρωμάει βρε κορίτσια αυτό το πράμα πως το πίνουν τα μωράκια;;; Δε ξέρω τι να κάνω;;:?:-?:? Ανησυχώ άδικα;;;

Πείτε μου τις εμπειρίες σας!!!! sorry για το μεγάλο post!!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν ο γιος μου είναι τώρα 9 μηνών. Θηλασα αποκλειστικά 6 μήνες και μετα αρχίσαμε τις κρεμούλες τα φρουτάκια τις κρεατοχορτόσουπες. Τρώει πάρα πολύ καλά και μάλιστα πολλές φορές και περισσότερη ποσοτητα απο τη συνοστόμενη( 200 ml) σε κάθε γεύμα. Δύο θηλασμούς (πρωι-βράδυ) και τρια γεύματα. Δεν θηλάζω μετα απο γεύμα γιατί οπως προείπα τρώει αρκετα και χορταίνει. Το στήθος μου δεν πρήζεται πλέον αλλά όταν το μωρό θηλάζει έχω γάλα κανονικά. Τους δύο τελευταίους όμως μήνες το μωρό δεν πήρε αρκετο βάρος. Βέβαια η γιατρός μου είπε ότι το βάρος του είναι καλό για την ηλικία του και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. όταν τη ρώτησα γιατί δεν πήρε βάρος μου είπε ότι επειδή θηλαζω και δεν ξέρουμε τι ποσοτητα πινει ίσως να μην είναι αρκετο το γαλα. Το μωρό όμως κοιμάται ικανοποιημένο το βράδυ. Ο βραδινός θηλασμός 11 η ώρα και ο πρωινός κυμαίνεται από τις 4 μέχρι και τις 7.

Θα σας γράψω και το βάρος:

Βάρος γέννησης:3320 κ ύψος 50,5

Εξοδος απο μαιευτήριο:3300

1 μηνός: 4600γρ κ 54εκ

2 μηνών: 5950γρ κ 60εκ

3 μηνών 6900γρ κ 62,5εκ

4 μηνών 7600γρ κ 64,5εκ

5 μηνών 8000γρ κ 67,5εκ

6 μηνών 8440γρ κ 70,5εκ

7 μηνών 8880γρ κ 72,5εκ

8 μηνών 9120γρ κ 74εκ

9 μηνών 9250γρ κ 76 εκ

Παρόλο που η γιατρός με καθησύχασε εγώ άρχισα να σκέφτομαι διαφορα μήπως δε είναι αρκετό το γάλα μου και μήπως πρέπει να του δώσω συμπλήρωμα;; Εντομεταξύ ξένο γάλα δε πίνει με τπτ και φταίει το γάλα κ όχι το μπιμπέρο γιατι νερό πίνει από το μπουκάλι κανονικά ενώ το ξένο γάλα δε το δέχεται με τπτ. Βρωμάει βρε κορίτσια αυτό το πράμα πως το πίνουν τα μωράκια;;; Δε ξέρω τι να κάνω;;:?:-?:? Ανησυχώ άδικα;;;

Πείτε μου τις εμπειρίες σας!!!! sorry για το μεγάλο post!!

 

Ανησυχείς χωρίς λόγο για το βάρος.....

το μωρό σου 4 μηνών πλησίασε την καμπύλη 97 αν συνέχιζε έτσι θα έβγαινε εκτός.........

γεννήθηκε λίγο πιο πάνω απο την 25 και τώρα είναι στην 75 το βάρος είναι πάρα πολύ καλό (και το ύψος επίσηςστην 75). Θα μπορούσε να μην πάρει και καθόλου.

Για το βάρος ανησυχούμε όταν το μωρό πέφτει δυο καμπύλες κάτω απο την καμπύλη γέννησης

Θεωρητικά τα μωρά διπλασιάζουν το βάρος γέννησης μέχρι 6 μηνών και τριπλασιάζουν μέχρι το έτος..............(εσείς το κάνατε νωρίτερα)

τώρα το άλλο σκέλος

για το πρώτο έτος οι στέρεες λειτουργούν συμπληρωματικά του θηλασμού και ανάλογα με τις απαιτήσεις και την όρεξη του μωρού

εφόσον το μωρό σου ανταποκρίνεται καλά στις στέρεες τροφές θα μπορούσες να προσφέρεις 1-2 φορές ακόμα το στήθος (π.χ το απόγευμα πριν το θηλασμό στις 11)

το λέω αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις σύντομα καλό είναι να μην περιορίζεσαι σε δυο θηλασμούς μόνο. Τα μωρό που πίνουν ξένο γάλα περιορίζουν τα γεύματα αυτά σε δυο γιατί το ξένο γάλα περιέχει πολύ ασβέστιο και περιορίζει την πρόσληψη σιδήρου απο τις τροφές. Με το μητρικό δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. Εσύ προσφέρεις και το μωρό αν δεν θέλει δεν θα πιει.

καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αυτά με τις καμπύλες το ξέρω και η γιατρός τα ιδια μου είπε. Κι εγώ δε περίμενα να παίρνει τόσο πολύ βάρος και να βγει εκτος απλά επειδή έπεσε λίγο φοβάμαι μήπως συνεχιστεί αυτή η πτώση.. Επίσης πρόσφερα πάντα το στηθος και κατά τη διαρκεια της ημέρας γιατί το ζητούσε το μωρο. Πολλές φορές όμως του ερχόταν παραπάνω και έκανε εμετο. Τώρα δε το ζητάει καθόλου΄του προσφερα δυο τρεις φορές αλλά δεν πίνει. Θα ήθελα να θηλάσω τουλαχιστο μέχρι να χρονίσει. Θα τα καταφέρω;;; Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως εγώ δεν έχω αρκετό γάλα. Το μωρό δεν θα μου έδειχνε κάτι αν δεν χόρταινε;;;

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αχ πόσο σε καταλαβαίνω να ήξερες. Έχω μπει εδω και λίγες μέρες σε διαδικασία επαναγαλακτισμού γιατί με το να θηλάζω 2 φορές την ημέρα(πρωί και βράδυ) το γάλα μου μειώθηκε πολύ. Αναρωτιέμαι και εγώ λοιπόν μήπως τόσο καιρό το μικρούλι μου πεινούσε. Καλή συνέχεια με το θηλασμό!!Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι να θηλάσεις όσο επιθυμείς!!! Πόσο καιρό θηλάζεις;

Προσπαθησα το απόγευμα και έδωσα στήθος αλλά δεν ήπιε πολύ άρχισε να παίζει μέτα από λίγο και τώρα που τον τάισα αισθανόμουν ότι είχα λιγότερο γάλα κ δυσανασχέτησε κ το μωρό... έχω μπερδευτεί...!!!!

Μαλλόν θα ξενυχτήσουμε απόψε!!:-(:-(:-(

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι να θηλάσεις όσο επιθυμείς!!! Πόσο καιρό θηλάζεις;

Προσπαθησα το απόγευμα και έδωσα στήθος αλλά δεν ήπιε πολύ άρχισε να παίζει μέτα από λίγο και τώρα που τον τάισα αισθανόμουν ότι είχα λιγότερο γάλα κ δυσανασχέτησε κ το μωρό... έχω μπερδευτεί...!!!!

Μαλλόν θα ξενυχτήσουμε απόψε!!:-(:-(:-(

 

συνέχισε να προσφέρεις και όσο πιει... το στήθος θα προσαρμοστεί ξάνα σε 3-4 μέρες...........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι να θηλάσεις όσο επιθυμείς!!! Πόσο καιρό θηλάζεις;

Προσπαθησα το απόγευμα και έδωσα στήθος αλλά δεν ήπιε πολύ άρχισε να παίζει μέτα από λίγο και τώρα που τον τάισα αισθανόμουν ότι είχα λιγότερο γάλα κ δυσανασχέτησε κ το μωρό... έχω μπερδευτεί...!!!!

Μαλλόν θα ξενυχτήσουμε απόψε!!:-(:-(:-(

Ευχαριστώ.Θηλάζουμε 9,5 μήνες. Απ ότι διαβάζω και εγώ και χωρίς να είμαι ειδική στο θέμα νομίζω καλό είναι να προσφέρεις το στήθος αρκετά συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...