Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΚΑΙ ΕΝΕΣΗ


Recommended Posts

Κατ'αρχην θα ηθελα να σας καλησπερισω και να αναφερω οτι ειμαι νεο μελος! Και ενα συντομο βιογραφικο:

Ειμαι 30χρ. και ο αντρας μου 33χρ. Εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι αλλα τιποτα... Εκανε εξεταση σπερματος και ειναι φυσιολογικο( οχι τελειο). Εγω δεν εχω κανει ακομα καποιες εξετασεις γιατι εν πρωτοις μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι δε φαινεται κατι ασχημο.. ετσι μας ειπε να μην αγχωνομαστε κιαν περασει το διαστημα του χρονου να κανω κιεγω.

Το επι πλεον προβλημα με μας ομως ειναι οτι ο αντρας μου κανει ενα επαγγελμα που δυσκολευει πολυ τις προσπαθειες μας για παιδι. Ειναι ναυτικος και απουσιαζει μεγαλα διαστηματα με αποτελεσμα να εχουμε λιγο χρονο μαζι και μικροτερες πιθανοτητες...

Αυτο ειναι που με αγχωνει κιολας...

Για να μη πολυλογω, αποφασισαμε λιγο πριν φυγει( τελευταια στιγμη δηλαδη) να παμε στο γιατρο και να ρωτησουμε για τα σερπαφαρ, επειδη προσφατα τα πηρε μια ξαδελφη μου και εκαναν δουλεια απο τον πρωτο μηνα. Ο λογος που σκεφτηκα να τα παρω ηταν καθαρα και μονο για να επισπευσουμε την κατασταση. Μου τα εδωσε και πηρα 5 χαπια απο τη 2η μερα του κυκλου μου. Τη 12η μερα εκανα υπερηχο και τα ωοθυλλακια ηταν τεραστια!!! Μου ειπε οτι λογικα θα σπασουν μονα τους αν ομως δε σπασουν να ξαναπαω τη 15η για να μου κανει την ενεση ωστε να προκαλεσει το σπασιμο. Δυστυχως ομως καλεσαν τον αντρα μου τελευταια στιγμη να μπαρκαρει!!! Εκει να δειτε αγχος και εξαντληση...Πανω που ειχα αρχισει να ελπιζω και να ενθουσιαζομαι...Αναγκαστικα πηγα στο γιατρο την 14η μερα το βραδυ για υπερηχο οπου ειδαμε πως τα ωοθυλλακια δεν ειχαν σπασει και μου εκανε την ενεση. Και απο εκεινη τη μερα ειχαμε επαφη με τον αντρα μου τη 15η το βραδυ.Διοτι ξημερωματα της 16ης αναχωρησε για τα ξενα....

Μετα απο την ιστορια μου( που θελω να ελπιζω πως δε σας κουρασα πολυ) υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει τα χαπια και να εχει κανει και την ενεση??? Γνωριζετε μετα απο ποσες ωρες περιπου δρα η ενεση και σπαει το ωοθυλλακιο???

Αραγε, θα το προλαβαμε????

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ'αρχην θα ηθελα να σας καλησπερισω και να αναφερω οτι ειμαι νεο μελος! Και ενα συντομο βιογραφικο:

Ειμαι 30χρ. και ο αντρας μου 33χρ. Εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι αλλα τιποτα... Εκανε εξεταση σπερματος και ειναι φυσιολογικο( οχι τελειο). Εγω δεν εχω κανει ακομα καποιες εξετασεις γιατι εν πρωτοις μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι δε φαινεται κατι ασχημο.. ετσι μας ειπε να μην αγχωνομαστε κιαν περασει το διαστημα του χρονου να κανω κιεγω.

Το επι πλεον προβλημα με μας ομως ειναι οτι ο αντρας μου κανει ενα επαγγελμα που δυσκολευει πολυ τις προσπαθειες μας για παιδι. Ειναι ναυτικος και απουσιαζει μεγαλα διαστηματα με αποτελεσμα να εχουμε λιγο χρονο μαζι και μικροτερες πιθανοτητες...

Αυτο ειναι που με αγχωνει κιολας...

Για να μη πολυλογω, αποφασισαμε λιγο πριν φυγει( τελευταια στιγμη δηλαδη) να παμε στο γιατρο και να ρωτησουμε για τα σερπαφαρ, επειδη προσφατα τα πηρε μια ξαδελφη μου και εκαναν δουλεια απο τον πρωτο μηνα. Ο λογος που σκεφτηκα να τα παρω ηταν καθαρα και μονο για να επισπευσουμε την κατασταση. Μου τα εδωσε και πηρα 5 χαπια απο τη 2η μερα του κυκλου μου. Τη 12η μερα εκανα υπερηχο και τα ωοθυλλακια ηταν τεραστια!!! Μου ειπε οτι λογικα θα σπασουν μονα τους αν ομως δε σπασουν να ξαναπαω τη 15η για να μου κανει την ενεση ωστε να προκαλεσει το σπασιμο. Δυστυχως ομως καλεσαν τον αντρα μου τελευταια στιγμη να μπαρκαρει!!! Εκει να δειτε αγχος και εξαντληση...Πανω που ειχα αρχισει να ελπιζω και να ενθουσιαζομαι...Αναγκαστικα πηγα στο γιατρο την 14η μερα το βραδυ για υπερηχο οπου ειδαμε πως τα ωοθυλλακια δεν ειχαν σπασει και μου εκανε την ενεση. Και απο εκεινη τη μερα ειχαμε επαφη με τον αντρα μου τη 15η το βραδυ.Διοτι ξημερωματα της 16ης αναχωρησε για τα ξενα....

Μετα απο την ιστορια μου( που θελω να ελπιζω πως δε σας κουρασα πολυ) υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει τα χαπια και να εχει κανει και την ενεση??? Γνωριζετε μετα απο ποσες ωρες περιπου δρα η ενεση και σπαει το ωοθυλλακιο???

Αραγε, θα το προλαβαμε????

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!:)

 

Καλησπερα και καλως ηρθες!!!

 

Απ την στιγμη που γινεται η ενεση περιμενουμε να σπασουν τα ωοθηλακια απο 24 εως 36 ωρες μετα....

Αφου λοιπον εκανες την ενεση την 14η το βραδυ και ειχες επαφη την 15η το βραδυ τοτε εισαι μεσα στα χρονικα πλαισια. Και αν υπολογισουμε και το γεγονος πως ειναι παντα καλυτερα τα σπερματοζωαρια να περμενουν το αυγο, παρα το αντιθετο τοτε εισαι πολυ καλα...Ισως να ηταν λιγακι καλυτερα αν ειχατε μια ακομα επαφη αλλα η γνωμη μου ειναι πως αν εχετε και ενα καλο σπερμα εισαι ο.κ....

 

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου κοριτσι μου!!

 

Να σαι καλα κοριτσακι μου...

Σε καταλαβαινω πως νοιωθεις με τον συζυγο να λειπει και να μην μπορεις να εχεις οσες επαφες θελεις και χρειαζεσαι...

Να σου πω ομως οτι και εμεις, που ο συζυγος δεν ειναι ναυτικος πολλες φορες με τα σερπαφαρ και τις ενεσεις οταν ερχοταν η ωρα για προγραμματισμενες επαφες, δυσκολευομαστε.....Δεν μπορουν να αποδωσουν πολλες φορες -λογικο- και εχουμε μια μονο επαφη....

Μην αγχωνεσαι και ειμαι σιγουρη πως συντομα θα γινεις μια γλυκια μανουλα!!!:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην θα ηθελα να σας καλησπερισω και να αναφερω οτι ειμαι νεο μελος! Και ενα συντομο βιογραφικο:

Ειμαι 30χρ. και ο αντρας μου 33χρ. Εδω και 7 μηνες προσπαθουμε για παιδακι αλλα τιποτα... Εκανε εξεταση σπερματος και ειναι φυσιολογικο( οχι τελειο). Εγω δεν εχω κανει ακομα καποιες εξετασεις γιατι εν πρωτοις μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι δε φαινεται κατι ασχημο.. ετσι μας ειπε να μην αγχωνομαστε κιαν περασει το διαστημα του χρονου να κανω κιεγω.

Το επι πλεον προβλημα με μας ομως ειναι οτι ο αντρας μου κανει ενα επαγγελμα που δυσκολευει πολυ τις προσπαθειες μας για παιδι. Ειναι ναυτικος και απουσιαζει μεγαλα διαστηματα με αποτελεσμα να εχουμε λιγο χρονο μαζι και μικροτερες πιθανοτητες...

Αυτο ειναι που με αγχωνει κιολας...

Για να μη πολυλογω, αποφασισαμε λιγο πριν φυγει( τελευταια στιγμη δηλαδη) να παμε στο γιατρο και να ρωτησουμε για τα σερπαφαρ, επειδη προσφατα τα πηρε μια ξαδελφη μου και εκαναν δουλεια απο τον πρωτο μηνα. Ο λογος που σκεφτηκα να τα παρω ηταν καθαρα και μονο για να επισπευσουμε την κατασταση. Μου τα εδωσε και πηρα 5 χαπια απο τη 2η μερα του κυκλου μου. Τη 12η μερα εκανα υπερηχο και τα ωοθυλλακια ηταν τεραστια!!! Μου ειπε οτι λογικα θα σπασουν μονα τους αν ομως δε σπασουν να ξαναπαω τη 15η για να μου κανει την ενεση ωστε να προκαλεσει το σπασιμο. Δυστυχως ομως καλεσαν τον αντρα μου τελευταια στιγμη να μπαρκαρει!!! Εκει να δειτε αγχος και εξαντληση...Πανω που ειχα αρχισει να ελπιζω και να ενθουσιαζομαι...Αναγκαστικα πηγα στο γιατρο την 14η μερα το βραδυ για υπερηχο οπου ειδαμε πως τα ωοθυλλακια δεν ειχαν σπασει και μου εκανε την ενεση. Και απο εκεινη τη μερα ειχαμε επαφη με τον αντρα μου τη 15η το βραδυ.Διοτι ξημερωματα της 16ης αναχωρησε για τα ξενα....

Μετα απο την ιστορια μου( που θελω να ελπιζω πως δε σας κουρασα πολυ) υπαρχει καποια κοπελα που να εχει παρει τα χαπια και να εχει κανει και την ενεση??? Γνωριζετε μετα απο ποσες ωρες περιπου δρα η ενεση και σπαει το ωοθυλλακιο???

Αραγε, θα το προλαβαμε????

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!:)

 

cazolin, και στις 2 σπερματεγχύσεις που έκανα έπαιρνα σερπαφάρ απ την 3η μέχρι την 7η μέρα του κύκλου.Βέβαια κάναμε υπέρηχο μέρα παρά μέρα, από την αρχή. 7η και 9η έκανα ενέσεις μεριονάλ, και μετά ξανά παρακολούθηση για να βλέπει πόσες μεριονάλ θα έκανα ακόμα.Όταν τα ωοθηλάκια ήταν σε ικανοποιητικό μέγεθος-δεν θυμάμαι τώρα χιλιοστά-κάναμε την πρεγκνύλ.Π.χ την έκανα 9.00 το βράδυ της Πέμπτης, και 9.00 Σάββατο πρωί κάναμε υπέρηχο και κάποια είχαν σπάσει, ενώ κάποια άλλα θα έσπαγαν μέχρι το απόγευμα. Εγώ έμεινα έγκυος με τη 2η.

Σίγουρα όμως όταν παίρνεις τέτοια φάρμακα, επειδή είναι ορμόνες,πρέπει να σε έχει σε παρακολούθηση ο γιατρός σου.Παράδειγμα, εμένα 2 φορές μου σταμάτησε τη θεραπεία γιατί είχα κάτι κυστούλες και θα ήταν άδικος κόπος.Επίσης, θέλει προσοχή για να αποφύγεις υπερδιέγερση ωοθηκών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOMEDAY σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!!!!

 

Ο γιατρος δε μου ειπε να κανω κατι αλλο μετα την ενεση. Μου ειπε μονο αν δω καγε ή ροζ υγρα να τον παρω τηλ.

 

Εχω κουραστει πολυ κοριτσια γιατι δεν εχω τον αντρα μου εδω και ελαχε να ειμαι απο αυτες που θα δυσκολευτουν ( απ'ο,τι φαινεται) να κανουν παιδι...

 

Ζω με ενα γιατι......

 

Δε λεω ευχαριστω το Θεο που εχουμε την υγεια μας αλλα με πιανει το παραπονο....

 

Την ενεση την εκανα πεμπτη βραδυ(14η) και ηρθα σε επαφη χθες το βραδυ. Σημερα ομως με αποχαιρετησε κιεφυγε και απλα παρακαλω το Θεο να γινει το θαυμα!! Εν τω μεταξυ, δε νιωθω πονο ωορρηξιας ουτε υγρα...

Τι να πω....

Και εσω και τη σπαστικη κολιτιδα να με ταρασσει!!!!!!!!!!!!

Πραγματικα νιωθω εξαντλημενη...και ψυχικα αλλα πλεον και σωματικα...

 

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

SOMEDAY σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!!!!

 

Ο γιατρος δε μου ειπε να κανω κατι αλλο μετα την ενεση. Μου ειπε μονο αν δω καγε ή ροζ υγρα να τον παρω τηλ.

 

Εχω κουραστει πολυ κοριτσια γιατι δεν εχω τον αντρα μου εδω και ελαχε να ειμαι απο αυτες που θα δυσκολευτουν ( απ'ο,τι φαινεται) να κανουν παιδι...

 

Ζω με ενα γιατι......

 

Δε λεω ευχαριστω το Θεο που εχουμε την υγεια μας αλλα με πιανει το παραπονο....

 

Την ενεση την εκανα πεμπτη βραδυ(14η) και ηρθα σε επαφη χθες το βραδυ. Σημερα ομως με αποχαιρετησε κιεφυγε και απλα παρακαλω το Θεο να γινει το θαυμα!! Εν τω μεταξυ, δε νιωθω πονο ωορρηξιας ουτε υγρα...

Τι να πω....

Και εσω και τη σπαστικη κολιτιδα να με ταρασσει!!!!!!!!!!!!

Πραγματικα νιωθω εξαντλημενη...και ψυχικα αλλα πλεον και σωματικα...

 

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!!!!!!

 

 

Υπομονή θα σου πω μόνο.Αυτές οι σκέψεις κι αυτά τα γιατί με βασανίζουν 3 χρόνια τώρα....Τελικά δεν υπάρχει γιατί,απλά πρέπει για κάποιο λόγο να το περάσουμε όλο αυτό.Μια συμβουλή θα σου δώσω.Όχι άγχος-τι σου λέω τώρα!Το λέω για να το ακούω κι εγώ. Την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος ήρθε πολύ γρήγορα, σε 5 μήνες χωρίς συστηματικές προσπάθειες,απλά δεν παίρναμε προφυλάξεις!Παλλινδρόμησε τη 10η εβδομάδα.

Απο κει και πέρα, από άγχος άλλο τίποτα.Έπαιρνα τεστ ωορρηξίας, μετρούσα, είχα συμπτώματα-κατά φαντασίαν όπως καταλαβαίνεις-κοιμόμουν και ξυπνούσα με αυτή την έγνοια.

Προέκυψε κι ένα χειρουργείο, και μετά ζητήσαμε στο γιατρό να μπούμε στη διαδικασία σπερματέγχυσης.

Την πρώτη φορά, ολοκλήρωσα την αγωγή αλλά την ημέρα που έπρεπε να κάνουμε την έκχυση προέκυψε τεχνικό πρόβλημα και δεν την κάναμε.

Τρελό άγχος την 2η φορά, όπως και τρελό κλάμα όταν ήρθε περίοδος.(Να σου πω οτι εμένα τα φάρμακα αυτά μου έφερναν περίοδο την 25η μέρα.)

Είπαμε με το γιατρό κάνουμε μια τελευταία και μετά πάμε για εξωσωματική.Πήγα λοιπόν με το σκεπτικό άντε να την κάνουμε, να αδιαθετήσω πάλι στις 25 μέρες κι από Δεκέμβρη ξεκινάμε.Και τότε ήταν που δεν αδιαθέτησα!Μόλις χαλάρωσα πάλι.Είχα κι εγώ ροζ υγρά, προφανώς στο είπε ο γιατρός σου για να σου δώσει utrogestan.Επίσης, έχε στο μυαλό σου ότι με τα σερπαφάρ αυξανονται οι πιθανότητες πολυδυμης κύησης, αν έκανες παραπάνω από ένα αυγουλάκια.

Εμένα ακολούθησε και 2η παλλίνδρομη, και νιώθω οτι είμαι πάλι στο μηδέν. Ετσι και μου πάρει πάλι 3 χρόνια να το ξεπράσω, χ ά θ η κ α !!!!!

 

Θα σου πω λοιπόν και πάλι να μην αγχώνεσαι, να προσπαθήσεις να ασχολείσαι με άλλα πράγματα και να είσαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά.

Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις...κλεμμένο αλλά ταιριάζει!

 

 

Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία μέσα απο την καρδιά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλη που εισαι!!!

Δε φτανει το ευχαριστω για τον τροπο που ανταποκριθηκες!!!

Εχεις δικιο για το αγχος...αυτο μας τρωει αλλα ειναι εντονη η σκεψη ταν βλεπεις αλλες να πιανουν τοσο ευκολα κιαλλες να δυσκολευονται τοσο πολυ και δι με αντρα ναυτικο!!!!

Someday μου, γνωριζω για την πολυδυμη κυηση και με τρομαζει λιγο στην ιδεα αλλα εχω τοση επιθυμια να κανω παιδι που θα ταν αχαριστια να λεω και οχι.

Εχεις δικιο αυτο για τα καφε υγρα μου το ειπε για να μου δωσει κατι χαπια( νομιζω πως ετσι λεγονται).

Αυτα που ξερω ειναι οτι ειχα δυο τεραστια αυγα και ενα τελειο(οπως ειπε) ενδομητριο γιαυτο και μου εκανε την ενεση.

Να σε ρωτησω και κατι ακομα και ζητω συγγνωμη αν σε κουρασα πολυ...

Μεχρι τωρα παντα ενιωθα την ωορρηξια μου τη 13η με 14η μερα με πονακια χαμηλα(κυριως δεξια) και υγρα. Τωρα δεν εχω τιποτα απολυτως ακομα. Τι εγινε ρε γαμωτο??? Να ανησυχω?? Να εγινε και να μη το καταλαβα??? Αλλα δε θα ειχα υγρα???

Κιαν η ενεση δρα μετα απο 36 ωρες δεν νομιζω καν να πετυχαμε τιποτα... αφου ηρθαμε σε επαφη χθες βραδυ και την ενεση την εκανα πεμπτη βραδυ.

Σε 7 μηνες παλι προσπαθεια...Οσο το σκεφτομαι τρελαινομαι!!!!! Γιατι να ειναι ναυτικος???!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

cazolin καλησπέρα, αυτο που μπορω να σου πω μήπως σε βοηθήσει είναι ότι σ΄αυτές τις περιπτώσεις δηλ. με αντρες ναυτικους που λειπουν συχνά και για πολύ, μπορεί να δίνει σπέρμα να καταψύχεται κι εσύ να κάνεις σπερματέγχυση μετά χωρίς να ειναι αυτος εδώ.

Θα μπορεουσες ετσι να κάνεις εσυ 1-2 προσπαθειες αυτους τους 7 μήνες που θα έλειπε και να του έκανες και έκπληξη!

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλη που εισαι!!!

Δε φτανει το ευχαριστω για τον τροπο που ανταποκριθηκες!!!

Εχεις δικιο για το αγχος...αυτο μας τρωει αλλα ειναι εντονη η σκεψη ταν βλεπεις αλλες να πιανουν τοσο ευκολα κιαλλες να δυσκολευονται τοσο πολυ και δι με αντρα ναυτικο!!!!

Someday μου, γνωριζω για την πολυδυμη κυηση και με τρομαζει λιγο στην ιδεα αλλα εχω τοση επιθυμια να κανω παιδι που θα ταν αχαριστια να λεω και οχι.

Εχεις δικιο αυτο για τα καφε υγρα μου το ειπε για να μου δωσει κατι χαπια( νομιζω πως ετσι λεγονται).

Αυτα που ξερω ειναι οτι ειχα δυο τεραστια αυγα και ενα τελειο(οπως ειπε) ενδομητριο γιαυτο και μου εκανε την ενεση.

Να σε ρωτησω και κατι ακομα και ζητω συγγνωμη αν σε κουρασα πολυ...

Μεχρι τωρα παντα ενιωθα την ωορρηξια μου τη 13η με 14η μερα με πονακια χαμηλα(κυριως δεξια) και υγρα. Τωρα δεν εχω τιποτα απολυτως ακομα. Τι εγινε ρε γαμωτο??? Να ανησυχω?? Να εγινε και να μη το καταλαβα??? Αλλα δε θα ειχα υγρα???

Κιαν η ενεση δρα μετα απο 36 ωρες δεν νομιζω καν να πετυχαμε τιποτα... αφου ηρθαμε σε επαφη χθες βραδυ και την ενεση την εκανα πεμπτη βραδυ.

Σε 7 μηνες παλι προσπαθεια...Οσο το σκεφτομαι τρελαινομαι!!!!! Γιατι να ειναι ναυτικος???!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καταρχήν, δεν με κούρασες καθόλου.Δεύτερον, κι ο δικός μου ναυτικός είναι, κι η πλάκα είναι οτι όταν πήρε μετάθεση σε καράβι έμαθα οτι ήμουν έγκυος και λέμε οκ, δεν πειράζει αν λείπει, αλλά τελικά την πατήσαμε.

Έχουμε πάντως καταψύξει σπέρμα μετά από παρότρυνση του γιατρού μας για να είμαστε καλυμένοι σε περίπτωση απουσίας του συζύγου.

Εγώ την ωορρηξία δεν την νιώθω σχεδόν ποτέ, άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό.Πάντως, απ τη στιγμή που γίνεται η ένεση, η ωορρηξία γίνεται σίγουρα μετά από 24 έως 48 ώρες.(απλά τις σπερματεγχύσεις κάνουν συνήθως στις 36 ώρες για να είναι σίγουροι, υπάρχουν όμως και γιατροί που κάνουν μία στις 24 και μία στις 48.Επομένως, σίγουρα το πετύχατε, αλλά μην ξεχνάς ότι παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες για να γίνει η σύλληψη.Κι όπως είπαμε και πριν, ένας απ αυτούς είναι το άγχος.΄Αρα ηρέμησε, γιατί ούτως ή άλλως οτι είναι να γίνει, θα χει γίνει!!!;)

 

Όσο για την πολύδυμη κύηση που σου είπα, είμαι παθούσα.Είχα τρίδυμα τη 2η φορά κι είχα πανικοβληθεί, γιατί ξέρω οτι είναι επικίνδυνο και για τη μητέρα και για τα μωρά, κι όταν τα έχασα ένιωθα τρομερές τύψεις.

 

Επομένως, κάνε υπομονή και σκέψου θετικά.Η φύση κι ο καλός Θεούλης ξέρουν καλύτερα, αυτό λέω πάντα στον εαυτό μου.Και να είσαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Someday μου, δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω...

 

Εισαι και στην ιδια θεση με μενα και με νιωθεις...

 

Δυστυχως σημερα ενιωσα την ωορρηξια μου...ειχα και πυρετο( 37,5)

αρα...τζιφος!! Αποκλειεται να καναμε δουλεια αφου η επαφη εγινε Παρασκευη βραδυ και το σπερμα του αντρα μου ειναι καλο αλλα οχι και τελειο( οπως μας ειπε ο μικροβιολογος)

 

Δεν πειραζει...Την επομενη φορα...

 

Σ'ευχαριστω και παλι γλυκεια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Βιβιανακι μου,

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το γνωριζα και μου δημιουργησες ενα τεραστιο χαμογελο οταν διαβασα το μηνυμα σου!!!

 

Ευχομαι και σε σενα τα καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

cazolin μπορει να εγινε νωριτερα η ωορρηξια ή να αντεξε το σπερμα μην στεναχωριεσαι απο τωρα! Την πρωτη φορα της ενεσης ηρθαμε σε επαφη 1 μονο φορα μετα απο 24 ωρες και μετα ο αντρας μου ελειψε για 1 εβδομαδα. Ηταν ομως και η τυχερη! :D

Αυτη τη φορα 12η μερα κανουμε την ενεση και 13η-14η ειχα πονακια και υγρα αρα θεωρησα οτι εγινε η ωορρηξια. Απογευμα 16ης με πρωι 17ης ειχα καφε υγρα στο σκουπισμα και στο σερβιετακι. Ποτέ αλλοτε δεν ειχα κατι τετοιο. Υπαρχει περιπτωση να εγινε η ωορρηξια τοτε ή να υποπτευτω καποιο αλλο προβλημα;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Mpoutoumpou Μου,

 

καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...

Λοιπον, ο γιατρος μου οταν μου εκανε την ενεση μου ειπε πως αν δω καφε υγρα να τον παρω οπσδηποτε τηλ για να μου δωσει τα utrogestan.

Γνωμη μου λοιπον ειναι να παρεις τον γιατρο σου οπωσδηποτε και να του το αναφερεις γιατι αυτα τα καφε υγρα μπορει να ειναι απο εμφυτευση.

 

Οσο για τη μια και μοναδικη φορα που ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου 24 ωρες μετα την ενεση ευχομαι να ηταν και για μενα τυχερη!! Κιαν δεν ειναι δεν πειραζει....

Εσυ αν καταλαβα καλα εμεινες τοτε εγκυος ε?? Και τωρα πας για δευτερο νινι????

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοτε ειχα μεινει εγκυος και γεννησα το πρωτο παιδακι μου. Στο δευτερο με χαπια και ενεσεις και στον τεταρτο κυκλο εμεινα παλι εγκυος. Τωρα θελουμε πολυ κι ενα τριτο αλλα δεν ερχεται 1χρονο και 3μηνες τωρα, η ηλικια μου ανεβαινει, το σπερμα χειροτερευει και οι επαφες επισης μειωνονται!

Παντως μην το βαζεις κατω, μια και τυχερη χρειαζεται!

Οσο για μενα παρολο που ειμαι "παλια" εχω αποριες αφου καινουργια πραγματα μου συμβαινουν.

Τηλεφωνησα στο γιατρο μου που ειναι ο ιδιος εδω και χρονια και δυστυχως δεν με διαφωτισε ιδιαιτερα. Μου ειπε μονο να ζω τη ζωη μου και ο,τι ειναι να γινει θα γινει!!!:confused: Δε μου ειπε τιποτα για utrogestan ουτε καν να κανω εξεταση προγεστερονης. Δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλη μου να ευχαριστεις το Θεο για τα δυο παιδακια που σου χαρισε και ειμαι σιγουρη πως συντομα θα ερθει και το τριτο!!!!

Οσο για το γιατρο σου η γνωμη μου ειναι να τον ακους...κατι ξερει παραπανω!!Εξαλλου αυταος σε ξερει τοσα χρονια!!! Μην αγχωνεσαι λοιπον κοπελα μου!!!

Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα δε νομιζω να εισαι τοοοοοσο μεγαλη πια ωστε να σε αγχωνει η ηλικια!!!!

 

Ευχομαι συντομα να μας εχεις ευχαριστα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...