Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακόμιση και παιδικος σταθμός


Recommended Posts

Γειά σας!!

 

Να σας πώ το πρόβλημα μου μήπως και με βοηθήσετε να καταλάβω κάποια πράγματα...

Λοιπον...έχω 2 παιδάκια...3 και 1 έτους, είμαι ξενοδοχουπάλληλος δλδ εποχιακή.

Τα παιδιά μου τη σεζόν που εγώ εργαζομαι τα κρατάνε οι γιαγιάδες στα χωριά, μια στο ένα, μια στο άλλο...εμείς στην πόλη...χιλιόμετρα πολλά!!!

Είχαμε σκοπό τον Απρίλη φέτος, να ξεκινήσει ο μεγάλος μου ιδιωτικό παιδικό και να κάνουμε "μπαλάκι" στις γιαγιάδες μόνο τον μικρό! ΄Δυστηχώς προέκυψαν διάφορα προβλήματα στη μαμά μου, και δεν μπορεί να με βοηθήσει ιδιαίτερα! Η πεθερά μου...δεν θέλει να έρχεται στην πόλη!

Αποφασίσαμε λοιπόν, να μετακομίσουμε εμείς στο χωριό...να πάει ο μεγάλος εκεί στον παιδικό...και να κρατάει η πεθερά μου τον μικρό μόνο!

 

Πήγα σήμερα και ρώτησα στον παιδικό αν μπορούν να μου τον πάρουν απο τον Απρίλη, που θα έχω τελειώσει την μετακόμιση, και μου είπαν ΟΧΙ, γιατί έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις!!!

Κατανοητό!!!

 

Να σημειώσω ότι είμαστε δημότες στο χωριό!

Και μου δημιουργείται εμένα λοιπόν το εξής ερώτημα?

Είναι ή δεν είναι κριτήριο, να είναι η μητέρα εργαζόμενη για να πάρουν το παίδι στον παιδικό? Παίζει ή δεν παίζει ρόλο που εμείς ΤΩΡΑ μετακομίζουμε εκεί?

 

Τα λέω με παράπονο αυτά...γιατί σήμερα που πήγα στον παιδικό να ρωτήσω...είδα παιδάκια που οι μαμάδες κάθονται σπίτι...δεν δουλεύουν!!!...και οι περισσότερες έχουν...και βοήθεια απο μαμαδες και πεθερές!

 

Τα παίρνω στο κρανίο όταν βλέπω τη μαμά 2 παιδιών που πάνε στον παιδικό...να κάθεται να πίνει καφέ στην καφετέρια, και εγώ να τρέχω με 2 μωρά πάνω κάτω...και να ζητάω τώρα βοήθεια για να πάω στη δουλειά και να μου λένε απο τον παιδικό ότι οι άλλες μαμάδες έκαναν τα χαρτιά στην ώρα τους, ότι έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις αλλά κατά τα άλλα είναι κριτήριο η μητέρα να εργάζεται!!!!!

 

Κοπελιά...αν το ήξερα και εγώ ότι θα ερχόμασταν να μείνουμε εκεί...φυσικά θα τα είχα κάνει και εγώ τα χαρτιά μου στην ώρα τους...!!!!

 

Αλλά δεν το ήξερα...δυστηχώς!! Τώρα τι κάνω...που η πεθερά μου κατάλαβα ότι δεν έχει διάθεση να κρατήσει και τα δύο παιδιά???

 

Τι κάνει η "πρόνοια"? σε αυτές τις περιπτώσεις για την εργαζόμενη μητέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ψαχνεις να βρεις δικαιη αντιμετωπιση και συμπονιοα απο την πολιτεία???? Δυστυχώς στους Δημόσιους πάνε με το γραμμα του νόμου ....δες για κανενα ιδιωτικο, στο χωριο ή σε κοντινη πόλη μπορεί να είναι φτηνότεροι από την Αθηνα. η αλλη λύση είναι μαζί σας σε ένα σταθμό που τον κρατανε πολλές ώρες .....θα βρεις αν δουλεύεις αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!

 

Να σας πώ το πρόβλημα μου μήπως και με βοηθήσετε να καταλάβω κάποια πράγματα...

Λοιπον...έχω 2 παιδάκια...3 και 1 έτους, είμαι ξενοδοχουπάλληλος δλδ εποχιακή.

Τα παιδιά μου τη σεζόν που εγώ εργαζομαι τα κρατάνε οι γιαγιάδες στα χωριά, μια στο ένα, μια στο άλλο...εμείς στην πόλη...χιλιόμετρα πολλά!!!

Είχαμε σκοπό τον Απρίλη φέτος, να ξεκινήσει ο μεγάλος μου ιδιωτικό παιδικό και να κάνουμε "μπαλάκι" στις γιαγιάδες μόνο τον μικρό! ΄Δυστηχώς προέκυψαν διάφορα προβλήματα στη μαμά μου, και δεν μπορεί να με βοηθήσει ιδιαίτερα! Η πεθερά μου...δεν θέλει να έρχεται στην πόλη!

Αποφασίσαμε λοιπόν, να μετακομίσουμε εμείς στο χωριό...να πάει ο μεγάλος εκεί στον παιδικό...και να κρατάει η πεθερά μου τον μικρό μόνο!

 

Πήγα σήμερα και ρώτησα στον παιδικό αν μπορούν να μου τον πάρουν απο τον Απρίλη, που θα έχω τελειώσει την μετακόμιση, και μου είπαν ΟΧΙ, γιατί έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις!!!

Κατανοητό!!!

 

Να σημειώσω ότι είμαστε δημότες στο χωριό!

Και μου δημιουργείται εμένα λοιπόν το εξής ερώτημα?

Είναι ή δεν είναι κριτήριο, να είναι η μητέρα εργαζόμενη για να πάρουν το παίδι στον παιδικό? Παίζει ή δεν παίζει ρόλο που εμείς ΤΩΡΑ μετακομίζουμε εκεί?

 

Τα λέω με παράπονο αυτά...γιατί σήμερα που πήγα στον παιδικό να ρωτήσω...είδα παιδάκια που οι μαμάδες κάθονται σπίτι...δεν δουλεύουν!!!...και οι περισσότερες έχουν...και βοήθεια απο μαμαδες και πεθερές!

 

Τα παίρνω στο κρανίο όταν βλέπω τη μαμά 2 παιδιών που πάνε στον παιδικό...να κάθεται να πίνει καφέ στην καφετέρια, και εγώ να τρέχω με 2 μωρά πάνω κάτω...και να ζητάω τώρα βοήθεια για να πάω στη δουλειά και να μου λένε απο τον παιδικό ότι οι άλλες μαμάδες έκαναν τα χαρτιά στην ώρα τους, ότι έχουν συμπληρωθεί οι θέσεις αλλά κατά τα άλλα είναι κριτήριο η μητέρα να εργάζεται!!!!!

 

Κοπελιά...αν το ήξερα και εγώ ότι θα ερχόμασταν να μείνουμε εκεί...φυσικά θα τα είχα κάνει και εγώ τα χαρτιά μου στην ώρα τους...!!!!

 

Αλλά δεν το ήξερα...δυστηχώς!! Τώρα τι κάνω...που η πεθερά μου κατάλαβα ότι δεν έχει διάθεση να κρατήσει και τα δύο παιδιά???

 

Τι κάνει η "πρόνοια"? σε αυτές τις περιπτώσεις για την εργαζόμενη μητέρα?

 

Με όλο το σεβασμό, πιστεύω ότι άδικα τα παίρνεις στο κρανίο. Άσχετα από το ποιανών τα παιδιά πηγαίνουν τελικά στο δημοτικό παιδικό σταθμό (με βίσμα κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα), οι αιτήσεις γίνονται συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα παίρνω άδικα? Τα παίρνω άδικα που πέρυσι στον συγκεκριμένο σταθμο είχαν πάρει 32 παιδάκια με βίσμα ενώ το όριο είναι 25????

Τους το ανέφερα αυτό και μου είπαν ότι ήταν εντολή του προιστάμενου...έλα μου όμως που εγώ δεν έχω μπάρμπα προιστάμενο!!!!

 

Δεν είναι άδικο λοιπόν...??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα παίρνω άδικα? Τα παίρνω άδικα που πέρυσι στον συγκεκριμένο σταθμο είχαν πάρει 32 παιδάκια με βίσμα ενώ το όριο είναι 25????

Τους το ανέφερα αυτό και μου είπαν ότι ήταν εντολή του προιστάμενου...έλα μου όμως που εγώ δεν έχω μπάρμπα προιστάμενο!!!!

 

Δεν είναι άδικο λοιπόν...??

 

Αυτό που περιγράφεις είναι άδικο. Αλλά οι αιτήσεις γίνονται σε συγκεκριμένο χρόνο. Και ουσιαστικά αυτό που ζητάς είναι ένα μπάρμπα προϊστάμενο και κατά τη γνώμη μου όσα έγραψες στο πρώτο σου ποστ δε χρειαζόταν να τα γράψεις. Από την αρχή πιστεύω ότι έπρεπε να πεις "όλα τα παιδιά στον παιδικό σταθμό του χωριού μου είναι μέσα με βίσμα και νιώθω αδικημένη επειδή δεν έχω βίσμα".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε λέω αυτό κοπέλα μου...!!!

Λέω...ότι θα μπορούσε (αν υπήρχε κράτος) να γινόταν ένας έλεγχος και να δεί τα κριτήρια του κάθενός που έχει τα παιδιά του στον παιδικό! Αν τήρούνε τα κριτήρια αυτα τα 25 παιδιά...να μείνουν !

Αν όχι...να πάνε σπίτια τους...στις μανούλες τους...που για να πηγαίνουν αυτές να πίνουν το καφεδάκι τους, και να κάνουν τη δουλίτσες τους...πήραν τη θέση κάποιων άλλων εργαζόμενων μαμαδων!!!

Αφού λένε λοιπόν ότι είναι τυπικοί...΄΄οταν τους ρώτησα απο πόσο μηνών μπορούν να τα πάρουν μου είπαν απο 20 μηνών...!! ΟΚ!!

Η σνφδ μου....που επίσης δε δουλεύει...πήγε τη μικρή 16 μηνών και τη δέχτηκαν...που ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ επαναλαμβάνω!!!

 

Που το βλέπεις το άδικο??? Ιδιωτικός παιδικός στην περιοχή, δεν υπάρχει! Να βάλω γυναίκα...δεν παίζει λόγω οικονομικού! Η πεθερά δεν έχει σκοπό να τα κρατήσει και τα δύο! Τι να κάνω λοιπόν...να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου? Είναι άδικο να σκέφτομαι έτσι? Γιατί αν δε βρώ λύση...η μόνη λύση είναι η παραίτηση...και δε με παίρνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω αυτό κοπέλα μου...!!!

Λέω...ότι θα μπορούσε (αν υπήρχε κράτος) να γινόταν ένας έλεγχος και να δεί τα κριτήρια του κάθενός που έχει τα παιδιά του στον παιδικό! Αν τήρούνε τα κριτήρια αυτα τα 25 παιδιά...να μείνουν !

Αν όχι...να πάνε σπίτια τους...στις μανούλες τους...που για να πηγαίνουν αυτές να πίνουν το καφεδάκι τους, και να κάνουν τη δουλίτσες τους...πήραν τη θέση κάποιων άλλων εργαζόμενων μαμαδων!!!

Αφού λένε λοιπόν ότι είναι τυπικοί...΄΄οταν τους ρώτησα απο πόσο μηνών μπορούν να τα πάρουν μου είπαν απο 20 μηνών...!! ΟΚ!!

Η σνφδ μου....που επίσης δε δουλεύει...πήγε τη μικρή 16 μηνών και τη δέχτηκαν...που ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ επαναλαμβάνω!!!

 

Που το βλέπεις το άδικο??? Ιδιωτικός παιδικός στην περιοχή, δεν υπάρχει! Να βάλω γυναίκα...δεν παίζει λόγω οικονομικού! Η πεθερά δεν έχει σκοπό να τα κρατήσει και τα δύο! Τι να κάνω λοιπόν...να παραιτηθώ απο τη δουλειά μου? Είναι άδικο να σκέφτομαι έτσι? Γιατί αν δε βρώ λύση...η μόνη λύση είναι η παραίτηση...και δε με παίρνει!!!

 

Συμφωνώ ότι σε γενικές γραμμές τα παιδιά στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς είναι μέσα κατά την πλειονότητά τους με βίσμα. Συμφωνώ ότι αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα. Αλλά μέσα σε όλους τους κανόνες που έχουν καταπατηθεί προκειμένου αυτά τα παιδιά να πηγαίνουν παιδικό σταθμό είναι και το πότε γίνονται οι αιτήσεις και πότε καλύπτονται οι θέσεις. Αν κάνεις την αίτησή σου εμπρόθεσμα και πληροίς και όλα τα άλλα κριτήρια που τίθενται από το Δήμο σου προκειμένου να γίνει δεκτό ένα παιδί, αν δεν πάρουν το παιδάκι σου, εγώ θα συμφωνούσα μέχρι και να πας να τα σπάσεις όλα. Αλλά τώρα που δεν έχεις κάνει την αίτησή σου όταν έπρεπε ώστε εσύ να είσαι τυπικά εντάξει, δε συμφωνώ να φωνάζεις για αδικία. Αυτό λέω και νομίζω ότι είναι κατανοητό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ίσως κ να έχεις δίκιο...τι να πώ!!!

 

 

Οι αιτήσεις αν δεν κάνω λάθος γίνονται το καλοκαίρι και όχι στο τέλος της περιόδου. Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο, αλλά δεν μπορεί η πεθερά σου για λίγους μήνες να κρατήσει και τα δύο και του χρόνου φυσικά θα το στείλεις παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

θα δούμε...το πρόβλημα είναι ότι τον άλλο μήνα θα κάνει εγχείρηση και δε νομίζω ν μπορεί να κρατήσει κανένα απο τα δυο!!

όλα ανάποδα...έπεσε και ο παππούς μου, είναι στο κρεβάτι και θέλει φροντίδα γιατί είναι και 100 χρονών! Του βάλαμε γυναίκα αλλά θέλει τις κόρες του!

Δεν ξέρω...προς το παρόν θα τα κρατήσει η πεθερά μου και κάποιες μέρες που θα μπορεί η μαμά μου...όταν κάνει εγχείρηση η πεθερά μου...δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση με τον παππού μου...άρα δεν μπορώ να ξέρω τίποτα σίγουρα! Βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου πω την αληθεια εχεις δικιο σε ενα σημειο,

δε θα σταθω ποια παιδακια περνουν στο σταθμο οκ καλα κανουν δε πειραζει και ηοι μανουλες που ειναι σπιτι εχουν ψυχη.

εγω εκει που τα περνω ειναι που δεν υπαρχει προβλεψηγια τις οικογενειες που στη μεση της σεζον μετακομιζουν.πραγματικα αυτο το βρισκω αδικο και τραγικο.δηλ τι να τα κανουν τα παιδακια ολες αυτες οι οικογενειες.σε αυτο το σημειο να σταθεις και να πας να μιλησεις στον αρμοδιο του χωριου που ασχολειται με το σταθμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...