Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλειφιτζούρι-σκληρή καραμέλα?


Αντιγόνη

Recommended Posts

Μήπως έχει κάποιο κορίτσι τη βασική συνταγή για σκληρή καραμέλα για να φτιάχνω της κορούλας μου κανένα σπιτικό γλειφιτζούρι? Και γίνεται να δώσω κάποια γεύση φρούτου? :roll:

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιγόνη καλημέρα ! από ότι θυμάμαι χρειάζονται ζάχαρη, γλυκόζη και νερό (και χρώμα ζαχαροπλαστικής αν θέλεις...)

τις αναλογίες θα μπορέσω να στις γράψω το απόγευμα απο το σπίτι ,

όσο θυμάμαι την εκπομπή που είχε κάνει ο Ηλίας Μαμαλάκης στην Γαλλία και είχαν φτιάξει καραμέλες , γλυφιτζούρια σε διάφορα σχέδια και χρώματα .... μου πέφτουν τα σάλια.... :lol:

Θήκες για γλυφιτζουρια θα βρείς στα vefas , επίσης κυκλοφορούν στην αγορά διαφορά μπουκαλάκια με αρώματα φρούτων !

 

 

http://www.vefashouse.gr/vefashouse/dept.asp?flaglist=0&dept%5Fid=56&ListAbsolutePage=3

 

Αυτά για την ωρα ! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αχ αφροδιτακι μου μια που σε βρηκα να ρωτησω κατι και εγω....

συνηθως παιρνω ετοιμα ποπ κορν σε σακουλακι και απλα τα βαζω στο μικροκυματων..

στο σουπερ μαρκετ εχουν ελλειψη απο τετοια και πηρα καλαμποκι....

και αρχιζει η καταστροφη....

τα βαζω σε γυαλινο πυρεξ για 4 λεπτα στο μικροκυματων και σπαει το πυρεξ...

ο μικρος κλαιει και χτυπιεται θελει τα ποπ κοπ (ετσι τα λεει)

τα βαζω στην κατσαρολα με λιγο λαδακι και αρχιζουν και βγαινουν καπνοι !!!!!!!!!!!τι εκανα λαθος?

μα ουτε ποπ κορν μπορω να κανω?ελεος δηλαδη... :oops:

παει και η κατσαρολα 3 μερες τριβω αλλα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

demi: Βάλε σε μία (όχι και μεγάλη) κατσαρόλα ελαιόλαδο, ίσα ίσα να καλύψει τον πάτο. Μετά, ρίξε το καλαμπόκι. Πρόσεξε! Όχι πολύ! Αυτό τριπλασιάζεται! Πασπάλισε με λίγο αλατάκι. Κούνα με τα χέρια σου λίγο την κατσαρόλα να ανακατευτούν. Βάλε την κατσαρόλα στο μάτι με το καπάκι, (όχι και σε πολύ δυνατή φωτιά, εγώ που έχω μέχρι 6, το ανάβω στο 4) και σε λίγο μόλις το λάδι ζεσταθεί θα αρχίσουν να σκάνε και έτοιμα τα ποπ κοπ!! :)

 

(Α. Ναι. Στην αρχή πριν σκάσουν μπορεί και να βγαίνουν λίγοι καπνοί..)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ANTIΓΟΝΗ εισαι θεα...

τελικα 2 πραγματα δεν εκανα....και το πιο βασικο η φωτια ηταν στο 9 δηλ στο πιο δυνατο χωρις να κουναω και λιγο την κατσαρολα....

θα προσπαθησω ξανα..........

ευχαριστω ματς μουτς!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα, έχω το real food της Αλεξίας Αλεξιάδου όπου λέει, για τα γλειφιτζούρια, 2 κούπες ζάχαρη, 3/4 της κούπας νερό 1/4 κουταλάκι κρεμόριο.

 

Ανακατεύεις μέχρι πριν να αρχίσει να βράζει, όταν αρχίσει να βράζει ΔΕΝ το ξαναπειράζεις, μετράς 12 λεπτά από την έναρξη βρασμού και η καραμέλα είναι έτοιμη. Επειδή όμως εξαρτάται και από το σκεύος που χρησιμοποιείς αλλά και από την δύναμη που έχει η κουζίνα σου εγώ χρησιμοποιώ την άλλη τεχνική, με καθαρό κουταλάκι πέρνω ελάχιστη ποσότητα καραμέλας και το ρίχνω, μια σταγόνα καραμέλας δηλαδή, μέσα σε ένα ποτήρι με κρύο νερό εάν η καραμέλα γίνει μπαλίτσα και κάτσει στον πάτο χωρίς να διασπαστεί η καραμέλα είναι έτοιμη.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα κλασσικά κουπ-κάτ. Τα βάζεις σε ένα ταψί που έχεις στρώσει με λαδόκολα τα λαδώνεις ελαβρά με ένα βαμβακάκι και ρίχνεις την καραμέλα. τα βάζεις στο ράφι του ψυγείου για 20 λεπτά τα βγάζεις τα ξεφορμάρεις και βάζεις το στικ ή το ξυλάκι επάνω και στάζεις λίγη καραμέλα τα ξαναβάζεις στο ψυγείο για άλλα 10 λεπτά και έτοιμα!!!

 

Για το χρώμα τώρα, εγώ δοκίμασα το μπλέ και μου βγήκαν πράσσινα :shock: δεν ξέρω γιατί κάποια χημική ένωση αλλά δεν ξέρω τι φταίει!

 

Καλή επιτυχία!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙΑ

 

Υλικά :

 

1/2 κιλό ζάχαρη

200 γρ. γλυκόζη

200 γρ. νερό

χρώματα ζαχαροπλαστικής (προαιρετικά)

 

Εκτέλεση:

 

Σε μια κατσαρόλα ρίχνουμε όλα τα υλικά και τη βάζουμε στη φωτιά να βράσει χωρίς να ανακατεύουμε.

Παίρνουμε με ένα κουταλάκι πολύ λίγη από την καραμέλα που βράζει και τη ρίχνουμε σε κρυο νερό.(Αν έχουμε θερμόμετρο, πρέπει η θερμοκρασία να φτάσει τους 147°).

Αν δούμε ότι η καραμέλα έχει κρυσταλώσει και είναι αρκετά σκληρή, αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και αφήνουμε να ξεκουραστεί για 1 λεπτό .

Λαδώνουμε μια μαρμάρινη επιφάνεια και με μια κουτάλα ρίχνουμε μια ποσότητα από την καραμέλα, που μόνη της απλώνεται και παίρνει στρογγυλό σχήμα (το μέγεθος του στρογγυλού εξαρτάται από την ποσότητα που θα ρίξουμε).

Αμέσως βάζουμε στο κέντρο καλαμάκια.

Αφήνουμε να κρυώσουν καλά και με τη βοήθεια ενός μαχαιριού ξεκολλάμε με προσοχή από τη λαδωμένη επιφάνεια.

Τα γλυφειτζούρια τα κρατάμε σε στεγνό μέρος, όχι σε υγρασία.

 

* Για να καθαρίσουμε την κατσαρόλα που έχει παγωμένη καραμέλα, τη γεμίζουμε με νερό και τη βάζουμε να βράσει.

 

Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ΒΙΚΥ Afroditi σας ευχαριστώ πολύ-πολύ :)

Afroditoula είσαι γλύκα που με θυμήθηκες. :)

Και κάτι άλλο. Τα χρώματα κ.λπ., που τα βρίσκετε? Ο Βασιλόπουλος δεν έχει τίποτα απ' αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας και απο εμενα!!Ηθελα να σας πω, πως τα γλυφιτζουρια της Βεφας τα ειχα φτιαξει για την βαφτιση της κορης μου και ηταν SOUPER.Ειχα κανει διαφορα χρωματα και παρατηρησα πως αν αφηνες την καραμελα λιγο παραπανω απο οσο επρεπε,αλλαζε το χρωμα τους.Αυτο ως απαντηση στην απορια της Βικυς.....

Link to comment
Share on other sites

Και γω τά φτιαξα εχθές και βγήκαν πολύ ωραία! Μάλιστα αντί για άσπρη χρησιμοποίησα καστανή ζάχαρη, και επειδή δεν βρίσκω μπουκαλάκια με αρώματα φρούτων, αντί για νερό έβαλα το νερό που βγαίνει από τις φράουλες που είχα κομμένες στο ψυγείο. Βγήκαν τέλεια! Η κόρη μου ξετρελλάθηκε, και θα τα φτιάξω και για το πάρτυ της.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΓΛΕΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ HARD CANDY

Η συνταγη ειναι της Αλεξιας Αλεξιαδου αλλα οι φωτο ειναι απο τη βαπτιση της κορουλας μου.

187.jpg[/img]

188.jpg[/img]

ΥΛΙΚΑ

*2/3 κουπας νερο

*2 κουπες ζαχαρη

*1/4 κουταλακι κρεμοριο

*μερικες σταγονες κοκκινο χρωμα 'η οτι αλλο χρωμα ζαχαροπλαστικης θελουμε.

*8 κουπ πατ

*lollipop stick(τα μεγαλα, οχι τα κοντα, απο τα Vefa's house)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1.Στρωστε ενα επιπεδο ταψι που να χωραει στο ραφι του ψυγειου σας με αλουμινοχαρτο.Ακουμπηστε επανω το ενα διπλα στο αλλο τα 8 κουπ πατ.Ψεκαστε τα κουπ πατ και το αλουμινοχαρτο με ενα σπρει λαδιου 'η, αλειψτε τα με ενα πινελο με λιγο λαδι.Ανασηκωστε το αλουμινοχαρτο ολογυρα ωστε να μη χυθει η καραμελα στο ταψι.2.Σε καθαρη και στεγνη αντικολλητικη κατσαρολα βαλτε το νερο, τη ζαχαρη και το κρεμοριο.Ανακατεψτε με ξυλινο κουταλι επανω σε δυνατη φωτια.Σταματηστε το ανακατεμα και αφηστε το σιροπι να παρει βραση.Μολις αρχισει να βραζει, ριξτε το χρωμα.Μην ανακατεψετε καθολου το σιροπι.Μετρηστε 12λεπτα ακριβως (αυτο εξαρταται απο την κουζινα και απο το σκευος) και η καραμελα ειναι ετοιμη.Αν εχετε θερμομετρο καραμελας βουτηξτε το στην καραμελα, στερεωνοντας το ετσι ωστε να μην ακουμπαει στον πατο της κατσαρολας και αφηστε το να φτασει τους 270 F.Ενα ακομη πειραμα για να δειτε αν η καραμελα ειναι ετοιμη, ειναι να βουτηξετε σ' αυτη ενα καθαρο και στεγνο κουταλι, να παρετε λιγη και να την αδειασετε σ'ενα ποτηρι με νερο.Αν σχηματιστει σκληρη μπαλιτσα που δεν διαλυεται στο νερο, τοτε η καραμελα εχει φτασει στο σημειο που χρειαζεται για να σταθεροποιηθουν τα γλειφιτζουρια.

3.Κατεβαστε απο τη φωτια και αδειαστε την καραμελα αμεσως μεσα στα κουπ πατ.Δςν πειραζει αν τρεξει κατω απο τα κουπ πατ επανω στο αλουμινοχαρτο, αρκει να γεμισουν τα κουπ πατ σ'ενα σημειο μεχρι τη μεση περιπου.Βαλτε τα κουπ πατ και τη καραμελα στο ψυγειο για 20λεπτα.

4.Βγαλτε απο το ψυγειο και με προσεχτικες κινησεις ξεχωριστε τα γλειφιτζουρια απο τα κουπ πατ.Τα κομματια στα ενδιαμεσα σπαστε τα προσεχτικα και ξαναλιωστε τα, σε αντικολλητικη κατσαρολα,και κολληστε τα στικ.Αραδιαστε τα γλειφιτζουρια απο την αναποδη τους σ'ενα τραπεζι στρωμενο με αντικολλητικο χαρτι 'η με αλουμινοχαρτο που το εχουμε λαδωσει.Βουτητξτε τα στικ στη λιωμενη καραμελακαι κολληστε τα στα γλειφιτζουρια.Αφηστε τα να σταθουν για 10λεπτακαι ειναι ετοιμα.Διατηρουνται σε δροσερο χωρο μακρια απο υγρασια για 1 εβδομαδα.

(*επισης διατηρουνται και στο ψυγειο ακομα καλυτερα και περισσοτερο,συσκευασμενα στα σακουλακια τους, οπως στη φωτο)

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΖΑΧΑΡΩΣΕΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ

1.Βαλτε 1 κουταλια γλυκοζη στο μιγμα 'η μερικες σταγονες χυμο λεμονιου.

2.Μην ανακατεψετε τη ζαχαρη με το νερο, αφοτου το μιγμα παρει βραση.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ

Αν κανετε διαφανα γλειφιτζουρια μπορειτε να τα διακοσμησετε ως εξης.

Χρωματιστε την καραμελα με χρωμα.Οσο ειναι ακομα ζεστη, παρτε λιγη καραμελα με συριγγα μιας χρησης, χωρις να εχετε την βελονα.Επειτα ,ριξτε λιγη λιγη την καραμελα επανω στα γλειφιτζουρια με τη βοηθεια της συριγγας, σχηματιζοντας σπιραλ, γραμμες ,βουλες 'η οτι αλλο σχεδιο θελετε.Αυτηη διαδικασια πρεπει να γινει γρηγορα, γιατι η καραμελα παγωνει και σκληραινει.Αν θελετε να κανετε και αλλα σχεδια, χρησιμοποιηστε καινουρια συριγγα.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Να πω και εγώ ότι την είχα φτιάξει πιο παλιά αυτή την συνταγή του Παρλιάρου και ήταν πολύ ωραία! Δεν είχα βάλει όμως τρούφα. Το καλό με την λαδόκολλα είναι ότι δεν χρειάζεται κουπ πατ, δεν βγαίνουν ομοιόμορφα όλα αλλά δεν έχει σημασία.

gimnasio δεν ξέρω γιατί φαγώθηκαν άμεσα, αλλά γιατί όχι, νερό και ζάχαρη είναι..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρηκα σημερα τα γλυφιτζουρια που ηθελα και τα βαζω κι εδω να υπαρχουν

 

ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙ ΜΕ ΧΡΩΜΑgli_ekso.jpg

 

 

Αχ τι ομορφα.Μονο που ξεβαψε η τρουφα.Σε λίγο θα σας βαλω και γλυφιτζουρια σοκολάτας ΑΠΙΙΙΙΙΙΘΑΝΑ!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...