Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθω να μεινω εγκυος ενω θηλαζω ακομα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες και ολους.. εχω ξαναγραψει για το θεμα που με απασχολει, εχω μια κορουλα 7 1/2 μηνων την οποια θηλαζω κανονικα ακομα και εχει αρχισει και στερεες απο τον 6ο, και εδω και 2 1/2 μηνες εχουμε βαλει μπροστα για το 2ο παιδακι μας αλλα ακομα τιποτα, περιοδος μου ηρθε πριν 2 1/2 μηνες αλλα φοβαμαι πολυ οτι οι κυκλοι μου ειναι χωρις ωορηξια, η τελευταια περιοδος μου ηρθε στις 01/01/2011 και σημερα πηρα το self clear γιατι ηθελα να δω μηπως ημουν εγκυος αλλα βγηκε αρνητικο..

Δεν θελω να παρω το γυναικολογο μου γιατι ηταν καθετος οτι πρεπει να κοψω το θηλασμο για να βαλω μπροστα για το 2ο παιδακι και γω δεν θελω..αλλα απο την αλλη δεν μενω και εγκυος, και ξερω θα μου πειτε γιατι τοση βιασυνη αλλα εχω περιορισμο στο ποτε πρεπει να μεινω εγκυος λογω ιατρικου θεματος..

Μηπως τελικα πρεπει να κοψω το θηλασμο ?? δεν θελω καθολου απο την αλλη εχει κολλησει το μυαλο μου εντελως και ολο αυτο σκεφτομαι.. τα νευρα μου , να φανταστειτε στον αντρα μου δεν ειπα κουβεντα για το τεστ που εκανα σημερα. μηπως ειναι νωρις να δειξει το τεστ ? γραφει απο την 5η μερα της συλληψης ομως , και εγω ειχα ωορηξια παντα μετα την περιοδο πολυ νωρις και ειχαμε σχεδον καθε μερα επαφες...ουφφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με το καλο σας ευχομαι γραφω γρηγορα ξυπνισε ο μικρος, εγω στο δευτερο εμεινα εγκυος ενω θηλαζα ακομα........ βεβαια η μικρη ηταν ακριβος δυο οταν εμεινα ξανα εγκυος!!;)

Link to comment
Share on other sites

nefelim06, χαλαρωσε λιγο βρε κοπελα μου! Θα ερθει και το 2ο παιδακι αφου το θελετε τοσο! Ξερετε τον τροπο :oops:, απολαυστε το και λιγο! Θα γνωριζεις οτι το αγχος ειναι ανασταλτικος παραγοντας... Εγω εμεινα εγκυος στο 2ο οταν ο 1ος ηταν 14 μηνων και ενω θηλαζα. Μην αγχωνεσαι, θα ερθει κι αλλο νινακι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα σε ολες και ολους.. εχω ξαναγραψει για το θεμα που με απασχολει, εχω μια κορουλα 7 1/2 μηνων την οποια θηλαζω κανονικα ακομα και εχει αρχισει και στερεες απο τον 6ο, και εδω και 2 1/2 μηνες εχουμε βαλει μπροστα για το 2ο παιδακι μας αλλα ακομα τιποτα, περιοδος μου ηρθε πριν 2 1/2 μηνες αλλα φοβαμαι πολυ οτι οι κυκλοι μου ειναι χωρις ωορηξια, η τελευταια περιοδος μου ηρθε στις 01/01/2011 και σημερα πηρα το self clear γιατι ηθελα να δω μηπως ημουν εγκυος αλλα βγηκε αρνητικο..

Δεν θελω να παρω το γυναικολογο μου γιατι ηταν καθετος οτι πρεπει να κοψω το θηλασμο για να βαλω μπροστα για το 2ο παιδακι και γω δεν θελω..αλλα απο την αλλη δεν μενω και εγκυος, και ξερω θα μου πειτε γιατι τοση βιασυνη αλλα εχω περιορισμο στο ποτε πρεπει να μεινω εγκυος λογω ιατρικου θεματος..

Μηπως τελικα πρεπει να κοψω το θηλασμο ?? δεν θελω καθολου απο την αλλη εχει κολλησει το μυαλο μου εντελως και ολο αυτο σκεφτομαι.. τα νευρα μου , να φανταστειτε στον αντρα μου δεν ειπα κουβεντα για το τεστ που εκανα σημερα. μηπως ειναι νωρις να δειξει το τεστ ? γραφει απο την 5η μερα της συλληψης ομως , και εγω ειχα ωορηξια παντα μετα την περιοδο πολυ νωρις και ειχαμε σχεδον καθε μερα επαφες...ουφφφφφφφ

Καλη σου μερα!!

Να σου ζησει το νινακι σου! Ειναι, βεβαια, μικρουλι ακομα και θα ηταν πολυ πολυ καλο να το θηλαζες περισσοτερο, αλλα εφοσον υπαρχει ιατρικος λογος, εννοειται πως προεχει το θεμα της υγειας!! Ο οικογενειακος προγραμματισμος ειναι αποκλειστικα δικη σας υποθεση. Εγω ειμαι εδω, για να σου καταθεσω την προσωπικη μου εμπειρια:

Περιοδος μου ηρθε, οταν το μωρο ηταν 9 μηνων. Ελευθερες επαφες ειχαμε απο οταν...σαραντισα!! Θελαμε απο την αρχη και δευτερο νινι!!Ωστοσο, οταν το μωρο εγινε 12 μηνων, αρχισα να παρακολουθω με τεστ την ωορρηξια μου. Τα τεστ ηταν καθε μηνα θετικα, δηλαδη υποτιθεται πως ειχα ωορρηξια!!!! Ομως εγκυμοσυνη γιοκ. ..:(:(:(

Στο forum διαβαζα μονο περιπτωσεις γυναικων που εμειναν εγκυοι, ενω θηλαζαν. Δεν ειδα καμμια περιπτωση αντιθετη!!:confused: Ετσι συνεχιζαμε να προσπαθουμε, ματαια ομως!! Ο δε γυναικολογος μου το φθινοπωρο που πηγα για τεστ παπ ηταν καθετος: "κοβεις το θηλασμο, για να μεινεις εγκυος". Εκτοτε δεν τολμησα να τον ξαναπλησιασω....:D Και συνεχιζα εγω τις προσπαθειες.Μολις τον Δεκεμβρη βρηκα στο internet μια αλλη κοπελα, που μονο οταν σταματησε τελειως το θηλασμο, καταφερε να μεινει εγκυος. Λιγο αργοτερα γνωρισα και μια αλλη κοπελα, αντιστοιχη περιπτωση.

Απευθυνθηκα σε παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου γι΄αυτο το θεμα και μου ειπε οτι 1 στις 10 θηλαζουσες, ακομα κι αν θηλαζει μονο μια φορα την ημερα, δε μπορει να μεινει εγκυος. Μου προτεινε για ενα 2μηνο να αραιωσω τους θηλασμους (να υπαρχει ενα οκταωρο χωρις θηλασμο μεσα στο 24ωρο). Ολα αυτα αρχες Ιανουαριου. Ηδη ειχα 3 θηλασμους/την ημερα(δηλαδη υπηρχε το οκταωρο ηδη) και αμεσως τους εκανα 2. Τελη Ιανουαριου ξαναηρθε περιοδος. Με το που ηρθε η περιοδος, κοβω ακομα εναν θηλασμο. Ετσι εδω και ενα μηνα θηλαζω μονο μια φορα. Δυστυχως χθες μου ξαναηρθε περιοδος και ειμαι στην πολυ δυσαρεστη θεση να αποφασισω τον αποθηλασμο του πια(πραγμα που με στενοχωρει παρα πολυ βεβαια). Κι εμεις θελουμε να κανουμε τωρα νινι για διαφορους λογους.

Μακαρι να ανηκεις στις κοπελες, που μπορουν να συλλαβουν χωρις να αποθηλασουν. Ηθελα, απλα, να σου καταθεσω και τη δικη μου εκδοχη, για να ξερεις οτι υπαρχουν κι αυτες οι περιπτωσεις!!!!

Καταλαβαινω απολυτα το στρεσαρισμα σου και τα διλληματα, που με ταλανιζουν κι εμενα ολους αυτους τους μηνες...

Ευχομαι ολα να πανε καλα μεσα απο την καρδια μου!!;)

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ όντως διαβάζουμε για κοπέλες που έμειναν έγκυες ενώ θήλαζαν. Είναι προφανώς μεγάλος ο ενθουσιασμός τους και μοιράζονται την εμπειρία τους. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν τυχαίνει να διαβάζω τόσο συχνά για κοπέλες που προσπαθούν καιρό να μείνουν έγκυες χωρίς αποτέλεσμα ενώ θηλάζουν.

 

Κι εγώ ήθελα να μείνω έγκυος το γρηγορότερο και αγχωνόμουν που αργούσε η περίοδος. Αδιαθέτησα λίγο πριν χρονίσει η μπουμπού μου. Έμεινα έγκυος 3 μήνες πιο μετά αλλά παλλινδρόμησε. Τελικά αποθήλασα την μπουμπού όταν ήταν 18 μηνών, αλλά και τώρα 6 μήνες μετά δεν έχω μείνει ακόμη έγκυος. Δεν παρακολουθώ όμως την οωρρηξία μου, οπότε μπορεί να έχω χάσει και κάποιους κύκλους.

 

Σχετικά με την παλλινδρόμηση, ήταν από την αρχή το τεστ ασθενώς θετικό (αχνό ροζ) ακόμη και μετά από πολλές μέρες καθυστέρηση και η χοριακή πολύ χαμηλή. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε απόξεση και αν δεν είχα κάνει τα τεστ και τη χοριακή δεν θα είχα καταλάβει καν ότι υπήρξε αρχή εγκυμοσύνης. Η γιατρός συνέδεσε την παλλινδρόμηση με την αυξημένη προλακτίνη που υπάρχει λόγω θηλασμού (δεν έκανα εξέταση να μετρήσω την προλακτίνη).

 

Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι ο θηλασμός βοηθάει τον οικογενειακό προγραμματισμό κατά κάποιο τρόπο και ρυθμίζει την απόσταση των παιδιών περίπου στα 3 χρόνια. Φυσικά δεν είναι απόλυτο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας και για το χρονο σας. Καιι εγω ακομα δεν τα εχω καταφερει με την εγκυμοσυνη. Και οπως το βλεπω δεν θα ειναι ευκολο οσο θηλαζω. Μειωσα αυτο το μηνα τους θηλασμους στους 4 την μερα αλλα ειμαι σιγουρη οτι ειναι και παλι πολλοι.

Πηγα στον γυναικολογο μου αυτη την βδομαδα για Παπ και καναμε μια μεγαλη κουβεντα για το θεμα και μου ειπε οτι οσο θηλαζω ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να μεινω εγκυος, ξερω πολλες κοπελες τα εχουν καταφερει , αλλα πολλες ακομα οχι.

Εμενα και περιοδος μου εχει γινει αστατη που ειναι ενα ακομα δειγμα οτι μαλλον δεν εχω ωορηξια ειναι πλεον 23 μερες που οπως μου ειπε ο γυναικολογος μου ειναι το κατωτατο οριο του να ειναι φυσιολογικη.

Και μενα η σκεψη του αποθηλασμου με στεναχωρει πολυ και παροτι θα επρεπε δεν το εχω παρει αποφαση ακομα..ουφ.. νιωθω οτι δεν φταει τιποτα η μικρη μου να την αποθηλασω λογω των δικων μου προβληματων υγειας.. ουφ το ξερω οτι δεν ειναι ετσι βεβαια..

Μακαρι να γινοταν αλλιως, εχω αγχωθει κιολας και αυτο και αν δεν ειναι και καλο ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο γυναικολόγος μου είπε αν δεν θες να μείνεις έγκυος θα παίρνεις προφυλάξεις θηλάζεις δε θηλάζεις αλλά επειδή εμεις κοπιάσαμε πολύ να πιάσουμε το νινί μας μου σύστησε ελεύθερα και ότι γίνει.

Με αυτό καταλαβαίνω πως ο θηλασμός δεν είναι και τόσο ανασταλτικός παράγοντας. Αν έχεις περίοδο είναι ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα. Το άνχος είναι ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας οπότε καλό είναι να χαλαρώσεις γιατί και να αποθηλάσεις με άνχος πάλι στα ίδια μπορεί να είσαι και θα είναι κρίμα για το μωράκι..

Το καλύτερο θα ήταν να παρακολουθείς την ωορηξία σου να είσαι σίγουρη οτι γίνεται δουλειά. Υπερηχογραφικά εννοώ γιατί με τα τεστ δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Έχω μια κορούλα 22 μηνών και εδώ και 2 μήνες προσπαθούμε για 2ο. Ξέρω ότι είναι νωρίς ακόμα, αλλά απ' την άλλη σκέφτομαι μήπως τελικά ο θηλασμός είναι ένας παράγοντας που καθυστερεί ή και εμποδίζει μια επόμενη εγκυμοσύνη. Την κόρη μας , την πιάσαμε με μία μόνο προσπάθεια (και δεν εννοώ σε ένα μήνα πολλες προσπαθειες, αλλά πραγματικά με μία ελεύθερη επαφή) και τώρα τους 2 μήνες ενώ προσπαθήσαμε πολλές φορές δεν τα καταφέραμε.

Περίοδο είχα από τότε που γέννησα κανονικά, ο κύκλος ήταν στην αρχή άστατος, τον τελευταίο χρόνο είχε σταθεροποιηθεί στις 23 με 25 μέρες αλλά την τελευταία φορά (μετά τον 1ο μήνα προσπαθειών) ήρθε την 28η μέρα. Τώρα περιμένω πάλι να αδιαθετήσω και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα έρθει περίοδος (από συμπτώματα που έχω).

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να ''φταίει'' ο θηλασμός που δε μένω έγκυος (εφόσον πιάσαμε όλες τις -υποθετικά- γόνιμες μέρες).

Έχω κι εγώ περιορισμό στο να μείνω έγκυος (το αργότερο μέχρι Ιούνη, διαφορετικά απ' του χρόνου Μάρτη-Ιούνη).

Οπότε αν δεν εχω μείνει ως τον Ιούνη πάμε για του χρόνου...δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω φέτος!;):D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πριν την κορη μου προσπαθουσα πολυ καιρο για να μεινω εγκυος,τελικα ανακαλυψα οτι ειχα ανεβασμενη προλακτινη(ορμονη του αγχους),οταν την ρυθμισα εμεινα αμεσως εγκυος.

Τωρα πιστευα οτι θα ειχα και παλι ανεβασμενη προλακτινη (λογω του θηλασμου) και οτι θα αργουσα να μεινω εγκυος,πιστευα οτι θα εμενα μολις αποθηλαζα.Τελικα τον γεναρη ξεκινησαμε προσπαθειες και τον φλεβαρη εμεινα εγκυος με πολλους θηλασμους,καμια 10αρια την ημερα.

Ισως ειναι θεμα οργανισμου,ισως το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο (τωρα δεν ειχα καθολου).

Οπως και να'χει ευχομαι σε ολες σας να μεινετε γρηγορα εγκυουλες και οσο μπορειτε να αποβαλλετε το αγχος.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω εμεινα εγκυος ενω θηλαζα πολλες φορες μεσα στη μερα αλλα δυστυχως το εχασα.ο γιατρος μου ειπε οτι σιγουρα επαιξε ρολο κ το οτι συνεχισα το θηλασμο αφου εμεινα εγκυος,αλλα επισης οτι ειναι πολυ σπανιο για θηλαζουσες να αποβαλλουν.δ ξερω τι προβλημα υπηρξε με το θηλασμο,αφου κ εγω εχω διαβασει εδω πολλες γυναικες που εκαναν κ αλλο παιδακι..τες πα,μας ειπε αν θελουμε να ξαναπροσπαθησουμε,να χω αποθηλασει πρωτα κ να χει περασει λιγος καιρος.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη κι εγω φοβομουν που θηλαζω και ειμαι εγκυος,πηρα τηλ την Πατσουρου στην Θεσσαλονικη και μου ειπε οτι κατα 99,9% δεν ευθυνεται ο θηλασμος για αποβολη,αν δω ομως αιμα να σταματησω για 1-2 μερες.

Μεχρι στιγμης ολα καλα και συνεχιζουμε ως εχει.

 

Σου ευχομαι την επομενη φορα να σταθεις πιο τυχερη και να πανε ολα καλα!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα υπεροχο παιδακι που θηλαζει ακομα κατα βουληση χωρις περιορισμους...ειναι κοντα 18 μηνων...περιοδος μου ηρθε στους 14 μηνες μετα την γεννα και ο κυκλος γενικα ειναι αστατος αφου ερχεται περιοδος καθε περιπου 40 μερες...επαφες εχουμε ελευθερες απο τον σαραντισμο μου...η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα πολυ ενα παιδακι τωρα αλλα δεν υπαρχει κ καμμια περιπτωση να αποθηλασω για να ερθει μια επομενη εγκυμοσυνη...αν εξαιρεσουμε κατι φασεις που ηθελε να θηλαζει συνεχεια εκει στους 16 μηνες περιπου τωρα εχουμε 4-5 θηλασμους το 24ωρο μιας και δουλευω κι ολας... Θα ηθελα να πω σε ολες τις μανουλες οτι το αγχος κατ'εμε ειναι πολυ πιο ανσταλτικος παραγοντας απο τον θηλασμο και να τονισω οτι καπου ειχα διαβασει οτι παντα δινουμε προτεραιοτητα στο παιδι που υπαρχει...ο θηλασμος δεν καλυπτει μονο διατροφικες αναγκες αλλα κυριως ψυχολογικες στην ηλικια που ειναι τα παιδια μας...

 

Καλη επιτυχια σε ολες!

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ρε κορίτσια μία από τα ίδια!!

Προσπαθούμε εδώ και 4 μήνες μα τπτ ακόμα!

Το μωράκι μου χρονίζει σε λίγες μέρες και θηλάζουμε περίπου 3-5 φορές, οι περισσότερες βράδυ και μεταμεσονύκτιες και μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια της μέρας.

Ο γυναικολόγος μου που ρώτησα μου είπε ότι δεν πρέπει να έχω άγχος γιατί όπως έχετε προαναφέρει κι εσείς παραπάνω είναι ανασταλτικός παράγοντας και μετά μου είπε κάτι για πρόκληση εγκυμοσύνης με κάτι χάπια και μια ένεση. Έχετε ακούσει κάτι εσείς γι' αυτό? τι γνώμη έχετε??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω εμεινα εγκυος οταν η μεγαλη ηταν 7 με 8 μηνων αποκλειστηκος θηλασμος απλα μας πηρε λιγο καιρο!μετα που πηγαμε διακοπες και σταματησαμε να το σκεφτομαστε τσουπππππ παρε ενα δευτερο μπουμπουκακι!!!το αγχος κοριτσια πολυ κακο και οχι ο θηλασμος!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και γω τιποτα ακομα , δεν τα εχουμε καταφερει να μεινω εγκυος, εμενα η μικρη μου ειναι 11 μηνων τωρα και λεω μολις κλεισει χρονο να την αποθηλασω τωρα κανουμε 3 θηλασμους το 24ωρο.. παντως παροτι προσπαθω να μην αγχωνομαι η αληθεια ειναι οτι μαλλον δεν τα καταφερνω και πολυ δυστυχως..

Αυτο με την προλακτινη πως μπορω να το δω αν ειναι ανεβασμενη λογω θηλασμου γνωριζει καμια ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...