Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια την βοηθεια σας ο γιος μου 4 χρονων το βλασταρι μου οταν δεν του κανουμε το χατιρι του μας λεει δεν σας αγαπω?? τι να του πω εκεινη την ωρα? εγω του λεω δεν πειραζει αγαπη μου εγω σ αγαπαω . Ποτε δεν του εχουμε πει κανε αυτο γιατι διαφορετικα δεν σ αγαπαμε ανα διαστηματα με ρωταει μαμα μ αγαπας? εγω του λεω συνεχεια σ αγαπαω ψυχη μου και οχι μονο οταν ρωταει. Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος και εχει ανασφαλεια . Νιωθω τυψεις :(

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Νινετα :D γιατι με ρωταει συνεχεια γι αυτο το υπεθεσα οτι ειναι ανασφαλεια

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρένια μου μην αγχώνεσαι και μην στενοχωριέσαι. Νομίζω πως ενα παρα πολύ μεγάλο ποσοστό των παιδιών λένε το ίδιο. Κι ο γιος μου μου το έχει πει πολλές φορές όταν ήταν θυμωμένος. Δεν το εννοούν και είναι σίγουρο.Προχθές μια φίλη μου έλεγε ότι ο 6χρονος γιος της επειδή θύμωσε της ειπε να φύγει από το σπίτι. Δεν εννοούν τίποτα από αυτά που λένε και αυτό μπορείς να το καταλάβεις και από εμάς. Όταν θυμώνουμε με συγγενικά πρόσωπα μας ή ακόμα και με τον άνθρωπο μας, δεν νοιώθουμε έστω και για λίγα λεπτά την έλειψη της αγάπης;;;Αν εκείνη την 'ωρα μας ρωτούσε ο άλλος αν τον αγαπάμε ή δεν θα απαντούσαμε ή ΄πιθανότατα θα λέγαμε όχι. Εγώ τουλάχιστον έτσι νοιώθω. Αυτό όμως κρατάει λίγο..Εσείς κάνετε το καλύτερο που του απαντάτε ότι τον αγαπάτε. :D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο Βασιλης οταν θυμωνε ελεγε δε σ αγαπω.

Τωρα πια λεει δεν σ εχω φιλο :lol::lol:

 

Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι οταν τον στειλω τιμωρια στο δωματιο του ρωταει αγχωμενα "Μ αγαπας"? ενω ποτε δεν του εχω πει οτι δεν τον αγαπαω. Μηπως εννοεις κατι τετοιο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο Βασιλης οταν θυμωνε ελεγε δε σ αγαπω.

Τωρα πια λεει δεν σ εχω φιλο :lol::lol:

 

Αυτο που με αγχωνει ειναι οτι οταν τον στειλω τιμωρια στο δωματιο του ρωταει αγχωμενα "Μ αγαπας"? ενω ποτε δεν του εχω πει οτι δεν τον αγαπαω. Μηπως εννοεις κατι τετοιο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα ο μικρος ειναι 4 ετων κ οταν νευριαζει μου

λεει οτι δεν με εχει φιλο :lol: φιλη του λεω εγω οχι

φιλο αυτος...χαμογελαω κ του λεω οτι εγω θα τον

εχω φιλο για παντα οπως κ γιο μου!!

 

 

Ειναι η ηλικια θα τους περασει...υπομονη θελει

κ πολυ αγαπη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ φυσιολογικα όλα αυτα

δεν σημαινει ομως οτι εισαστε υποχρεωμενες να το ακουτε αυτό, γιατι ειναι λεξεις που πληγώνουν.

προληπτικα λεω και ότι φυσικα και εσείς θα πρέπει με την σειρά σας να προσέχετε τις λεξεις που χρησιμοποιείτε οταν θυμωνετε.

 

αυτο που μπορείτε να πειτε στα παιδιά σας ειναι

 

κατάλαβα οτι εισαι θυμωμένος. πες ΘΥΜΩΣΑ

ΘΥΜΩΣΑ ΠΟΛΥ!

οταν μου λες "δεν σε αγαπω" στεναχωριέμαι πολύ (πολυ θλιμένη έκφραση)

γιατι με πληγώνει και με πονάει.

καποιες λεξεις οταν τις λεμε πονάνε όπως πονάει και αν μας χτυπήσει καποιος , να έτσι (χτυπατε με την παλαμη σας το άλλο σας χερι και κανετε αου με λυπημένο ύφος).....

 

πρεπει να δώσετε εμφαση στο δικό σας συναισθημα εκεινη τη στιγμή και να δείξετε οτι η επιπτωση μιας τετοιας εκφρασης ειναι μεγαλη, και οτι ειναι λεξεις που δεν λέγονται ετσι απλα στον αέρα...προσέξτε να πειτε τα παραπανω πραγματα με πολυ λυπημένο και σοβαρό τόνο, όχι αυστηρο, αλλά τέτοιο που θα τα κανει να σας λυπηθούν και να στεναχωρηθούν (για να περάσει το τοιχος του θυμού τους εκείνη τη στιγμή)

 

το ίδιο και για το φυγε απο το σπιτι κτλ.

 

εκει μπορείτε να πειτε κιόλας...

 

ξερεις αυτό που λες, ειναι πολυ λυπηρό. αν εφευγα απο το σπίτι, σημαινει οτι δεν θα κοιμομουν εδω, και οτι δε θα ημουν εδω να σου φτιάξω το φαγητάκι σου, να σε βαλω για υπνο και να σου πλυνω τα ρουχα και να τα σιδερώσω ή για να ασε αγκαλιάσω όταν είσαι στεναχωρημένος...

 

όσο νωρίτερα μαθαίνετε στα παιδιά πως ειναι αποδεκτο αλλά και παραγωγικό να μαλώνουν τόσο καλυτερο για αυτα.

ειναι αντιπαραγωγικο δηλαδή να πουν στο φίλο τους δε σε εχω φίλο, θα τον πληγώσουν χωρίς να υπαρχει λόγος.

 

θυμωνουμε πολλές φορές με κάτι και ειναι πολυ φυσιολογικο να θυμωνουμε, αλλα οταν θυμωνουμε δε σημαινει οτι απαξιώνουμε εκεινη τη στιγμή κατι τόσο σημαντικό.

δίνετε και ένα μυνημα στα παιδιά οτι η αγάπη δεν είναι κατι τόσο απλό, και πηγαινοέρχεται. αν δωσετε εσείς το μυνημα θα το αισθανθούν και εκείνα.

ενώ αν τα αφήνετε να λένε κατι τέτοιο χωρίς να υπάρχει επιπτωση, ακριβώς αυτο μπορεί να τα κανει να αισθάνονται οτι το

σε αγαπω ειναι κατι το παροδικο και αλλαζει οποτε θυμωνουμε.

 

επισης πρεπει να τους εξηγήσετε οτι αλλοι ανθρωποι και παιδια μπορεί να πουν αυτα τα πραγματα και αυτα να μην τα εννοούν, και να τους πληγώσουν.

αυτο δεν ειναι ωραίο και δεν εχει λογο να γίνεται, ειναι απλως κατι που εχουν μαθει να κανουν αντι να λενε

ΘΥΜΩΣΑ μαζί σου που εκανες αυτό και αυτό!

 

παντως είναι κατι πολυ συχνό, και δεν σημαίνει κατι, απλως αν το παρετε καπως στα χέρια σας, θα δωσετε και ενα σαφες μυνημα που στην ουσια θα τα καθησυχάσει......

 

επισης υπαρχει ενα ωραιο παραμυθι γνωστο στα βιβλιοπωλεια

 

"θα σ αγαπω οτι κι αν γινει"..... παρηγορεί καθε τετοια ανασφάλεια.

(αν ειχατε καποια αλλαγή τελευταια στην οικογένεια μπορεί να της δημιουργήθηκε καποιος φόβος)

αλλα και παιδια που δεν εχουν αλλαγες, εχουν καποιες φορές αυτή την ανασφάλεια.

ειναι καλο να τους διαβάζετε αυτο το παραμυθι την ιδια μερα αν σας εχουν ρωτήσει κατι τετοιο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, οι απαντήσεις σου όπως πάντα καταπληκτικές! Μεγάλο βάλσαμο!!!

Η 6χρονη κόρη μου, μου έχει πει πως θέλει να φύγει απο το σπίτι.

Εγώ τότε πολύ λυπημένα της είπα πως αν φύγει απο το σπίτι η μανούλα θα τρελλαθεί απο την στεναχώρια... κι έτρεξε και χώθηκε στην αγκαλιά μου και με φιλούσε και μου έλεγε πως δεν θα με αφήσει ποτέ.

(της είχα πει κάτι ανάλογο μόνο 1 φορά παλαιότερα -φριχτές τύψεις :oops: - , το οποίο όμως το είχαμε συζητήσει και τα είχαμε βρεί!)

Θα συζητήσω μαζί της με την πρώτη ευκαιρία, τα ζητήματα που θέτεις :D:D

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ελεγε ο γιος μου δεν σ' αγαπω, του λεγα "δεν σε πιστευω, το ξερω οτι μ'αγαπας...."κ στο τελος εσκαγε στα γελια :lol: Ετσι, το σταματησε...

 

Επισης, οταν του απαγορευω κατι, κ ρωταει γιατι, του λεω επειδη σ' αγαπω πολυ, δεν σ' αφηνω να το κανεις αυτο,γιατι π.χ. σου κανει κακο...Και του λεω θα σ' αγπω παντα οτι κι αν γινει, ακομα κι αν ησουν κακος,κι αν ησουν ασχημς, κι αν, κι αν, κι αν.....Και το παιζουμε σαν παιχνιδι, με ρωταει κι αυτος αν ημουν σπαιντερμαν?Αν ημουν Βενομ?Αν , αν, αν κτλ και γελαει κ πεφτει στην αγκαλια μου :lol:

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αυτο γράφει και το παραμύθι, ειναι μια τέτοια ιστορία. :wink::) είναι απίστευτο πόσο τα ηρεμεί και πόσο το εχουν ανάγκη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε βρεί το παιχνίδι με τα ''αντίθετα''.

Κάθε φορά που λέει φύγε,φύγε εγώ της λέω έλα,έλα.

Και συνεχίζουμε έτσι. Ότι λέει ή λέω το κάνουμε στο αντίθετο

και πραγματικά μετά απο λίγο σκάμε στα γέλια..

:D

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μάθω αν το συγκεκριμένο παραμύθι είναι μόνο για τις

συγκεκριμένες περιπτώσεις το διαβάζουμε από την ηλικία των 11 μηνών

και ο μικρός του έχει ιδιαίτερη αδυναμία διαβάζω εγώ κι εκείνος μου λέει τη συνέχεια

το ζητάει συνεχώς ενώ για τα υπόλοιπα αδιαφορεί.........

 

Θα σ΄αγαπώ ότι κι αν γίνει

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Μαρία το βιβλίο αυτό είναι καταπληκτικό.

Το διαβάζουμε και εμείς με την κόρη μου εδώ και καιρό και είναι από τα αγαπημένα της.

Το προτείνω σίγουρα, είναι πολύ όμορφο και τρυφερό βιβλίο.

ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΩΞΑΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΜΕ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ.. ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΙ ΑΣ ΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Στυλιανάκη έγραψε

 

<<το ίδιο και για το φυγε απο το σπιτι κτλ.

 

εκει μπορείτε να πειτε κιόλας...

 

ξερεις αυτό που λες, ειναι πολυ λυπηρό. αν εφευγα απο το σπίτι, σημαινει οτι δεν θα κοιμομουν εδω, και οτι δε θα ημουν εδω να σου φτιάξω το φαγητάκι σου, να σε βαλω για υπνο και να σου πλυνω τα ρουχα και να τα σιδερώσω ή για να ασε αγκαλιάσω όταν είσαι στεναχωρημένος...>>

 

 

Χρησιμοποίησα αυτές τις εκφράσεις στον γιο μου όταν μου είπε να φύγω :(

 

Η απάντηση του με άφησε αποσβολωμένη :roll:

 

Μπαμπάς Μηνάς.................. :lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι απάντησε δηλαδή??

 

το έγραψα αλλά μάλλον δεν φάνηκε καλά

 

Μπαμπάς Μηνάς

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήθελα να το μάθω κι εγώ Ερικα και είναι μόνο 21 μηνών τι άλλο

θα ακούσουν τα αυτάκια μου.............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

:) ΣΑΜ :):D

αφου προσπάθησες να το εξηγήσεις με απλό τρόπο και δεν του εκανε εντύπωση (σε καποια παιδιά κανει εντύπωση, αλλα αν ειναι πεισμωμένα πολύ τότε δεν τους κανει αίσθηση η περιγραφή), θα έλεγα να το αφήσεις.

 

ανήκει ίσως στις περιπτώσεις που δεν θα ειναι καλο να σχολιάσεις πλεον τις λεξεις...

δηλ ίσως θα είναι καλό

να εστιάσεις στο οτι είναι θυμωμένος και να ασχοληθεις με αυτό , δηλαδή να αγνοήσεις τις λεξεις που χρησιμοποιήσε, και να πεις "θυμωσες?... θύμωσες μαζί μου ? " πως μπορώ να σε βοηθήσω κτλ κτλ κτλ.

με αγκαλιά!

έτσι ώστε να καταλαβει ναι οτι θυμωσε και μπορεί να το πει, και οτι "α η μαμα νοιάζεται για το οτι θύμωσα",

όταν ακούει συνέχεια την επιβεβαίωση "θυμωσες μαζί μου ε ? " ("τι κριμα...:( ")

καποια στιγμή θα πει και αυτος τη λεξη θυμωσα μαζί σου

θα καταλάβει με τον καιρό δηλαδή οτι αυτο που αντιστοιχεί στο συναίσθημά του είναι αυτές οι λέξεις, απο το παράδειγμα που του δείχνεις.

 

θέλεις δηλαδή και να το βοηθήσεις να εκφραστεί, απλώς του δείχνεις με το παράδειγμά σου, ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος. :):D

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρία :D

θα προσπαθήσω με τον 2ο τρόπο κι ας ελπίζω πως δεν θα με αποστομώσει :lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Στελλα καλα λεω οτι τα παιδια μας ειναι πανεξυπνα :D:D για ολα εχουν μια απαντηση και μας βαζουν τα γυαλια !!!! Ακου απαντηση να γελασεις ασχετο με το θεμα αλλα θα γελασεις η Χριστινα τρωει τουμπα απο την κουνια ο Γιαννης διπλα κοιμαται αλλα δεν ακουει τιποτα μετα που ξυπναει του λεω ακουσες την Χριστινα που επεσαι απο την κουνια "οχι να ξαναπεσει να την δω" :D

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε Στελλα καλα λεω οτι τα παιδια μας ειναι πανεξυπνα :D:D για ολα εχουν μια απαντηση και μας βαζουν τα γυαλια !!!! Ακου απαντηση να γελασεις ασχετο με το θεμα αλλα θα γελασεις η Χριστινα τρωει τουμπα απο την κουνια ο Γιαννης διπλα κοιμαται αλλα δεν ακουει τιποτα μετα που ξυπναει του λεω ακουσες την Χριστινα που επεσαι απο την κουνια "οχι να ξαναπεσει να την δω" :D

LOL!Καλό! :D

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρένια καλημέρα. Με αυτά που έγραψες ήταν σαν να έβλεπα την δική μου περίπτωση. Η κόρη μου, 4 ετών, κάθε φορά που δεν θα της κάνω το χατίρι, την βάλω τιμωρία ή την μαλώσω, μου λέει αμέσως ότι δεν με αγαπά ή ότι δεν την αγαπώ! Πιστεύω ότι είναι μία "εύκολη" απάντηση για να μας μεταφέρουν αυτό που νιώθουν εκείνη την στιγμή. Εγώ εφάρμοσα την τεχνική του βιβλίου 'Συναισθηματική νοημοσύνη .. " (sorry αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο πάει καιρός που το διάβασα) δηλαδή όταν το παιδί σου λέει κάτι που αισθάνεται αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να του δείξεις 1ον ότι σέβεσαι τα συναισθήματα του & 2ον ότι τα κατανοείς. Και αυτό κάνω. Όταν μου λέει ότι δεν με αγαπά της απαντώ ότι εάν αυτό αισθάνεται εκείνη τη στιγμή το καταλαβαίνω, το σέβομαι, ότι είναι ελεύθερη να αισθάνεται όπως θέλει και ότι και εγώ ορισμένες φορές στεναχωριέμαι με διάφορα πράγματα που μου λένε και δεν μ' αρέσουν. Στη συνέχεια όμως της εξηγώ ότι και η δική της πράξη / συμπεριφορά με στεναχώρησε και δεν είναι σωστή (εξηγώ τους λόγους) και ότι οφείλει και αυτή με τη σειρά της να με καταλάβει :wink: . Έως τώρα έχει φοβερά αποτελέσματα πρέπει να ομολογήσω. Πάντα μου λέει εάν κάτι που κάνω ή της λέω την στεναχωρεί και για ποιο λόγο και έτσι έχω την ευκαιρία να συζητήσω μαζί της και να της εξηγήσω. :) Ελπίζω να σε βοήθησα. Θα βρω το βιβλίο και θα σου γράψω ακριβώς τον τίτλο του. Να σημειώσω ότι η εξαδέλφη μου που είναι ψυχολόγος βρήκε το βιβλίο αρκετά ενδιαφέρον (Προσωπική της άποψη βέβαια). Προτείνω πάντως να του ρίξεις μια ματιά.

Φιλικά Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...