Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άνοιγμα ραφών μετά την καισαρική


mellousamanoulla

Recommended Posts

γεια σε όλους με απασχολεί ένα θεματάκι

γέννησα με καισαρική στις 27/12 και μετά από 1.5 εβδομάδα άνοιξε λίγο ένα μέρος της τομής και με ανησυχεί. Ο γιατρός φυσικά ειναι καθησυχαστικός και μου λέει θα επουλωθεί μου λέει να βάζω αντισηπτικά αλλά εγώ φοβάμαι ότι δεν θα κλείσει είναι και λίγο βαθή το άνοιγμα.

 

Το έπαθε καμιά από εσάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χμ νομίζω ότι το δερμα στην καισαρική κόβεται εφτά φορες (επτά στρώματα) οπότε μην ανησυχείς, θα είναι το πρώτο και αφου το είδε και ο γιατρός είσαι οκ. Βάζε αντισηπτικό και περίμενε να κλείσει, για το μπάνιο τι σου είπε; Η τομή δεν έχει πάνω χανσαπλαστ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους με απασχολεί ένα θεματάκι

γέννησα με καισαρική στις 27/12 και μετά από 1.5 εβδομάδα άνοιξε λίγο ένα μέρος της τομής και με ανησυχεί. Ο γιατρός φυσικά ειναι καθησυχαστικός και μου λέει θα επουλωθεί μου λέει να βάζω αντισηπτικά αλλά εγώ φοβάμαι ότι δεν θα κλείσει είναι και λίγο βαθή το άνοιγμα.

 

Το έπαθε καμιά από εσάς?

 

Βαθή? Και είναι καθησυχαστικός? Το ενδεχόμενο μιας μόλυνσης τωρα που ανοιξε δεν το σκεφτηκε ο γιατρός? Εγω παντως θα φοβομουν :-( μηπως να παρεις τη γνωμη και αλλου γιατρού?

Link to comment
Share on other sites

aleca έβαζες κάτι απάνω που το βοήθησε να κλείσει? έπαιρνες αντιβίωση για μόλυνση?

 

χανσαπλαστ δεν έχει όχι.

 

Επίσης αυτό με τα 7 στρώματα το άκουσα και εγώ δεν ξέρω πιο στρώμα είναι πάντως έχει και ελάχιστο αίμα. Όσο αφορά την μόλυνση έπινα μέχρι προχτές αντιβίωση αλλά μου τελείωσε και όταν την ρώτησα αν πρέπει να πιω άλλη μου είπε όχι απλά θα με βλέπει κάθε εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πρέπει να σου βάλει ενα γαζαπλαστ απο πάνω,τουλάχιστον για το μπάνιο. Παρε τηλ. κ επεμεινε λίγο, κυριως για το μπάνιο. Εμενα ο γιατρος μου, μου ειχε πει οτι κυριως μολυνομαστε απο το μπάνιο σε τέτοιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να σου βάλει ενα γαζαπλαστ απο πάνω,τουλάχιστον για το μπάνιο. Παρε τηλ. κ επεμεινε λίγο, κυριως για το μπάνιο. Εμενα ο γιατρος μου, μου ειχε πει οτι κυριως μολυνομαστε απο το μπάνιο σε τέτοιες περιπτωσεις.

εγω επειδη ειχα μια φοβια με τα ραμματα κ ηθελα να εχω χανζαπλαστ στην τομη (δεν μου ειχαν ανοιξει βεβαια), ο γιατρος ηταν κατηγορηματικος γιατι με το χανζαπλαστ δεν επουλωνετε γρηγορα η τομη...καλυτερα αν σου ειπε οχι χανζαπλαστ να τον ακουσεις... εγω εχω σαν απορια γιατι δεν σου κανει ενα - δυο ραμματα σε εκεινο το σημειο?

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω αυτό με τις ραφές αλλά δεν πρέπει να με κοιμήσουν για να το ράψουν?

 

Όσο για το μπάνιο πλένομαι με αντισηπτικό σαπούνι και μετά το στεγνώνω καλά.

Link to comment
Share on other sites

εβαζα μπεταντιν και απο πανω ειχα παρει απο φαρμακειο αυτοκολλητα ραμματα. ετσι τα λενε ξερουν οι φαρμακοποιοι

μην αγχωνεσαι τσαμπα.....αν δεν νιωθεις σιγουρη κανε μια επσκεψη στον ντοκ και πειτε τα απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη ειχα μια φοβια με τα ραμματα κ ηθελα να εχω χανζαπλαστ στην τομη (δεν μου ειχαν ανοιξει βεβαια), ο γιατρος ηταν κατηγορηματικος γιατι με το χανζαπλαστ δεν επουλωνετε γρηγορα η τομη...καλυτερα αν σου ειπε οχι χανζαπλαστ να τον ακουσεις... εγω εχω σαν απορια γιατι δεν σου κανει ενα - δυο ραμματα σε εκεινο το σημειο?

 

 

Εμένα????:lol::lol::lol:

Εχουν περάσει 11 μήνες απο τοτε κ δεν μου άνοιξαν τα ραμματα. Οταν λέω χανζαπλαστ εννοω αυτες τις μακροστενες γαζες που κολλάνε κατα μηκος όλης της τομης. Βάζαμε ιώδιο κ μετά το καλυπταμε με αυτο. Να βρέξω την τομη σε εκείνο το σημειο έκανα 10 μερες απο την γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είχε ανοίξει λίγο η καισαρική περίπου στις 30 ημέρες μετά, ο γιατρός μου ήταν κι' αυτός καθησυχαστικός, και μου είχε πει να βάζω λίγο αντισηπτικό επάνω. Όντως πέρασε μόνο του μετά άπό κανένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω αυτό με τις ραφές αλλά δεν πρέπει να με κοιμήσουν για να το ράψουν?

 

Όσο για το μπάνιο πλένομαι με αντισηπτικό σαπούνι και μετά το στεγνώνω καλά.

 

Συγνώμη ο γιατρός σε είδε τώρα η απλά σου δίνει οδηγίες απο το τηλέφωνο? νομίζω δεν θα χρειαστεί ολική νάρκωση σε περίπτωση που πρέπει να σε ράψουν...δεν είναι κατι τόσο τρομερό..αλλα μην το αφήνεις έτσι...ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα τέτοιο...μήπως δεν πρόσεχες και άνοιξε? Θέλω να πω σηκωνες βάρος? έσκυβες χωρις να προσέχεις? κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

εμενα την τριτη μερα μετα την καισαρικη ανοιξε σε ενα σημειο και ειχα φοβερη αιμοραγια. τελικα δεν το γλιτωσα το χειρουργειο, με ολικη εννοειται, για καθαρισμο του αιματωματος που ειχε δημιουργηθει.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα 6-10-10!μετα απο 1μηνα αρχισε να βγαζει κατι υγρα!τελικα ηταν λιποσ!(του ειπα να μου κανει μια λιποαναρροφηση μαζι με τη καισαρικη!!!χιχιχι!!)εβαζα pulvo kai betadin.ηταν μια πολυ μικρη τρυπουλα!εκανε 1μηνα να κλεισει!θελει προσοχη!γιατι εγω στο μηνα ξεθαρεψα και σηκωνα μεχρι και το καροτσι μαζι με το παιδι!:P

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου δίνει οδηγίες από το τηλέφωνο τον επισκέφτηκα αλλά δεν μιλήσαμε καθόλου για ενδεχόμενο επαναραψίματος. Όσο αφορά γιατί άνοιξε όντως δεν πρόσεχα γιατί δεν είχα επιλογή δεν είχα που να αφήσω το παιδί και έτσι όταν χρειαζόταν να βγω τον φορτωνόμουν με το καρότσι και τον έπαιρνα μαζί μου και όσο να είναι το καρότσι έχει ένα βάρος. Επίσης δεν είχα βοήθεια από κανένα και έκανα μόνη μου τις δουλειές μου. Όσο για αιμορραγία δεν έχω μόνο το ανοιγματάκι με ελάχιστο αίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν μου δίνει οδηγίες από το τηλέφωνο τον επισκέφτηκα αλλά δεν μιλήσαμε καθόλου για ενδεχόμενο επαναραψίματος. Όσο αφορά γιατί άνοιξε όντως δεν πρόσεχα γιατί δεν είχα επιλογή δεν είχα που να αφήσω το παιδί και έτσι όταν χρειαζόταν να βγω τον φορτωνόμουν με το καρότσι και τον έπαιρνα μαζί μου και όσο να είναι το καρότσι έχει ένα βάρος. Επίσης δεν είχα βοήθεια από κανένα και έκανα μόνη μου τις δουλειές μου. Όσο για αιμορραγία δεν έχω μόνο το ανοιγματάκι με ελάχιστο αίμα.

 

Το κατάλαβα πως κατι τέτοιο το προκάλεσε και λυπάμαι που δεν είχες βοήθεια :-( εγω γέννησα 2/12/10 και 10 μερες αργοτερα με επιασε πόνος στην τομή και μου είπε ο γιατρός οτι κατι εκανα για να πονάω ενω δεν πονούσα πριν και να μην κάνω τίποτα τουλάχιστον για ενα μηνα και παραπάνω αν δεν θέλω να ανοίξει η τομή! πλενόμαι καθημερινά με το antibacter για την τομή...με ανησυχει παντως που λες οτι εχει ανοίξει αρκετά! Εχεις καλό γιατρό? τον εμπιστευεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το επαναφερω μιας και το ειδα και τρομαξα(και κυριως ανατριχιασα).

εχει 15 μερες που γεννησα με καισαρικη και απο εχθες ειμαι μονη και κανω κανονικα ολες τις δουλειες στο σπιτι.ειναι δεδομενο οτι θα ανοιξει η τομη? δεν εχω βοηθεια απο καπου οποτε αναγκαστικα τα κανω ολα μονη μου...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

το επαναφερω μιας και το ειδα και τρομαξα(και κυριως ανατριχιασα).

εχει 15 μερες που γεννησα με καισαρικη και απο εχθες ειμαι μονη και κανω κανονικα ολες τις δουλειες στο σπιτι.ειναι δεδομενο οτι θα ανοιξει η τομη? δεν εχω βοηθεια απο καπου οποτε αναγκαστικα τα κανω ολα μονη μου...

 

Να μην κάνεις δουλειές. Ας πιάσει και σκόνη το σπίτι, κι ας είναι λερωμένο το πάτωμα και τις λεκάνες με τα ρούχα να τις σπρώχνεις με το πόδι...Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει για 40 μέρες θα σηκώνεις το παιδί σου και μία κατσαρόλα. Βέβαια ήταν το πρώτο, δεν ξέρω αν έχεις άλλα παιδιά αλλά πρόσεχε. 25 μέρες είναι και θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

το επαναφερω μιας και το ειδα και τρομαξα(και κυριως ανατριχιασα).

εχει 15 μερες που γεννησα με καισαρικη και απο εχθες ειμαι μονη και κανω κανονικα ολες τις δουλειες στο σπιτι.ειναι δεδομενο οτι θα ανοιξει η τομη? δεν εχω βοηθεια απο καπου οποτε αναγκαστικα τα κανω ολα μονη μου...

 

oχι βρε κορίτσι, δεν ειναι δεδομένο οτι θα ανοιξει η τομή

κι εγω την επαθα, αλλά να καταλαβεις με το που γύρισα από το μαιευτήριο αρχισα να κανω δουλειές (ειχα φοβερά νευρα και ολα με ενοχλούσαν και με τις δουλειές ενιωθα οτι ξεσπουσα λιγο), επαιρνα και τον μικρό αγκαλιά, έσπρωχνα τους καναπεδες για να πιασω τα παιχνιδια που ειχαν πεσει από κατω, τραβηγμενα πραγματα για χειρουργημενη...

προσεχε λιγάκι, μη σηκωνεις βαρη όσο μπορείς, τη λεκανη με τα ρουχα να ζητας του συζυγου να στη μεταφερει εξω και να την ακουμπαει σε ενα σκαμνακι, οσο μπορείς να μη σκυβεις, όλα καλα θα πανε!

δυο μηνες προσοχή μου ειχε πει ο γιατρός μου

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel τα ιδια κανω κι εγω...ασε οι σκαλες που εχω κι ανεβοκατεβαινω ολη μερα!

εχω και φιλη που της ανοιξαν οι ραφες,ειδα κι εδω τις εμπειριες σας και μου μπηκε η ιδεα οτι τελικα δεν ειναι και τοσο σπανιο οπως ελεγε η φιλη μου που την επαθε. λοιπον απο σημερα παταω φρενο!

κι εγω ετσι με νευρα,σπρωχνω επιπλα,το μικρο το εχω σχεδον συνεχεια πανω μου, μια τρελα κοινως.

τελοσπαντων λιγες μερες ειναι ακομα οπως ειπε και η Maiden1. υπομονη και θα περασουν!

το οτι με τσιμπαει και τραβαει η τομη ειναι φυσιολογικο φανταζομαι...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

οταν εγραψα ότι ειχα τον μικρό συνεχεια αγκαλιά, εννοούσα τον γιο μου (το πρωτο μου παιδακι δλδ) που ηταν ήδη 12 κιλά όταν γεννησα τη μπεμπα :) ...

το μωρακι 3-4 κιλά ενταξει δεν ειναι και τοσο φοβερο που το κρατας αγκαλια

στα άλλα όμως κανε κρατει..

και ναι, αυτα που νιωθεις στην τομη ειναι φυσιολογικά

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σημερα προσεξα πως η τομη μου σε διαφορα σημεια βγαζει υγρα.σταγονιδια για την ακριβεια σαν αιμα με πυον,ισα που λερωνεται το εσωρουχο.πρεπει να ανησυχησω?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσεξα πως η τομη μου σε διαφορα σημεια βγαζει υγρα.σταγονιδια για την ακριβεια σαν αιμα με πυον,ισα που λερωνεται το εσωρουχο.πρεπει να ανησυχησω?

 

Πάρε τον γιατρό σου ΑΜΕΣΩΣ!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

σημερα προσεξα πως η τομη μου σε διαφορα σημεια βγαζει υγρα.σταγονιδια για την ακριβεια σαν αιμα με πυον,ισα που λερωνεται το εσωρουχο.πρεπει να ανησυχησω?

Κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι τίποτα, είναι απλά λίπος που φεύγει. Δεν σημαίνει ότι άνοιξε η τομή σου. Άστο να ρέει, μην προσπαθείς να το σταματήσεις, και αν γίνει περισσότερο (αν έχεις μικρές φουσκίτσες που σπάσουν και βγάλουν πολύ αίμα), βάλε πάνω γάζα.

 

Εννοείται πάρε και τον γιατρό σου, μπορεί να σου πει να πας να σε δει, πάντως νομίζω ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...