Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρεας και θηλασμος


pitsikoki

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Η μικρη μου οσο και να εχει φαει το μεσημερι δεν κοιμαται αν δεν θηλασει. Αυτο δεν ειναι το προβλημα μου. Μια φιλη μου ειπε οτι αν φαει κρεας αν πιει αμεσως μετα γαλα η απορροφηση του σιδηρου δεν γινεται. Θυμαμαι που στην εγκυμοσυνη δεν επρεπε να πιουμε γαλα αμεσως μετα το χαπι που περναμε για το σιδηρο. Ισχυει το ιδιο και με το κρεας;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά, ποιος νοήμων άνθρωπος δίνει κρέας και γάλα στο καπακι;;;;

Ήμαρτον. η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο!!

Ο όρος υγιεινή διατροφή, δεν μας λέει τίποτα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ποιος νοήμων άνθρωπος δίνει κρέας και γάλα στο καπακι;;;;

Ήμαρτον. η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο!!

Ο όρος υγιεινή διατροφή, δεν μας λέει τίποτα;

 

:shock::shock::rolleyes::rolleyes::confused::confused:

Νομιζω οτι η κοπελα ηταν ξεκάθαρη σε αυτο που ρωτησε... το παιδι για να κοιμηθει θηλαζει.

θα ηθελα πολυ να εξηγησεις αυτο με την υγιεινη διατροφη!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ποιος νοήμων άνθρωπος δίνει κρέας και γάλα στο καπακι;;;;

Ήμαρτον. η υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο!!

Ο όρος υγιεινή διατροφή, δεν μας λέει τίποτα;

 

 

Δεν καταλαβα το υφακι σου.Ο τονος σου ειναι τουλαχιστον προσβλητικος. Ξαναδιαβασε αυτο που εγραψα γιατι μαλλον δεν καταλαβες τί ρωτησα. Αν ξερεις απαντας αν οχι δεν χρειαζονται τετοιου ειδους σχολια και υπαινιγμοι για υγιεινη διατροφη γιατι αν δεν με ενδιεφερε η διατροφη του μωρου μου δεν θα θηλαζα ακομη. Ασε που τι σχεση εχει η υγιεινη διατροφη με αυτο που ρωτησα. Αντε λοιπον γιατι εχει παραγινει με την επιθετικοτητα καποιων εδω μεσα.:evil:

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον και εμενα θηλαζει πριν κοιμηθει και ας εχει φαει

δεν υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα με τον θηλασμο στην απορωφηση σιδηρου

εμενα ειχε κατεβειλιγακι ο δεικτης με το σιδηρο δηλαδη απο 36 που νομιζω ειναι κανονικα στο 34 αλλα δεν τρωει και πολυ κρεας και το αντιμετοπισα φτιαχνωντας μπιφτεκια απο μοσχαρι και δινοντας της και συκωτι καποιες φορες και τωρα ειναι ενταξει μας ειπε η παιδιατρος και οτι μια ελαφρια αποκλιση στην τιμη του σιδηρου ειναι φυσιολογικη και δεν χρειαζετε να ανυσηχω

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γαλα μετα το γευμα δεν κανει αν το γαλα ειναι αγελαδινο κ οχι μητρικο.το μητρικο γαλα ειναι καταλληλα''φτιαγμενο'' για το μωρο.το αγελαδινο γαλα εμποδιζει την απορροφηση σιδηρου κ γενικως στοιχειων απο τις τροφες.οποτε θα πρεπει να καταναλωνεται τουλαχιστον 2 ωρες μετα απο το γευμα.

Το μητρικό γάλα αν κ η περιεκτικοτητα του σε σιδηρο ειναι μικρη, η βιοδιαθεσιμοτητα του ειναι υψηλη. κ αυτο γιατι εχει υψηλα επιπεδα λακτοζης και βιταμίνης C τα οποια αυξανουν την απορροφηση του σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Η μικρη μου οσο και να εχει φαει το μεσημερι δεν κοιμαται αν δεν θηλασει. Αυτο δεν ειναι το προβλημα μου. Μια φιλη μου ειπε οτι αν φαει κρεας αν πιει αμεσως μετα γαλα η απορροφηση του σιδηρου δεν γινεται. Θυμαμαι που στην εγκυμοσυνη δεν επρεπε να πιουμε γαλα αμεσως μετα το χαπι που περναμε για το σιδηρο. Ισχυει το ιδιο και με το κρεας;

 

Νομιζω οτι μονο ενας ειδικος μπορει να σου δωσει απαντησει. Γιατι η φιλη σου απο καπου το ακουσε και οι περισσοτεροι στο forum απο καπου κατι εχουμε ακουσει.. Παντως στο forum εχει αναφερθει οτι η μεγαλη καταναλωση γαλακτος προκαλει προβληματα με την αποροφιση του σιδηρου.. Και εγω ειχα διαβασει οτι δεν πρεπει να του δινω το συμπληρωμα σιδηρου μαζι με το γαλα γιατι δεν αποροφατε τοσο. Ομως αφου δεν το επινε αλλιως το εδινα με το γαλα. Τωρα ποσο σιδηρο αποροφα απο το κρεας και ποσο ελαττωνετε αυτη η ποσοτιτα απο το γαλα και στην τελικη ποσο γαλα πινει μετα το φαγητο?

Αν βλεπεις οτι μεγαλωνει καλα μην αγχωνεσε..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι!Και τα κιλακια της και τη ζωηραδα της. Απλα παντα θελεις να κανεις το καλυτερο. Θα ρωτησω και το γιατρο μας να δουμε τί θα πει. Πριν μου το αναφερει η φιλη μου δεν μου χε περασει καν απο το μυαλο. Βεβαια αν εχει φαει του σκασμου μετα θηλαζει εννοειται πολυ λιγο. Μαλλον ισα που πιπιλιζει μεχρι να την παρει ο υπνος αλλα παλι κατι θα τραβαει.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

γαλα μετα το γευμα δεν κανει αν το γαλα ειναι αγελαδινο κ οχι μητρικο.το μητρικο γαλα ειναι καταλληλα''φτιαγμενο'' για το μωρο.το αγελαδινο γαλα εμποδιζει την απορροφηση σιδηρου κ γενικως στοιχειων απο τις τροφες.οποτε θα πρεπει να καταναλωνεται τουλαχιστον 2 ωρες μετα απο το γευμα.

Το μητρικό γάλα αν κ η περιεκτικοτητα του σε σιδηρο ειναι μικρη, η βιοδιαθεσιμοτητα του ειναι υψηλη. κ αυτο γιατι εχει υψηλα επιπεδα λακτοζης και βιταμίνης C τα οποια αυξανουν την απορροφηση του σιδηρου.

 

Δημητρα ευχαριστω και να σας ζησει το καινουριο μελος της οικογενειας σας!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ κι εγω το ιδιο κανω με τη μικρη. επειδη ποτε δεν τρωει ολο το φαι της, συμπληρωνω θηλαζοντας την λιγο μετα. ποτε δεν το ειχα σκεφτει αυτο που ρωτας. μαλλον κι εγω ειμαι μη νοημων ανθρωπος...!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και ο δικός όταν ήταν πιο μικρός ήθελε να θηλάσει μετά το φαγητό. Και σίγουρα θηλάζει για να κοιμηθεί τα Σαββατοκύριακα που είμαστε μαζί τα μεσημέρια.

 

Πάντως καλό είναι να αφήνουμε να περάσουν γύρω στα 20-30 λεπτά. Βέβαια ούτε εγώ το τηρούσα, γιατί όταν ήθελε να θηλάσει ή νύσταζε απλά δεν υπήρχε τρόπος να του αλλάξω γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...