Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και baby swimming


Recommended Posts

Σε 2 βδομάδες ξεκινάμε baby swimming. Στις οδηγίες που μου έδωσαν λέει ότι πρέπει το μωρό να έιναι νηστικό τουλάχιστον 2,5 ώρες πριν. Κάτι που μου φαίνεται ακατόρθωτο, μιας και το μάθημα είναι και πρωινό και δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει τόσες ώρες χωρίς να θηλάσει. Σε αντίστοιχους συλλόγους του εξωτερικού οι οδηγίες λένε πως αυτό δεν ισχύει για τα θηλάζοντα μωρά και αναφέρουν 1 ώρα πριν το κολύμπι.

Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό; Κατατοπίστε με, σας παρακαλώ.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε 2 βδομάδες ξεκινάμε baby swimming. Στις οδηγίες που μου έδωσαν λέει ότι πρέπει το μωρό να έιναι νηστικό τουλάχιστον 2,5 ώρες πριν. Κάτι που μου φαίνεται ακατόρθωτο, μιας και το μάθημα είναι και πρωινό και δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει τόσες ώρες χωρίς να θηλάσει. Σε αντίστοιχους συλλόγους του εξωτερικού οι οδηγίες λένε πως αυτό δεν ισχύει για τα θηλάζοντα μωρά και αναφέρουν 1 ώρα πριν το κολύμπι.

Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό; Κατατοπίστε με, σας παρακαλώ.

 

επειδη ειχα κι εγω το ιδιο θεμα (κανουμε κι εμεις κολυμπι!!!) οταν πηγα να γραφτω ρωτησα για το ποσες ωρες νωριτερα θα πρεπει να εχει θηλασει η μικρη και η δασκαλα μας μου απαντησε οτι τα μωρα που θηλαζουν δεν εχουν προβλημα να μενουν τοσες ωρες..μου πε γυρω στη 1 ωρα πριν αλλα και παλι αν θελει η μικρη να θηλασει ενω ΄΄κολυμπαμε΄΄ δεν απαγορευεται..κι αυτο κανουμε..βεβαια να σου τονισω οτι η μικρη μου τρωει καθε 2-3 ωρες ισως και πιο συχνα απο λιγο..ας πουμε οτι ''τσιμπολογα'' , δεν κανει αραια και μεγαλα γευματα..οποτε δεν ξερω μηπως αν το μωρο σου κανει πιο μεγαλα γευματα εχει θεμα οσον αφορα τον θηλασμο κατα την διαρκεια του μαθηματος..

(εχε υποψη σου οτι το μωρο δεν κολυμπαει ετσι οπως το μπορει να το εχεις εσυ στο μυαλο σου..)

τωρα αν καποια κοπελα εχει αλλη εμπειρια..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ω καλά, και μένα από τσιμπολόγημα άλλο τίποτα.Νομίζω ότι περνούν 2-3 ώρες χωρίς να θηλάσει, μόνο αν κοιμάται ή λείπω από το σπίτι!!! Απλά επειδή το μάθημα είναι στις 9:30 το πρωί, σκέφτηκα να κάνει τον πρώτο θηλασμό (που θα είναι και βαρβάτος) λίγο πριν τις 7. Αλλά μετά σκέφτηκα ότι αποκλείεται να μείνει χωρίς καθόλου γάλα μέχρι τις 9:30 και δεν θέλω να την έχω να πλαντάζει στο κλάμα ενώ πάμε να κάνουμε μια όμορφη δραστηριότητα. Με το μία ώρα κάπως τα κουτσοκαταφέρνουμε πιστεύω.

Με καθησύχασες πολύ τώρα :P

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

σε κολυμβητηριο στην αγγλια οι οδηγιες για το babyswimming λενε :

''... ειναι καλο το μωρο να εχει φαει 1 1/2 ωρα πριν παει για κολυμπι. Ο θηλασμος αποτελει εξαιρεση σε αυτο , καθως τα μωρα που θηλαζουν χρειαζεται να τρωνε πιο συχνα..''

 

''When should I feed my baby before coming Swimming?

Can I feed my baby after swimming?

ATo avoid accidents at both ends, it is adviseable not to feed babies within 1 1/2 hours of coming swimming. Breastfeeding is the exception to this as breastfed babies need to be fed more often.

Bring something for babies to eat/drink after swimming as they will be hungry, but PLEASE DO NOT FEED THEM IN THE CHANGING ROOMS.''

 

επισης εγραφε και κατι αλλο που δεν το ειχα σκεφτει αλλα δεν ξερω και κατα ποσο χρησιμο ή μη ειναι..να χρησιμοποιεις 2 πανες μια κανονικη και απο πανω την αδιαβροχη για να μην υπαρχουν διαρροες.. εμενα με ενδιαφερει αυτο -οχι τοσο για τις διαρροες, αλλα για τις εισροες- μηπως ειναι μια εξτρα προστασια σε περιπτωση που υπαρχουν τιποτα μικροβια στην πισινα..ωστε να μην ερχεται καθολου η περιοχη της πανας σε επαφη με το νερο.. θα το κοιταξω..απλα στο αναφερω ενημερωτικα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον πρωτο μου γιο που αρχισε 6 μηνων του εδινα ενα καλο γευμα γυρω στις 2,5 ωρες πριν και μετα πριν ξεκινησουμε καμμια ωρα πριν δλδ λιγο ακομα, αμεσως μετα το κολυμπι δε τρωγαμε απαραιτητος...Ενδιαμεσα (μεσα στην πισινα) δεν χρειαστηκε ποτε να τον ταισω...

Ο δευτερος αρχιζει την αλλη εβδομαδα για να σας πω...

Οχι πανα κανονικη γιατι θα γινει 500κιλα με το νερο...

Αδιαβροχη πανα (λιβερο) και απο επανω μαγιο αρκετα στενο για να εμποδιζει τις εισροες, εκροες...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στον πρωτο μου γιο που αρχισε 6 μηνων του εδινα ενα καλο γευμα γυρω στις 2,5 ωρες πριν και μετα πριν ξεκινησουμε καμμια ωρα πριν δλδ λιγο ακομα, αμεσως μετα το κολυμπι δε τρωγαμε απαραιτητος...Ενδιαμεσα (μεσα στην πισινα) δεν χρειαστηκε ποτε να τον ταισω...

Ο δευτερος αρχιζει την αλλη εβδομαδα για να σας πω...

Οχι πανα κανονικη γιατι θα γινει 500κιλα με το νερο...

Αδιαβροχη πανα (λιβερο) και απο επανω μαγιο αρκετα στενο για να εμποδιζει τις εισροες, εκροες...

 

καλησπερα!ξεκινησαμε κι εμεισ!ο γιοσ μου ειναι 3,5μηνων και καναμε ηδη το ενα μαθημα και ηταν ενθουσιασμενοσ!πειτε μπυ λιγο εμπειριεσ απο τα δικα σασ!οσον αφορα τα κρυωματα?:P

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου θηλαζε 1,5 ωρα πριν μπει, κ αυτο γιατι λογω της παλινδρομησης που εμφανιζει ακομα καποιες φορες, τη φοβομουν.

φαγητο αυστηρα 3 ωρες πριν, μην πω κ 3,5..:rolleyes:

 

η περιοχη της πανας ειναι αδυνατον να μην ερθει σε επαφη με το νερο, οι πανες δεν εφαπτονται απολυτα στο δερμα!αφου η πισινα καθαριζεται με οζον..εγω δεν ανησυχω για μικροβια.

(σε σχεση με τα κρυωματα, αυτο που με θυμωσε ηταν οτι φετος 2 φορες που εκανε πολυ κρυο δεν ζεσταναν περισσοτερο το νερο, με αποτελεσμα τα μωρα να κρυωνουν!!την πρωτη φορα αρρωστησε η μικρη εξ αυτου, και μαλιστα στα παραπονα μου, μου ελεγαν αλλ'αντ'αλλων εξοργιστικες δικαιολογιες...προφανως, το κανουν για λογους οικονομιας.αλλα αν ξανασυμβει δεν θα αρκεστω σε προφορικη διαμαρτυρια.)

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου θηλαζε 1,5 ωρα πριν μπει, κ αυτο γιατι λογω της παλινδρομησης που εμφανιζει ακομα καποιες φορες, τη φοβομουν.

φαγητο αυστηρα 3 ωρες πριν, μην πω κ 3,5..:rolleyes:

 

η περιοχη της πανας ειναι αδυνατον να μην ερθει σε επαφη με το νερο, οι πανες δεν εφαπτονται απολυτα στο δερμα!αφου η πισινα καθαριζεται με οζον..εγω δεν ανησυχω για μικροβια.

(σε σχεση με τα κρυωματα, αυτο που με θυμωσε ηταν οτι φετος 2 φορες που εκανε πολυ κρυο δεν ζεσταναν περισσοτερο το νερο, με αποτελεσμα τα μωρα να κρυωνουν!!την πρωτη φορα αρρωστησε η μικρη εξ αυτου, και μαλιστα στα παραπονα μου, μου ελεγαν αλλ'αντ'αλλων εξοργιστικες δικαιολογιες...προφανως, το κανουν για λογους οικονομιας.αλλα αν ξανασυμβει δεν θα αρκεστω σε προφορικη διαμαρτυρια.)

 

ποσο μηνων ξεκινησε?και σε ποιο κολυμβητηριο?να σου ζησει!:P

Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως που πήγαμε σήμερα ξηλιάσαμε. Εδώ κρύωνα εγώ.. φαντάσου.. Και τα παιδιά έτρεμαν και δε μπορούσαν να χαρούνε το μάθημα..

 

Ρώτησα κι εγώ τι έγινε και μου είπαν ότι είχε κάποιο πρόβλημα το καλοριφέρ και δεν ήταν αναμένα και ότι αυτό θα λυθεί άμεσα.. άντε να δούμε.. Έκανε και πολύ κρύο έξω σήμερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφοριές για τους συλλόγους σας;

Σε ποιά περιοχή ;

Δεν έχω βρει πισίνα με όζον και τον μεγάλο τον σταμάτησα λόγο του χλωρίου.

Επίσης για τον μικρό μου είπαν από 6μηνών και πάνω!:(

Σας ευχαριστώ

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά την ξυπνάω 2,5-3 ώρες πριν, τρώει και συνήθως κάνει υπομονή, δεν ζητάει άλλο.Αλλά και 1 ώρα πριν έχει τύχει να της δώσω μια μικρή τζουρίτσα. Στην πισίνα της αρέσει πολύ, και το πλίτσι πλίτσι και που είναι με άλλα μωράκια!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο ζηλευωω!!!!! αυτα ειναι τα καλα της πολης!! εμεις στην επαρχια περιμενουμε το καλοκαιρι να παμε στην θαλασσα αλλιως δεν εχει πλιτσι πλιτσι για την μπεμπα :(

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...