Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντονος πόνος Χαμηλά στην 38η Εβδομάδα...


Recommended Posts

Ρε κοριτσάκια έχω θέμα....

 

Απο τον 4ο μήνα κύησης έχω έναν μυικό πόνο χαμηλά στην κοιλιά (συγκεκριμένα πάνω απο το ηβικό οστό μας/τριχωτό μας:oops:)....

 

Αυτος ο πόνος με ταλαιπωρεί όλους αυτούς τους μήνες μόνο σε αλαγή πλευρού κατα την διαρκεια του ύπνου η σε εναλλαγές των βημάτων μου, ή όταν πάω να σηλωσω το πόδι να βάλω εσωρουχο ή παντελόνι...

 

όταν είμαι ακινητη ή απλά ξαπλωμένη ή απλά κάθομαι ΔΕΝ πονάω

 

Διαβάζοντας εδώ απο διάφορα άλλα threads και μιλώντας και στον γιατρό μου, πληροφορηθηκα ότι εκτός του ότι υπάρχουν πάρα πολλές ομοιοπαθούσες, είναι και φυσιολογικός πόνος καθότι μετατοπίζονται τα όργανα, ετοιμάζομαι για την γέννα κλπ κλπ κλπ.....

 

Στο φλέγον θέμα τώρα....

 

ΕΧΘΕΣ πριν πέσω για ύπνο πήγα τουαλέτα να ενεργηθώ:oops: (συγγνώμη αλλά έτσι έγινε) και αφού σφίχτηκα ελαφριά όπως πάντα όχι περισσότερο,

νιώθω αυτον τον μυικό πόνο να γίνετε τρελά έντονος και καθώς σηκώθηκα παρατήρησα ότι ηθελα βοήθεια στηρίγματος για να περπατήσω πλέον...Δηλαδή έπρεπε να ακουμπάω σε πόρτες, τοίχους και καρέκλες μέχρι να φτάσω στο κρεβάτι....

 

όταν δε εφτασα στο κρεβάτι και είπα να ξαπλώσω έγινε εφιάλτης αυτος ο πόνος (να θυμήζω πάντα ότι όταν σταματούσα να κινούμε σταμάταγε και αυτος, μόνο στις κινήσεις μου με ξέσκιζε)....Πάω να αλάξω πλευρό και συνηδιτοποιω ότι ούτε πλευρο δεν μπορώ να αλαξω πλέον και έκλαιγα σαν παιδάκι απο τον πόνο. Έμενα για ώρες σε αυτο το πλευρό γιατι φοβόμουν να αλάξω μην πονέσω και στο τέλος μουδιαζε και ο μοιρός μου απο την ίδια συνεχώς στάση....

 

Ξύπνησα σήμερα και είμαι ακόμα με αυτον τον πόνο και αναγκάζομαι να κάθομαι ακινητη στην πολυθρόνα του υπολογιστή για να μην πονάω.

 

Τον γιατρό θα τον πάρω σε λίγο που θα είναι στο ιατρείο του, αλλά μέχρι τότε πείτε μου είναι ανυσηχιτικός τόσο έντονος μυικός πόνος εκεί κάτω?

 

Να ανυσηχώ? Γεννάω?(αφού δεν έχουν σπάσει τα νερά,τι λέω Θεε μου:?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι ότι έχεις μπει στο μήνα σου και όλα είναι πιθανά.Δεν είναι απαραίτητο να σπάσουν τα νερά για να ξεκινήσουν οι πόνοι της γέννας.Εγώ θα σου έλεγα να μην περιμένεις να πάει στο ιατρείο ο γιατρός σου αλλά να τον πάρεις στο κινητό.Ακόμα και να μην ξεκίνησε η διαδικασία της γέννας πρέπει να τον ενημερώσεις γι αυτόν τον έντονο πόνο και το κινητό του γυναικολόγου είναι σίγουρα για τις ετοιμόγεννες!!!Σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό να πάρεις αγκαλια το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν λεμε τον ίδιο πόνο,εγω είμαι στον 8ο το έχω μήνες αυτον τον πονο,δηλ.δεν μπορω να γυρισω πλευρο πονάω πολύ,να ανεβω σκαλοπάτια ,και αν κανω καποια δουλίτσα απλη με πιανει έντονα και μου περνάει μετα απο 2 ημερες ο εντονος πονος αλλα γενικα ο πονος συνεχίζεται. Η γιατρός μου,μου λεει να μην ανησυχω είναι η πύελος και πονάει και απο το βάρος αφου έχω δίδυμα αλλα παρουσιάζεται και σε εγκυμοσύνες με ένα μωράκι.Μαλιστα την προηγουμενη εβδομαδα που τις το ξαναείπα μου ειπε όταν γεννησω μεσα σε 1-2 ημερες θα μου έχει περασει τελείως. Παντως παρε τον γιατρο σου και ρωτα τον.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν λεμε τον ίδιο πόνο,εγω είμαι στον 8ο το έχω μήνες αυτον τον πονο,δηλ.δεν μπορω να γυρισω πλευρο πονάω πολύ,να ανεβω σκαλοπάτια ,και αν κανω καποια δουλίτσα απλη με πιανει έντονα και μου περνάει μετα απο 2 ημερες ο εντονος πονος αλλα γενικα ο πονος συνεχίζεται. Η γιατρός μου,μου λεει να μην ανησυχω είναι η πύελος και πονάει και απο το βάρος αφου έχω δίδυμα αλλα παρουσιάζεται και σε εγκυμοσύνες με ένα μωράκι.Μαλιστα την προηγουμενη εβδομαδα που τις το ξαναείπα μου ειπε όταν γεννησω μεσα σε 1-2 ημερες θα μου έχει περασει τελείως. Παντως παρε τον γιατρο σου και ρωτα τον.

 

 

ναι ναι έτσι είναι ο πόνος με την μόνη διαφορά ότι φοβήθηκα τρελά μετά τον χθεσινοβραδυνό που ο ίδιος πόνος έγινε αφορητος και δυστηχώς κραταει μέχρι τώρα!!! Δεν σηκώνομαι απο την καρέκλα, φοβάμαι μην πονέσω.....

 

επίσης αυτο που λές με τα σκαλιά το έχω και εγώ (μένω στον 3ο χωρίς ασανσέρ :?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω τον ειχα αυτον τον πονο και τις δυο φορες πριν γεννησω...ειναι αναμενομενοι τετοιοι πονοι αλλα πρεπει να γνωριζει και ο γιατρος σου τι γινεται...μην καθυστερεις παρτον και θα σου πει αυτος καλυτερα...η ωρα η καλη!:P

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον γιατρό και με το που του τα είπα, μου είπε να περάσω απο το Αρεταιειο να με δεί μετά τις 5 (κορίτσια χωρίς δευτερη κουβέντα)....

 

Λέτε να μου πεί σήμερα μπαίνω????? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ....δεν έχω ετοιμαστεί ψυχολογικά.....αχ αχ βοηθήστε καλέ ....ΘΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΩ (όπως η Μανωλίδου)

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρομοιο πονο και εγω καπου στα μισα ξεκινησε και μεχρι που γεννησα το ειχα..αλλα καλα εκανες και πηρες το γιατρο σου δεν βλαπτει νασε δει..και αν ειναι να μπεις μεσα αντε με το καλο και μενα πονο μενα μωρακι αγκαλια...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ...Λογικά θα γράψω σημερα ή αυριο το πρωι τι έγινε...Αν δε φανώ ούτε σήμερα ούτε αυριο το πρωι....μάλλον θα είμαι εκεί....ποποοοοο

Link to comment
Share on other sites

Σου εχουν κανει καμια εξεταση να δουν μην εχεις καμια διαστολη?

 

Στο λεω γιατι εγω ειχα αυτον τον πονο 10 μερες. Πηγα τη δευτερη μερα και με κοιταζουν ειχαν διαστολη 1. Την τριτη το ιδιο, κλπ κλπ. Να μη στα πολυλογω, ειχα 10 μερες διαστολη 1 με 2.

 

Επισης, ο υπερηχος τι βαρος βγαζει για το μωρο? (οχι οτι ειναι και ακριβης αλλα λεμε τωρα). Εμενα ξερεις τι γινοταν τελικα? Εβγαζε ο υπερηχος 3800, πιεζε το παιδι για να αρχισει να βγαινει σιγα σιγα, αλλα! Δε χωρουσε! Ειχε φρακαρει! χεχε...

 

Τελικα μου το πηραν με καισαρικη και αντι για 3800 που εβγαζε ο υπερηχος ηταν 4800, και διαμετρος κεφαλιου μεγαλυτερη απο 10. Με λιγα λογια....2 μηνων παιδι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως οπως και να εχει σιγα - σιγα ετοιμαζεσαι για γεννα. Αν δεν ειναι τωρα, αυτες τις ημερες, θα ειναι τις επομενες.

 

Οποτε με το καλο κοπελα μου, να πανε ολα καλα και πολυ - πολυ γρηγορα να εχεις το μωρακι σου στην αγκαλιτσα σου.....

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες και να σου πουνε οτι γεννας ποτε δε νιωθεις ετοιμη....Εγω παντως τους πονους που περιγραφεις τους ειχα πολυ νωριτερα αλλα σ εμενα υπηρχε προβληματακι.Αλλα τη βδομαδα που θα γενουσα πονουσα πιο εντονα κ περισσοτερο....Οτι κ να σου πει η καθεμια τα εχει ζησει διαφορετικα!Παντως εγω πηγα για εξεταση κ ειχα 5 διαστολη κ μου εκανε εισαγωγη.Τι να προετοιμαστεις ψυχολογικα....!Εγω επαθα σοκ οταν μου το ειπε εσυ μενεις..κ ο συζηγος παει να φερει τα απαραιτητα.Αλλα να σου πω....εκλαψα κ απο χαρα!!!Αντε με το καλο κ σου ευχομαι να εχεις ,οταν με το καλο,να μη καταλαβεις τιποτα!!Ενα αχ και να παρεις αγκαλιτσα το νινι σου!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι με καισαρική κορίτσια μου....Ήταν να μπω την άλλη Τρίτη με Πέμπτη...Γιαυτο φοβάμαι πολύ ότι θα με κρατήσει σήμερα....

 

Ο υπέρυχος την Κυριακή που μας πέρασε έδειξε 2950....Λες τελικά να είναι 3950 και να πονάω έτσι???

 

Λέτε τελικά να αντικρίσω το μωράκι μου νωρίτερα? θα μου κάνουν και ένεση για τους πνεύμονες του? Ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ημουν στη θεση σου! Αυτο σου λεω μονο! Οι καλυτερες στιγμες της ζωης σου θα ειναι αυτες. Τωρα μπορει να μη το καταλαβαινεις, αλλα σε λιγιο καιρο θα τις αναπολεις με πολυ γλυκα!

 

Μην αγχωνεσαι! Απολαυσε το! Ευχη και καταρα σου δινω!:P

 

Θα κανεις επισκληριδιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλή μου, καλά σου λέει η Ράννια, δεν χρειάζεται το μωρό σου τέτοια ένεση σε αυτή την εβδομάδα. Έτοιμοι είναι και οι πνεύμονές του και όλα. Και άλλους δυο μήνες να περίμενες, πάλι δεν θα ήσουν έτοιμη να πεις, εντάξει, ας γεννήσω σήμερα, ειδικά στο πρώτο. Μη φοβάσαι και μην αγχώνεσαι για τίποτα. Όλα καλά θα πάνε. Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Ναι επισκληρίδιο μου είπε ο γιατρός....Βεβαια θα το ελέγξουν οι αναισθησιολόγοι αυτο διότι έχω κάποια στένωση σπονδύλων αλλά δεν ξέρω σε ποιούς σπονδυλους είναι με αποτελεσμα να υπάρξη και μια μικρή περίπτωση ολικής (αλλά πολύ μικρή)....

 

Θέλω επισκληρίδιο για να δώ το μωράκι μου απευθείας!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω έκανα τις ενεσεις κορτιζόνης γιατι θα γεννησω προς το τελος του μηνα δηλαδή με το που κλείσω τον 8ο. Αλλα και σε φίλη μου την 37 εβδομαδα τις είπε ο γιατρός να κανει μία ενεσουλα 2-3 ημερες πριν παει να κανει καισαρική,ρωτησε και την φαρμακοποιο αλλα και άλλο γιατρό και τις ειπε να μην ανησυχεί το ζητανε τελευταία οι γιατροί για να είναι σίγουροι όταν γίνεται καισαρική ωστε όταν βγει να έχουν ανοιξει οι πνευμονες του αοφυ δεν γεννιουντε με φυσιολογικό τροπο. Αμα κανεις την ενεση προσεχε το αλατι και την ζαχαρη.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο πονο εχω κι εγω .Εχει ξεκινησει απο τον 6 μηνα επειδη εκανα κατι δουλειες στο σπιτι και απο τοτε με ταλαιπωρει συνεχεια.Αν περπατησω μετα απο λιγο κουραζομαι..ειναι πολυ εκνευριστικο..δεν το χα στη πρωτη εγκυμοσυνη.Στο γιατρο που το ειπα μου ειπε οτι πιεζεται η λεκανη..μετατοπιζονται τα οργανα και ετοιμαζονται για την γεννα..αν και εγω παω με προγραμματισμενη καισαρικη οποτε δεν χρειαζεται.Παντως μου εδωσε να φοραω μια ζωνη εγκυμοσυνης που προσφερει στηριξη στη μεση και η αληθεια ειναι οτι με ανακουφιζει καπως...κανει δουλεια!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...