Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθήκευση αλεσμένου φαγητού σε κυπελάκια avent?


Recommended Posts

κοριτσια θα ηθελα να ρωτησω κατι.. εχω ταλαιπωρηθει πολυ με τις στερεες τροφές και θα ηθελα την γνωμη σας.. θελω να μαγειρευω 2 φορες την εβδομαδα και να αποθηκευω το φαι της μικρης στην καταψυξη..διαβασα την μεθοδο με τις παγοκυστες αλλα σκεφτομουν να αποθηκευα γυρω στα 100 ml φαγητο αλεσμενο, ωστε να το ξεπαγωνω και να το δινω καθε μερα.. σκεφτηκα λοιπον μηπως θα μπορουσα να το αποθηκευω στα κυπελα της avent που εχω για το μητρικο γαλα.. :roll: ειναι πλαστικα αρα μπαινουν καταψυξη και δεν εχουν pba ως πλαστικα αρα δεν ειναι επικινδυνα -ή ετσι νομίζω?-

ξερει καμια κοπελα να μου πει? ή εστω καποιον αλλον τροπο αποθηκευσης???

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου, ξέρω οτι δεν είναι καλό να το αλεθεις το φαγητο και να το αποθηκευεις. Αντί αυτού μπορεις να το μαγειρευεις, να το χωρισεις σε μεριδουλες και να το βαλεις έτσι στην κατάψυξη. Όταν έρθει η ώρα ξεπαγώνεις την μεριδούλα και το αλέθεις λίγο πριν το φάει το μικρούλι.

όταν το αλέθεις χάνονται τα θρεπτικα συστατικα μου είπε η παιδιατρος και πρέπει να καταναλωθεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

και επισης, αν ξεπαγωνεις το αλεσμενο φαγητο, γινεται λιγο....αηδια! :oops:

 

Καλυτερα οπως σου λεει η mgeorgan. Μπορεις να το βαζεις σε μεριδουλες σε σακουλακια φαγητου.

 

Παντως τα κυπελακια που λες δεν εχουν κανενα προβλημα, αν βρεις τροπο να τα χρησιμοποιησεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κοριτσια!! έχω βρει τον μπελά μου με τα αλεσμενα..(και εκανα πατατια τοσο καιρο,γιατι τα αλεθα και τα αφηνα στο ψυγειο μεχρι την επομενη...:?)..δεν ειμαστε και πολύ του φαγητου με τον αντρα μου κι ετσι τωρα τα χω βρει λιγο σκουρα που πρεπει να μαγειρευω και δεν ξερω ουτε τι, ουτε πως...δεν ειμαι και το καλυτερο δειγμα ''νοικοκυρας'' -μεταξυ μας- να ναι καλα η πεθερουλα μου!!!:wink:

οποτε τα μαγειρευω στον ατμο πατατες,κολοκυθια και λοιπα λαχανικα και κρεας και τα χωριζω σε μεριδες και τα αποθηκευω ετσι στην καταψυξη..εσεις τι κανετε?μαγειρευετε καθε μερα???

οποια αλλη κοπελα εχει ιδεες για αποθηκευση ή οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο -οσον αφορα τις στερεες για αρχαριους- ας το γραψει να παιρνω ιδεες..

σας ευχαριστω πολυ πολυ!!! και χρονια πολλαααααα!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τον ατμομαγειρα της beaba. Έπαιρνα κρεας απο τον χασαπη και τον έλεγα να το κοψει σε πολύ μικρα κομμάτια, σε στυλ τηγανιάς. Τα έβαζα σε σακουλακια τροφίμων στην κατάψυξη και κάθε 2 μέρες έβγαζα απο ένα τετοιο σακουλάκι, μια φορα κοτοπουλο, μία μοσχαρίσιο εναλλάξ. έβαζα στον ατμομάγειρα απο ένα κολοκυθακι (βοηθάει στα κακά γιατι αλλιώς δεν έχει αλλη θρεπτική αξία), πατάτα, καρότο, αρακά, μελιτζάνα, ντομάτα, κρεμμύδι (ότι είχα τελοσπάντων, συνήθως 4 λαχανικά) και τα άφηνα εκέι μέχρι να γίνουν (τα κρατάει και ζεστα μόλις τελειώσει το μαγείρεμα). όταν ξυπνούσε το μωρο το χώριζα στην μέση το φαγητό και το μισο το άλεθα προσθέτοντας λίγο ελαιόλαδο και το άλλο μισό στο ψυγείο (δεν το έβαζα σε κατάψυξη). Αν ήταν λίγο, την δευτερη μέρα έβαζα το βαζάκι με λίγο μακαρονάκι, ρυζάκι κ.α ότι τρωει το μωρό. Αυτη η δουλεια της ετοιμασίας παίρνει 5 λεπτα για να καθαρίσεις καινα κόψεις 4 λαχανικά :P και είχε φρέσκο φαγακι. Εγω προσωπικά ξεχναω πάντα να βγάλω φαι απο κατάψυξη :rolleyes:. Αυτά, ότι θέλεις ρώτα, εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια με ενδιαφέρει πολυ το θεμα με τη διατηρηση των στερεων....

Σε λιγες μερες ξεκιναμε και εμεις και σκεφτομαι οτι θελω τα λαχανικα να εχουν τα συστατικα τους(οσο γινεται)...Μια επιλογη ισως ειναι να εχουμε καθαρισμενες πατατες,καροτα κ.α. στο ψυγειο μεσα σε νερο και να βγαζουμε μονο οσο χρειαζεται για ενα γευμα ,βρασιμο και αλεσμα...

Η αλλη επιλογη ισως ειναι να τα εχουμε βρασμενα μεσα στο ζωμο τους στο ψυγειο και απλως καθε γευμα να αλεθουμε...Το σιγουρο ειναι οτι καθε 2-3 μερες θα ειμαστε στην προετοιμασια...Δεν ξερω και εγω πως θα το κανω αλλα θεωρω οτι η καταψυξη θα πρεπει να ειναι η τελευταια επιλογη αφου υπαρχουν και αλλες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα paros! πολύ χρήσιμο αυτό που έβαλες. Εν τω μεταξύ, σήμερα το κουφό είναι ότι μπήκα κι εγώ να πάρω ιδέες γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα, έχω λίγο πελαγώσει με τις στερεές και δεν το είχα προσέξει το θεματάκι! Κι εγώ πάντως, αν δεν το φάει σε μια μέρα το φαγητούλι το κρατάω άλλη μια αλεσμένο για την επόμενη, μόνο τα λαχανικά όμως όχι με κοτόπουλο. Μαγειρεύω το κοτόπουλο το χωρίζω σε κομμάτια -παίρνω μόνο στήθος- και μετά βγάζω απ' την κατάψυξη όταν είναι να φάει κοτόσουπα (μοσχάρι δεν τρώμε ακόμη τώρα θ' αρχίσουμε) και το προσθέτω σε λαχανικά που έχω βράσει εκείνη την ημέρα. Έτσι όμως δεν μαγειρεύονται πάντα όλα μαζί και νομίζω είναι λιγότερο νόστιμο...Πολύ μπελάς πάντως βρε παιδί μου..:rolleyes: Α, να σου πω κι εγώ τα via έχω και μ' έχουν βολέψει πολύ, εννοείται ότι είναι και για τροφή

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο κανω 3 χρονια τωρα. μια κατσαρολα κρεας με λαχανικα, χωρισμενο στα αβεντ βαζακια (αυτα που ηταν για αποθηκευση μητρικου γαλακτος) αναλογα με το ποσα γραμμαρια ειναι το κρεας μας βγαζει 8-10 μεριδες, τα ξεπαγωνουμε σε κατσαρολακι το αλεθουμε, βραζουμε φιδε η αστρακι, τα αναμιγνυουμε, ριχνουμε ωμο λαδακι και λεμονακι, και μιααμμμμ μου ρχεται να το φαω μονη μου!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω το ιδιο κανω 3 χρονια τωρα. μια κατσαρολα κρεας με λαχανικα, χωρισμενο στα αβεντ βαζακια (αυτα που ηταν για αποθηκευση μητρικου γαλακτος) αναλογα με το ποσα γραμμαρια ειναι το κρεας μας βγαζει 8-10 μεριδες, τα ξεπαγωνουμε σε κατσαρολακι το αλεθουμε, βραζουμε φιδε η αστρακι, τα αναμιγνυουμε, ριχνουμε ωμο λαδακι και λεμονακι, και μιααμμμμ μου ρχεται να το φαω μονη μου!

 

λογικα τα βαζακια αυτα βολευουν γιατι και σε μπεν μαρι το πλαστικο δεν αφηνει ουσιες στο φαι..απλα δεν ξερω αν τα διαφορα ζουμια που εχουν τα λαχανικα (π.χ.καποιο βγαζει κατι οξινο) μπορει να επηρεαζουν το συγκεκριμενο πλαστικο..ακομα δεν εχω δοκιμασει την καταψυξη παντως.. σιγουρα παντως οχι αλεσμενα στην καταψυξη ή στο ψυγειο..:-P

 

οποια αλλη κοπελα εχει ορεξη ας μας γραψει πως ετοιμαζει το καθημερινο φαι να παιρνουμε ιδεες..

υ.γ. με τετοια περιγραφη και εγω μονη μου θα το ετρωγα!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

φιλεναδα και εγω τον τελευταίο καιρό ατμομαγειρα είχα πάρει και με είχε βολεψει παρα πολύ!οτι δεν πρέπει να αποθηκευεις αλεσμενο φαγητό το ξερω και εγω απο την δικη μου παιδίατρο.Ειναι σαν να στιβεις πορτοκαλάδα και να την πίνεις μια εβδομαδα μετα!μπορείς να φτιαχνεις φαγητό για δυο μερες, και απλά την δευτερη να το ζεσταινεις με το ζουμακι που εχει μεινει αν το βραζεις.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο βιβλίο του ο Παπαβέντσης προτείνει πολτοποιημένο φαγητό στην κατάψυξη σε παγοθήκες.

Ετοιμάζεις το φαγητό και το πολτοποιείς κανονικά με λίγο ζουμί. Έπειτα το βάζεις σε καθαρές παγοθήκες στην κατάψυξη, κλεισμένες σε σακούλες και ξεπαγώνεις παγάκια κάθε φορά για το γεύμα του μωρού.

Είναι πολύ πρακτικό. Έτσι μαγειρεύεις 1 φορά την εβδομάδα (απλά σου πέρνει πολλές ώρες-κανένα 2ωρο-για να βγάλεις όλη τη ποσότητα της εβδομάδας) και δεν έχει το μωρό το ίδιο γεύμα 2 ή 3 μέρες συνεχόμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και γω ακριβως τους ιδιους προβληματισμους εχω με το φαγητο της μικρης μου, και εγω εχω τα κυπελακια της Avent αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω αποθηκευσει τιποτα στην καταψυξη γιατι ο παιδιατρος μου ειπε να μαγειρευω μερα παρα μερα και να φυλαω αυτο που ειναι για την 2η μερα στο ψυγειο χωρις να το αλεσω και να το περναω απο το Multi ακριβως πριν το φαει η μικρη. Ο μπαμπας μου επισης ειναι χημικος τροφιμων και μου λεει με τιποτα αλεσμενα στην καταψυξη, μαλιστα δεν θελει καν να μπαινει καθολου φαγητο στην καταψυξη γενικα. Επισης κατι αλλο με τις ποσοτητες τι κανετε ? εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι στην σουπιτσα της πρεπει να τρωει 80 γρ μοσχαρι μαζι με ενα καροτο μια πατατα ενα κολοκυθι καθε μερα , και επειδη μου φαινεται εξωφρενικα πολυ το μαγειρευω αυτο για 2 μερες αλλα και παλι σχεδον το πεταω ολο .. τρωει 20 με 30 κουταλιες το πολυ .. καμια ιδεα ? να φτιαχνω το μισο? μηπως τρωει πολυ λιγο ? μολις εκλεισε τον 7ο

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και γω ακριβως τους ιδιους προβληματισμους εχω με το φαγητο της μικρης μου, και εγω εχω τα κυπελακια της Avent αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω αποθηκευσει τιποτα στην καταψυξη γιατι ο παιδιατρος μου ειπε να μαγειρευω μερα παρα μερα και να φυλαω αυτο που ειναι για την 2η μερα στο ψυγειο χωρις να το αλεσω και να το περναω απο το Multi ακριβως πριν το φαει η μικρη. Ο μπαμπας μου επισης ειναι χημικος τροφιμων και μου λεει με τιποτα αλεσμενα στην καταψυξη, μαλιστα δεν θελει καν να μπαινει καθολου φαγητο στην καταψυξη γενικα. Επισης κατι αλλο με τις ποσοτητες τι κανετε ? εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι στην σουπιτσα της πρεπει να τρωει 80 γρ μοσχαρι μαζι με ενα καροτο μια πατατα ενα κολοκυθι καθε μερα , και επειδη μου φαινεται εξωφρενικα πολυ το μαγειρευω αυτο για 2 μερες αλλα και παλι σχεδον το πεταω ολο .. τρωει 20 με 30 κουταλιες το πολυ .. καμια ιδεα ? να φτιαχνω το μισο? μηπως τρωει πολυ λιγο ? μολις εκλεισε τον 7ο

 

 

 

Λοιπόν, κι εμένα η παιδίατρος μου έδωσε αυτήν ακριβώς τη συνταγή. Στην αρχή όταν την είδα μου σηκωθηκε η τρίχα!! λέω αποκλείεται... Όντως της το αλέθω κι εφαγε το πολύ 5 κουταλάκια, το ίδιο και τη δεύτερη μερα. Τη τρίτη δοκίμασα το εξής: Εβαλα στο μούλτι το κρεας, τα καρότα και λίγο ζωμό και τα υπόλοιπα τα πάτησα με το πιρούνι. μετα τα ανακάτεψα όλα μαζί με 2 κουταλακια ελαιόλαδο και η μικρή δεν προλάβαινε τιςκουταλιές! Κι από τοτε έτσι γίνεται! Και κάτι άλλο θα ήθελα να πω σε όλες τις μανούλες. Μα γιατί να μην φάει το μωράκι φρεσκομαγειρεμένο φαγητάκι... κρίμα δεν είναι; Ακόμα κι αν εργαζεστε, ετοιμάστε το αποβραδις.. Εμείς γιατί δηλαδή να τρώμε της ώρας και τα παιδιά της κατάψυξης. Απλά θεωρώ πολύ απαραίτητη τη χύτρα ταχύτητας. Πολύ φιλικα, μη με παρεξηγήσετε

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα γιατί να μην φάει το μωράκι φρεσκομαγειρεμένο φαγητάκι... κρίμα δεν είναι; Ακόμα κι αν εργαζεστε, ετοιμάστε το αποβραδις.. Εμείς γιατί δηλαδή να τρώμε της ώρας και τα παιδιά της κατάψυξης. Απλά θεωρώ πολύ απαραίτητη τη χύτρα ταχύτητας. Πολύ φιλικα, μη με παρεξηγήσετε

 

δεν σε παρεξηγουμε μην ανυσηχεις!!:-D

απλα το προβλημα ποιο ειναι...-μαλλον φταιω εγω,που δεν το εχω θεσει σωστα:-(-

1. λενε οτι ειναι καλυτερα να διατηρουνται τα λαχανικα στο ψυγειο μαγειρεμενα παρα ωμα -δεν ξερω κατα ποσο ισχυει-

2. εχουμε να κανουμε με πολυ μικρες ποσοτητες και ποικιλια λαχανικων. Για παραδειγμα: βαζω γλυκοπατατα,κολοκυθι,καροτο,κουνουπιδι,μπροκολο ολα αυτα τα λαχανικα λοιπον που χρησιμοποιω ειναι σε πολυ μικρες ποσοτητες , το υπολοιπο λαχανικο που μενει για αλλες 3 μερες στο ψυγειο ή και παραπανω, ειναι καλυτερο να το μαγειρεψω και να το βαλω στην καταψυξη ή να το αφησω στην ψυξη?

3. δεν μπορεις να πηγαινεις καθε μερα στον μαναβη και να παιρνεις ενα μπροκολο ή ενα καροτο...παιρνεις καποια ''κομματια'' που το μωρο δεν μπορει να τα καταναλωσει σε 2-3 μερες..δεν τα τρως και τι τα κανεις? τα πετας?

κριμα ειναι..

4.εννοειτε οτι το καλυτερο ειναι το μαγειρεμα της ιδιασ ημερας, απλα οτι περισσευει απο τα ωμα λαχανικα τι το κανεις?

5. τα λαχανικα που σου αναφερω παραπανω, θα αυξηθουν σιγα-σιγα σε ποικιλια..θα βαλουμε και ραπανακι,αρακα,κολοκυθα και οτι τελος παντων υπαρχει που μπορουμε να φαμε..οποτε οι ποσοτητες και παλι θα περισσεψουν..

 

γι αυτο δεν ξερω τι να κανω... κι εγω ''ψιλοσιχαινομαι'' :oops: το φαγητο απο την καταψυξη, γι αυτο και δεν της εχω δωσει ακομα(αν και εχω βαλει μερικες μεριδες στην καταψυξη) , αλλα απο την αλλη δεν μπορω και να πεταω φαγητο..ηδη μικρες ποσοτητες που αφηνει καθε μερα τις πεταω..

και ρωταω για να δω πως διαχειριζεται καθε μαμα το φαγητο και τροπους αποθηκευσης..σας ζαλισα..:confused:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

παρος εγω αγοραζα 2-2 τα τεμαχια που χρειαζομουν στην κορη μου....κανεις δεν θα σου πει τπτ :)

 

τωρα στο γιο ,εχω σκοπο να αγορασω της Avent εναν ατμομαγειρα που αλεθει και στο ιδιο μπολ (μαλλον αυτο που λετε της beaba παρομοιο θα ειναι) :)

Αυτο:

http://www.philips.gr/c/avent-baby-preparing-for-feeding/scf870_20/prd/

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

http://syntagesapospiti.blogspot.com/2011/01/blog-post_16.html

 

Με μια μικρή αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα αυτό για τη σωστή συντήρηση των τροφίμων! Νομίζω τελικά ότι θέλει ψάξιμο για το κάθε λαχανικό ή φρούτο για τη διατήρηση των θρεπτικών συστατικών τους αναλλοίωτων! Τι να πω..οσο ζουμε μαθαίνουμε!!

http://syntagesapospiti.blogspot.com/2011/01/blog-post_16.html

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Koριτσια μολις παρελαβα τον ατμομαγειρα-μπλεντερ Philips/Avent που σας ελεγα κ μεσα στις οδηγιες γραφει οτι μπορουμε να αποθηκευσουμε το αλεσμενο φαγητο στα κυπελακια Via .

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Και εγώ τον ατμομάγειρα της Avent πήρα την προηγούμενη εβδομάδα από amazon 72 ευρουλάκια σύνολο!! Θέλω να σας θέσω μια ερώτηση μπας και με βγάλετε από την απορία. Ο μπομπιράκος μας είναι 6,5 μηνών και πριν 2 εβδομάδες ξεκινήσαμε φρούτο. Σήμερα ξεκινήσαμε τα λαχανικούλια αλλά ο παιδίατρος δεν μου έδωσε συνιστώμενη ποσότητα και δεν έχω ιδέα πόσο να φτιάχνω στο παιδί...εσείς έχετε κάποια στανταρ γραμμάρια που φτιάχνετε?? Πχ του έφτιαξα σήμερα πατάτα, καρότο & κολοκύθι...αλλά μου φάνηκε πάρα πολύ..! Εσείς πως ξεκινήσατε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...