Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΠΙΜΠΕΡΟ??


Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ(4 ΜΗΝΩΝ)ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ..ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΘΗΛΕΣ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ,ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΕΓΩ..ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ(4 ΜΗΝΩΝ)ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ..ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΘΗΛΕΣ, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ,ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΕΓΩ..ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ??

 

ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ Η' ΔΙΚΟ ΣΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Η medela έχει βγάλει το calma http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/breastmilk-feeding/calma-feeding-device.html

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει η ίδια, γιατί δεν έχω δώσει ποτέ μπιμπερό, αλλά από άλλες μητέρες που δεν έπερναν τα μωρά τους με τίποτα μπιμπερό, ξέρω ότι είναι καλό.

Επίσης ξέρω ότι κυρίως τις πρώτες φορές που πας να δοκιμάσεις στο παιδί σου μπιμπερό όχι μόνο δεν πρέπει να το δίνεις εσύ αλλά πρέπει να λείπεις τελείως από το σπίτι. Πρόσεξε όχι να είσαι στο άλλο δωμάτιο-να λείπεις εντελώς!!!!!

Έχουν πολύ καλή όσφρηση τα άτιμα :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μυαλό μου εισαι Χρυσάνθη???Σκεφτόμουνα να ανοίξω κι εγώ αυτό το θέμα!!!

Η δική μου είναι μολις 1 1/2 μηνος αλλά το σκέφτομαι από τώρα τι θα γίνει σε 2 μήνες που θα πάω για δουλειά. Πριν μια εβδομάδα έπρεπε να βγω από το σπίτι και άφησα γάλα στον μπαμπά της να της το δώσει με το μπιμπερό. Στο σπίτι έγινε χαμός. Η μικρή να κλαίει και να μην πίνει με τιποτα από το μπουκάλι και ο σύζυγος να τα έχει παίξει!!

Γύρισα πίσω τρέχοντας!Από δω και πέρα συνέχεια μαζί, αλλά τι θα γίνει όταν γυρίσω στη δουλεια?

Αυτό το μπιμπερό της medela φαίνεται καλό.

Αν βρείς λύση δώσε μας τα φώτα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δικιά μου όταν 2 μηνών χρειαστηκε να πιει απο μπιμπερό δεν το ήθελε με τιποτα. Ενώ πείναγε το έφτυνε κλαίγοντας (ουρλιάζοντας πιο σωστά). Στο τέλος και ενώ είχε εξαντληθεί από το κλάμα της δίναμε λίγο γάλα με το κουταλάκι. Να σημειώσω πως συνήθως την θήλαζα και μετά έδινα το μπιμπερό. Αυτό κράτησε περίπου 2 εβδομάδες αν θυμαμαι καλά. Τελικά της έδωσα ένα πρωι πρώτο το μπιμπερό και το άρπαξε και το ήπιε και με πολλή λαχτάρα. Η λύση ήταν ότι αφού πεινούσε κάποια στιγμή θα έβρισκε τον τρόπο να φάει

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα! Δοκίμασα τα πάντα. Τελικά μόνο όταν τον 6ο μήνα άρχισε να αδυνατίζει το γάλα μου και να λιγοστεύει, με το που είδε μια μέρα το μπιμπερό έκανε σαν τρελή και από τότε πίνει μόνο από το μπιμπερό! Θεωρώ ότι τα καλύτερα είναι της Νουκ που μιάζουν με πραγματικές θηλές, αλλά και πάλι δύσκολα.... Δίνε της κάθε μέρα, κάποια στιγμή θα το πάρει δεν μπορεί

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

και σημερα μια αποτυχημενη προσπαθεια...την εκνευριζω κιολας και δε σταματαει να κλαιει..τι να πω μπορει αμα παει εξι μηνων με τα γευματα που θα τρωει να μπορω να τη θηλαζω το πρωι πριν τη δουλεια και μετα το απογευμα..αφου το μεσημερι θα τρωει γευμα(λαχανικα,σουπα..) ετσι δεν ειναι??και να μη χρειαστει να πιασει μπιμπερο και να παρει κατευθειαν το ποτηρακι..

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕΝΕΙ 7 ΩΡΕΣ ΝΗΣΤΙΚΗ.ΣΤΗ ΘΕΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΚΛΑΙΓΕ!!!ΑΛΛΑ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!

ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

να προτείνω κάτι επειδή και εμένα 1 φορά την εβδομάδα την αφήνω στη γιαγιά της, της δίνει το δικό μου με μπιμπερό. Μην της δίνεις εσυ το μπουκάλι να της το δίνει κάποιος άλλος καλύτερα. Εμένα ΠΟΤΕ δεν έχει κάτσει στην αγκαλιά μου να πιάσει το μπουκάλι. Μερικές φορές έχει περισέψει λίγο απο το κατεψυγμένο και λυπάμαι να το πετάξω και ποτε μα ποτέ δεν έχει κάτσει να το πιει απο εμένα..και αν είμαι στον ίδιο χώρο και με βλέπει δεν πίνει μπουκάλι μόνο στήθος θέλει. ας κάνει μια προσπάθεια ο μπαμπάς ή η γιαγιά να της το δώσουν και όχι εσύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω να προτείνω λύσεις απλά να σου υπενθυμίσω ότι έξι μηνών ξεκινάνε να τρώνε στερεές. Δεν ξέρουν πως να φάνε και θέλουν χρόνο προσαρμογής οπότε μην ελπίζεις από 6 μηνών να χορταίνει με στερεές. Εμάς μας πήρε λιγότερο από ένα μήνα να αντικαταστήσουμε 3 γεύματα στερεές αλλά ο ανιψιός μου είναι ακριβώς ίδια ηλικία και δεν τα έχει καταφέρει ούτε με το ένα. Θα ήθελα επίσης να σου πω να μην κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα στους 6 μήνες. Δηλαδή μην πιέζεις με μπιμπερό και στερεές μαζί γιατί θα είναι αν μην τι άλλο βάρβαρο για το βρέφος. Τέλος να σου ευχηθώ καλή τύχη και να μην αγχώνεσαι γιατί το μεταδίδεις στο μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...