Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Προσοχή στα ντουλάπια κουζίνας με βιτρίνα

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω να σας γράψω τι έπαθα προκειμένου να έχετε το νου σας σχετικά με τα ντουλάπια με βιτρίνες.

Ανακαινίσαμε το σπίτι μας πριν 3 χρόνια και βάλαμε καινούργια ντουλάπια. Κάποια από τα επάνω τα κάναμε βιτρίνα με κρύσταλλο. Η κουζίνα μου έχει σχήμα Π. Επειδή ο μικρός δεν ξεκολάει από την κουζίνα έχω γεμίσει όλη την κάτω σειρά με ασφάλειες. Δεν ανοίγει τίποτα και ο πάγκος είναι άδειος για να μην μπορεί να φτάσει κάτι. Το αποτέλεσμα ήταν να αισθάνομαι απόλυτα σίγουρη ότι το παιδί μπορεί να πλησιάσει την κουζίνα χωρίς κανέναν κίνδυνο.

Προχτές το μεσημέρι πήγα στην κουζίνα να φτιάξω έναν καφέ...τι πιο συνηθισμένο...ο μικρός ήταν ακριβώς δίπλα μου και με κοίταζε....ανοίγω το ντουλάπι επάνω που έχω τα καθημερινά ποτήρια μας (κίνηση που την κάνω 100 φορές την ημέρα) και ξαφνικά βλέπω το κρύσταλλο να πέφτει...το μωρό ακριβώς από κάτω:shock:

Δεν ξέρω που βρήκα την ψυχραιμία και σκεύτηκα ότι δεν προλαβαίνω να σκύψω και να απομακρύνω το παιδί...οπότε με το πόδι τον έσπρωξα δυνατά να φύγει από το σημείο και με τα χέρια έπιασα το κρύσταλλο στον αέρα λίγα μόλις εκατοστά πιο πάνω από εκεί που πριν δέκατα του δευτερολέπτου ήταν το κεφαλάκι του μικρού μου:shock:

Ο μικρός είχε φτάσει 3 μέτρα μακρυά και με κοίταζε απορημένος γιατί τον κλότσησα...αλλά δεν κατάλαβε τίποτα παραπάνω.

Τα τζάμια βιτρίνας λοιπόν ήταν κολλημένα με σιλικόνη πάνω στην πατούρα του ξύλινου καφασωτού του ντουλαπιού...και ξεκόλλησε ξαφνικά. Μιλάμε για ένα κρύσταλλο διαστάσεων 45χ90 εκατοστών και βάρους πάνω από 5 κιλά:shock:

Με τον μαραγκό που τα έφτιαξε μίλησα και μου είπε ότι έτσι τα βάζουν:shock: απαίτησα να μου βάλει στηρίγματα μεταλλικά έτσι ώστε τα κρύσταλλα να μην φεύγουν...μου είπε δεν υπάρχουν:shock: αλλά κάναμε μια άλλη πατέντα και τώρα είναι στέρεα στην θέση τους.

Κορίτσια κάντε έλεγχο στα ντουλάπια σας και κοιτάξτε τον τρόπο στήριξης των κρυστάλλων γιατί το κακό μπορεί να σου' ρθει από κει που δεν το περιμένεις:shock:

Ούτε θέλω να σκεύτομαι τι μπορεί να είχε συμβεί σε περίπτωση που δεν είχα αντιδράσει τόσο γρήγορα και το κρύσταλλο έπεφτε πάνω στο κεφαλάκι του μικρού μου...ή στην θέση μου ήταν η κοπελίτσα που φυλάει τον μικρό:shock: ή κάποιος άλλος:shock: και δεν αντιδρούσε γρήγορα:-(

Διαφημίσεις

Κοπελα μου, μου εχει σηκωθει η τριχα καγκελο!!!! Δεν μπορω να πιστεψω πώς καταφερες και εκανες αυτες τις κινησεις σε κλασματα.... τι να πω... μπράβο σου αφενός και αφετερου δεν θελω να σκεφτω τι μπορει να ειχε συμβει αν δεν ειχες αντιδρασει ετσι.

Τελος καλο, όλα καλα!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

:shock::shock::shock::shock: Απαραδεκτη κατασκευη!!!!!!!!!Παλι καλα Παναγια μου που δεν ειχατε ατυχημα!!!!!!

Εχω κι εγω πορτακια με κρυσταλλο αλλα ολο το τζαμι ειναι χωνευτο γυρω γυρω σε μεγαλο inox πλαισιο.

Πω πω....ουτε μπορουσα ποτε να φανταστω οτι θα μπορει να γινει τετοιο ατυχημα στην κουζινα!!!!:shock::shock:

mantipop,

Εμάς μας έχει τύχει αυτό ακριβώς που περιγράφεις με κρύσταλλο σε ντουλάπι κουζίνας. Και μιλάμε για μεγάλων διαστάσεων τζάμι και βαρύ. Φαντάσου. Πήγε η κυρία που κράταγε τότε τον Νικόλα να ανοίξει το ντουλάπι να πάρει το multi για την φρουτόκρεμα του παιδιού και όπως έκανε την κίνηση να ανοίξει -πολύ απλά- έφυγε όλο το κρύσταλλο.... αφού 1ον) δεν ήταν από κάτω το μωρό και 2ον) δεν σφάχτηκε η γυναίκα, νομίζω πως είχαμε Άγιο που λένε !!!

Κι άλλη μια Κυριακή πρωί με το που μπήκα στην κουζίνα και άναψα το φως για να πάρω γάλα να ζεστάνω να πιουν τα πιτσιρίκια... χωρίς να συνειδητοποιήσω το οτιδήποτε ακούω εναν απίστευτο ήχο και τί βλέπω ???? Από το φωτιστικό της οροφής το ένα τζάμι εκ των δυο δεν ξέρω πως, έφυγε από την θέση του κι έγινε θρύψαλλα !!!

Για φαντάσου και στις δυο περιπτώσεις κάποιο παιδί να ήταν στο σημείο !

Μπράβο για την πραγματικά ψύχραιμη αντίδρασή σου .... κι εύχομαι να μην ξανασυμβεί τπτ τόσο επικίνδυνο για τα μωρά μας !!!

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Διαφημίσεις

Ετσι οπως τα λεει η Κατια ειναι, επρεπε να σου ειχε βαλει αυτο το προφιλ στο ξυλο, οχι με σκετη σιλικονη, ρε παιδια τι λεμε τωρα?????

Πώς το στερεωσες τελικα?

Μηπως σε παιρνεις να βαλεις μια βιτρινα αλουμινιου καλυτερα ?

Ετσι οπως τα λεει η Κατια ειναι, επρεπε να σου ειχε βαλει αυτο το προφιλ στο ξυλο, οχι με σκετη σιλικονη, ρε παιδια τι λεμε τωρα?????

Πώς το στερεωσες τελικα?

Μηπως σε παιρνεις να βαλεις μια βιτρινα αλουμινιου καλυτερα ?

Κι εμένα με σκέτη σιλικόνη το είχε "στερεώσει" και όταν του είπα τί πάθαμε μου απάντησε -απαξιωτικά κιόλας- ότι έτσι γίνεται... Για να έχω πάντως ήσυχο το κεφάλι μου, το αντικατέστησα τελείως κια έβαλα ένα roll-top στο συγκερκιμένο ντουλάπι...στο δικό μας γινόταν δλδ

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Καλέ τι μπαρούφες σου είπε ο μαραγκός??? Ειδικά σιδερένια προστατευτικά καρφώνουν μπροστά απο τα τζάμια γιαυτο ακριβώς τον λόγο...Να μην φύγουν!!!!

Ακούς εκεί μόνο με σιλικόνη βαριά κρυστάλλινη βιτρίνα....Θα τρελαθούμε τελείως!!!

ΕΛΕΟΣ και μένα η τρίχα μου σηκώθηκε......

Μεταξακι, καλα εκανες, γιατι δεν θα εβγαζες ακρη..

Μπορει αυτο το προφιλ που λεμε να ειναι λιγο "ξεπερασμενο", αλλα ετσι εχει το κεφαλι σου ησυχο.

Επισης κατι αλλο που θα πρεπει να προσεχετε στις βιτρινες ειναι να μην κανετε τρυπες για πομολο.

Κυκλοφορυν πλεον αυτοκολλητες λαβες για αυτην την δουλεια.

Τελικά χτες το απόγευμα ήρθε σαν βρεγμένη γάτα ο μαραγκός και έβαλε μεταλλικά στηρίγματα τα οποία βιδώθηκαν στο ξύλινο καφασωτό.

Το χερούλι είναι επάνω στην ξύλινη κορνίζα δεν έχει τρυπήσει το τζάμι.

Τον πήρα τηλέφωνο και επί μισή ώρα του τα έσουρνα...είχα τόσο πολύ ταραχτεί:evil: και φυσικά δεν τόλμησε να μου αντιμιλήσει:evil: μάλιστα του είπα ότι αν πάθαινε κάτι το παιδί τότε κινδύνευε σοβαρά η σωματική του ακεραιότητα:evil::evil::evil::shock:

Διαφημίσεις

Μεταξακι, καλα εκανες, γιατι δεν θα εβγαζες ακρη..

Μπορει αυτο το προφιλ που λεμε να ειναι λιγο "ξεπερασμενο", αλλα ετσι εχει το κεφαλι σου ησυχο.

Επισης κατι αλλο που θα πρεπει να προσεχετε στις βιτρινες ειναι να μην κανετε τρυπες για πομολο.

Κυκλοφορυν πλεον αυτοκολλητες λαβες για αυτην την δουλεια.

Το προφίλ που λες δεν είναι καθόλου ξεπερασμένο...το κόλλημα με σιλικόνη είναι ξεπερασμένο και δυστυχώς εγώ αυτό είχα.

Τελικά χτες το απόγευμα ήρθε σαν βρεγμένη γάτα ο μαραγκός και έβαλε μεταλλικά στηρίγματα τα οποία βιδώθηκαν στο ξύλινο καφασωτό.

Το χερούλι είναι επάνω στην ξύλινη κορνίζα δεν έχει τρυπήσει το τζάμι.

Τον πήρα τηλέφωνο και επί μισή ώρα του τα έσουρνα...είχα τόσο πολύ ταραχτεί:evil: και φυσικά δεν τόλμησε να μου αντιμιλήσει:evil: μάλιστα του είπα ότι αν πάθαινε κάτι το παιδί τότε κινδύνευε σοβαρά η σωματική του ακεραιότητα:evil::evil::evil::shock:

Και λίγα του είπες !!! Τέλος καλό, όλα καλά, αλλά, όντως, θέλει προσοχή...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

• 2 weeks later...