Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Fine

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.

Σε κύκλο μια σταθερο μια άστατο σε ποσο καιρο / ποια μερα του κυκλου το νωριτερο μπορει να αρχισουν τα πρωτα συμπτωματα εγκυμοσυνης?τι πρεπει να πρωτoπεριμενω?χθες με ποναγε η μεση μου..παιζει σαν συμπτωμα?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!φυσικα και παιζει σαν συμπτωμα!το προβλημα ειναι οτι οσο ισχυει για μια πιθανη εγκυμοσυνη ισχυει εξισου και για την περιοδο.σε ποια μερα του κυκλου εισαι και ποσο ηταν ο μεγαλυτερος κυκλος σου?παρακολουθεις την ωορρηξια σου?

ευχομαι να παρεις το καλυτερο Χριστουγεννιατικο δωρο αλλα δυστυχως νομιζω πως προς το παρον το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Tο μοναδικο σύμπτωμα είναι η καθυστέριση, γιατί όλα τα άλλα ειναι κοινα μεταξύ εγκυμοσύνης και περιοδου (πονάκια, πρήξιμο, κτλ). Μία χοριακή μπορεί να δείξει από αρκετά νωρίς, αλλά καλο ειναι να αποφευγεται από νωρίς γιατί θα ειναι χαμηλή και θα χρειάζεται επανέλεγχος. Οπότε υπομονή, εύχομαι να πάνε όλα θετικα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα μείνει έγκυος τα πρώτα συμπτώματα (πόνος στο στομάχι, κούραση κλπ) ξεκίνησαν μαζί με την καθυστέρηση. Το μόνο που μου είχε κάνει εντύπωση πιο πριν ήταν ότι είχε πρηστεί το στήθος μου. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει κάποιος κανόνας για όλες τις γυναικες

Link to comment
Share on other sites

ακομα ειμαι στη μεση του κυκλου.απλα ρωταω για να ξερω τι και ποτε να το περιμενω. ωορηξια ποτε δεν καταλαβαινα ποτε ειχα...

δεν καταλαβαινω καποια διαφορα...η εγω δεν ξερω τι να παρατηρησω.επισης ο κυκλος μου μετα απο μια ανεπιτυχη εγκυμοσυνη εχει γινει κουλουβαχατα...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφοσον εισαι στη μεση του κυκλου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι ξερεις τι και μαλιστα εντατικα αυτο το διαστημα.

οσο για την ωορρηξια σου,αν δεν την καταλαβαινεις μπορεις να παρεις τεστακια απο το ιντερνετ που ειναι πολυ πιο οικονομικα απο του φαρμακειου.

τωρα συμπτωματα που εχουν ακουστει κατα καιρους πριν απο την καθυστερηση-που ειναι και το βασικοτερο των συμπτωματων- ειναι λαχανιασμα,συχνοουρια,κουραση,καποιες κοπελες λενε για καφε εκκρισεις χωρις ομως αυτο να ειναι απαραιτητο,η για μεταλλικη γευση στο στομα.

προσωπικα παντως δεν δινω καμια σημασια πλεον στα συμπτωματα.ασε που πιστευω οτι πολλα τα προκαλουμε μονες μας με το μυαλο μας.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Fine πόσες μέρες είναι συνηθως ο κύκλος σου? Και εγώ εχω μεγάλο και άστατο κύκλο και είχα ρωτήσει τον γιατρό μου. Μου είχε πει ότι η ωορρηξία γίνεται 14 ημέρες πριν το τέλος του κύκλου, και όχι στην μέση του.

Link to comment
Share on other sites

σωστα...ειμαι στη 16η του κυκλου..λογικα οτι ηταν να εχει γινει εχει γινει?ευχαριστω για τη βοηθεια κοριτσια..

 

οχι καλη μου!αν ο κυκλος σου ειναι 30 μερες και πανω απο σημερα ειναι να γινει οτι ειναι να γινει!γι αυτο σου ειπα να ξεκινησεις τις επαφες!

συνηθως η ωορρηξια γινεται 14 μερες πριν την επομενη περιοδο οποτε εισαι στις καλες μερες;) βουρ λοιπον!!!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ίδια ερώτηση έκανα κι εγω τον προηγουμενο μήνα που ήταν ο πρώτος μήνας προσπαθειών.. Τι να περιμένω που θα με κάνει να ελπίζω.. Τα κορίτσια εδω μου έγραψαν διάφορα όπως και σε σένα.. Τσιμπιματάκια, πρισμένο στήθος και όλα τα σχετικά.. σε πληροφορώ καλή μου οτι απο την ιδέα μου και μόνο, ότι μου έγραψαν, σε λίγες μέρες άρχισα να το ''νιώθω''..

Και ήμουν σίγουρη οτι είμαι έγκυος..

Τελικά δεν ήμουν και εκτός τη σφαλιάρα που έφαγα, κατάλαβα οτι το μυαλό μας κάνει τρελλά παιχνίδια!!!:(:(

Η δική μου συμβουλή είναι να χαλαρώσεις και να περιμένεις χωρις άγχος.. Ξέρω οτι τώρα θα γελάς όπως κι εγώ όταν μου το λέγανε αυτό αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

'Ευχομαι πολύ πολύ σύντομα να έχεις θετικά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα,την καινουρια στο forum.

Σας διαβαζω καιρο αλλα πλεον αποφασισα και να γραψω.

Για τα συμπτωματα ειμαι και γω αναποφασιστη,πριν 2 μηνες απεβαλλα σχετικα νωρις,στην 8η μερα καθυστερησης.Ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ο 3ος μηνας που προσπαθουσαμε.Εκεινον τον μηνα ημουν σιγουρη εξαρχης οτι κατι μου συμβαινει.Κατευθειαν μετα την συλληψη το στηθος μου τουμπανιασε,μεχρι και το μπρατσο μου πονουσε στην επαφη(μπορει ναταν και εντονη ωορηξια).επισης ειχα ενα φουσκωμα στην κοιλια ανεξηγητο,το θεωρησα δυσκοιλιοτητα τοτε.Μετα απο μια βδομαδα ειχα ασπρη βλεννα με καφε 2 μερες στη σειρα(ελαχιστα βεβαια στο σκουπισμα).την εβδομαδα πριν την περιοδο ειχα εναν μονιμο ελαφρυ πονο χαμηλα και τιποτα αλλο.μετα το θετικο τεστ παρατηρησα τα τραβηγματα στην κοιλια.δεν μπορουσα να τεντωθω ευκολα κατι με τραβαγε χαμηλα.αυτα συνεχεισαν μαζι με φουσκωματα στην κοιλια,πολυ ενοχλητικα μεχρι οταν 2 μερες πριν αποβαλλω ειχα πολλα διαυγη υγρα.

Αυτον τον μηνα μετα την ωορηξια ειχα ακριβως τα ιδια,αλλα τωρα που περιμενω την κυριακη δεν νιωθω απολυτως τιποτα αλλο.γιαυτο και δεν ελπιζω.

συγγνωμη αν κουρασα,αλλα πιστευω οτι το διαισθανεσαι αν εισαι η οχι....πρεπει να γνωριζεις λιγο το σωμα σου.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Fine πόσες μέρες είναι συνηθως ο κύκλος σου? Και εγώ εχω μεγάλο και άστατο κύκλο και είχα ρωτήσει τον γιατρό μου. Μου είχε πει ότι η ωορρηξία γίνεται 14 ημέρες πριν το τέλος του κύκλου, και όχι στην μέση του.

htan σταθερος.τωρα τα εχει παιξει.συνηθως βεβαια ειναι 29 μερες αλλα την πρωτελευταια ηταν 36 μερες...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι καλη μου!αν ο κυκλος σου ειναι 30 μερες και πανω απο σημερα ειναι να γινει οτι ειναι να γινει!γι αυτο σου ειπα να ξεκινησεις τις επαφες!

συνηθως η ωορρηξια γινεται 14 μερες πριν την επομενη περιοδο οποτε εισαι στις καλες μερες;) βουρ λοιπον!!!

λες ε?αντε να δουμε λοιπον...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ίδια ερώτηση έκανα κι εγω τον προηγουμενο μήνα που ήταν ο πρώτος μήνας προσπαθειών.. Τι να περιμένω που θα με κάνει να ελπίζω.. Τα κορίτσια εδω μου έγραψαν διάφορα όπως και σε σένα.. Τσιμπιματάκια, πρισμένο στήθος και όλα τα σχετικά.. σε πληροφορώ καλή μου οτι απο την ιδέα μου και μόνο, ότι μου έγραψαν, σε λίγες μέρες άρχισα να το ''νιώθω''..

Και ήμουν σίγουρη οτι είμαι έγκυος..

Τελικά δεν ήμουν και εκτός τη σφαλιάρα που έφαγα, κατάλαβα οτι το μυαλό μας κάνει τρελλά παιχνίδια!!!:(:(

Η δική μου συμβουλή είναι να χαλαρώσεις και να περιμένεις χωρις άγχος.. Ξέρω οτι τώρα θα γελάς όπως κι εγώ όταν μου το λέγανε αυτό αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

'Ευχομαι πολύ πολύ σύντομα να έχεις θετικά αποτελέσματα και να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p

μμμ και εγω αυτο λεω στον εαυτο μου.ΑΓΧΩΘΗΚΑ γμτ..δεν ξερω γιατι ..μαλλον το θελω πολυυυ

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

htan σταθερος.τωρα τα εχει παιξει.συνηθως βεβαια ειναι 29 μερες αλλα την πρωτελευταια ηταν 36 μερες...

 

Τότε θα χρειαστεί να προσπαθήσεις για μεγαλύτερο διαστημα δηλ από την 15η έως την 22η ημέρα. Το ίδιο έκανα και εγώ, ανά δυο ημέρες όπως είχε πει ο γιατρος. Καλό κουράγιο!!! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα,την καινουρια στο forum.

Σας διαβαζω καιρο αλλα πλεον αποφασισα και να γραψω.

Για τα συμπτωματα ειμαι και γω αναποφασιστη,πριν 2 μηνες απεβαλλα σχετικα νωρις,στην 8η μερα καθυστερησης.Ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ο 3ος μηνας που προσπαθουσαμε.Εκεινον τον μηνα ημουν σιγουρη εξαρχης οτι κατι μου συμβαινει.Κατευθειαν μετα την συλληψη το στηθος μου τουμπανιασε,μεχρι και το μπρατσο μου πονουσε στην επαφη(μπορει ναταν και εντονη ωορηξια).επισης ειχα ενα φουσκωμα στην κοιλια ανεξηγητο,το θεωρησα δυσκοιλιοτητα τοτε.Μετα απο μια βδομαδα ειχα ασπρη βλεννα με καφε 2 μερες στη σειρα(ελαχιστα βεβαια στο σκουπισμα).την εβδομαδα πριν την περιοδο ειχα εναν μονιμο ελαφρυ πονο χαμηλα και τιποτα αλλο.μετα το θετικο τεστ παρατηρησα τα τραβηγματα στην κοιλια.δεν μπορουσα να τεντωθω ευκολα κατι με τραβαγε χαμηλα.αυτα συνεχεισαν μαζι με φουσκωματα στην κοιλια,πολυ ενοχλητικα μεχρι οταν 2 μερες πριν αποβαλλω ειχα πολλα διαυγη υγρα.

Αυτον τον μηνα μετα την ωορηξια ειχα ακριβως τα ιδια,αλλα τωρα που περιμενω την κυριακη δεν νιωθω απολυτως τιποτα αλλο.γιαυτο και δεν ελπιζω.

συγγνωμη αν κουρασα,αλλα πιστευω οτι το διαισθανεσαι αν εισαι η οχι....πρεπει να γνωριζεις λιγο το σωμα σου.

εγω εχω ακουσει οτι ακομα κ στην ιδια γυναικα συμπτωματα απο εγκυμοσυνη σε εγλκυμοσυνη μπορει να διαφερουν...ποτε μη λες ποτε...:roll:

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!σου κανει συχνα πανω απο 30 μερες?γιατι αν εισαι συνηθως γυρω στις 29 μπορεις πιο ευκολα να υπολογισεις.γραψε τις τελευταιες περιοδους σου κ βγαλε το μεσο ορο,απο κει μετρα αναποδα 14 μερες +-4 μερες κ εχε επαφες εκεινο το διαστημα.εναλλακτικα παρε τεστ ωορρηξιας απο το ιντερνετ που συμφερουν πολυ.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

malecon αυτο θα κανω...

tingerbell θυμαμαι τα εξης στο περιπου: 29 - 36 - 29 μερες τους 3 τελευταιους μηνες...

 

αυτο το μηνα προσπαθησαμε 10 και 12 μερα του κυκλου απο "γονιμες".υπαρχει πιθανοτητα να εχει γινει κατι?σας χιλιοευχαριστω ολες

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν αδιαθετησεις στις 29 μερες υπαρχει πιθανοτητα δεδομενου οτι το σπερμα ζει μεχρι 72 ωρες.αλλα καλο θα ηταν αφενος να καταγραφεις καθε ποτε σου ερχεται για να εχεις μια εικονα καλυτερη του κυκλου σου κ αφετερου να εχετε περισσοτερες επαφες εκεινο το διαστημα!σου ευχομαι καλη επιτυχια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα γεματα υγεια κ χαρα!!!

εχω να πω κοριτσια οτι οντως τα παλοισυμπτωματα ειναι ολοιδια, εκει δλδ που περιμενεις περιοδου δεν ερχεται κ εισαι εγκυος κ εκει που περιμενεις να εχει γινει κατι, τσουπ ερχεται η παλιοατιμη, οποτε εχει δικαιο η *tingerbell*, καλυτερα να μην δινουμε πια σημασια στα συμπτωματα, αλλωστε τα πιο πολλα ειναι δικα μας δημιουργηματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μακαρι να πανε ολα καλα για ολες μας....................

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσιαγειά σας κι από μένα!!! Είμαι κι εγώ στη λίστα αναμονής....δεν περιμένω 3-4/1/2011... 18 Δεκεμβρίου είχα ωορρηξία που το κατάλαβα από τους γνωστούς έντονους πόνους δεξιά στις ωοθήκες. Με τον άντρα μου είχαμε επαφές σε όλες τις γόνιμες μέρες μου...Στις 25 Δεκεμβρίου ήμουν στην 20η μέρα του κύκλου μου και το βράδυ ένιωσα έντονους πόνους χαμηλά, κεντρικά στην κοιλιά σαν πόνους περιόδου και έλεγα ότι ήταν πολύ νωρίς για να αδιαθετήσω...την άλλη μέρα 21η μέρα είδα στο χαρτί αχνά ροζ υγρά και σήμερα είναι λίγο καφέ.....Τι μπορεί να συμβαίνει??? Απ' ότι έχω ακούσει από άλλα κορίτσια αυτά τα είδαν τις μέρες καθυστέρησης όταν τελικά ήταν έγκυες....αυτό που ήρθε σε μένα δεν ήταν πολύ νωρίς, είτε για περίοδο είτε για δείγματα εγκυμοσύνης?? Επίσης το στήθος μου και η κοιλιά μου είναι πολύ πρησμένα, αλλά αυτό μου συμβαίνει ούτος ή άλλως όταν περιμένω περίοδο σε λίγες μέρες...Αν ξέρει κάποια κοπέλα ας με βοηθήσει!!!

__________________

tt114203.aspxLlVyp2.png

 

Μεγαλώνεις μέσα μου, σχηματίζεσαι μέσα μου, θρέφεσαι μέσα μου, νιώθεις τα άγχη μου, τις χαρές μου...αυτούς τους μήνες θα αλλάζω και θα αλλάζεις μαζί μου...γλυκό μου είσαι εγώ!!! Σε περμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,κοριτσια μου..εχω μια απορια.εχτες περιμενα να(μην)μου ερθει η περιοδος,βιαστηκα λοιπον και εκανα ενα τεστακι και βγηκε αρνητικο..μεχρι τωρα που μιλαμε δεν εχει ερθει και μετραω απο σημερα,1η μερα καθυστερηση που δεν εχω μετρησει ποτε καθυστεριση,συνηθως ειναι σταθερος ο κυκλος μου.απλα θυμηθηκα οτι στις 23 καναμε αγκαλιτσες με τον αντρα μου,και απο την επομενη μερα ειχα πονακια στις σαλπιγκες μεχρι εχτες, μπας και εγινε κατι βρε κοριτσια στις 23 και εναι νωρις να δωσει αποτελεσμα το τεστ?αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν ημουν καν στις γονιμες(σε ολες τις γονιμες ειχαμε κανει ελευθερα)τι να πω??θα περιμενω και αν δεν ερθει μεχρι αυριο θα παω να κανω μια χοριακη..φιλια

:P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...