Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από 6,5 μηνών όρθια;;;


Recommended Posts

Γεια σας και χαρά σας κορίτσια! Έχω απορήσει με την μικρή μου η οποία μας κούφανε όλους πριν από ένα μήνα περίπου όταν σηκώθηκε όρθια στο πάρκο της! Τώρα πια σηκώνεται με μεγάλη άνεση, και κάνει βηματάκια δεξιά-αριστερά καμαρώνοντας. Πρέπει να σας πω ότι ενώ στέκεται στα τέσσερα κάνει σούστα μπρος-πίσω αλλά δεν μπουσουλάει. Αντ'αυτού, ψάχνει να βρεί από πού θα γαντζωθεί για να ξανασηκωθεί πάλι όρθια... και δωσ' του καμαρωτά χαμόγελα! Η γιατρός μου είπε ότι ό,τι κάνει μόνη της να μην το φοβάμαι, είναι φυσιολογικό! Από την άλλη όμως με αγχώνει το πόσο γρήγορα προχωράει, τώρα παλεύει να αφήσει τα χέρια της και να σταθεί μόνη! Μήπως βλάψει την σπονδυλική της στήλη;

Εχει συμβεί σε καμμιά από σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελα να κλάψουμε παρέα.Ο δικός μου πριν έναμιση μήνα όταν ήταν δηλαδή 4 μηνών σηκωνόταν και καθόταν μόνος του στο ρηλάξ, ο γιατρός βέβαια είπε να μην τον αφήνουμε.Τώρα που είναι 5μιση και άρχίζουμε σιγά σιγά να τον αφήνουμε να κάθεται(έχει χαρά μεγάλη το παιδί δεν μπορώ να πώ,μόλις κάθεται γελάει) Εχει βάλει πείσμα να σηκωθεί όρθιος,Βάζει κόντρα τα πόδια του και σηκώνεται.Πως να τον κρατήσω κάτω δεν ξέρω,προσπαθώ να ρ=τον αποτρέψω αλλά δύσκολα.Ο γιατρός λέει ότι υπάρχουν παιδιά που βιάζονται.Της φίλης μου 7 μηνών ο ανηψιός τον κυνηγούσανε μέσα στο σπίτι:confused::confused::confused:

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας κορίτσια! Έχω απορήσει με την μικρή μου η οποία μας κούφανε όλους πριν από ένα μήνα περίπου όταν σηκώθηκε όρθια στο πάρκο της! Τώρα πια σηκώνεται με μεγάλη άνεση, και κάνει βηματάκια δεξιά-αριστερά καμαρώνοντας. Πρέπει να σας πω ότι ενώ στέκεται στα τέσσερα κάνει σούστα μπρος-πίσω αλλά δεν μπουσουλάει. Αντ'αυτού, ψάχνει να βρεί από πού θα γαντζωθεί για να ξανασηκωθεί πάλι όρθια... και δωσ' του καμαρωτά χαμόγελα! Η γιατρός μου είπε ότι ό,τι κάνει μόνη της να μην το φοβάμαι, είναι φυσιολογικό! Από την άλλη όμως με αγχώνει το πόσο γρήγορα προχωράει, τώρα παλεύει να αφήσει τα χέρια της και να σταθεί μόνη! Μήπως βλάψει την σπονδυλική της στήλη;

Εχει συμβεί σε καμμιά από σας;

 

Μία από τα ιδια κι εμεις. Στον 6ο μηνα σηκωθηκε στο παρκο.Τώρα σηκωνεται παντου και περπαταει γυρω γυρω στη κουνια της, κάνει αποπειρες να σταθει μονη της και πεφτει. Με τη παιδιατρο που το συζητησα μου ειπε οτι απο τη στιγμη που το κανει μονη της, μια χαρα!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα σημερινα παιδια βιαζονται να περπατησουν! κι εμενα η διακια μου σηκωθηκε ορθια περιπου 6 μηνων και απο το αγχος μου μην κανει στραβα ποδια και αλλα τετοια κολληματα δεν την αφηνα. αλλα υπολογιζα χωρις τον ξενοδοχο! εγω την εβαζα να κατσει δωστου παλι πανω αυτη. ε! το πηρα αποφαση μετα και την αφηνα...

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις δε παθαινει τιποτα.ο γιος μου 5.5 μηνων αρχισε να μπουσουλαει κ 6 μηνων πιανοταν κ σηκονωταν ορθιος κρατιωταν απο τα καγκελα κ χοροπηδαγε πανω κατω.δε παθαινει τιποτα.για να το κανει απο μονο του σημαινει οτι ειναι σε θεση το σωμα του να το κανει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια απο τα ιδια! 6μηνων κ 10 ημερων μπουσουλησε σηκωθηκε κ εκανε πλαγια βηματακια πιασμενος απ τα επιπλα... ΟΛΑ ΜΑΖΙ την ιδια μερα! 8 μηνων περπατησε! τωρα τρεχει............ κ προσπαθει κ να σκαρφαλωσει!

δεν γινεται, κατι κοινο θα τρωγαμε στην εγκυμοσυνη ολες μας για να βγουν ετσι τα βλασταρια μας!!!!

η παιδιατρος μου ειχε πει κ εμενα, πως οτι κανει απο μονος του τον αφηνω. επισης σχεδον ποτέ δεν του κρατησα κεφαλι απο λιγων ημερων το στηριζε μονος του.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα κανουν απο μονα τους και δεν τα αναγκαζει καποιος δεν τους κανουν κακο. Μονα τους ξερουν καλυτερα τι αισθανονται στο σωμα τους και αν ποναει ή αν ειναι αβολο. Επιπλεον να ξερεις οτι απαξ και δεν γουσταρει μπουσουλισμα θα περπατησει γρηγορα.....αντε καλα κυνηγια........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο η ελλη.οο αδερφος μου δε μπουσουλησε καθολου κ 10 μερες πριν γινει 9 μηνων περπατησε.αφου μετα απο ενα μηνα βαφτιστικε κ ολοι ρωτουσαν που ειναι το μωρο και η μανα μου εδειχνε να εκεινο που τρεχει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, κατάλαβα! Και είχα μια ελπίδα ότι θα περπατήσει πάνω στο χρόνο όπως εγώ και ο μπαμπάς της! Αυτό με το μπουσούλημα με ανησύχησε λίγο στην αρχή (μα δεν το θέλει με τίποτα! Δεν το προσπαθεί καν!) αλλά αφού λέτε ότι μπορεί να περπατήσει κατευθείαν... Αχ, τι με περιμένει!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμάς ακριβώς στα γενέθλια του 7ου μήνα σηκώθηκε μόνη της απ' τα κάγκελα του πάρκου. Βέβαια....το πάρκο το είχαμε πάρει 5 μέρες πριν, πιστεύω ότι πέρα από γενετικους παράγοντες έχουν σχέση και οι ευκαιρίες που δίνονται στο παιδί.

Τώρα προσπαθεί συνέχεια αλλά δεν μπορεί να σηκωθεί στην καθιστή θέση απ' την εντελώς ξαπλωτή (από ημι-ξαπλωτή π.χ. ρηλάξ μπορεί), δεν ξέρω πώς συμβαδίζουν αυτά τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα τα ιδια κανανε κι οι 2, περιπου 6 μηνων θελαν να σηκωθουν. 6μισι η μεγαλη τη μια μερα σηκωθηκε στο κρεβατι της και την επομενη σκαρφαλωσε κι επεσε απο το κρεβατι, απο το εναμισι μετρο με το κεφαλι ...γυρω στους 7-8 μηνες η μικρη αρχισε να σκαρφαλωνει στους καναπεδες. ΠΡΟΣΟΧΗ αν τα μικρα σας αρχισουν να σηκωνονται, μη τα αφηνετε απο τα ματια σας μονα. Κυριως κατεβαστε τα κρεββατια που εχουνε επιπεδα στο χαμηλοτερο και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε πως θα μπορουσε να τα βλαψει αν απο ορθια ξαφνικα πεσουνε (πχ καλυψτε γωνιες τραπεζιων....αμα δε παθεις δε θα μαθεις ) ολες χαιρομαστε μολις σηκωθουν η περπατησουν αλλα οι κινδυνοι παραμονευουν!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συ! μην αγχώνεσαι! Και ο δικός μου όλο όρθιος είναι, δεν αντέχει να είναι καθιστός! Τα παιδιά πλέον είναι πιο εξελιγμένα απ'οτι είμασταν εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εμενα ο μικρος ειναι 4 μηνων κ οταν τον εχω στο ριλαξ η αν βρει να πιαστει καθεται στο πωπο.Λετε σε λιγο να σηκωνεται κ μονος?χμμμ...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι...είναι τελείως φυσιολογικά αυτά!Τα περισσότερα μωρά στους 7 μήνες είναι όρθια και περπατάνε μόλις πιάσουν κάτι σταθερό!!!Δεν νομίζω πως έχουν και τόσο σημασία αυτά, άλλα περπατάνε νωρίς άλλα αργά ... μάλλον δε υπάρχει νωρίς και αργά για τα παιδιά...είναι πότε θα είναι το καθένα έτοιμο!Όλα σε φυσιολογικά πλαίσια βέβαια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

χαλαρωσε ο δικος μας 3 μηνων γυρνουσε μπρουμητα και μετα ανασκελα 3φορες,4 μηνων καθοταν και προσπαθουσε να σηκωθει ορθιος απο το relax,σηκωθηκε ορθιος 6 στο κρεβατακι του και τα επεξα οταν τον ειδα, 7μηνων μηνων σηκωνοταν με ανεση και αφηνε τα χερια του και τωρα που ειναι 9 σκαρφαλωνει στο παρκο του θελοντας να βγει εξω και περπαταει οταν τον κραταμε.Εμεις μενουμε Γερμανια και η παιδιατρος μου ειπε οτι κανει το παιδακι μονο του δεν μπορει να τον βλαψει απλα να τον πρςσεχουμε οποτε dont worry απλα ειναι λιγο ζωηρα αυτα τα παιδακια,φιλια πολλα:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου από ημερών δεν ήθελε με τίποτε να είναι οριζοντιομένος σε αγκαλιά, αλλά σηκωνότανε να είναι καθιστός. Το ίδιο και μερικές εβδομάδες αργότερα στο ρηλάξ, δεν του αρκούσε ούτε η ημικαθιστή θέση, σηκωνότανε καθιστός. Στον ύπνο, δεν έμενε δευτερόλεπτο πλάγια, γύρναγε μπρούμυτα.

Σηκώθηκε στο πάρκο μόνος του ακριβώς στους επτά μήνες και τώρα που είναι οκτώ, κρατιέται με το ένα χέρι και κόβει βόλτες μες στο πάρκο.

Αφενός και ο δικός μου γιατρός λέει ότι αφού το κάνει μόνος του καλώς το κάνει, αφετέρου, σκέψου ότι αν η φύση της, ο οργανισμός της μικρής σου αδυνατούσε να υποστηρίξει αυτά που κάνει, πολύ απλά δεν θα τα έκανε!

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η μικρη με το που μπηκε στο παρκο σηκωθηκε...γατζωθηκε απο τα διχτυα και ωωωπ..να την ορθια.Κυριως οταν δεν βαριεται...

αλλα οπως και μιας αλλης κοπελας απο πανω οταν ειναι ξαπλωμενη δεν μπορει να ερθει στην καθιστη θεση απο μονη της...κανει κοιλιακους αλλα μεχρι εκει,χαχα!!

Αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσον ειναι φυσιολογικο αλλα με εχει σωσει μεχρι στιογμης γιατι δεν εχω κατεβασει ακομη το επιπεδο της κουνιας!!!

ουτε να μπουσουλησει θελει...ολο ορθια να στεκεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...