Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια αν μπορειτε βοηθηστε!!!!!!!!

 

Η μικρη μου γεννηθηκε στις 23/9 3270 με καισαρικη και απο τοτε θηλαζω αποκλειστικα.Το προβλημα ειναι οτι στον 2ο μηνα που πηγαμε ειχε βαλει μονο 270γρ και στεναχωρηθηκαμε πολυ .Ο γιατρος μου ειπε να επιμεινω με τον θηλασμο και αυτον τον μηνα να δουμε πως θα παει αλλα η μικρη δεν συνεργαζεται!!!!

τρωει πολυ λιγο και οσο και να την πιεζω δεν ξαναπερνει την θηλη.οσες φορες επεμενα παραπανω και της την εβαζα με το ζορι αναγουλιαζαι και τα εβγαζε.Τι να κανω???ειτε σε 3 ωρες φαει ειτε σε μιση τρωει λαιμαργα τα πρωτα 2 λεπτα μετα ρουφαει αλλα 3 λεπτα και βγαινει απο την θηλη απο μονη της.Μα ειναι αυτο θηλασμος 5 λεπτα το πολυ???σε λιγο θα παμε στον γιατρο και φοβαμαι οτι δεν εχει βαλει τιποτα παλι τι θα κανω???ειναι κριμα να χασω τον θηλασμο:-(:sad::-(γενικως δειχνει να χορταινει και κοιμαται το βραδυ μια χαρα.

Βοηθηστε πως μπορω να αυξησω τα λεπτα του θηλασμου της???:roll::roll::roll::roll:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμένα τα παιδιά μόλις 5 λεπτά θηλάζανε!!!! Ο γιος μου 2 μηνών είχε φτάσει 7,200 (Β.Γ 3,300)ενώ η κόρη μου 4,100 (Β.Γ 2600), τον ίδιο χρόνο θηλάζανε αλλά διαφορετικό βάρος πέρνανε. Φυσικά τα θήλαζα λιγότερο από του 3ώρου. Αν το παιδί χορτάνει σε αυτόν τον χρόνο δεν μπορείς να το πιέσεις βάζοντας τις θηλές σου για να ξαναθηλάσει, αλλά μπορείς να του ξαναπροσφέρεις το στήθος σου σε 1 με 1,30 ώρα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα παιδιά μόλις 5 λεπτά θηλάζανε!!!! Ο γιος μου 2 μηνών είχε φτάσει 7,200 (Β.Γ 3,300)ενώ η κόρη μου 4,100 (Β.Γ 2600), τον ίδιο χρόνο θηλάζανε αλλά διαφορετικό βάρος πέρνανε. Φυσικά τα θήλαζα λιγότερο από του 3ώρου. Αν το παιδί χορτάνει σε αυτόν τον χρόνο δεν μπορείς να το πιέσεις βάζοντας τις θηλές σου για να ξαναθηλάσει, αλλά μπορείς να του ξαναπροσφέρεις το στήθος σου σε 1 με 1,30 ώρα.

 

Αααχ με ανακουφιζεις λιγο.Την μικρη την θηλαζα οποτε ηθελε αλλα τωρα την θηλαζω οσο πιο συχνα γινεται,δηλαδη καθε τοσο βγαζω το στηθος και το προσφερω χωρις να περιμενω να γκρινιαξει αλλες φορες θελει και τρωει και αλλες αρνειτε πεισματικα οποτε και το μαζευω.Αυτη η δουλεια γινεται συνεχεια μπας και φαει λιγο παραπανω και βαλουμε βαρος.Να σημειωσω οτι με την μικρη ειχα μεγαλο προβλημα κολικων που ακομα δεν μας εχουν αφησει και οτι τα 260γρ. ηταν σε 19 μερες και οχι σε 1 μηνα.

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω να ανησυχείς αλλά νομίζω το πόσο βάρος βάζει κάθε παιδί εξαρτάται από τον οργανισμό του, να το πω; Η κόρη μου έτρωγε ανέκαθεν πάρα πολύ η "μαμ μαμ" ήταν και είναι και αν την δεις είναι τσιλιβρίθα, ενώ ο γιος μου μόνο γάλα πίνει ακόμα και τώρα και δεν τρώει τίποτα, άντε ίσως ένα φλυτζανάκι του καφέ (σε ποσότητα) μακαρόνια, και αν τον δεις τον λες "Μια χαρά είναι"!:confused:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με την κόρη μου όταν ήταν μικρή.

 

Αποκοιμιόταν γιατί την κούραζε το θήλασμα

με αποτέλεσμα να μην χόρταινε!

 

Την μόνη λύση που είχα βρει ήταν το θήλαστρο.

 

Έπαιρνα το πρώτο/επιφανειακό γάλα με το θήλαστρο

και μετά έβαζα το μωρό στο στήθος

το οποίο επειδή ήταν πεινασμένο

είχε δύναμη να θηλάζει

 

και μετά όταν κουραζόταν της έβαζα πια το μπιμπερό

με το έτοιμο δικό μου γάλα

(το οποίο ήταν πιο ξεκούραστο για εκείνη)!.....

 

Δεν ξέρω εαν έκανα σωστά έτσι...

...αλλά μπορώ να πω οτι με αυτό το τρόπο

μου είχε αυξηθεί κατά πολύ και η παραγωγή του γάλακτός μου....

 

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τη γνώμη της Αγλαίας

πάνω σε αυτό το θέμα

γιατί το έχω άγχος

και για το δεύτερο παιδί μου που θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με την κόρη μου όταν ήταν μικρή.

 

Αποκοιμιόταν γιατί την κούραζε το θήλασμα

με αποτέλεσμα να μην χόρταινε!

 

Την μόνη λύση που είχα βρει ήταν το θήλαστρο.

 

Έπαιρνα το πρώτο/επιφανειακό γάλα με το θήλαστρο

και μετά έβαζα το μωρό στο στήθος

το οποίο επειδή ήταν πεινασμένο

είχε δύναμη να θηλάζει

 

και μετά όταν κουραζόταν της έβαζα πια το μπιμπερό

με το έτοιμο δικό μου γάλα

(το οποίο ήταν πιο ξεκούραστο για εκείνη)!.....

 

Δεν ξέρω εαν έκανα σωστά έτσι...

...αλλά μπορώ να πω οτι με αυτό το τρόπο

μου είχε αυξηθεί κατά πολύ και η παραγωγή του γάλακτός μου....

 

 

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τη γνώμη της Αγλαίας

πάνω σε αυτό το θέμα

γιατί το έχω άγχος

και για το δεύτερο παιδί μου που θα έρθει.

 

Αυτο με το μπουκαλι το δοκιμασα και εγω αλλα η μικρη και παλι εφαγε μολις 65γρ. παρολο που ειχε την ευκολια να φαει με ευκολο τροπο οσο θελει.:confused::confused::confused:δεν ξερω τι να πω.Παντως η δικια μου δεν αποκοιμιεται ποτε πανω στο στηθος και ουδεποτε το εκανε πιπιλα ετρωγε οσο ηθελε και και μτα το εδιωχνε με την γλωσσα της.απο εκει και μετα δεν ανοιγε το στομα της με τιποτα οσο και αν επεμενες!!!Αφου με τον αντρα μου απορουσαμε πως ειναι δυνατον τοσο μικρη να εχει τοσο πεισμα και να μην ξεγελιεται.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα το προβλημα ειναι οτι απο τοτε που αρχισε τα 5λεπτα απο τοτε δεν περνει και πολυ βαρος.:roll::roll::roll:

Μακαρι να απαντησει και η Αγλαια!!!Μηπως χρειαζονται και αλλα στοιχεια του μωρου να γραψω???για παραδειγμα εχουμε προβλημα με τα κακα μας.κανουμε 1 φορα την ημερα η μια καθε δυο μερες μουσταρδι χρωματος αλλα σαν μους χωρις σπορακια πια!!!(ωραια περιγραφη εκανα μπραβο μου:mrgreen:)

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

chris μήπως θέλει να ρευτεί εκείνη τη στιγμή;

 

To σπρώξιμο με τη γλώσσα

θυμάμαι μου έλεγε ο παιδίατρος (που ήταν και νεογνολόγος)

οτι σήμαινε και ρέψιμο.......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια αν μπορειτε βοηθηστε!!!!!!!!

 

Η μικρη μου γεννηθηκε στις 23/9 3270 με καισαρικη και απο τοτε θηλαζω αποκλειστικα.Το προβλημα ειναι οτι στον 2ο μηνα που πηγαμε ειχε βαλει μονο 270γρ και στεναχωρηθηκαμε πολυ .Ο γιατρος μου ειπε να επιμεινω με τον θηλασμο και αυτον τον μηνα να δουμε πως θα παει αλλα η μικρη δεν συνεργαζεται!!!!

τρωει πολυ λιγο και οσο και να την πιεζω δεν ξαναπερνει την θηλη.οσες φορες επεμενα παραπανω και της την εβαζα με το ζορι αναγουλιαζαι και τα εβγαζε.Τι να κανω???ειτε σε 3 ωρες φαει ειτε σε μιση τρωει λαιμαργα τα πρωτα 2 λεπτα μετα ρουφαει αλλα 3 λεπτα και βγαινει απο την θηλη απο μονη της.Μα ειναι αυτο θηλασμος 5 λεπτα το πολυ???σε λιγο θα παμε στον γιατρο και φοβαμαι οτι δεν εχει βαλει τιποτα παλι τι θα κανω???ειναι κριμα να χασω τον θηλασμο:-(:sad::-(γενικως δειχνει να χορταινει και κοιμαται το βραδυ μια χαρα.

Βοηθηστε πως μπορω να αυξησω τα λεπτα του θηλασμου της???:roll::roll::roll::roll:

και εμεις 5 με 8 λεπτα το πολυ θηλαζουμε....! και διπλασιασε το βαρος της στους3 μηνες!

δεν νομιζω να εχει να κανει με το χρονο που θηλαζει ενα μωρο,αλλα ι ποσοτητα παιρνει.ξερει αυτο τι κανει.δεν νομιζω να μενει νηστικο και να του αρεσει.θα κλαψει θα δειξει με τον τροπο του οτι δεν ειναι ευχαριστημενο.αρα δεν μπορεις να κανεις κατι για να αυξησεις το χρονο.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το μπουκαλι το δοκιμασα και εγω αλλα η μικρη και παλι εφαγε μολις 65γρ. παρολο που ειχε την ευκολια να φαει με ευκολο τροπο οσο θελει.:confused::confused::confused:δεν ξερω τι να πω.Παντως η δικια μου δεν αποκοιμιεται ποτε πανω στο στηθος και ουδεποτε το εκανε πιπιλα ετρωγε οσο ηθελε και και μτα το εδιωχνε με την γλωσσα της.απο εκει και μετα δεν ανοιγε το στομα της με τιποτα οσο και αν επεμενες!!!Αφου με τον αντρα μου απορουσαμε πως ειναι δυνατον τοσο μικρη να εχει τοσο πεισμα και να μην ξεγελιεται.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα το προβλημα ειναι οτι απο τοτε που αρχισε τα 5λεπτα απο τοτε δεν περνει και πολυ βαρος.:roll::roll::roll:

Μακαρι να απαντησει και η Αγλαια!!!Μηπως χρειαζονται και αλλα στοιχεια του μωρου να γραψω???για παραδειγμα εχουμε προβλημα με τα κακα μας.κανουμε 1 φορα την ημερα η μια καθε δυο μερες μουσταρδι χρωματος αλλα σαν μους χωρις σπορακια πια!!!(ωραια περιγραφη εκανα μπραβο μου:mrgreen:)

 

Απάντησε στο ερωτηματολόγιο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795 προσθέτοντας στο τέλος όλους τους προβληματισμούς που έχεις θέσει σε διαφορετικά μηνύματα για να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.

Αλλιώς και η Αγλαΐα δεν μπορεί να απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον γραφω αναλυτικα:

 

Α.Η μικρη γεννηθηκε 39 εβδομαδα

Β.Ειναι κοριτσακι

Γ. γεννηθηκε με ΚΤ

Δ.επισκληριδιος

Ε.Ικτερος φυσιολογικος με μεγιστη τιμη 7.5 δεν εχει νοσηλευτει.

 

οι ζυγισεις του μωρου με πρωτη αυτη που γεννηθηκε:

1) 23/9 γεννηθηκε 3270

30/9 3280

13/10 3850

15/11 4760

02/12 5030

2) πολλα πανω απο δεκα δεν ειναι σταθερα

 

3)σε ολα θηλαζει

4)δεν περνει συμπληρωμα

5)δεν περνει συμπληρωμα

6)δεν χρησιμοποιω θηλαστρο

7)δεν κανω αντλησεις

:cool:πανω απο 7 φορες

9)απο μια 2 εως καμια εναι μουσταρδι σαν μου νερουλα πολυ βγαινουν με ηχο και δεν εχουν πια σπορακια

10) το παιδι μου το τελευταιο μηνα που δεν πηρε και πολυ βαρος θηλαζει ειτε φαει σε 3ωρες ειτε σε μιση 5 λεπτα πανω κατω.Τα πρωτα δυο με πολυ λαιμαργια και πολλες φορες πνιγεται ακους τον ηχο που καταπινει πολυ δυνατα και μετα τα τρια λεπτα κανονικα και βγαινει απο το στηθος.δεν το ξαναπερνει αν της το προσφερω τρωει μονο οταν εκεινη θελει και αν επιμεινω αναγουλιαζει η εκνευριζεται.εαν και αυτο το μηνα δεν βαλει ικανοποιητικο βαρος θα μου δωσουν συμπληρωμα και δεν θελω!!!μηπως ειναι εγωιστικο εκ μερους μου???

Το παιδι υποφερει απο κολικους εδω και πολυ καιρο και δεν λενε να το αφησουν πως μπορω να το βοηθησω???υποτιθεται οτι μεχρι το 3ο μηνα περνανε οι κολικοι αλλα δεν το βλεπω.οταν ποναει και την βαζω να φαει τρωει 2 λεπτα και μετα ειναι σαν να ενεργοποιουνται οι πονοι της και σφαδαζει απο το κλαμα.Αφου αναρωτιεμαι μηπως φταιει το γαλα μου που ποναει.Αυτο βεβαια μονο το βραδακι αν την εχουν πιασει οι πονοι πιο μπροστα.

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και παλι ευχαριστω!!!

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια λοιπον γραφω αναλυτικα:

 

Α.Η μικρη γεννηθηκε 39 εβδομαδα

Β.Ειναι κοριτσακι

Γ. γεννηθηκε με ΚΤ

Δ.επισκληριδιος

Ε.Ικτερος φυσιολογικος με μεγιστη τιμη 7.5 δεν εχει νοσηλευτει.

 

οι ζυγισεις του μωρου με πρωτη αυτη που γεννηθηκε:

1) 23/9 γεννηθηκε 3270

30/9 3280

13/10 3850

15/11 4760

02/12 5030

2) πολλα πανω απο δεκα δεν ειναι σταθερα

 

3)σε ολα θηλαζει

4)δεν περνει συμπληρωμα

5)δεν περνει συμπληρωμα

6)δεν χρησιμοποιω θηλαστρο

7)δεν κανω αντλησεις

:cool:πανω απο 7 φορες

9)απο μια 2 εως καμια εναι μουσταρδι σαν μου νερουλα πολυ βγαινουν με ηχο και δεν εχουν πια σπορακια

10) το παιδι μου το τελευταιο μηνα που δεν πηρε και πολυ βαρος θηλαζει ειτε φαει σε 3ωρες ειτε σε μιση 5 λεπτα πανω κατω.Τα πρωτα δυο με πολυ λαιμαργια και πολλες φορες πνιγεται ακους τον ηχο που καταπινει πολυ δυνατα και μετα τα τρια λεπτα κανονικα και βγαινει απο το στηθος.δεν το ξαναπερνει αν της το προσφερω τρωει μονο οταν εκεινη θελει και αν επιμεινω αναγουλιαζει η εκνευριζεται.εαν και αυτο το μηνα δεν βαλει ικανοποιητικο βαρος θα μου δωσουν συμπληρωμα και δεν θελω!!!μηπως ειναι εγωιστικο εκ μερους μου???

Το παιδι υποφερει απο κολικους εδω και πολυ καιρο και δεν λενε να το αφησουν πως μπορω να το βοηθησω???υποτιθεται οτι μεχρι το 3ο μηνα περνανε οι κολικοι αλλα δεν το βλεπω.οταν ποναει και την βαζω να φαει τρωει 2 λεπτα και μετα ειναι σαν να ενεργοποιουνται οι πονοι της και σφαδαζει απο το κλαμα.Αφου αναρωτιεμαι μηπως φταιει το γαλα μου που ποναει.Αυτο βεβαια μονο το βραδακι αν την εχουν πιασει οι πονοι πιο μπροστα.

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και παλι ευχαριστω!!!

 

ola αυτα που γραφεις για το οτι σφαδαζει, περιγραφουν οσα εζησα εγω με τη μικρη μας-τωρα 27 μηνων- και με εκαναν να κλαιω μαζι της...ειδικα με τουθς κολικους τα ειδαμε ολα, ηταν και προωρουλα,πρωταρηδες εμεις..αστα..τελικα η μικρη εμφανισε αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη, οταν χρονισμενη πια δοκιμασε αγελ. γιαουρτι...θελω να καταληξω στο οτι μηπως συμβαινει και σε εσενα το ιδιο, δηλ. αλλεργια...να σκεφτεις οτι τωρα στον 3 μηνων γιο μας-εφοσον πια ημουν ενημερωμενη-με τον πρωτο κολικο απειχα και απεχω απο οτιδηποτε αγελαδινο και οι κολικοι μεσα σε δυο μερες εξαφανιστηκαν....κανε μια δοκιμη και ριξε και ματια στο θεμα με τις αλλεργιες...

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το χρονο θηλασμου που σε αγχωνει και εγω ειχα το ιδιο προβλημα, απαξ και την επαιρνε ο υπνος, κατι που συνεβαινε σχεδον αμεσως, δεν μπορουσα με τιποτα να την ταισω αλλο...αφου κοιταζα το ρολοι τοσο επιμονα που ελεγα δεν μπορει, απλα δε λειτουργει...μου ειχε γινει ΕΦΙΑΛΤΗΣ, καθως και η ζυγαρια!!!τωρα εννειται στο δευτερο μωρο δεν πηρα ζυγαρια και ρολοι υπαρχει μονο αυτο της κουζινας...κανενα αλλο...αποψη μου ταπεινη-μεχρι να δει και το μην.καποια πιο εμπειρη - ειναι οτι το βαρος του μωρου ειναι ενταξει και θα πρεπει να χαλαρωσεις για να κυλανε ολα πιο ομαλα....ελπιζω να βοηθησα καπως...

Link to comment
Share on other sites

εγω απάντησα αλλα δεν μου ηρθε μήνυμα....

 

:confused::confused::confused:

κατι εχασα???που απαντησες κοριτσι μου σορυ δεν ειδα κατι???

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chris 81,θα ηθελα να ρωτησω τι σημαινουν τα σπορακια στα κακα που εχεις γραψει??

εχει και εμενα αλλα νομιζα οτι ηταν απο την πανα,να ανησυχω??

 

οσο για το θεμα σου δυστυχως και εμενα ρουφαει,ρουφαει και μετα απο 1 ωρα παλι πεινασμενος ειναι,ετσι βγαζω με θηλαστρο και του το δινω για ναξερω τι τρωει,επαθε και αφυδατωσει εμενα οποτε καταλαβα οτι δεν εφτανε το γαλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια αν μπορειτε βοηθηστε!!!!!!!!

 

Η μικρη μου γεννηθηκε στις 23/9 3270 με καισαρικη και απο τοτε θηλαζω αποκλειστικα.Το προβλημα ειναι οτι στον 2ο μηνα που πηγαμε ειχε βαλει μονο 270γρ και στεναχωρηθηκαμε πολυ .Ο γιατρος μου ειπε να επιμεινω με τον θηλασμο και αυτον τον μηνα να δουμε πως θα παει αλλα η μικρη δεν συνεργαζεται!!!!

τρωει πολυ λιγο και οσο και να την πιεζω δεν ξαναπερνει την θηλη.οσες φορες επεμενα παραπανω και της την εβαζα με το ζορι αναγουλιαζαι και τα εβγαζε.Τι να κανω???ειτε σε 3 ωρες φαει ειτε σε μιση τρωει λαιμαργα τα πρωτα 2 λεπτα μετα ρουφαει αλλα 3 λεπτα και βγαινει απο την θηλη απο μονη της.Μα ειναι αυτο θηλασμος 5 λεπτα το πολυ???σε λιγο θα παμε στον γιατρο και φοβαμαι οτι δεν εχει βαλει τιποτα παλι τι θα κανω???ειναι κριμα να χασω τον θηλασμο:-(:sad::-(γενικως δειχνει να χορταινει και κοιμαται το βραδυ μια χαρα.

Βοηθηστε πως μπορω να αυξησω τα λεπτα του θηλασμου της???:roll::roll::roll::roll:

 

η κορη σου χορταινει!!μην φοβασε;)εγω τα θηλαζα 1 χρονο και μετα απο τον 3 μηνα θηλαζε μονο 5 6 λεπτα!! περνουν αυτο που θελουν!! μην το κοψεις ειναι κριμα!!

μπορει καποιες φορες να πεινα σε 2 ωρεσ αλλεσ φορες σε 3 και αλλεσ σε 1 ωρα!ειναι νορμαλ!!

ΚΑΙ ΜΗΝ ακουσεις κανενασ αν σου πει οτι το παιδι δεν χορταινει!χορταινει!

και ασε τον γιατρο,αν σου να δοσεις ξενο γαλα!οχι!

Link to comment
Share on other sites

chris 81,θα ηθελα να ρωτησω τι σημαινουν τα σπορακια στα κακα που εχεις γραψει??

εχει και εμενα αλλα νομιζα οτι ηταν απο την πανα,να ανησυχω??

 

Oταν είχα ρωτήσει τότε τον παιδίατρο μας

μου είχε πει οτι είναι "άπεπτο" γάλα!

Link to comment
Share on other sites

chris 81,θα ηθελα να ρωτησω τι σημαινουν τα σπορακια στα κακα που εχεις γραψει??

εχει και εμενα αλλα νομιζα οτι ηταν απο την πανα,να ανησυχω??

 

οσο για το θεμα σου δυστυχως και εμενα ρουφαει,ρουφαει και μετα απο 1 ωρα παλι πεινασμενος ειναι,ετσι βγαζω με θηλαστρο και του το δινω για ναξερω τι τρωει,επαθε και αφυδατωσει εμενα οποτε καταλαβα οτι δεν εφτανε το γαλα μου.

 

Για τα σποράκια ίσα ίσα να χαίρεσαι. Σημαίνει ότι παίρνει το λιπαρό γάλα. Όταν απουσιάζουν το ψάχνουμε:P

Link to comment
Share on other sites

Για τα σποράκια ίσα ίσα να χαίρεσαι. Σημαίνει ότι παίρνει το λιπαρό γάλα. Όταν απουσιάζουν το ψάχνουμε:P

 

Άσχετο δηλαδή με το "άπεπτο" που είπε ο δικός μου?....

Link to comment
Share on other sites

9)απο μια 2 εως καμια εναι μουσταρδι σαν μου νερουλα πολυ βγαινουν με ηχο και δεν εχουν πια σπορακια

10) το παιδι μου το τελευταιο μηνα που δεν πηρε και πολυ βαρος θηλαζει ειτε φαει σε 3ωρες ειτε σε μιση 5 λεπτα πανω κατω.Τα πρωτα δυο με πολυ λαιμαργια και πολλες φορες πνιγεται ακους τον ηχο που καταπινει πολυ δυνατα και μετα τα τρια λεπτα κανονικα και βγαινει απο το στηθος.δεν το ξαναπερνει αν της το προσφερω τρωει μονο οταν εκεινη θελει και αν επιμεινω αναγουλιαζει η εκνευριζεται.εαν και αυτο το μηνα δεν βαλει ικανοποιητικο βαρος θα μου δωσουν συμπληρωμα και δεν θελω!!!μηπως ειναι εγωιστικο εκ μερους μου???

Το παιδι υποφερει απο κολικους εδω και πολυ καιρο και δεν λενε να το αφησουν πως μπορω να το βοηθησω???υποτιθεται οτι μεχρι το 3ο μηνα περνανε οι κολικοι αλλα δεν το βλεπω.οταν ποναει και την βαζω να φαει τρωει 2 λεπτα και μετα ειναι σαν να ενεργοποιουνται οι πονοι της και σφαδαζει απο το κλαμα.Αφου αναρωτιεμαι μηπως φταιει το γαλα μου που ποναει.Αυτο βεβαια μονο το βραδακι αν την εχουν πιασει οι πονοι πιο μπροστα.

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και παλι ευχαριστω!!!

σχετικά με τα κακά, το μωρό προφανώς πίνει το πρώτο γάλα, το πιο νερουλό, και σταματάει πριν φτάσει στο αρκετά λιπαρό, γι αυτό τα κακά της δεν έχουν πλέον σποράκια και είναι νερουλά και ηχηρά. Πιστεύω ότι θα πρέπει και στο επόμενο γεύμα να ξεκινήσεις από το ίδιο στηθος.

 

Σχετικά με την μικρή πρόσληψη βάρους και τους πόνους που ενεργοποιούνται 2 λεπτά μετά την έναρξη του θηλασμού: ο παιδίατρος ανέφερε τίποτα για παθολογικά αίτια; Μήπως το μωρό πονάει από κάτι άλλο, που το εμποδίζει να φάει παραπάνω, πχ οισοφαγίτιδα και όχι κολικούς;

 

Εν τω μεταξύ τα 270γρ που λες ότι τα έβαλε σε ένα μήνα, τα έβαλε στην πραγματικότητα σε 17 ημέρες (15/11 - 2/12) οπότε η πρόσληψη βάρους είναι μια χαρά.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

ωραια λοιπον γραφω αναλυτικα:

 

Α.Η μικρη γεννηθηκε 39 εβδομαδα

Β.Ειναι κοριτσακι

Γ. γεννηθηκε με ΚΤ

Δ.επισκληριδιος

Ε.Ικτερος φυσιολογικος με μεγιστη τιμη 7.5 δεν εχει νοσηλευτει.

 

οι ζυγισεις του μωρου με πρωτη αυτη που γεννηθηκε:

1) 23/9 γεννηθηκε 3270

30/9 3280

13/10 3850

15/11 4760

02/12 5030

2) πολλα πανω απο δεκα δεν ειναι σταθερα

 

3)σε ολα θηλαζει

4)δεν περνει συμπληρωμα

5)δεν περνει συμπληρωμα

6)δεν χρησιμοποιω θηλαστρο

7)δεν κανω αντλησεις

:cool:πανω απο 7 φορες

9)απο μια 2 εως καμια εναι μουσταρδι σαν μου νερουλα πολυ βγαινουν με ηχο και δεν εχουν πια σπορακια

10) το παιδι μου το τελευταιο μηνα που δεν πηρε και πολυ βαρος θηλαζει ειτε φαει σε 3ωρες ειτε σε μιση 5 λεπτα πανω κατω.Τα πρωτα δυο με πολυ λαιμαργια και πολλες φορες πνιγεται ακους τον ηχο που καταπινει πολυ δυνατα και μετα τα τρια λεπτα κανονικα και βγαινει απο το στηθος.δεν το ξαναπερνει αν της το προσφερω τρωει μονο οταν εκεινη θελει και αν επιμεινω αναγουλιαζει η εκνευριζεται.εαν και αυτο το μηνα δεν βαλει ικανοποιητικο βαρος θα μου δωσουν συμπληρωμα και δεν θελω!!!μηπως ειναι εγωιστικο εκ μερους μου???

Το παιδι υποφερει απο κολικους εδω και πολυ καιρο και δεν λενε να το αφησουν πως μπορω να το βοηθησω???υποτιθεται οτι μεχρι το 3ο μηνα περνανε οι κολικοι αλλα δεν το βλεπω.οταν ποναει και την βαζω να φαει τρωει 2 λεπτα και μετα ειναι σαν να ενεργοποιουνται οι πονοι της και σφαδαζει απο το κλαμα.Αφου αναρωτιεμαι μηπως φταιει το γαλα μου που ποναει.Αυτο βεβαια μονο το βραδακι αν την εχουν πιασει οι πονοι πιο μπροστα.

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα και παλι ευχαριστω!!!

 

Από αυτά που έγραψες εδώ αλλά και από προηγούμενο post σου έχεις ενδείξεις υπερπαραγωγής. Άρα σε συνδυασμό με τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις είναι λίγο δύσκολο το μωρό να μην χορταίνει αφού θηλάζει ενεργά.

Οι πόνοι σε 2-3 λεπτά από την έναρξη του θηλασμού πιθανόν να είναι αλλεργία του μωρού στα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις εσύ ή παλινδρόμηση, οπότε ερεθίζεται ο οισοφάγος του μωρού και πονάει (όπως ανέφεραν ήδη η spyni και η Palladin)... Ούτε εγώ δηλαδή πιστεύω ότι πρέπει να πειστείς ότι είναι κολικοί και να το αφήσεις χωρίς περαιτέρω ψάξιμο.

Όσο για το βάρος στο εξήγησε ήδη η Palladin: το μωρό πήρε περίπου 21γραμ./ημέρα βρίσκεται δηλαδή εντός του φυσιολογικού.

Κατά την άποψή μου πρέπει να βρεις πού οφείλονται οι πόνοι, αν είναι δηλαδή αλλεργία, ΓΟΠ ή κάτι άλλο, γιατί αν είναι κάτι τέτοιο μπορεί να επηρεάζουν την πρόσληψη βάρους.

Σε κάθε περίπτωση το μητρικό είναι το καλύτερο γάλα για μωρά με τέτοια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έγραψες εδώ αλλά και από προηγούμενο post σου έχεις ενδείξεις υπερπαραγωγής. Άρα σε συνδυασμό με τις βρεγμένες πάνες και τις κενώσεις είναι λίγο δύσκολο το μωρό να μην χορταίνει αφού θηλάζει ενεργά.

Οι πόνοι σε 2-3 λεπτά από την έναρξη του θηλασμού πιθανόν να είναι αλλεργία του μωρού στα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις εσύ ή παλινδρόμηση, οπότε ερεθίζεται ο οισοφάγος του μωρού και πονάει (όπως ανέφεραν ήδη η spyni και η Palladin)... Ούτε εγώ δηλαδή πιστεύω ότι πρέπει να πειστείς ότι είναι κολικοί και να το αφήσεις χωρίς περαιτέρω ψάξιμο.

Όσο για το βάρος στο εξήγησε ήδη η Palladin: το μωρό πήρε περίπου 21γραμ./ημέρα βρίσκεται δηλαδή εντός του φυσιολογικού.

Κατά την άποψή μου πρέπει να βρεις πού οφείλονται οι πόνοι, αν είναι δηλαδή αλλεργία, ΓΟΠ ή κάτι άλλο, γιατί αν είναι κάτι τέτοιο μπορεί να επηρεάζουν την πρόσληψη βάρους.

Σε κάθε περίπτωση το μητρικό είναι το καλύτερο γάλα για μωρά με τέτοια προβλήματα.

 

σας ευχαριστω που με βοηθατε ολα αυτα περιπου τα εχω σκεφτει και εγω αλλα τα αποριπτω σκεφτομενη τα εξης(διορθωστε μου οπου κανω λαθος)

 

οι πονοι την πιανουν απο το απογευμα και μετα.Συνοδευονται απο μαζεμα ποδιων καθε φορα που ουρλιαζει και χαλαρωμα ποδιων οταν κλαιει πιο χαλαρα.αυτη η κατασταση παει για καποιες ωρες και οταν πειναει τοτε και την βαζω για φαει τοτε και μονο τοτε γινεται αυτο που λεω οτι με το που τρωει 2 λεπτα αρχιζει και κλαει.Επισης οταν σφαδαζει πολλες φορες μολις καταφερει να αεριστει αρκετα σταματαει.γιαυτους τους λογους πιστευα τοσο καιρο οτι εχει κολικους.

Τωρα για την υπερπαραγωγη ουτε που το ειχα σκεφτει μεχρι τωρα σαν ενδεχομενο και αισθανομαι πολυ ασχημα γιαυτο.Εαν δηλαδη της δινω γευματα 2 συνεχομενα απο το ιδιο στηθος θα περνει και το παχυ το γαλα???οση ωρα διαφορα και αν εχουν τα γευματα???:roll::roll:

τωρα για τα γαλακτομικα σταματησα το γαλα απο εχθες να αποφυγω και οτιδηποτε περιεχει γαλα???κασερια τυρια σοκολατες κτλ???:confused:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

chris 81,θα ηθελα να ρωτησω τι σημαινουν τα σπορακια στα κακα που εχεις γραψει??

εχει και εμενα αλλα νομιζα οτι ηταν απο την πανα,να ανησυχω??

 

οσο για το θεμα σου δυστυχως και εμενα ρουφαει,ρουφαει και μετα απο 1 ωρα παλι πεινασμενος ειναι,ετσι βγαζω με θηλαστρο και του το δινω για ναξερω τι τρωει,επαθε και αφυδατωσει εμενα οποτε καταλαβα οτι δεν εφτανε το γαλα μου.

 

Αγγελικη μου σου απαντησαν ηδη για τα σπορακια οτι αυτα πρεπι να υπαρχουν και οχι βα λοιπουν οπως στην δικια μου.:mrgreen:

 

εβγαζες με το θηλαστρο ε???εγω μια φιρα που ηταν να λειψω για να βγαλω ειδα και επαθα 30 γρ με το ζορι εβγαζα:roll:

γιατί εγώ ότι ονειρευόμουν στην ζωή μου ,το έχω βρει σε εσενανε ψυχή μου και έχω τα πάντα πια!!!

η πεταλουδίτσα μου γεννήθηκε στις 23/9/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...