Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο 6χρονος γιος μου μου είπε οτι σκεφτεται ένα αγόρι...


poppy

Recommended Posts

Γεια σας γονείς!:D

Πριν λίγες μέρες το αγοράκι μου που είναι 6 ετών και πηγαίνει στην Α' δημοτικού μας είπε ότι αγαπάει ένα άλλο αγοράκι. Τον ρωτήσαμε τι εννοεί και μας είπε ότι το παιδάκι αυτό πηγαίνει Γ΄δημοτικού και τον σκέφτεται και είναι λέει όμορφος.:?

Όπως καταλαβαίνετε θορυβηθήκαμε από αυτή τη δήλωση

αλλά δεν δώσαμε συνέχεια στο θέμα.

Θεωρήσαμε ότι σε αυτή την ηλικία που ανακαλύπτουν

την διαφορετικότητα στο φύλο τους συγχέουν τη φιλία και το θαυμασμό με την αγάπη στο ίδιο φύλο.

Μπορεί να μην του ήταν εύκολο να βρει τα κατάλληλα λόγια να εκφράσει τα συναισθήματά του για ένα παιδάκι μεγαλύτερο που ίσως θαυμάζει.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα παιδί τσαμπουκάς και πρώτος στις σκανδαλιές στην τάξη, ζωηρός λέει η δασκάλα του και δεν μας έχει δείξει άλλα παρόμοια στοιχεία για να ανησυχούμε.

Βέβαια θα μιλήσω με τον παιδίατρο εντός των ημερών

για να με ενημερώσει αλλά θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας γονείς!:D

Πριν λίγες μέρες το αγοράκι μου που είναι 6 ετών και πηγαίνει στην Α' δημοτικού μας είπε ότι αγαπάει ένα άλλο αγοράκι. Τον ρωτήσαμε τι εννοεί και μας είπε ότι το παιδάκι αυτό πηγαίνει Γ΄δημοτικού και τον σκέφτεται και είναι λέει όμορφος.:?

Όπως καταλαβαίνετε θορυβηθήκαμε από αυτή τη δήλωση

αλλά δεν δώσαμε συνέχεια στο θέμα.

Θεωρήσαμε ότι σε αυτή την ηλικία που ανακαλύπτουν

την διαφορετικότητα στο φύλο τους συγχέουν τη φιλία και το θαυμασμό με την αγάπη στο ίδιο φύλο.

Μπορεί να μην του ήταν εύκολο να βρει τα κατάλληλα λόγια να εκφράσει τα συναισθήματά του για ένα παιδάκι μεγαλύτερο που ίσως θαυμάζει.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα παιδί τσαμπουκάς και πρώτος στις σκανδαλιές στην τάξη, ζωηρός λέει η δασκάλα του και δεν μας έχει δείξει άλλα παρόμοια στοιχεία για να ανησυχούμε.

Βέβαια θα μιλήσω με τον παιδίατρο εντός των ημερών

για να με ενημερώσει αλλά θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας.:)

 

δε ξερω αν ο παιδιατρος βοηθησει σε κατι τετοιο...καλυτερα ενα παιδοψυχολογο απλα για να σας υποδειξει εσας τροπους να το βοηθησετε να σας πει οτι θελει..εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα..οχι να πατε το παιδακι εννοειται....το οτι ειναι τσαμπουκας και ζωρος δε νομιζω να εχει σχεση ακομη και εαν το παιδακι εχει τελικα μια αλλη προτιμηση.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να ρωτήσετε τον παιδίατρο, αλλά και η μικρή του άντρα μου μας κάνει κάτι δηλώσεις του στυλ, θα παντρευτώ τη φίλη μου γιατί την αγαπάω, θα παντρευτώ εσένα, θα παντρευτώ τον αδερφό μου. Δεν ανησυχούμε γιατί δεν είναι η ώρα.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να ρωτήσετε τον παιδίατρο, αλλά και η μικρή του άντρα μου μας κάνει κάτι δηλώσεις του στυλ, θα παντρευτώ τη φίλη μου γιατί την αγαπάω, θα παντρευτώ εσένα, θα παντρευτώ τον αδερφό μου. Δεν ανησυχούμε γιατί δεν είναι η ώρα.

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ. Ότι δεν είναι η ώρα να σχηματίσω γνώμη για κάτι τέτοιο. :)

Άλλωστε κι εμάς ο μικρός μας λέει ότι μία αγαπάει την Αρετή, μία τη Φωτεινή, μία μου κάνει πρόταση γάμου:lol:...

κι όλα αυτά για να εκδηλώσει την αγάπη του στους οικείους του.

Θα τηλεφωνήσω σήμερα στον παιδίατρο και θα σας πω τι μου είπε.:idea:

Link to comment
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια ρε κοριτσια ο παιδιατρος να σας πει τι ακριβως???ειναι παιδιατρος...δε πασχει το παιδακι απο κατι παθολογικο....δεν εχει τιποτα...σε τετοια θεαμτα διαπαιδαγωγησης κλπ δε ρωτας το παιδιατρο...παρινεις μια γνωμη απο αλλου...οχι παιδιατρο...συγνωμη κιολας αλλα το θεωρω ασκοπο το παιδιατρο...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poppy,

 

Με όλο το θάρρος νομίζω πως ο παιδίατρος δεν είναι ο "κατάλληλος" άνθρωπος να σας κατευθύνει στην συγκεκριμένη φάση που περιγράφεις. Εγώ προσωπικά πάντως θα ζητούσα την άποψη ενός παιδοψυχολόγου -αρχικά- έστω για να με κατευθύνει στο πως θα χειρίζομαι (λεκτικά εννοώ) την κατάσταση...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα του ελεγα εκεινη την στιγμη οτι τα αγορακια παντρευονται τα κοριτσακια οταν μεγαλωσουν και τα κοριτσακια τα αγορακια .δηλαδη ζευγαρια μπορουν να γινουν ετσι ομως μπορουμε να αγαπαμε τα αγορακια και τα κοριτσακια που ειναι φιλοι μας.οπως μπορουμε και να θαυμαζουμε και να σκεφτομαστε εναν φιλο μας που ειναι μεγαλυτερος και ξερει να κανει καποια πραγματα που εμεις δεν μπορουμε πχ.να παιζει καλη μπαλα.

μην το σκεφτεσε εγω νομιζω ειναι απλα ενας θαυμασμος και το παιδι το εξεφρασε ετσι.απο την στιγμη που δεν εχει αλλα δηγματα το παιδι.ενας συμμαθητης του γιου μουδεν ηθελε να παιζει μπαλα στο σχολειο και ηθελε να κανει παρεα με τα κοριτσια ο δασκαλος τον πιεζε να παιζει με τους συμμαθητες σου διακριτικα,και στην γειτονια επερνε τις τσαντες τις μαμας του και εκανε βολτες:shock:ομως τωρα που ειναι 17χρονων δεν μπορω να καταλαβω αν τελικα εινια κατι διαφορετικο,δηλ.το παιδι δεν εχει εκδηλωσει κατι!και εκ πρωτης οψεως μια χαρα εφηβακι φαινετε.τωρα αργοτερα δεν ξερω.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε απάντηση τί να πει ο παιδίατρος:

 

Είναι άσχημοι καιροί για να τρέχεις και να πληρώνεις έναν παιδοψυχίατρο ο οποίος σίγουρα θα σου δώσει και καμιά 10αριά άλλες επισκέψεις για πλάκα. Πάντα κάτι βρίσκουν να ανησυχούν και σε τρελαίνουν.

 

Επίσης ένας παιδίατρος έχει κάνει στην πρακτική του παιδόψυχιατρική. Μια απλή απάντηση θέλει η κοπέλα, όχι να λύσει κάποιο μεγάλο ψυχιατρικό πρόβλημα και σίγουρα δεν χρειάζεται να το πληρώσει ακριβά. Άλλωστε δε θα ήταν και υπερβολικό?:roll:

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

ma de xriazete na plirosi μπορει να παρει και στην γραμμη εδω που ειναι δωρεαν για υποστηριξη των παιδιων και γονιων.....απλα ο παιδοψυχολογος ειναι οκαταλληλος ανρθωπος και οχι ο παιδιατρος....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα γιο 7,5 ετων.

Μου εχει τυχει και μενα αυτο που γραφεις, εγω απλα εβαλα τα γελια.

 

Θεωρήσαμε ότι σε αυτή την ηλικία που ανακαλύπτουν

την διαφορετικότητα στο φύλο τους συγχέουν τη φιλία και το θαυμασμό με την αγάπη στο ίδιο φύλο.

Μπορεί να μην του ήταν εύκολο να βρει τα κατάλληλα λόγια να εκφράσει τα συναισθήματά του για ένα παιδάκι μεγαλύτερο που ίσως θαυμάζει.

 

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες.

Εγω νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το πατε πουθενα το παιδακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

poppy,

 

να μην ανησυχεις, στο σχολείο που δουλεύω (δημοτικό) έχω δει κι έχω ακούσει αυτό που περιγράφεις ορισμένες φορές.

 

Είναι θαυμασμός προς το άλλο παιδάκι, το μεγαλύτερο επειδή όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω ξέρει καλή μπάλα, έχει δικο του υπολογιστή κλπ οτιδήποτε θέμα.

 

να μην πάει το μυαλό σου σε ερωτικά γιατί ούτε του γιού σου πάει!

 

Οι σχέσεις στην παιδική ηλικία είναι πολύ μεγαλοποιημένες. (στα ματια των παιδιών)

 

Για να σε βοηθήσω να μπεις λίγο στη σκέψη του, κάτσε και σκέψου πως θα σου φάνταζε ο κόσμος αν είχες ζήσει μόνο 6 χρόνια!! Κάθε τι που εμας μας φαίνεται συνηθισμένο γι αυτά είναι προτόγνωρο!

Link to comment
Share on other sites

poppy καλησπέρα

Για να ηρεμήσεις εσύ, καλό θα είναι να μιλήσεις με τη παιδίατρο σου.

Πραγματικά είναι η πρώτη που θα σε καθησυχάσει και σίγουρα ξέρει καλύτερα το παιδί σου, και το περιβάλλον που ζει

Κάτι παρόμοιο με προβλημάτιζε και εμένα με το γιο μου , μίλησα με τη παιδίατρο σαν 1η φάση και μου ανέλυσε γιατί έχει αυτή τη συμπεριφορά

Δε μπορώ να πω ότι εκείνη τη στιγμή με ηρέμησε και βλέποντας η ίδια ότι έχει περάσει καιρός και ακόμα δεν έχω ησυχάσει μου είπε

Πάρε αυτό το τηλέφωνο.... ,δε δίνεις κανένα προσωπικό στοιχείο , έτσι απλά για να ηρεμίσεις

Πήρα την επόμενη το πρωί και μίλησα με μια παιδοψυχολόγο , όπου μετά από αρκετή ανάλυση , μου είπε ότι και η παιδίατρος + διάφορα ψυχολογικά θέματα που αφορούν εμένα :lol:

Να μη στα πολυλογώ στο κλείσιμο του τηλεφώνου μου είπε ότι καλό θα ήταν να δω ένα ψυχολόγο γιατί εγώ έχω το πρόβλημα:shock:

Φυσικά δε πήγα , δεν είμαι για τέτοια

Link to comment
Share on other sites

ετσι απο περιεργεια ρε κοριτσια ο παιδιατρος να σας πει τι ακριβως???ειναι παιδιατρος...δε πασχει το παιδακι απο κατι παθολογικο....δεν εχει τιποτα...σε τετοια θεαμτα διαπαιδαγωγησης κλπ δε ρωτας το παιδιατρο...παρινεις μια γνωμη απο αλλου...οχι παιδιατρο...συγνωμη κιολας αλλα το θεωρω ασκοπο το παιδιατρο...

Αγαπητή Γιασεμί

είναι πολύ λυπηρό να μην εμπιστευόμαστε τον παιδίατρό μας σε θέματα ψυχολογίας. Όλοι οι ευσυνείδητοι παιδίατροι γνωρίζουν πολύ καλά να χειρίζονται τέτοιου είδους καταστάσεις. Όταν δουν κάποιο πρόβλημα τότε σε στέλνουν σε ειδικό.

 

Πώς μπορείς να θεραπεύσεις ένα παιδάκι, να το πλησιάσεις και να σε εμπιστευτεί σαν γιατρό αν δεν ξέρεις να του φερθείς και αν δεν του μιλήσεις στην ψυχούλα του?

 

Ο δικός μας τουλάχιστον είναι πολύ ενημερωμένος και γνωρίζει αρκετά καλά θέματα τέτοιου τύπου.

Βέβαια ο παιδοψυχολόγος είναι ο ''ειδικός'' αλλά είναι και που θα πέσεις.

Κλείνω λέγοντας ότι όπως λέει και ο παππούς μου

''Ο καλύτερος γιατρός του εαυτού σου -εδώ του παιδιού σου- είσαι εσυ.'':D

Link to comment
Share on other sites

paidia δεν ειπα να πατε το παιδι...ειπα να παρετε μια γνωμη για εσας....και ναι θεωρω οτι το παιδιατρο μου δε μπορω να τον εμπιστευτω για θεματα διαπαιδαγωγησης συμπεριφορας ή αλλα που δεν ειναι ουσιαστικα το αντικειμενο του....σε θεματα που αφορουν την υγεια ναι...αλλα οχι την ψυχολογια...αυτο που λεει ο παππους ειναι το πιο σωστο.,..αλλα και παλι αν αυριο μεθαυριο για καποιο λογο τετοιο αντιστοιχο πρεπει να ψαχτω δε θα τα πω με τον παιδιατρο αλλα θα παω κατευθειαν στον ειδικο....ο καθενας στην ειδικοτητα του παιδα μη τα μπερδευετε....δε θεωρω οτι ο παιδιατρος μπορει να μου λυσει θεματα διαπαιδαγωγησης και συμπεριφορας....εαν εχω πραγματικα καποιο τετοιο προβλημα....μονο αν αφορα καποια παθολογικα αιτια...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για την κατάθεση της γνώμης σας,

(και περισσότερο Olympia99, litlleprince, koufetaki, vickoulina, marag)

Μίλησα με τον παιδίατρο και μου ανέλυσε τα πάντα.

Επιγραμματικά ανεφέρω ότι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό σε

αυτή την ηλικία να θαυμάζουν του ιδίου φύλου παιδιά

και να χρησιμοποιούν τέτοιου είδους δηλώσεις.

Στην ερώτηση μου για παιδοψυχολόγο μου είπε ότι είναι υπερβολή κάτι τέτοιο εφόσον δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες.

 

Όσον αφόρα τη γραμμή υποστήριξης και βέβαια τηλεφώνησα

αλλά η κυρία με την οποία συνομίλησα βιαζόταν γιατί πήρα τηλ. στις 8 και έκλειναν μου είπε και την αποσπούσε το μικρό μου από μέσα που μπαμπάλιζε. Μετά από αυτό διστάζω να ξαναπάρω. Μπορεί και να είχε δίκιο η γυναίκα. Τι να πω?

 

Και για την ιστορία...

Σήμερα ήρθε ο μικρός από το σχολείο και μου δήλωσε

ότι αγαπάει.... την Αρετή.

Τελικά η vickoulina είχε δίκιο σε όσα μας είπε.

Link to comment
Share on other sites

της κολλητής μου το παιδάκι..κάποια περίοδο άρχισε να βάζει κοκαλάκια..να λέει ότι είναι η κοκκινοσκουφίτσα..να θέλει να χορεύει μπαλέτο..να θέλει να παίζει με τις μπάρμπι!!όπως καταλαβαίνετε η φιλενάδα μου και ειδικά ο άνδρας της...τρελαθήκανε!!!!!τελικά....όλη αυτή η συμπεριφορά ήταν για να τον προσέξουν!!!!ο παιδοψυχολόγος τους είπε ότι προσπαθεί να μιμηθεί την αδερφή του...νομίζοντας ότι έτσι θα τραβήξει την προσοχή των γονιών του..ευτυχώς κράτησε μόνο για 2 εβδομάδες τον σκηνικό.

Link to comment
Share on other sites

Η σήμερα 7 ετών ανηψιά μου

μέχρι τα 6 της έλεγε ότι έχει τσουτσούνι και είναι αγόρι.

Ντυνόταν σαν τον Spiderman και σιχαινόταν τις φούστες.

Αυτό συνέβη ότι η μαμά της γέννησε τον αδελφούλη της και μάλλον ζήλευε πολύ και ήθελε να του μοιάσει. Τώρα φοράει

μόνο φρου-φρου κι αρώματα και βλέπει Patty.;)

 

Σήμερα μίλησα με μία φίλη ψυχολόγο και μου είπε

ότι τα παιδιά τώρα ανακαλύπτουν το φύλο τους

και αν αυτές οι δηλώσεις συνεχιστούν για 1-2 χρόνια ακόμα

που το παιδί είναι πιο ώριμο τότε θα πρέπει να ζητήσουμε

βοήθεια παιδοψυχολόγου.

Οι δηλώσεις αυτές λέει είναι η εξωτερίκευση των έντονων

συναισθημάτων του παιδιού και ότι τα παιδιά μπορεί να είναι μικρά στα μάτια μας αλλά νιώθουν ''μεγάλα'' συναισθήματα.;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτι άλλο που μου είπε η παιδίατρος

Αν το θέμα είναι οργανικό [για τα αγόρια ] θα το είχα καταλάβει !

Η παιδίατρος μπορεί να καταλάβει τι δε πάει καλά στο κάθε παιδί

Link to comment
Share on other sites

μην φρικαρεις ειναι σε ηλικια που λεγονται τετοια...ειμαι παιδαγωγος και εχω ακουσει διαφορα.... προφανως θαυμαζει το αγορακι και θελει να ταυτιστει μαζι του η να του μοιασει οπως αλλωστε κανει με τον μπαμπα του η παππου η μεγαλο αδερφο η μπορει να θελει μονον να προκαλεσει....εκανες καλα που δεν εδωσες σημασια παραπανω στη δηλωση αυτη,,,, αν το ξαναπει πειτε του οτι μπορει να το αγαπαει το αλλο αγορακι οπως αγαπαει τον μπαμπα του η καποιον φιλο αλλα μπορει να παντρευτει μονον την αρετη

Link to comment
Share on other sites

ετσι για την ιστορια να πω οτι εγω στην ιδια ηλικια με τον γιο σου περασα μια φαση που εκλαιγα και υπεφερα γιατι δεν ημουν αντρας...ηθελα να ειμαι αντρας σαν τον μπαμπα μου ελεγα,,οταν με ρωτησε η μαμα μου πολυ σοβαρα και χωρις να με κοροιδεψει το γιατι της ειπα γιατι θελω να ξυριζομαι και να κατουραω ορθια...

 

εκεινη μου ειπε οτι οταν μεγαλωσω θα ξυριζω τα ποδια μου κι οσο για το κατουρημα μου ειπε οτι δεν θα κατουραω ορθια αλλα θα κανω δικα μου παιδια....ω τι ευτυχια της ειπα και εληξαν ολα εκει,,,μην τραγικοποιυμε τα πραγματα....μπορει ο γιος σου μεσα απο αυτο που λεει να θελει να πει κατι αλλο και να θελει μονον την προσοχη του μπαμπα του....αν εχεις ερωτηματα ζητα την γνωμη ενος παιδοψυχολογου

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα του ελεγα εκεινη την στιγμη οτι τα αγορακια παντρευονται τα κοριτσακια οταν μεγαλωσουν και τα κοριτσακια τα αγορακια .δηλαδη ζευγαρια μπορουν να γινουν ετσι ομως μπορουμε να αγαπαμε τα αγορακια και τα κοριτσακια που ειναι φιλοι μας.οπως μπορουμε και να θαυμαζουμε και να σκεφτομαστε εναν φιλο μας που ειναι μεγαλυτερος και ξερει να κανει καποια πραγματα που εμεις δεν μπορουμε πχ.να παιζει καλη μπαλα.

μην το σκεφτεσε εγω νομιζω ειναι απλα ενας θαυμασμος και το παιδι το εξεφρασε ετσι.απο την στιγμη που δεν εχει αλλα δηγματα το παιδι....

 

Ναι, θα συμφωνήσω και εγώ!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

...Επιγραμματικά ανεφέρω ότι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό σε

αυτή την ηλικία να θαυμάζουν του ιδίου φύλου παιδιά

και να χρησιμοποιούν τέτοιου είδους δηλώσεις.

Στην ερώτηση μου για παιδοψυχολόγο μου είπε ότι είναι υπερβολή κάτι τέτοιο εφόσον δεν συντρέχουν άλλοι παράγοντες...

 

μα και στα κοριτσια υπαρχει αυτο το θεμα...δε μπορεις να το αποκλεισεις ειτε εχεις αγορι ειτε κοριτσι.

 

Κορίτσια μου καλημέρα!

 

Με αφορμή την κουβέντα που έχουμε ανοίξει σ' αυτό το θέμα, θα ήθελα να σας μεταφέρω τη συζήτηση που είχα εχθές με μια φίλη μου ψυχολόγο. Και μιλάω γενικά, όχι για την περίπτωση της poppy ή οποιασδήποτε άλλης κοπέλας.

 

Μου είπε λοιπόν η φίλη μου πως μεμονωμένα, σύντομα, ανάλογα τέτοια περιστατικά μπορούν να συμβούν σε όλα τα παιδάκια (ανεξαρτήτως φύλου). Μπορεί να τα προκαλέσει -όπως είπατε- ο θαυμασμός για ένα φίλο, η ζήλια για κάποιο αδελφάκι, η αναζήτηση της σεξουαλικότητάς τους γενικότερα.

 

Όμως

 

αν το περιστατικό είναι έντονο (σε δηλώσεις, σε χρόνο εκδήλωσης, κ.λ.π) τότε το θέμα είναι σοβαρότερο απ' ότι δείχνει και πρέπει η οικογένεια να συμβουλευτεί ειδικό - δηλαδή παιδοψυχολόγο.

Κι αυτό όχι γιατί το παιδί έχει τάσεις ομοφυλοφιλίας (που δεν αποκλείεται να έχει) αλλά γιατί μπορεί να του συμβαίνουν άλλα πράγματα. Και μου εξήγησε το εξής :

 

Τα παιδιά μας στην ηλικία των 4-5 περνάνε έντονο οιδιπόδειο σύμπλεγμα. Δηλαδή προσκολλώνται στον γονιό του αντίθετου φύλου. Από τα 6 και μετά, αρχίζει η λύση του οιδιποδείου. Κι αυτό τα παιδιά το καταφέρνουν, ακολουθώντας πλέον το πρότυπο του γονιού του ιδίου φύλου. Ταυτίζονται δηλαδή, οι γιοί με τους πατεράδες κι οι κόρες με τις μανάδες κι αρχίζουν σιγά σιγά να επιλέγουν ρόλο (αντρικό, γυναικείο).

 

Εαν λοιπόν - επαναλαμβάνω, επανειλλημένα και έντονα -σ' ένα 6χρονο αγοράκι αρέσουν τ' αγοράκια, τότε αυτό ίσως σημαίνει πως το πατρικό /αντρικό πρότυπο δεν λειτουργεί καλά. Το ανάλογο και στα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...