Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμος και μελι!


Active Member

Recommended Posts

Λοιπον, η κολλητη μου εχει ενα κοριτσακι 10 ημερων. Πηγε στην παιδιατρο να δει για πρωτη φορα τη μπεμπα. Ενημερωθηκε η γιατρος οτι η κολλητη μου θηλαζει και εκτος της απαγορευσε να τρωει σχεδον τα παντα (λογω θηλασμου), της απαγορευσε και το μελι γιατι (λεει) θα περασει το μελι στο παιδι και θα πεθανει!!!!!!!!

 

Χωρις σχολια....για οποιον ενδιαφερεται απο Πατρα, το ονομα της γιατρου (προς αποφυγη) το εχω στη διαθεση μου....

Ειναι γνωστο οτι τα βρεφη μεχρι ενος ετους απαγορευεται να φανε μελι.....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δε μπορω!!!!

μια χαρα μελι ετρωγα κ στα 2 παιδια κ τρωω και στο τριτο!τι αλλο θα ακουσουμε θεε μου!!!!:lol::lol::lol:

πες της κοπελας να τρωει τα παντα και αν δει οτι κατι πειραζει στο μωρο τοτε το κοβει!

αλλα αυτο με το μελι ...ΘΕΙΚΟ!!!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα παω να τα πουμε απο κοντα...να μαθω τι αλλο κουλο της ειπε(πονταρω στο οτι της ειπε για συμπληρωμα:evil:)....ειναι και σε πολυ μεγαλο ταμειο η συγκεκριμενη γιατρος και εχει πολυ πελατεια....

 

 

Link to comment
Share on other sites

να πονταρω κ εγω?

της ειπε/η θα της πει

οτι δεν εχει καλο γαλα οτι το μωρο δε πηρε καλο βαρος κ πρεπει να δωσει ξενο

θα της πει κ την μαρκα και στο τελος θα την προτρεψει στο να αποθηλασει επειδη το γαλα της θα ειναι νερουλο η δε θα ειναι χορταστικο και θα κανει κακο στο παιδι!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυριο θα παω να τα πουμε απο κοντα...να μαθω τι αλλο κουλο της ειπε(πονταρω στο οτι της ειπε για συμπληρωμα:evil:)....ειναι και σε πολυ μεγαλο ταμειο η συγκεκριμενη γιατρος και εχει πολυ πελατεια....

 

φυσικό επακόλουθο να της πει για συμπλήρωμα...... τα προεόρτια άρχισαν από το μέλι.....

 

έχω ακούσει κι εγώ θαυμάσιες τέτοιου είδους συμβουλές......

Link to comment
Share on other sites

το πιο θεικο το εχω ακουσει εγω.να μη τρως καθολου ψωμι οταν θηλαζεις γιατι βουλωνει τους αδενες του στηθους κ το μωρο πινει σκετο νερο:shock::shock::shock:

 

 

δεν υπάρχει αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

κιομως υπαρχει!η συγκεκριμενη που μου το ειπε,μου ειχε πει πως ουτε και οταν εισαι εγκυος κανει να τρως ψωμι γιατι τοτε βουλωνει ο ομφαλιος λωρος.:shock:

και οταν μου ειπε και για το θηλασμο της λεω ας αποφασισει αυτο το ψωμι κατα που θα παει?στο στηθος η στον ομφαλιο λωρο?αναλογα με την περιπτωση αλλαζει πορεια?

:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεί να πάει και πιο κάτω από το λώρο........ και να φράξει το μ.... και να μπορείς να κατουρήσεις................

 

 

 

XAXAXAXAXAXAXA

 

(παλι θα φαω καρτα! bounitsa εσυ θα φταις που με κανεις και γελαω!!!!!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχχαχα.....τι αλλο θα ακουσω????

Ξερετε τι μου ειπαν εμενα...............τωρα τον χειμωνα να πινω κονιακ για να ειναι πιο ζεστο το γαλα για το μωρο!!!!:shock::shock::lol::lol::lol:

Ωραια λεω...και το καλοκαιρι να τρωω παγακια για να ειναι πιο δροσερο!!!!!!!:lol::lol::lol:Ντοινγκκκκκκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως η παιδιάτρος μου η οποία ήταν ιδιαιτέρως ένθερμη με τον θηλασμό μου είχε πει ότι απαγορεύεται λόγω βρεφικής αλλαντίασης.

Δείτε αυτό :

http://www.melissokomos.gr/04012.html

 

 

Και βέβαια και εγώ έκανα το πειραμά μου στο δεύτερο τέκνο το οποίο ήρθε και φούντωσε με κοκκινίλες σε όλο του το κορμί. Φυσικά είχα φάει 1 κιλό μέλι σε 6 μέρες, το μελλίση μου ξέφυγε.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

το ιντερνετ ειναι γεματο ανακριβιες στο θεμα αυτο οπως κ σε πολλα αλλα.

δεν ειπαμε να γινεις ο γουινι το αρκουδακι.αλλα οτι θα πεθανει το μωρο αν φας μελι...ελεος:shock:

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό : http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=970:2010-06-08-22-08-44&catid=3:newsflash&Itemid=72

 

 

Δεν αντιλέγω ότι το διαδίκτυο περιλαμβάνει και ανακρίβειες αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Όπως είπα έκανα το πείραμά μου με το μέλι στο δεύτερο παιδί μου και είχε παρενέργειες. Από εκεί και πέρα κάθε μάνα ξέρει καλύτερα, τι είναι καλό για το παιδί της.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ αυτό με το μέλι μου το έχουν πει και εμένα....... Ευτυχώς όχι γιατρός, αλλά οι θείτσες της γειτονιάς. Και εγώ για να τους πάω κόντρα τρώω κάθε πρωί ψωμί (αυτό για το ψωμί δεν το ήξερα) με μέλι και ταχίνι :) Αχ το κακόμοιρο το παιδάκι μου τι τραβάει με την μάνα που του έλαχε. Μόνο με νερό μεγαλώνει τελικά!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι και εγώ διστακτικά που έχω ακούσει απο θείτσες???

 

όταν θηλάζεις μου είπαν δεν πρέπει να μυρίσεις μέντα νομίζω ή δυοσμο γιατι σου κόβει το γάλα....

 

Αληθεύει??? Ξέρετε κάτι???

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:Πολλά τέτοια θα ακούσεις!!!

Τι να πω αυτές οι πιο παλιές.....

Να τρωως σούπες για να έχεις γάλα, να πίνεις μπύρα κάνει καλό στο γάλα σου, να τυλίγεις το στήθος σου να είναι ζεστό το γάλα σου, έλεος πια.

Και το χειρότερο;

Μη φοράς κίτρινο στο μωρό γιατί θα κάνει ίκτερο!:shock:

Προσωπίκα τίποτα δεν άκουγα και μια χαρά κατάφερα να θηλάσω.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

χαχα εγω ηξερα οτι δε πρεπει να τρως μεντα αλλα κ αυτο βλακεια ειναι τελικα.

θα σου στειλω τωρα το λινκ που το συζητουσαμε προχτες

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=76831&page=2

ποστ 51

 

:shock::shock::shock:Πολλά τέτοια θα ακούσεις!!!

Τι να πω αυτές οι πιο παλιές.....

Να τρωως σούπες για να έχεις γάλα, να πίνεις μπύρα κάνει καλό στο γάλα σου, να τυλίγεις το στήθος σου να είναι ζεστό το γάλα σου, έλεος πια.

Και το χειρότερο;

Μη φοράς κίτρινο στο μωρό γιατί θα κάνει ίκτερο!:shock:

Προσωπίκα τίποτα δεν άκουγα και μια χαρά κατάφερα να θηλάσω.

 

καλα η μπυρα για να κατεβασει γαλα πρεπει να πιεις ενα βαρελι στην καθισια!

να τυλιγεις το στηθος πρωτη φορα το ακουω:lol:

αυτο με το κιτρινο το εχω ξαναακουσει

δηλαδη αν του φοραμε μπλε ...θα γινει στρουμφακι?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...