Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφτασε η μέρα...!!!!


BLUBLU

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!!!Την Κυριακή βαφτίζω τα κορίτσια μου κ έχω μεγάλο άγχος!

Ηθελα να μου δώσετε οποια συμβουλή πιστευετε οτι θα μου χρειαστει. Φοβαμαι μην ξεχασω κάτι το οποιο θα είναι ζωτικης σημασίας. Επισης ηθελα να ρωτησω, επειδη εχω την δυνατοτητα να γυρισω σπιτι πριν παω στο κέντρο, σκεφτομαι να ερθω να τις ταισω κ μετα να παμε. Να τις αλλαξω κ ρούχα για να είναι πιο ζεστα κ άνετα ή μηπως θα ειναι πιο σωστο να ειναι ντυμένες με τα βαφτιστιά τους?

 

ευχαριστωωωω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό την Κυριακή!!!! Να τις ταϊσεις αρκετά νωρίτερα από τη βάφτιση. Να πάτε κανα μισάωρο νωρίτερα για να εγκλιματιστουν κα να εξοικιωθούν με τον παπά.Pampers μην ξεχάσεις.Να πάρεις εξτρά λάδι. Και τέλος εγώ λέω μην τα βγάλεις τα βαφτιστικά τους. Ειναι η μέρα τους!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ!!!

Α!!! και κατι ακόμα...φωτό να βγάλεις το στολισμό κλπ Που να περιμένουμε τον φωτογράφο!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ να τις αφήσεις με τα βαφτιστικά τους.Είναι ίσως η μοναδική μέρα που θα τα φορέσουν!

Και κάτι που κάπου διάβασα:να βάλεις ένα δικό σου άτομο να πάρει το μπουκάλι με το λάδι,αμέσως μόλις λαδώσουν οι νονοί τα μωρά... ακόμα κλαίνε κάποιοι κάτι όμορφα μπουκαλάκια που "χάθηκαν" μυστηριωδώς...

Επίσης να κρατήσεις 1-2 μπομπονιέρες από πριν για σένα...δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα σου μείνουν στο τέλος...Με το καλό η βάφτισή σας και να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!:)

Link to comment
Share on other sites

α)pampers, Μωρομάντηλα, πιπίλες, ποτηράκια με νερό

β) να μην τις αλλάξεις ρούχα μετά - είναι η μέρα τους - αλλά να πάρεις μαζί σου μια αλλαξιά ρούχα σε περίπτωση που λερωθούν / βραχούν κτλ

γ) να είναι ταισμένες και όσο το δυνατόν ξεκούραστες

δ) να μην έχεις άγχος, όλα θα είναι super!

 

ENJOY!

Link to comment
Share on other sites

Και χαρτομάντηλα σε πρόχειρη θέση πάνω σου στην εκκλησία

 

Με το καλό

 

Και να μείνουν με τα ρούχα τους ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια βούρτσα μην ξεχάσεις για να τους φτιάξεις τα μαλλάκια για τις φωτογραφιούλες. Επίσης εγώ μέσα στο κουτί του καθενός είχα και μία πιπίλα κι ένα παιχνιδάκι για να ξεχαστούν την ώρα που θα ήταν όλοι από πάνω τους να τους αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με οτι γραψαν τα κοριτσια....και 2 μικρες λεπτομεριες αλλά πολλυ συμαντικες(ως διδυμομανουλα...λιγο παλια βεβαια αλλά οι εμπειριες δεν ξεχνιουνται....)...

Αν εχεις την δυνατοτητα να ριξεις μια ματια λιγο πριν στα ρουχαλακια ωστε να ξερεις τι παει που και να μην ψαχνεσαι στον πανικο και να θυμασε οτι το ντυσιμο θα γινει συνχρωνος οποτε θα χρειαστεις ενα ατομο ακομα να σου ντυσει την μια νεοφωτιστη...και καλο ειναι να εχεται και ενα βοηθιτικο μελος για να σας δινει τα ρουχαλακια να ξεκουμπωνει τα κουμπακια....κτλ...για να μην χαθεις οπως εγω που δεν ηξερα ποιο μωρο να πιασω...!!!!!και οχι ολοι μαζι...να προκαθορησεις απο την αρχη ποιος θα ντυσει ποια και ποιος θα ειναι για βοηθεια....να μην πεσουν πολλα χερια γιατι θα ψαχνεις στο τελος τα ρουχαλακια των παιδιων(αχ...τι μου θυμησες....)

Αυτα και ολα θα πανε τελεια...με το καλο....:D

Link to comment
Share on other sites

Και το πιο βασικό την τσάντα με τα πράγματά τους (pampers, μωρομάντηλα, νερό, κτλ.) να την πάρεις μέσα στην εκκλησία εκεί που θα ντύσεις και θα ξεντύσεις τα κορίτσια σου. Οι περισσότεροι την πέρνουν μαζί τους και την αφήνουν όπου να' ναι εκτός από εκεί που τελικά θα την χρειαστούν.

 

Τα βαφτιστικά όντως μην τους τα βγάλεις είναι η μέρα τους.

Με το καλό να τις χαίρεσαι.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... Επίσης, κανόνισε ποιός θα μαζεύει τα δώρα !!!!

 

Και, ναι, τάισέ τα αν μπορείς στον ενδιάμεσο. Στο κέντρο να έχεις μαζί σου και γάλα (εφεδρικό) επειδή ναι μεν μπορεί να νυστάζουν αλλά από τον εκνευρισμό και την κούραση της ημέρας δε να μην κοιμούνται... οπότε, λίγο extra γαλατάκι δεν κάνει κακό !!!!

 

Με το καλό ! Όλα καλά θα πάνε !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερααα!

λοιπον κι εμεις διπλη βαφτιση καναμε αν και τα μικρα εχουν 20 μηνες διαφορα.

Να παρεις κατι να τα ταισεις μετα το μυστηριο γιατι εγω ξεχασα να παρω της μικρης που μολις ειχε ξεκινησει τις στερεες :) ευτυχως στο μαγαζι ηταν δικος μας ανθρωπος και μας εβαλε στο μουλτι κ μας αλεσε ψαρακι-πατατα-καροτακι και φαγανε και οι 2 (η μικρη λιγο νωρις πρωτοεφαγε ψαρι αλλα τι να καναμε....)

Επισης δε ξερω αν σας δινουν στην εκκλησια στο χωρο που θα τα αλλαξετε τραπεζομαντηλο να στρωσετε στο τραπεζι, εμας δε μας δινανε, κι αυτο το ξεχασα :PPPPPPP κ ευτυχως ειχαμε δευτερη πετσετα.

Τα μαρτυρικα ηταν διπλά κ τα μοιρασανε οι νονες και τσουγκρισαμε σε ολα τα τραπεζια ταυτοχρονα με ολους τους καλεσμενους.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!Ο φωτογραφος να γνωριζει απο πριν με ποιους θα πρεπει να βγαλει τα μωρα φωτογραφιες οπωσδηποτε, ανθρωπους σημαντικους εννοω , Παππουδογιαγιαδες και θειους (αδερφια σας)....σας μιλαω η ΚΑΜΕΝΗ!!!! (Ευτυχως που υπηρχαν και φιλοι που βγαζαν φωτο) Επισης βγαλτε καμια φωτογραφια πριν το μυστηριο γιατι μετα τα παιδια ειναι κουρασμενα και σα λαδωμενοι ποντικοι, και δε καθονται και πολυ καλα! ευτυχως απο αυτο το θεμα κατι καναμε!

 

Τωρα τα μετα της βαφτισης:(κι αυτα σημαντικα γιατι ολοι τα ξεχναμε!)

Μετα τη βαφτιση καποιος να μαζεψει τις τριχες απο την κολυμπηθρα, μη τις παρει οποιος κι οποιος... πρεπει σε θαλασσα κανονικα να τις πεταξεις και να πλυνεις και τα βαφτιστικα επισης στη θαλασσανα να φυγουν τα λαδια....δε κανει να πανε τα νερα απο το πλυσιμο των βαφτιστικων στο βοθρο επειδη ειναι το αγιο μυρο.

Τα ρουχαλακια τα βαφτιστικα πρεπει να πανε καθαριστηριο (εμεις πηγαμε και τις πετσετες και ολα) γιατι αν μεινει λαδιά πανω θα σαπίσουν με το καιρο.

 

Αυτά αν θυμηώ κατι ακομα θα το συμπληρωσω!!!!

αντε με το καλοοοο:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα, επειδή ακριβώς είναι η μέρα τους, να τις ντύσεις άνετα.. Να μπορούν να τρέξουν, να παίξουν..

Μην είναι στριμωγμένες μέσα στα ρούχα τους και τους πέφτουν τα καλσόν!!!

 

Με το καλό!!!!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικό:

 

σταγόνες ορό για τα ματάκια τους. το λάδι μπαίνει μέσα και τα τσούζει και γιαυτό κλαίνε μετά απαρηγόρητα (είναι και η όλη βαβούρα, αλλά το λάδι καίει λέμε!!!). εμένα μου το είχε πει η κουμπαρα μου και πραγματικά είδα διαφορά, ο μικρός μόλις καθάρισαν τα ματάκια του συνήλθε αρκετά

 

καλό είναι να τις ταϊσεις στο σπίτι και όχι στο κέντρο γιατί θα έρχονται όλοι να σας φιλήσουν και δεν θα βρεις ησυχία, θα είναι τα μωρά αναστατωμένα, δεν θα τρώνε και θα γίνουν ακόμα πιο νευρικά λόγω πείνας, άσε που και εσύ δεν θα μπορείς εύκολα να χαιρετίσεις ή να μιλήσεις αν κάθεσαι με το κουτάλι στο χέρι!

 

επίσης αν το φόρεμά σου είναι στράπλες (αν και αμφιβάλλω, νοέμβριο μήνα), καρφίτσωσέ το στο σουτιέν γιατί θα πέφτει με τα ποδαράκια των μωρών και θα γίνει φούστα (το έπαθα και συνέχεια ο σύζυγος μου το ανέβαζε, αλλά στις μισές φωτογραφίες φαίνεται το εσώρουχο...)

 

εγώ θα πρότεινα να τις αφήσεις με τα βαφτιστικά (μια φορά θα τα βάλουν, να τα χαρούν τουλάχιστον και να τις χαρείτε και εσείς τις πριγκήπισσες) και να έχεις μαζί σου αλλαξιές αν δεις και δυσανασχετούν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ 9 μηνών είναι τι να τρέξουν; :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο η βαφτιση και παντα να ειναι καλοφωτιστα!

Θα σου προτεινα να τα ταισεις γυρω στο 2ωρο πριν τη βαφτιση.Ετσι ουτε θα πεινανε αλλα και ουτε εμετο θα σου κανουν.Επισης καλυτερα να τα δωσεις να φανε στο τραπεζι ειτε κρεμα ειτε φρεσκο δικο σου φαγακι σε βαζακι αλεσμενο.Αν γυρισεις στο σπιτι να τα ταισεις μπορει το ενα να φερει το αλλο και να αργησεις να πας στο τραπεζι και να περιμενουν οι καλεσμενοι.Τελος βαλε την λαμπαδα σε μερος που να φαινεται.Μην την ξεχασεις σαν εμενα και τρεχεις τελευταια στιγμη οπως εγω.....

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κοριτσια ....ενα τεράστιο ευχαριστω!!!!

Πολλά απο αυτά ουτε τα είχα σκεφτεί!!!!!Θα τα σημειώσω για να τα έχω ευκαιρα! Τα πραγματάκια τους θα τα ετοιμάσω απο την Παρασκευη για να μην ξεχάσω τπτ!Κ πιπιλες...πολλές πιπίλες!!!!!

 

Μαζευω τα μαλλάκια απο την κολυμπήθρα? Δεν το ήξερα...ουτε οτι πρέπει να τα ξεπλένω στην θάλασσα τα ρουχάκια...! Μου αρεσουν αυτα κ θα τα τηρησω...!Μακάρι να προλάβω τα μαλλάκια!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κοριτσια ....ενα τεράστιο ευχαριστω!!!!

Πολλά απο αυτά ουτε τα είχα σκεφτεί!!!!!Θα τα σημειώσω για να τα έχω ευκαιρα! Τα πραγματάκια τους θα τα ετοιμάσω απο την Παρασκευη για να μην ξεχάσω τπτ!Κ πιπιλες...πολλές πιπίλες!!!!!

 

Μαζευω τα μαλλάκια απο την κολυμπήθρα? Δεν το ήξερα...ουτε οτι πρέπει να τα ξεπλένω στην θάλασσα τα ρουχάκια...! Μου αρεσουν αυτα κ θα τα τηρησω...!Μακάρι να προλάβω τα μαλλάκια!

 

 

Θα μοιράσεις οπωσδήποτε τις αρμοδιότητες,δεν γίνεται να τα θυμάσαι όλα εκείνη την στιγμή!Όσο για τα μαλλάκια,συνεννοήσου με το νεωκόρο,αυτός αδειάζει τα νερά και σκουπίζει την κολυμπήθρα.Με το καλό και πάλι!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο με τα μαλακια και το πλυσιμο ρουχων στη θαλασσα ειναι παραδοσιακα εθιμα... εμεις πηγαμε στη παραλια μετα απο λιγες μερες κ τα χαμε μαζι τα ρουχα...(ηταν καλοκαιρι κ βοηθουσε ο καιρος!) τωρα για τα μαλακια δε ξερω με ποιον θα τα πεις γιατι εμεις ειχαμ συνενοηθει να παρουμε την κολυμπηθρα εμεις να την επιστρεψουμε στη μητροπολη γιατι το εκκλησακι δεν ειχε οποτε την επομενη μερα τα βρηκαμε τα μαλλια μαζι με ενα πετσετακι τυλιγμενα μεσα στη κολυμπηθρα, ειχαν αδειασει το νερο δε θυμαμαι εμεις η αυτοι, διπλα στη θαλασσα...

Κατι επισης για να μην ερθετε εκτος προγραμματος η παρεξηγηθειτε με καμια νονα,ειναι αυτο με τα 3 κερακια που μπαινουν στης κολυμπηθρας την ακρη. επειδη γινονται τα μυστηρια ταυτοχρονα θα μπουν αναγκαστικα του ενος παιδιου τα κερακια η 2 του ενος και ενα του αλλου, καπως ετσι....δε ξερω αν τα υπολοιπα κερακια πρεπει να αναψουν κ να τα κραταει καποιος, εμεις δε ταναψαμε μαλλον ξεχαστηκε πανω στο χαμο... βαλαμε της μιας κορης που ηταν ο στολισμος της νονας με τα ασορτι κερια.(η μια στολισε κολυμπηθρα κ η αλλη εφερε τα γλυκα απο το ζαχ/στειο του μπαμπα της)

 

Επισης να κανονισεις απο πριν ποια παιδακια θα κρατανε τις 2 λαμπαδες που υποτιθεται πως πρεπει να ναι μικρα, αλλα προτιμω πανω απο 10 χρονων γιατι εχω δει πολλα τουλια να πιανουν φωτιες!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

επισης χαρτοπετσετες για τα γλυκακια που θα κερασεις, κ καποιον να μαζευει τα δωρα κ να τα φυλαει μην σου αρπαξουν κανεναν......Α κ βαλε καμια κολοπετσωμενη για τις μπομπονιερες για να μην σου τις παιρνουν δυο - δυο. αν εχεις χωριστα παιδικες κ ζητανε οι θειαδες (να παρω κ μια για τον Δημητρακη της γειτονισας...!)να απαντουν, ας παρουν τα παιδακια που ειναι εδω πρωτα να μην τα στεναχωρησουμε κ αν μεινουν ευχαριστως...............κ σιγα μην μεινουν!!!!!!! με το καλο η βαφτιση.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα αλλα να σας πω ενα sos

εκτος απο τις θειαδες με τις μπομπονιερες ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΗΛΙΘΙΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ! τι εννοω???? περιμενα 18 παιδακια στη βαφτιση του μικρου μου, και πηρα 30 κουπες με τον Σφουγγαρακη και 30 σετ καραμελογλυφειτζουρια για να ειμαι σιγουρη...... τελικα στη βαφτιση ηρθαν 14 παιδακια, αλλα στο τελος ειδα οτι δεν ειχα ουτε μια κουπα (!) ουτε για αναμνηστικο .... στο βιντεο φανηκαν οι -------γριες να πανε και να ρχονται, πρωτα στον αντρα μου, μετα στη νονά, μετα σε μενα, και μετα στη μαμα μου.....λεγοντας

"Ο ΠΑΤΕΡ ΖΗΤΗΣΕ 4 ΚΟΥΠΕΣ !!!"

ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ...ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ, ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ, ΟΚ, ΑΛΛΑ 16???????????????

 

επισης, σκουπισε καλα τα μωρα με την πετσετα, (με το λαδι) οσο πιο πολυ απορροφησει τοσο λιγοτερο θα προβληματιστεις αν σκοπευεις να περιμενεις να τα λουσει η νονα την τριτη μερα.....

 

και κατι ακομα.... εμενα η μαμα μου ειναι παπαδοκορη αλλα δε μου ειπε τιποτα για θαλασσες.... τα ρουχακια και ολα τα πλυναμε στη μπανιεριτσα του μωρου στο χερι και το νερο το ριξαμε στις γλαστρουλες μας που απο τοτε προοδευσαν πολυ...... το θεμα ειναι να μην παει το νερο στο βοθρο εξαλλου.... δηλαδη με την ιδια λογικη, θα επρεπε να πατε και το παιδι στο πρωτο του μπανακι στη θαλασσα......και το παιδι ειναι λαδωμενο, κι εκεινο το νερο στο βοθρο παει..... δεν ξερω καθε τοπος βεβαια τι εθιμα εχει, παντως εγω με τη μπανιεριτσα την καταβρηκα και τα μωρα ελουσαν οι νονοι, και τα ρουχα πλυναμε.....τι να πω, οπως βολευεστε!!!!

 

Μ Ε ΤΟ ΚΑΛΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα μηνυματα αλλα να σας πω ενα sos

εκτος απο τις θειαδες με τις μπομπονιερες ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΗΛΙΘΙΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ! τι εννοω???? περιμενα 18 παιδακια στη βαφτιση του μικρου μου, και πηρα 30 κουπες με τον Σφουγγαρακη και 30 σετ καραμελογλυφειτζουρια για να ειμαι σιγουρη...... τελικα στη βαφτιση ηρθαν 14 παιδακια, αλλα στο τελος ειδα οτι δεν ειχα ουτε μια κουπα (!) ουτε για αναμνηστικο .... στο βιντεο φανηκαν οι -------γριες να πανε και να ρχονται, πρωτα στον αντρα μου, μετα στη νονά, μετα σε μενα, και μετα στη μαμα μου.....λεγοντας

"Ο ΠΑΤΕΡ ΖΗΤΗΣΕ 4 ΚΟΥΠΕΣ !!!"

ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ...ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ, ΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ, ΟΚ, ΑΛΛΑ 16???????????????

 

 

Kαλά,αυτό να ξέρεις ότι γίνεται σχεδόν παντού!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...