Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos δεν πηρε βαρος!!!


Recommended Posts

καλησπερα!εχω μια μπεμπουλα 3,5 μηνων που θηλαζει αποκλειστηκα.χθες που πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο διαπηστωσαμε οτι σε 10 μερες δεν ειχε παρει ουτε γραμμαριο!!τι φταιει?η παιδιατρος δε φανηκε να ανησυχει μου ειπε μονο οτι θα το παρακολουθουμε εγω ομως ταραχτηκα!!πανες βρεχει γυρω στις 6 την ημερα.γενικα ειναι αδυνατο μωρακι μολις 5 κιλα.επισης κλαιει συνεχως αλλα το αποδωσαμε στα ουλα της που φουσκωνουν μιας και θελει να πιπιλαει τα παντα και το βραδυ ξυπναει ξαφνηκα με κλαμματα πονου καθε 1 ωρα.φοβαμαι...αξιζει επισης να πω οτι η δικη μου παιδιατρος ειναι πολυ υπερ του θηλασμου και ουτε μια φορα δε μου ειπε να δωσω ξενο..μηπως πρεπει ομως??το μωρο καθεται οσο θελει στο στηθος και οποτε θελει συνηθως καθε 2 ωρες.τι λετε ρε κοριτσια?:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!εχω μια μπεμπουλα 3,5 μηνων που θηλαζει αποκλειστηκα.χθες που πηγαμε στην παιδιατρο για το εμβολιο διαπηστωσαμε οτι σε 10 μερες δεν ειχε παρει ουτε γραμμαριο!!τι φταιει?η παιδιατρος δε φανηκε να ανησυχει μου ειπε μονο οτι θα το παρακολουθουμε εγω ομως ταραχτηκα!!πανες βρεχει γυρω στις 6 την ημερα.γενικα ειναι αδυνατο μωρακι μολις 5 κιλα.επισης κλαιει συνεχως αλλα το αποδωσαμε στα ουλα της που φουσκωνουν μιας και θελει να πιπιλαει τα παντα και το βραδυ ξυπναει ξαφνηκα με κλαμματα πονου καθε 1 ωρα.φοβαμαι...αξιζει επισης να πω οτι η δικη μου παιδιατρος ειναι πολυ υπερ του θηλασμου και ουτε μια φορα δε μου ειπε να δωσω ξενο..μηπως πρεπει ομως??το μωρο καθεται οσο θελει στο στηθος και οποτε θελει συνηθως καθε 2 ωρες.τι λετε ρε κοριτσια?:(

 

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου και μια χαρα ειναι και το βαρος του. Εμενα γεννηθηκε 2700 οποτε συνεχιζει να ειναι ενα αδυνατο παιδακι που παρολο αυτα τρωει τα παντα ! 10 μερες ειναι λιγο βρε αγαπη μου συνηθως καθε μηνα πηγαινουμε στον παιδιατρο θα δεις οτι τις επομενες 10 μερες θα παρει . ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά σε αυτή την ηλικία ζυγίζονται μία φορά τον μήνα, όχι κάθε 10 μέρες, ούτε κάθε μία εβδομάδα, οπότε η ζύγιση που κάνατε δεν είναι ενδεικτική.

 

Από εκεί και πέρα, ΑΝ στις μηνιαίες ζυγίσεις δούμε ότι όντως το μωρό δεν παίρνει βάρος, τότε αν θέλουμε να συνεχίσουμε τον θηλασμό δεν δίνουμε ξένο γάλα, αλλά φροντίζουμε να προσφέρουμε στήθος πιο συχνά ενώ παράλληλα ερευνούμε αν υπάρχουν παθολογικά αίτια.

 

Επίσης θέλω να πω ότι για το βάρος υπάρχει αυτό το θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24874

Είναι πιο εύκολο για τις κοπέλες που απαντάνε να παρακολουθούν και να γράφουν σε 5-6 στάνταρ θέματα, παρά να ανοίγει η κάθε μαμά ξεχωριστά ένα θέμα, και να υπάρχουν πάρα πολλά θέματα με την ίδια ερώτηση, γιατί έτσι χάνονται πιο εύκολα, μπορεί να μείνουν αναπάντητα και οι μαμάδες να νομίζουν ότι τις "περιφρονούμε".

 

Αυτά και καλή συνέχεια :D

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...