Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει στην 2,5 χρονών κόρη μου μια περίεργη συμπεριφορα. Ξεκίνησε με τους φίλους της.

Μέσα σε άπειρα παιχνίδια εκείνη ήθελε πάντα αυτό που είχε κάποιος άλλος, και όταν υπήρχε αντίδραση απο το άλλο παιδάκι,

σήκωνε το χέρι της ή το έσπρωχνε. (δεν της το έχουμε κάνει ποτέ αυτό εμείς).

Σήμερα που ζωγραφίζαμε ήθελε πάντα ότι είχα εγώ.Μαρκαδόρους, μπλοκ..

Της εξήγησα ότι τώρα ζωγραφίζω εγω και μόλις τελειώσω θα της το δώσω.

Στην αρχή μούτρωσε μετά απλά περίμενε πάνω απο το κεφάλι μου.

Του χρόνου θα πάει παιδικό και δεν τολμώ να φανταστώ τι θα γίνει εκεί.

Φανταζομαι ότι είναι ''φάση'' που περνάει το θέμα είναι πως το χειρίζομαι

όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!Η ανηψιά μου είναι 2.5 ετών και κάνει τα ίδια.Όταν έρχεται στο σπίτι μας, αρπάζει απο τα χέρια της μικρής μου τα παιχνίδια και λέει ότι είναι δικά της και θα τα πάρει σπίτι της.Τότε της εξηγούμε οτι η συμπεριφορά της είναι απαράδεκτη και ότι τα παιχνίδια είναι της ξαδέρφης της κτλ.Αυτή θυμώνει , μερικές φορές κλαίει αλλά στο τέλος επειδή θέλει να πάιξει τα ξεχνάει όλα και μετά μέλι γάλα.Τα ίδια κάνει και ο βαφτισιμιός μου που είναι σε αυτή την ηλικία.Πιστεύω ότι αρκετά παιδάκια σε αυτή την ηλικία κάπως έτσι κάνουν.Απλά φρόντισε να μη σου πάρει τον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι αν επεμβαίνω λεκτικά ή αφήνω τα πιτσιρίκια να τα βρούν μόνα τους. Φυσικά αν δεν υπάρχει κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι του χρόνου που θα πάει παιδικό ίσως να έχει αλλάξει ως προς αυτό το θέμα.

Αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα να αφήνεις τα πιτσιρίκια να τα βρίσκουν μόνα τους, αν δεν υπάρχει κινδυνος τραυματισμού βέβαια.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...