Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου ξαναηρθε το γαλα???Βοηθεια οποια ξερει!


Recommended Posts

κοριτσακια ακουστε τι μου συμβαινει:

Ο μικρος μου ειναι μολις 25 ημερων.

Στο μαιευτηριο λοιπον ανακαλυψαμε με τις μαιες οτι δεν έίχα καθόλου γάλα(μόνο κάποιες σταγόνες δηλαδη) και έτσι αποφάσισα,αφού συμβουλευτηκα τον γιατρό μου ,να το κόψω.Ετσι λοιπόν πήρα για 2 μέρες αυτο το χαπάκι που κόβει το θηλασμο και όλα καλά.Απο τότε λοιπόν ¨ολα καλά.

Σήμερα όμως που δοκιμασα να πιέσω το στήθος μου να δω αν έχει μέινει κάποιο υπόλειμα γαλακτος...ανακάλυψα ότι έχει αρχίσει να έχει πάλι γάλα.

Τι εννοώ?

Οταν το πιέζω όπως μου έδειξαν οι μαίες βγαζει γάλα κανονικα.(μικρές ποσότητες βάβαια).Αν βάλω τον μικρό να θηλάσει θα επανέλθει?η είναι τυχαίο γεγονός?

Λέτε να έιναι υπολέιματα ή άρχισε να ξαναέρχεται το γάλα?:confused::confused::confused:

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ανακαλυψατε με τις μαιες οτι δεν εχεις γαλα:rolleyes: καμια γυναικα δεν εχει γαλα τις πρωτες 3 μερες.οι μαιες σου ηταν ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετες!σου κοψανε το γαλα μαζι με τον γιατρο μονο κ μονο για να δωσεις σκονη και μη ρωτησεις το γιατι.τα συμφεροντα ειναι ΠΟΛΛΑ.3 ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑ και ξερω.τις πρωτες μερες ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ.εχεις ενα υπολευκο υγρο που βγαινει μονο οταν θηλαζει το μωρο κ οχι αν πιεσεις το στηθος.μετα 3-4 μερες ερχερται το γαλα.η ασχετοσυνη των μαιων αλλα κ του γιατρου ειναι κορυφαια!αλλαξε και γιατρο γιατι σε βλεπει σαν 50ευρο.δε ξερω αν κανει να βαλεις τον μικρο να θηλασει επειδη πηρες χαπι και δεν ειμαι σιγουρη αν κανει.καλυτερα ρωτα καποιο συμβουλο θηλασμου.αλλα οχι ασχετο σα τον γιατρο σου.

και τελος μια ρητορικη ερωτηση.οι μαιες και ο γιατρος ανακαλυψαν(τεραστια ανακαλυψη)οτι δεν εχεις γαλα.αλλα σου εδωσαν χαπι για να το κοψεις!να κοψεις τι?αφου δεν ειχες οπως ΕΙΠΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Μαλον δεν σταμάτησε ποτε.εγω σταματησα θηλασμο χωρις χαπια οταν ηταν το μωρο 6 μηνων και μεχρι και 3-4 μήνες μετα αν πατούσα το στήθος ειχα γάλα. οπως εχει υποθει πολλλλεεες φορες εδω μέσα ολες εχουμε γαλα. αν μπορεις να κανεις επαναγαλακτισμο και να θηλασεις θα ταν ευχης εργο πιστευω! δεν ξερω ομως αν κανει τωρα που πηρες το χαπι. οποια κοπελα ξερει θα σου πει.

 

μου την εδωσαν αυτες οι τυπισες...στην αρχη ειναι ελάχιστο αλλα ουτε το πρωτογαλα δεν σε παροτρυναν να δωσεις??

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ανακαλυψατε με τις μαιες οτι δεν εχεις γαλα:rolleyes: καμια γυναικα δεν εχει γαλα τις πρωτες 3 μερες.οι μαιες σου ηταν ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετες!σου κοψανε το γαλα μαζι με τον γιατρο μονο κ μονο για να δωσεις σκονη και μη ρωτησεις το γιατι.τα συμφεροντα ειναι ΠΟΛΛΑ.3 ΠΑΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑ και ξερω.τις πρωτες μερες ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΛΑ.εχεις ενα υπολευκο υγρο που βγαινει μονο οταν θηλαζει το μωρο κ οχι αν πιεσεις το στηθος.μετα 3-4 μερες ερχερται το γαλα.η ασχετοσυνη των μαιων αλλα κ του γιατρου ειναι κορυφαια!αλλαξε και γιατρο γιατι σε βλεπει σαν 50ευρο.δε ξερω αν κανει να βαλεις τον μικρο να θηλασει επειδη πηρες χαπι και δεν ειμαι σιγουρη αν κανει.καλυτερα ρωτα καποιο συμβουλο θηλασμου.αλλα οχι ασχετο σα τον γιατρο σου.

Αντιθέτως.η μαιες προσπάθησαν πάρα πολύ για να θηλάσω.Τισ 2 πρώτες μέρες είχα κανονικά πρωτόγαλα άλλα όχι καμία μαγάλη ποσότητα βέβαια...

Την 3 και 4 μέρα που έπρεπε να έχει αρχίσει να κατεβαίνεο το γάλα,έβαλα το μώρο να θηλάσει αλλα ετρωγε επι 3 ώρες και μόλις εφευγε απο την θηλη έκλαιγε.Βάλαμε λοιπον θηλαστρο για να ΄δω αν έχω γάλα και τί ποσοτητα και ε΄τσι ένω αφησα το ΄θηλαστρο 10 στο ένα κια 10 λεπτα στο άλλο στήθος, το μονο που βγηκα ηταν 2,3 σταγονεσς.

Αυτο δεν ειναι φυσικα φυσιολογικο για 20 λεπτα αντλησης!

ετσι δεν είναι?

Επαιδη λοιπον το παιδι εκλαιγε καθώς έμενε αταιστο αποφασισαμε να του δωσω ξενο.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτηριο λοιπον ανακαλυψαμε με τις μαιες οτι δεν έίχα καθόλου γάλα(μόνο κάποιες σταγόνες δηλαδη) και έτσι αποφάσισα,αφού συμβουλευτηκα τον γιατρό μου ,να το κόψω.

αφού δεν είχες γάλα, γιατί να το κόψεις;

Πώς κόβει κανείς κάτι που δεν έχει;

Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα, γιατί δεν καπνίζω.

 

Οταν το πιέζω όπως μου έδειξαν οι μαίες βγαζει γάλα κανονικα.(μικρές ποσότητες βάβαια).Αν βάλω τον μικρό να θηλάσει θα επανέλθει?η είναι τυχαίο γεγονός?

Λέτε να έιναι υπολέιματα ή άρχισε να ξαναέρχεται το γάλα?:confused::confused::confused:

Ναι, μπορεί να έχεις γάλα.

 

Αλλά δεν δεν έχω καταλάβει αν θέλεις/ήθελες να θηλάσεις οπότε χαίρεσαι που έχεις γάλα (που είχες εξαρχής δηλαδή αλλά τέλος πάντων) και θέλεις συμβουλές για το πώς να θηλάσεις, ή αν σε στεναχωρεί και θέλεις συμβουλές για το πώς να κοπεί

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιθέτως.η μαιες προσπάθησαν πάρα πολύ για να θηλάσω.Τισ 2 πρώτες μέρες είχα κανονικά πρωτόγαλα άλλα όχι καμία μαγάλη ποσότητα βέβαια...

Την 3 και 4 μέρα που έπρεπε να έχει αρχίσει να κατεβαίνεο το γάλα,έβαλα το μώρο να θηλάσει αλλα ετρωγε επι 3 ώρες και μόλις εφευγε απο την θηλη έκλαιγε.Βάλαμε λοιπον θηλαστρο για να ΄δω αν έχω γάλα και τί ποσοτητα και ε΄τσι ένω αφησα το ΄θηλαστρο 10 στο ένα κια 10 λεπτα στο άλλο στήθος, το μονο που βγηκα ηταν 2,3 σταγονεσς.

Αυτο δεν ειναι φυσικα φυσιολογικο για 20 λεπτα αντλησης!

ετσι δεν είναι?

Επαιδη λοιπον το παιδι εκλαιγε καθώς έμενε αταιστο αποφασισαμε να του δωσω ξενο.

 

τα θηλαστρα ΠΟΤΕ δε βγαζουν την ποσοτητα που εχει το στηθος.υπαρχουν γυναικες που θηλασαν 1 και 2 χρονια κ με το θηλαστρο δε μπορεσαν ποτε να βγαλουν ουτε μια σταγονα.ειναι αναλογως τον οργανισμο κ την γυναικα.οποτε μη βασιζεσαι στο θηλαστρο.επισης και σε μενα στο πρωτο παιδι εκανε 6 μερες να μου ερθει το κανονικο γαλα.το μωρο δεν εκλαιγε μολις εφευγε απο το στηθος επειδη πεινουσε.αλλα επειδη ηθελε το στηθος λογο ανασφαλειας.μαλλον δεν προσπαθησαν οι μαιες.αν ηξεραν καλα τη δουλεια τους η μαλλον αν ηθελαν να κανουν τη δουλεια τους θα σε βοηθουσαν οπως επρεπε

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως.η μαιες προσπάθησαν πάρα πολύ για να θηλάσω.Τισ 2 πρώτες μέρες είχα κανονικά πρωτόγαλα άλλα όχι καμία μαγάλη ποσότητα βέβαια...

Την 3 και 4 μέρα που έπρεπε να έχει αρχίσει να κατεβαίνεο το γάλα,έβαλα το μώρο να θηλάσει αλλα ετρωγε επι 3 ώρες και μόλις εφευγε απο την θηλη έκλαιγε.Βάλαμε λοιπον θηλαστρο για να ΄δω αν έχω γάλα και τί ποσοτητα και ε΄τσι ένω αφησα το ΄θηλαστρο 10 στο ένα κια 10 λεπτα στο άλλο στήθος, το μονο που βγηκα ηταν 2,3 σταγονεσς.

Αυτο δεν ειναι φυσικα φυσιολογικο για 20 λεπτα αντλησης!

ετσι δεν είναι?

Επαιδη λοιπον το παιδι εκλαιγε καθώς έμενε αταιστο αποφασισαμε να του δωσω ξενο.

 

ποτε δεν μπορεσα να βγαλω με θηλαστρο γαλα. κ η κουμπαρα μου που θηλάζει εδω κ 1μιση χρόνο οταν αντλει βγάζει σταγόνες να φανταστείς!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν μπορεσα να βγαλω με θηλαστρο γαλα. κ η κουμπαρα μου που θηλάζει εδω κ 1μιση χρόνο οταν αντλει βγάζει σταγόνες να φανταστείς!

 

οριστε ενα παραδειγμα...ειδες που στα ελεγα:wink:

Link to comment
Share on other sites

τα θηλαστρα ΠΟΤΕ δε βγαζουν την ποσοτητα που εχει το στηθος.υπαρχουν γυναικες που θηλασαν 1 και 2 χρονια κ με το θηλαστρο δε μπορεσαν ποτε να βγαλουν ουτε μια σταγονα.ειναι αναλογως τον οργανισμο κ την γυναικα.οποτε μη βασιζεσαι στο θηλαστρο.επισης και σε μενα στο πρωτο παιδι εκανε 6 μερες να μου ερθει το κανονικο γαλα.το μωρο δεν εκλαιγε μολις εφευγε απο το στηθος επειδη πεινουσε.αλλα επειδη ηθελε το στηθος λογο ανασφαλειας.μαλλον δεν προσπαθησαν οι μαιες.αν ηξεραν καλα τη δουλεια τους η μαλλον αν ηθελαν να κανουν τη δουλεια τους θα σε βοηθουσαν οπως επρεπε

με βοηθόυν πολύ αυτα που μου λες..αλλα ο τόνος σου είναι λίγο επιθετικος ή μου φαίνεται?

Anyway..Φυσικα και θα ήθελα να θηλασω αν γινόταν ,αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω τώρα! Και άραγε κάνει εφόσον έχω πάρει το χάπι?

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

με βοηθόυν πολύ αυτα που μου λες..αλλα ο τόνος σου είναι λίγο επιθετικος ή μου φαίνεται?

Anyway..Φυσικα και θα ήθελα να θηλασω αν γινόταν ,αλλα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω τώρα! Και άραγε κάνει εφόσον έχω πάρει το χάπι?

βρε δεν ειναι επιθετικος σε σενα.καμια σχεση!απλα νευριαζω με κατι ασχετους οπως ο γιατρος σου και οι μαιες!δεν εχει να κανει με σενα σορρυ αν το πηρες ετσι:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε γνωριζω αν κανει τωρα που εχεις παρει το χαπι....ξερω οτι οταν παιρνεις χαπι δεν κανει να βαλεις το μωρο να θηλασει αλλα δε ξερω αν δε κανει για εκεινες τις μερες η γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μια καλή φίλη ειχε ενα θεματάκι γιατι στις 40 μέρες σταμάτησε με χάπι και 1μιση χρόνο μετα πάτησε τυχαία το στήθος κ ειχε γαλα. η γιατρός δεν τις βρήκε κάτι απλα τις είπε να μην το ξαναπιέσει

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε δεν ειναι επιθετικος σε σενα.καμια σχεση!απλα νευριαζω με κατι ασχετους οπως ο γιατρος σου και οι μαιες!δεν εχει να κανει με σενα σορρυ αν το πηρες ετσι:confused:

δεν υπαρχει θεμα απλα αναρωτηθηκα!

Δεν ξερω τι να κανω τελικα...να συνεχισω να το πιέζω ή όχι??

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει θεμα απλα αναρωτηθηκα!

Δεν ξερω τι να κανω τελικα...να συνεχισω να το πιέζω ή όχι??

εγω στη θεση σου θα ρωτουσα καποιιο συμβουλο θηλασμου.αν θελεις να θηλασεις το παιδι σου πρεπει να σθμβουλευτεις καποιον ειδικο.δε ξερω αν κανει να το πιεζεις.δεν βρεθηκα ποτε σαυτη τη θεση .καλυτερα να μη σου πω κατι ετσι αυθερετα χωρις να ειμαι σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στη θεση σου θα ρωτουσα καποιιο συμβουλο θηλασμου.αν θελεις να θηλασεις το παιδι σου πρεπει να σθμβουλευτεις καποιον ειδικο.δε ξερω αν κανει να το πιεζεις.δεν βρεθηκα ποτε σαυτη τη θεση .καλυτερα να μη σου πω κατι ετσι αυθερετα χωρις να ειμαι σιγουρη...

να σαι καλα με βοηθας πολυ πάντως.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τωρα που πηρες το χαπι απαγορευται να θηλασεις το μωρο ......

περιμενε να σου πει καλυτερα μια παλιοτερη γκουρου του θηλασμου......

παντως θα συμφωνησω με την Δημητρα......κατι δεν μου αρεσει στην συμπεριφορα μαιων και γιατρου που σου εδωσαν αμεσως χαπι...... να κοψουν το γαλα που ειχε κοπει οπως ελεγαν?????ελεος τελικα.....

εγω θηλασα την κορη μου μεχρι 13 μηνων και τον πρωτο καιρο ημουν οπως και ολες εδω μεσα με το τζιτζι συνεχως εξω.... εννοειται οτι μολις βγαλεις το παιδι ενδεχεται τουλαχιστον στην αρχη να δυσανασχετησει...... ειναι η επαφη, η ζεστασια, οι γνωριμοι χτυποι της καρδιας της μανουλας που το ηρεμουν κι εμεις του την χαλαμε.... με τον καιρο στρωνει βεβαια το πραγμα....

εμεις αποθηλασαμε φυσικα χωρις χαπι αλλα για κανενα 3 μηνο μετα οταν πιεζα θηλη εβγαζα λιγες σταγονες.ολα εδω τα διαβασα και τα εμαθα.....

φιλικα παντα στα λεω αυτα μην παρεξηγηθω......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κανει αν εχουν περασει ομως τουλαχιστον 10η 15 μερες μετα την ενεργεια του χαπιου

οποτε αν θελεις μπορεις να ξεκινησεις επαναγαλακτισμο με πολλη προσπαθεια

οταν δει το θεμα η αγλαια θα σε ενημερωσει πιο σωστα και πληρη για τις διαδικασιες του επαναγαλακτισμου

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614

 

για διαβασε κι εδω..... νομιζω οτι τελικα δεν απαγορευται ...... μην σου λεμε και ανυποστατα πραγματα....

παντως γενικα μπες να διαβασεις κι αλλα για το θηλασμο αν ειναι κατι που επιθυμεις ..... δεν ειναι αργα αν το θελεις ακομα....

να χαιρεσαι το αγγελουδι σου !!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια όποια κοπέλα μπορει να βοηθησει θα το εκτιμούσα πολύ!

να βοηθήσουμε να κάνεις τι; να θηλάσεις ή να κοπεί εντελώς το γάλα;

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς επιθυμείς.

 

Αν θέλεις να θηλάσεις, γράψε μας ποιο ακριβώς χάπι πήρες και πριν πόσες μέρες. Για να επαναφέρεις την γαλουχία πλήρως θα χρειαστεί πιθανόν να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα διατροφής και να κάνεις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

να βοηθήσουμε να κάνεις τι; να θηλάσεις ή να κοπεί εντελώς το γάλα;

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς επιθυμείς.

 

Αν θέλεις να θηλάσεις, γράψε μας ποιο ακριβώς χάπι πήρες και πριν πόσες μέρες. Για να επαναφέρεις την γαλουχία πλήρως θα χρειαστεί πιθανόν να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα διατροφής και να κάνεις αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο

Θελω να θηλασω αν και θα είναι δυσκολο γιατι εχω και την κορουλα μου η οποια είναι πολυ κινητικο και απαιτητικο παιδι.Αλλα θελω να το προσπαθησω.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Θελω να θηλασω αν και θα είναι δυσκολο γιατι εχω και την κορουλα μου η οποια είναι πολυ κινητικο και απαιτητικο παιδι.Αλλα θελω να το προσπαθησω.

Αν πραγματικα θελεις ολα μπορουν να γινουν!

Θηλαζω το 4ο παιδι μου τωρα 4 μηνες και ειναι ολα αγορια(πιο ζωηρα απο τα κοριτσια)

Καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου:P

4

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικα θελεις ολα μπορουν να γινουν!

Θηλαζω το 4ο παιδι μου τωρα 4 μηνες και ειναι ολα αγορια(πιο ζωηρα απο τα κοριτσια)

Καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου:P

να σαι καλα κοριτσι μου.και συ να χαιρεσαι τα αγορια σου!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις παντως οτι θα χρειαστει υπομονη απο την πλευρα σου μιας και η επαναφορα του θηλασμου θελει οντως υπομονη και επιμονη!και φυσικα ηρεμια απο τη μαμα!αληθεια πως λεγεται το χαπι που πηρες και ποσες μερες εχει που το πηρες?πηρες μονο μια φορα η για καποιες μερες?

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις παντως οτι θα χρειαστει υπομονη απο την πλευρα σου μιας και η επαναφορα του θηλασμου θελει οντως υπομονη και επιμονη!και φυσικα ηρεμια απο τη μαμα!αληθεια πως λεγεται το χαπι που πηρες και ποσες μερες εχει που το πηρες?πηρες μονο μια φορα η για καποιες μερες?

δεν εχω ιδεα πως το λενε.μου το εδωσαν στο μαιευτηριο.το πηρα 2 μέρες.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...