Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως ζεσταίνουμε το φαγητό;


maira07

Recommended Posts

Το φαγητό το ζεσταίνουμε πριν το αλέσουμε ή μετά; Ο μικρός μου το προτιμάει αρκετά ζεστό και για να είναι χλιαρό πρέπει να το ρίξω στο multi καυτό, και αυτό θεωρώ ότι είναι επικίδνυνο εφόσον το multi είναι από πλαστικό. Αλλά το αλεσμένο φαγητό που μπορώ να το ζεστάνω εκτός από το φούρνο μικροκυμάτων; Πολύ μπερδεύομαι με τέτοιες λεπτομέρειες. Δεν την έχω καθόλου την οικοκυρική :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βάζεις το αλεσμένο φαγητό σε βαζάκι γυάλινο και όλο μαζί σε ζεστό νερό. Καλό είναι μα μην είναι τελείως γεμάτο ώστε να μπορείς να το ανακατεύεις εύκολα για να ζεσταθεί ομοιόμορφα.

Ή βάζεις τα αλεσμένο φαγητό κατευθείαν σε κατσαρολάκι με λίγο έξτρα νερό (θα εξατμιστεί με το ζέσταμα) και το βάζεις στο μάτι. Ανακατεύεις συνέχεια για να μην κολλήσει.

Ό,τι σε βολεύει :wink::)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπέρα,

σήμερα ξεκιναμε να τρωμε κανονικα κρεατακι με πατατα και καροτο. Η απορία μου ειναι η εξης: οκ, το εβρασα το κρεας με τις πατατούλες και το καροτο, χωρισα τις μεριδες σε 3 γιατι εχουμ 3 μερες μοσχαρακι και 2 κοτοπουλο και τις βαζω σε ταπερακι στο ψυγείο. Στις 4 που είναι να φαει η μπεμπα βγάζω τη μια μεριδα, για να τη ζεστανω τα ξαναβάζω σε κατσαρολακι με νερό???ειμαι λιγο ψιλοασχετη με την οικοκυρική.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΟΥΛΕΥΩ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ. ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΖΟΥΜΑΚΙ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΒΑΛΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΝΕΤΟ ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΟΥΡΝΟ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπέρα,

σήμερα ξεκιναμε να τρωμε κανονικα κρεατακι με πατατα και καροτο. Η απορία μου ειναι η εξης: οκ, το εβρασα το κρεας με τις πατατούλες και το καροτο, χωρισα τις μεριδες σε 3 γιατι εχουμ 3 μερες μοσχαρακι και 2 κοτοπουλο και τις βαζω σε ταπερακι στο ψυγείο. Στις 4 που είναι να φαει η μπεμπα βγάζω τη μια μεριδα, για να τη ζεστανω τα ξαναβάζω σε κατσαρολακι με νερό???ειμαι λιγο ψιλοασχετη με την οικοκυρική.

 

σου προτείνω να τα κάνεις μπεν-μαρί!!! Πιστεύω ότι είναι το πιο υγειινό... ξαναζέσταμα, γιατί δεν καταστέφεται το φαγητό!!! Τι είναι? Διάβασε αυτό:

 

(Bain-Marie). Τεχνική μαγειρέματος. Περιλαμβάνει δύο σκεύη, το ένα μαγαλύτερο από το άλλο. Στο μεγαλύτερο βάζουμε νερό και στο μικρότερο τη σάλτσα / σούπα / σοκολάτα κλπ και το τοποθετούμε μέσα στο πρώτο σκεύος. Το νερό του πρώτου σκεύους, καθώς βράζει, ζεσταίνει το περιεχόμενο του δεύτερου σκεύους, το οποίο είναι συνήθως ευαίσθητο και δεν μπορούμε να το βάλουμε κατευθείαν πάνω στο μάτι.

 

Το νερό είναι γύρω στα 2-3 εκ.

Το πρώτο σκεύος είναι κατσαρόλα και το δεύτερο ένα μπολάκι γυάλινο. Το αφήνεις για λίγο... και το τσεκάρεις! Αν αρχίσει να... χοροπηδάει μην τρομάξεις!!!:? Καλή επιτυχία!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημερα! Να κανω μια ερωτηση, το γαλα των μικρων πως το ζεστενεται σε φουρνο μικροκυματων η οχι; τωρα που θα αρχισω στη μικρη μου γαλα σε χαρτινη συσκευασια πως να το ζεσταινω;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω καθε δευτερη ημερα ζεσταινω το φαγητο της μικρης μου στο φουρνο μικροκυματων δειτε αυτο, την 3η ημερα το ζεσταινω στην κουζινα. http://news.pathfinder.gr/health/features/506118.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε όχι και να φοβάμαι ΚΑΙ το φούρνο!Ήμαρτον!Δεν "κάθεται" η ακτινοβολία στο φαγητό!

 

ΚΑΙ το γάλα ΚΑΙ το φαγητό της μικρής τα ζεσταίνω σε φούρνο μικροκυμάτων.Το γάλα σε 1 λεπτό (το πίνει χλιαρό) ακριβώς είναι έτοιμο!!!Το φαγητό σε 30 δευτερόλεπτα...Αν και τώρα τελευταία διαπίστωσα ότι ακόμα και την κρετόσουπα τη θέλει σε θερμοκρασία δωματίου και έτσι βγάζω το φαί από το ψυγείο λίγη ώρα πριν και της το δίνω χωρίς να το ζεστάνω..Αλλά για το γάλα δεν το συζητώ...Με έχει σώσει. Απλά προσέχω να έχει ζεσταθεί ομοιόμορφα και για αυτό το ανακατεύω μετά το 1 λεπτό στο φ.μικροκυμάτων.Αλλά και το δικό μου γάλα εκεί το ζεσταίνω...Και τα φαγητά...

Link to comment
Share on other sites

λιγο βραστο νερο μεσα ανακατεμα στο μπλεντερ κ ετοιμο

 

πολυ καλη η ιδεα σου εγω μεχρι τωρα το ζεστενα στο μπρικι με λιγο νερακι και συχνο ανακατεμα γιατι πιανει απο κατω.

τωρα ομως που προσπαθω να μην το αλεθω και το παταω με το πηρουνι να δω τι τροπο θα βρω.πειτε καμια ιδεα!:rolleyes::rolleyes::confused::confused:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω φουρνο μικροκυματων δεν χρησιμοποιω..για δυο ημερες μαγειρευω και οταν εχουμε ψαρι καθημερινα..την δευτερη μερα αν δεν εχει μεινει ζουμακι προσθετω λιγο βρασμενο νερακι και μολις παρει βραση το κατεβαζω απο την φωτια και το αλεθω..δεν το εχω ζεστανει επισης ποτε αλεσμενο,πρωτα το ζεστενω και μετα το αλεθω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζεσταίνω σε κατσαρολίτσα μικρή. Συνήθως δεν χρειάζεται να βάλω ζωμό γιατί προσθέτω αρκετό την ώρα που το αλέθω οπότε όταν το ζεσταίνω έχει αραιή υφή. Για 2 ημέρες μαγειρεύω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κορίτσια θέλω την γνώμη σας εγώ φτιάχνω το φαγητό της μικρής και το αλέθω για 2 ημέρες και το βάζω ψυγείο .το ζεσταίνω στο κατσαρολάκι με λίγο νεράκι αν περισέψει το κρατάω για την επόμενη μέρα μαζί με το υπόλοιπο που έχω φυλάξει .μου λέει η πεθερά μου οτι δεν κάνει το ζεσταμένο αλεσμένο φαγητό να το ξανα φυλάξω ισχύει γνωρίζει κάποια ?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω την γνώμη σας εγώ φτιάχνω το φαγητό της μικρής και το αλέθω για 2 ημέρες και το βάζω ψυγείο .το ζεσταίνω στο κατσαρολάκι με λίγο νεράκι αν περισέψει το κρατάω για την επόμενη μέρα μαζί με το υπόλοιπο που έχω φυλάξει .μου λέει η πεθερά μου οτι δεν κάνει το ζεσταμένο αλεσμένο φαγητό να το ξανα φυλάξω ισχύει γνωρίζει κάποια ?

 

δεν φυλαμε ποτε αλεσμενο φαγητο!!!!το φτιαχνεις κ το φυλας οπως ειναι.οταν ειναι να φαει το μωρο,το ζεσταινεις λιγο κ μετα το αλεθεις!!!.αν δεν το φαει ολο το πετας δεν το κρατας!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...