Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos!πως να αλλαξω μια παγιωμενη κατασταση υπνου?


Recommended Posts

κοντευω να σαλταρω με τον υπνο της...Για να παει για υπνο το βραδυ δινουμε μαχη.ξεκιναμε απο τις 10.30 με 11 για να καταληξει να κοιμηθει στις 12 και βαλε αφου εχουν γινει τα νευρα μας τσαταλια.Πρεπει απαραιτητα να παμε και οι 3 στο κρεβατι το μεγαλο,θα σηκωθει απο κει 47 φορες,θαζητησει παιχνιδια,θα κλαψει γιατι θα την μαλωσουμε επειδη δεν κοιμαται,θα ...θα...θα...τι θα κανω?...Μονη της δεν της εχω μαθει να κοιμαται.πως να της το μαθω?...Μονο με τον μπαμπα της παλι δεν παει για υπνο,εχει γεννηθει και το 2ο,το οποιο εχει και αυτο τις αναγκες του.Καθε φορα που βραδιαζει αγχωνομαι για το πως θα καταφερω παλι να την κοιμησω.Ο αντρας μου προτεινει να μην κοιμαται μεσημερια αλλα δεν με βρισκει συμφωνη γιατι κατα το απογευμα εχει κουραστει και ειναι ευεξαπτη.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kai εγώ κάπως ετσι ειχα καταλήξει να μαλώνω μεσημέρι βράδυ για τον ύπνο. Ηλύση δόθηκε όταν έκοψαν το μσεσημεριανό ύπνο (η μεγάλη ήταν 2,5 και ο μικρός 1 ετους!) Σωθήκαμε κοιμόταν 8 μμ -8 πμ!!!!!!!:wink:

στην αρχή βέβαια έιχαμε γκρίνιες κτλ το απογευμα αλλα σε μια εβδομάδα έστρωσαν. Λίγη υπομονή χρειάζεται στηναρχή και για την δύσκολη απογευματινη ώρα πλήρη απασχόληση με τα αγαπημένα τους παιχνιδια για να μην γκρινιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

και το να πηγαινουμε ολοι μαζι για υπνο πως αλλαζει?...Απο τις 10.30 αναγκαζεται και ο αντρας μου να μας ακολουθησει για να κοιμηθει το παιδι.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις το μεσημεριανό ύπνο και την βάζεις νωρίς το βράδυ (8-9:00). Αν το καταφέρεις αυτό μερικές μέρες, μετά γίνεται συνήθεια. Θέλει κουράγιο από εσένα. Όσο για τον ύπνο και την ξεκούρασή της... Ο βραδινός ύπνος είναι καλύτερος! ;)

 

Προσοχή!! Θέλει όμως σταθερότητα.

 

Όσο για την γκρίνια...

Εκεί που ξεκινά η γκρίνια, απασχόλησέ τη με ένα παραμύθι (για να ρίξεις τους ρυθμούς της). Καθοδήγησέ τη εσύ στις δραστηριότητες (για να δίνεις "ρυθμό" και να αποφεύγεις την υπερένταση). Με λίγες μέρες υπομονή, θα φτιάξει. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και το να πηγαινουμε ολοι μαζι για υπνο πως αλλαζει?...Απο τις 10.30 αναγκαζεται και ο αντρας μου να μας ακολουθησει για να κοιμηθει το παιδι.

 

οταν έρχεται η ώρα για ύπνο εφαρμοζω τη ρουτινα γάλα, μπανιο, δοντια, τσισα μπιζάμες κρεββατι. Δεν λέω ποτέ οτι πάμε για ύπνο (= κοκκινο πανι:lol:), τους διαβάζω παραμύθια και αποκοιμιουνται. Ο μικρός αμφιβάλλω αν έχει προλάβει να ολοκληρώσει μια ιστορία!

φαντασου αν τύχει να τα κάνω μπάνιο σε άσχετη ώρα με ρωτάν "θα πάμε για ύπνο?"

Link to comment
Share on other sites

και το να πηγαινουμε ολοι μαζι για υπνο πως αλλαζει?...Απο τις 10.30 αναγκαζεται και ο αντρας μου να μας ακολουθησει για να κοιμηθει το παιδι.

 

Φτιάξε νέα ρουτίνα.

 

Κάποια στιγμή το απόγευμα (εφόσον δεν έχει κοιμηθεί το μεσημέρι), θα την πιάσει υπερένταση. Λίιιιγο πριν από αυτό το σημείο, απασχόλησέ τη, και ξεκινήστε μαζί να δημιουργείτε τη ρουτίνα ύπνου. Συνήθως θα χρειαστείς 1 ώρα. Δηλαδή αν θες να κοιμηθεί στις 8, τότε στις 7 θα αρχίσεις π.χ. να μαζεύετε τα παιχνιδάκια, μετά να ψάχνετε ποια ιστορία θα διαβάσετε στο κρεβάτι και να την αφήσετε στο μαξιλάρι (σαν είδος "τελετουργίας" ;) ), μετά να πιείτε λίγο γάλα, έπειτα δοντάκια... και μαζί λοιπον στο κρεβάτι της ιστορία. Θα της εξηγήσεις πως θα κοιμηθεί παρέα με το αγαπημένο της παιχνίδι (βάλ' τη από πριν να διαλέξει ένα). Πρόσεξε! Μην τη βάλεις να διαλέξει τελευταία στιγμή... θα σου "ξεφύγει".

Φυσικά θα αντιδράσει στις αρχές.

 

Εσύ χωρίς νεύρα, θα την παίρνεις, θα της πεις πως τώρα θα ξεκουραστεί στο κρεβάτι της και θα την ξαναβάλεις για ύπνο. Την πρώτη μέρα μπορεί να σηκωθεί.... 100 φορές ... εσύ... με υπομονή.... Ξανά και ξανά. (Αν πέσετε σε τόσες επαναλήψεις απέφευγε να της μιλάς ή να τη μαλώνεις. Θα εξηγήσεις ΜΟΝΟ 2-3 φορές. Μετά θα εκτελείς ξανά την τοποθέτηση στο κρεβάτι χωρίς να επικοινωνείς λεκτικά μαζί της).

Η επόμενη μέρα θα είναι παρόμοια...

Μετά από λίγες μέρες θα συνηθίσει τη νέα ρουτίνα.

 

Θα έλεγα πως θα πρέπει να της το έχεις πει πριν ξεκινήσεις να το εφαρμόζεις. Πως δηλαδή από σήμερα θα κοιμάσαι σα μεγάλη, στο κρεβάτι σου και η μαμά θα σε πηγαίνει για ύπνο παρεούλα κτλ κτλ.

 

Μετά από κάποιες μέρες, με το που θα ξεκινά η ρουτίνα (π.χ. μάζεμα παιχνιδιών), θα μπαίνει "αυτόματα" ο οργανισμός στη διαδικασία αυτή και θα ρίχνει μόνος του τους ρυθμούς του. Έτσι θα γίνεται όλο και πιο εύκολο.

 

Καλή υπομονή! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά και ωραία αλλά νομίζω ότι το κάθε παιδί θέλει διαφορετική μεταχείριση ….. ο μεγάλος μου για παράδειγμα μόλις του λέγαμε τώρα πας για ύπνο έπαιρνε τα μπογαλάκια του και κοιμόταν:P στην ηλικία που είναι τώρα η μικρή μας( 3 ) ενώ η Φαίδρα…εεεε μας βγάζει το λαδί στην κυριολεξία………….:twisted:

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μια ωρα πριν την βαλω για υπνο την προετοιμαζω ψυχολογικα....Δηλαδη να της λεω σε μιση ωρα πχ θα παμε για μπανιο ή για υπνο...(να ειναι καλα τα κοριτσια που με συμβουλεψαν να το κανω αυτο γιατι πραγματικα επιασε !!)

Χαμηλωνω τα φωτα σε ολο το σπιτι εκτος του δωματιου της, κλεινω τηλεοραση αν παιζει, την ενημερωνω οτι σε 10 λεπτα θα μπουμε για μπλουμ μπλουμ-μπανιο, εκεινη λεει ναι μαμα, μαζευουμε μαζι τα παιχνιδια της και μετα παμε μπανακι. Εκει κανουμε το μπανιο, την αφηνω παντα 5 λεπτα να παιξει με τα παιχνιδια της, τελειωνουμε , ντυνομαστε υπο το φως πια του πορτατιφ στο δωματιο της.

 

Αφου ντυθουμε ζεσταινω γαλα, την αφηνω κανει οτι θελει στο δωματιο της, πινουμε το γαλα μας παρεακι αγκαλιτσα, και μετα παμε να ξαπλωσουμε να διαβασουμε παραμυθια.

Διαλεγει εκεινη ποιο θελει απο μια στοιβα, ξαπλωνει μονη της σκεπαζεται μονη της, κανουμε συμφωνια εκ των προτερων οτι θα διαβασουμε μονο ενα -καλα εννοειτε οτι σπαμε την συμφωνια και διαβαζουμε δυο χαχαχα αλλα που θα παει..θα φτασουμε και στο ενα- αφου της τα διαβασω της λεω

τωρα κατσε να ξεφυλλισεις ενα παραμυθι οσο εγω παω να πλυνω το μπιμπερο σου

Ναι μαμα λεει.................σε 10λεπτα...αφου με εχει φωναξει δυο φορες και παω να πουμε τις καληνυχτεες μας.......εχει αποκοιμηθει.

Εννοειτε οτι υπαρχουν βραδια που δεν θελει να ξαπλωσει και ας κουτουλαει....

Εκει επιμενω με ηρεμο αλλα σταθερο τροπο οτι ΠΡΕΠΕΙ να ξαπλωσει, νιαουριζει, χαζοκλαιει...αλλα ξαπλωνει στριφογυρναει ....και μετα απο ενα μισαωρο εχει αποκοιμηθει μονη της.

Δεν της κλεινω την πορτα ποτε απλα την μισοκλεινω...

 

Το ιδιο τηρω ευλαβικα το μεσημερι , 10-15λεπτα αφου φαει της λεω να ξαπλωσουμε να χαλαρωσουμε, καθομαι μαζι της ξαπλωνω χαλαρωνουμε....και μετα την αφηνω παλι μονη της με την προφαση οτι εχω δουλειες και εκεινη αποκοιμιεται παλι μονη της.

 

Βεβαια.....ολα αυτα τα κατάφερα μετα απο σχεδον ενα χρονο μεγαλης ταλαιπωριας...εχω γραψει στα θεματα...να μη κοιμαται,,,,να κλαει και να χτυπιεται...να κοιμαται μαζι μας εως και πριν 4-5μηνες γιατι αλλιως εγω θα λιποθυμουσα πια απο την αυπνια .............Και ειχα επιλέξει συνειδητα -οσο και να μου ελεγαν να μη το κανω με την ελπιδα οτι θα το σταματησει οταν δεν θα το εχει αναγκη πια-να την αφησω να ερχεται στο κρεββατι μας αφου αυτο εχει αναγκη εκεινη για να μπορω και εγω να κοιμαμαι εστω ενα 5ωρο.

Τωρα εχει αυτο το διαστημα στρωσει μπορω να πω και εγω κανω επιτελους μετα απο ενα χρονο 8ωρο υπνο.,!!

 

Βεβαια ολα αυτα τα κανω στο δικο μου παιδι....

Καθε παιδακι ειναι διαφορετικο ....και σε καθε παιδακι πιανουν διαφορετικα κολπα~!

 

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω το δικο μας πρόγραμμα.

κοιμάται 9 ξυπνά στις 7 χουζουρεύουμε λίγο μαζί και ουσιαστικά σηκωνόμαστε απο το κρεβάτι στις 7μιση. επειται ξανακοιμάται περίπου 11-11μιση μεχρι 12μιση-1 απο εκεινη την ωρα το παμε σερι μεχρι το βραδυ. αν τυχει και κοιμηθει ξανα μεσημέρι φυσικο ειναι να μου κοιμηθει για βραδυ 10μιση-11.κανε αυτο που σου ειπαν κ τα κοριτσια και θα λύσεις το πρόβλημα σου.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΟ 19ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΑΣ.

ΚΑΝΟΥΜΕ 9 ΜΠΑΝΙΟ,9.15-9.30 ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑΣ?ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΝΑ

ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ,ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ TV TO EKANA ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ''ΜΑΜΑ,ΜΑΜΑ,ΜΑΜΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ?''ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΟΣ.ΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ?ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.HELP ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΜΠΕΤΤΥ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΑΜΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΟ 19ΜΗΝΩΝ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΑΣ.

ΚΑΝΟΥΜΕ 9 ΜΠΑΝΙΟ,9.15-9.30 ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΜΠΑΜΠΑΣ?ΤΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΝΑ

ΣΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΟ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ,ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ ΨΑΧΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΝ ΞΕΧΝΑΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ TV TO EKANA ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑΤΙ

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΗΡΕΜΟΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ''ΜΑΜΑ,ΜΑΜΑ,ΜΑΜΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ?''ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΟΣ.ΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ?ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟΣ?ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΞΥΠΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4 ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.HELP ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

το βρισκω πολυ φυσιολογικο αυτο που κανει! εμενα μολις ξεκιναω παραμυθι με κοιταζει χαμογελωντας κ μετα κανει μαμα-μαμα-μαμα-μαμα οπως ο συνομιλικος μικρος σου!οταν τον παω για υπνο λεει μπαμπα? του λεω θα κοιμηθει, μαμα? και γω θα κανω κατι δουλειες κ μετα θα κοιμηθω, γιαγια? απαντω πως η γιαγια ειναι σπιτι της κ ετοιμαζεται για υπνο. αυτα μπορει να τα ρωταει ξανα κ ξανα.μεχρι που τον παιρνει ο υπνος. ξυπνα στην μεση της νυχτας 2 με 3 φορες φωναζει μαμα και αν του πω εδω ειμαι αγορι μου κοιμησου τον περνει αμεσως ο υπνος. ανασφαλεια ισως. για μενα δεν ειναι προβλημα αφου κοιμαται στο δωματιο του μονος του αυτο εχει σημασια.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΥΠΝΟΣ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΡΕΒΤΙΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.ΑΡΑΓΕ ΓΙΑΤΙ?ΤΙ ΛΕΤΕ?ΦΟΒΟΥΝΤΕ?ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΝΑ ΚΛΑΜΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....

ΜΠΕΤΤΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΨΕ ΞΥΠΝΗΣΕ 2 ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 10 ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΜΑΜΑΑΑΑΑΑ,ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑ,ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΞΥΠΝΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΚΑΤΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΗΓΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1ΛΕΠΤΟ.ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ.ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ?ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΣΤΑ.ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΕ.ΤΟ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΑΤΖΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΩ....ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ....ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ...

ΜΠΕΤΤΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟΨΕ ΞΥΠΝΗΣΕ 2 ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ 10 ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕ ΜΑΜΑΑΑΑΑΑ,ΜΠΑΜΠΑΑΑΑΑ,ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΞΥΠΝΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΚΑΤΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΗΓΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1ΛΕΠΤΟ.ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΩ.ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ?ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΣΤΑ.ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΝΕ.ΤΟ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΑΤΖΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΩ....ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ....ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ...

 

μην χανεις την δυναμη σου. δεν θα ειναι παντα ετσι θα δεις. εχουν κ αυτα τις ανησυχιες του και τις φοβίες τους. πολλες φορες δεν νιωθουν ασφαλια για καποιους λόγους. αυτο με το γαντζωμα το κανει κ ο δικος μου σε φασεις που δεν ειναι καλα. εχουν περασει αρκετες νυχτες που δεν κοιμηθηκαμε αλλα ξερω πως δεν θα ειναι μια μονιμη κατασταση. καποια παιδακια ειναι λιγο πιο ''ζορικα''. εκει που νομιζουμε πως δεν θα τα καταφερουμε εκει περνουμε κουραγιο απο κατι μικρο. μην σε παιρνει απο κατω και θα ρθει η στιγμη που δεν θα καθεται ουτε να τον αγκαλιασεις το ''αντρακι''

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια νομιζω οτι ολα τα παιδακια πανω κατω τα ιδια κανουν.... Υπομονη και που θα τα βρουμε ????Ο Ανδρεας μου ειναι 21 μηνων οταν ερθει η ωρα και πω την λεξη νανα ... ασε το τι γινετε .... το αποτελεσμα καθε νυχτα ειναι να πηγαινουμε ολοι μαζι για υπνο απο τις 10 ασε που εχει φορες που μπορει εμεις να κοιμηθουμε και ο Ανδρεας να παιζει η στην αρκετη ωρα που μας βλεπει οτι κοιμομαστε να μας ριχνει τα παιχνιδια του .

Πραγματικα ξεχασα πως ειναι να συζητας σαν ανθρωπος με τον ανθρωπο σου.......

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φαντασου αν τύχει να τα κάνω μπάνιο σε άσχετη ώρα με ρωτάν "θα πάμε για ύπνο?"

Χαχα, το ίδιο ρωτάνε και εμένα.

Είχα και εγώ θέμα με την μία μου κόρη, τα ίδια μου έκανε. Οχι 47, 1007 φορές μου το έσκαγε από το κρεβάτι. Μέχρι που έκατσα μπροστά στην "έξοδο" :mrgreen: και δεν μπορούσε να κατέβει. Το κακό είναι ότι δεν κοιμάται πια χωρίς εμένα.

Αν φύγω από την έξοδο (το κενό που αφήνει το κάγκελο εννοώ:-P) φεύγει και αυτή. Αλλά οκ, δεν με πειράζει ιδιαίτερα αυτό. Και πραγματικά είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει μία ρουτίνα ύπνου, όποια και αν είναι αυτή.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 χρόνο ήμουν ακριβώς στη θέση σου. Ο τότε 2 ετών γιος μου να κοιμάται κατά τις 1 το βράδυ και η νεογέννητη κόρη μου να κοιμάται όπως κοιμούνται τα νεογέννητα. Άστα να πάνε. Δεν έβλεπα μπροστά μου από τη νύστα. Λοιπόν και εγώ όπως και πολλές παραπάνω μαμάδες του έκοψα το μεσημεριάτικο ύπνο (2 με 3 ώρες). με αποτέλεσμα (εκτός από τις 2-3 πρώτες ημέρες που είχε αποσυντονιστεί) να κοιμάται από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 10 το πρωί. Άσε που κοιμόταν πια και πιο γρήγορα. Τον βάζω στο κρεβάτι και μέχρι να του πω μία ιστορία 5 λεπτών τον έχει πάρει ο ύπνος. Έτσι βρήκαμε και λίγο χρόνο για τη μικρή και για τον εαυτό μας. Μόνο αν τύχει να έχουμε επισκεψεις ή είναι να πάμε κάπου θα τον κοιμήσω μεσημέρι γιατί διαφορετικά δεν αντέχει και είναι μεσα στην γκρίνια, αλλιώς το πάμε σερί μέχρι το βραδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια νομιζω οτι ολα τα παιδακια πανω κατω τα ιδια κανουν.... Υπομονη και που θα τα βρουμε ????Ο Ανδρεας μου ειναι 21 μηνων οταν ερθει η ωρα και πω την λεξη νανα ... ασε το τι γινετε .... το αποτελεσμα καθε νυχτα ειναι να πηγαινουμε ολοι μαζι για υπνο απο τις 10 ασε που εχει φορες που μπορει εμεις να κοιμηθουμε και ο Ανδρεας να παιζει η στην αρκετη ωρα που μας βλεπει οτι κοιμομαστε να μας ριχνει τα παιχνιδια του .

Πραγματικα ξεχασα πως ειναι να συζητας σαν ανθρωπος με τον ανθρωπο σου.......

 

το ζω το εργο!!!

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα διαπιστωνω οτι πολλες εχετε κοψει τον μεσημεριανο υπνο.Αυτο σε μενα δεν βλεπω να παιζει γιατι την μερα την κρατα η μαμα μου οποτε την κοιμιζει.Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο δεν ειναι οτι παει αργα για υπνο αλλα οτι κουβαλιομαστε μαζι της για να κοιμηθει.Καθε βραδυ 2 ατομα να προσπαθουν να κοιμησουν την πριγκιπεσσα νομιζω οτι παει πολυ.Υπαρχει και νεογεννητο που θα τυχει να ξυπνησει ενω προσπαθουμε να κοιμησουμε την μεγαλη και γινεται......

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα διαπιστωνω οτι πολλες εχετε κοψει τον μεσημεριανο υπνο.Αυτο σε μενα δεν βλεπω να παιζει γιατι την μερα την κρατα η μαμα μου οποτε την κοιμιζει.Αυτο που με ενοχλει περισσοτερο δεν ειναι οτι παει αργα για υπνο αλλα οτι κουβαλιομαστε μαζι της για να κοιμηθει.Καθε βραδυ 2 ατομα να προσπαθουν να κοιμησουν την πριγκιπεσσα νομιζω οτι παει πολυ.Υπαρχει και νεογεννητο που θα τυχει να ξυπνησει ενω προσπαθουμε να κοιμησουμε την μεγαλη και γινεται......

 

Μηπως ολα αυτα ειναι αντιδραση στο νεογεννητο??? Εμενα ο μεγαλος μου κοιμαται και το μεσημερι (μπορει και 3 ωρες) και το βραδυ παει στο κρεβατι κατα τις 10. Μπορει να κοιμηθει στις 11 αλλα απλα μας φωναζει να παμε. Δεν θελει να κοιμηθουμε και εμεις μαζι του. "Νερα" εκανε μονο οταν αρχισα να δουλευω.

Ο μικρος τωρα δεν κοιμαται στο κρεβατι του με τιποτα. Θελει παρεα... Οποτε τον κοιμιζω στο καροτσι (εγω βαλει θεμα στον υπνο των μωρων) και οταν παω για υπνο εγω τον βαζ στο κρεβατι του. Ομως ο μικρος εχει συνηθισει να κοιμαται και στο κρεβατι μαζι μου και ειναι ακομη στο δωματιο μας οποτε εχει διαφορετικη συμπεριφορα (ελπιζω να αλλαξει γιατι δεν βολευεται πια στο καροτσι)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ολα αυτα ειναι αντιδραση στο νεογεννητο??? Εμενα ο μεγαλος μου κοιμαται και το μεσημερι (μπορει και 3 ωρες) και το βραδυ παει στο κρεβατι κατα τις 10. Μπορει να κοιμηθει στις 11 αλλα απλα μας φωναζει να παμε. Δεν θελει να κοιμηθουμε και εμεις μαζι του. "Νερα" εκανε μονο οταν αρχισα να δουλευω.

Ο μικρος τωρα δεν κοιμαται στο κρεβατι του με τιποτα. Θελει παρεα... Οποτε τον κοιμιζω στο καροτσι (εγω βαλει θεμα στον υπνο των μωρων) και οταν παω για υπνο εγω τον βαζ στο κρεβατι του. Ομως ο μικρος εχει συνηθισει να κοιμαται και στο κρεβατι μαζι μου και ειναι ακομη στο δωματιο μας οποτε εχει διαφορετικη συμπεριφορα (ελπιζω να αλλαξει γιατι δεν βολευεται πια στο καροτσι)

 

και πριν ετσι κοιμομασταν...Δεν αλλαξε κατι τωρα.Δεν της εμαθα να πηγαινει μονη για υπνο και τωρα τυρρανιομαστε ολοι.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

και πριν ετσι κοιμομασταν...Δεν αλλαξε κατι τωρα.Δεν της εμαθα να πηγαινει μονη για υπνο και τωρα τυρρανιομαστε ολοι.

 

Καλα.. Αμα λυσω το προβλημα μου (με το καροτσι) θα σου πω τι εκανα. Φοβαμαι ομως οτι δεν θα λυθει χωρις κλαματα. Γιατι αν εφαρμοσω το παρεουλα και παραμυθακι στον μικρο θα αρχισει να ουρλιαζει και ο μεγαλος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...