Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΙΔΕΕΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ!!!!


peny

Recommended Posts

Επειδή βλέπω πως μεσα από τις κουβέντες μας για το θέμα βάφτιση, έχουμε βάλει μοναδικές ιδέες διακόσμησης.... Και επειδή βλέπω πως το "ψωνιο" το έχουμε και εμείς οι μαμάδες που ακόμα καν δεν έχουμε κάνει μωρό για να βαφτίσουμε.... Είπα λοιπόν να ανοίξω αυτό το θέμα και να βάζουμέ όλες μας πρωτότυπες ιδεες διακόσμησης , πρωτότυπα θέματα για βαφτίσεις , πρωτότυπες μπομπονιέρες και ότι άλλο μας έρχεται στο μυαλό στο θέμα διακόσμησης.

Τι λέτε????

Βαλτε λοιπόν τη φαντασία σας να δουλέψει και γράψτε το εδώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν,επειδή μου αρέσει πολύ να περπατάω και μένω σε μια περιοχή με 4 εκκλησίες με τρελή "πελατεία",υπόσχομαι πως από αυτήν την Κυριακή το πρωί που θα είμαι πάλι στους δρόμους,θα "κατασκοπεύω" όλες τις βαφτίσεις και θα σας μεταφέρω ό,τι ωραίο και κυρίως πρωτότυπο δω.

Λέγετέ με Bond.Χριστίνα Bond...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω καν μωράκι,αλλά όπως βλέπεις έχωσα την ουρά μου και εδώ. Το ωραίο είναι ότι μιλάμε περί ανέμων και υδάτων και μια ιδέα κάποιος δεν είπε ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι πραγματικά δεν παίζεσαι!!!!!!Καθε φορα που βλεπω μηνυματα σου με κάνεις και γελάω!

 

 

Κοριτσάκι μου γλυκό,να σου δώσω το τηλέφωνό μου,όποτε είσαι στις μαύρες σου να σε ανεβάζω.Ανοιχτά καθημερινά,εκτός Κυριακής που θα γυρνάω στις εκκλησίες να κλέβω ιδέες.Χρέωση απλή αστική κλήση + ό,τι έχετε ευχαρίστηση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου γλυκό,να σου δώσω το τηλέφωνό μου,όποτε είσαι στις μαύρες σου να σε ανεβάζω.Ανοιχτά καθημερινά,εκτός Κυριακής που θα γυρνάω στις εκκλησίες να κλέβω ιδέες.Χρέωση απλή αστική κλήση + ό,τι έχετε ευχαρίστηση!!

 

:D:D:D:D:D:D:D

Καλως την!! Το τηλεφωνο σου θα το χρειαστω και οχι μονο εγω ετσι οπως πανε τα πραγματα πιστεψε με!! Να εισαι καλα, πραγματικα μας λειπει το χιουμορ στις μερες μας και εσυ εχεις απλετο!!!;):D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μια και την προηγούμενη Κυριακή δεν είχε πολλές βαφτίσεις λόγω εκλογών και η κατασκοπεία μου πήγε στράφι,θα σας πω κάτι που είδα παλιότερα και μου άρεσε πολύ.

Την βάφτιση είχε προφανώς αναλάβει επαγγελματίας,γιατί είχε φέρει μια σιδερένια άσπρη αψίδα(το ίδιο υλικό με τα μεταλλικά δεντράκια που κρεμάνε τις μπομπονιέρες),από την οποία κρεμότανε άπειρες κορδέλες σε διάφορα μήκη,σχέδια και χρώματα και πάνω στις οποίες είχε στερεώσει φιγούρες σχετικές με το θέμα,που αν θυμάμαι καλά ήτανε κορώνα.Την είχε βάλει δίπλα στο τραπέζι ευχών και όλοι είχανε πάθει την πλάκα τους,γιατί βγάζανε συνέχεια φωτογραφίες.

Η αψίδα ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί,αλλά θα μπορούσε να γίνει με ένα κοντάρι από το οποίο θα κρέμονται οι κορδέλες και το οποίο θα στερεωθεί κάπου.Όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί.

Θα επανέλθω με άλλες ιδέες από Δευτέρα,ελπίζω μόνο αυτή την Κυριακή να έχει "δουλειά"!!:lol::lol:

Φιλάκια σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αψίδα μιας και το θέμα πρίγκιπας έχει γίνει πολύ συνηθισμένο.Αυτή είναι μια ιδέα που θα κάνει τη διαφορά.

Εμένα χτες μου ήρθε μια άλλη ιδέα.Η εκκλησία που βάφτισα τον Κωσταντή ήταν ένα ξωκκλήσι σε λόφο που οι καλεσμένοι δεν μπορούσαν να ανέβουν με αυτοκίνητα.Φανταστείτε λοιπόν σε διαφορα σημεία να υπάρχουν ταμπέλες με κομμάτια ενος παραμυθιού.Να ξεκινάει ανεβαινοντας για την εκκλησία να έχει συνέχεια λίγο πριν την εκκλησία και να ολοκληρώνεται στο κέντρο. Ωραια θα ήταν το παραμύθι να είναι γραμμενο με τέτοιο τρόπο ώστε να συμμετέχουν και οι καλεσμένοι ως ήρωες του παραμυθιού.Θα μπορούσε στο παραμυθι να συνδυαστεί από το προσκλητήριο , το καδράκι για το τραπέζι των ευχων μέχρι και οι ετικέτες των κρασιών που θα ανοιχτούν εκείνη τη μέρα.

Πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινα και Πενυ...γραφετε!!!!!

ΠΕνυ πραγματικα μου αρεσει πολυ, αυτο που σκεφοτμαι ειναι οτι αν ειναι πολυ οι καλεσμενοι θα μπλεχτει το θεμα....Εκτος και αν υπαρχουν κατηγοριες, πχ η ομαδα με τους ιπποτες που θα εχουν λαβει και το αντιστοιχο προσκλητηριο οποτε μπορεις να συμπεριλαβεις πολυ κοσμο στην ομαδα σου κτλ! Κατα τ αλλα πολυ πολυ προτωτυπο!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα και Πενυ...γραφετε!!!!!

ΠΕνυ πραγματικα μου αρεσει πολυ, αυτο που σκεφοτμαι ειναι οτι αν ειναι πολυ οι καλεσμενοι θα μπλεχτει το θεμα....Εκτος και αν υπαρχουν κατηγοριες, πχ η ομαδα με τους ιπποτες που θα εχουν λαβει και το αντιστοιχο προσκλητηριο οποτε μπορεις να συμπεριλαβεις πολυ κοσμο στην ομαδα σου κτλ! Κατα τ αλλα πολυ πολυ προτωτυπο!

Μάλλον δεν σας το έδωσα καλά να το κατάλαβετε. Σε πρίγκηπα για παράδειγμα, το προσκλητήριο να είναι η αρχή του παραμυθιού και να προσκαλεί όλους του ιππότες και τους υπόλοιπος πρίγκηπες στο κάστρο της παραμυθούπολης. Στη συνέχεια μόλις φτάσουν στην εκκλησία να υπάρχει μια ταμπέλα που να έχει το πρώτο μέρος του παραμυθιου. Όπως ανεβαίνεις να έχει δευτερη ταμπέλα με τη συνέχεια και να καλοσωρίζει τους ιππότες και τους υπόλοιπους πρίγκηπες δηλαδή τους καλεσμένους σου και να τους εντασσει και αυτούς στο παραμυθι και να συνεχίζει μέχρι το κέντρο. Αντίστοιχο μπορεί να γίνει με τα κοριτσάκια με νεραιδες και ξωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αψίδα μιας και το θέμα πρίγκιπας έχει γίνει πολύ συνηθισμένο.Αυτή είναι μια ιδέα που θα κάνει τη διαφορά.

Εμένα χτες μου ήρθε μια άλλη ιδέα.Η εκκλησία που βάφτισα τον Κωσταντή ήταν ένα ξωκκλήσι σε λόφο που οι καλεσμένοι δεν μπορούσαν να ανέβουν με αυτοκίνητα.Φανταστείτε λοιπόν σε διαφορα σημεία να υπάρχουν ταμπέλες με κομμάτια ενος παραμυθιού.Να ξεκινάει ανεβαινοντας για την εκκλησία να έχει συνέχεια λίγο πριν την εκκλησία και να ολοκληρώνεται στο κέντρο. Ωραια θα ήταν το παραμύθι να είναι γραμμενο με τέτοιο τρόπο ώστε να συμμετέχουν και οι καλεσμένοι ως ήρωες του παραμυθιού.Θα μπορούσε στο παραμυθι να συνδυαστεί από το προσκλητήριο , το καδράκι για το τραπέζι των ευχων μέχρι και οι ετικέτες των κρασιών που θα ανοιχτούν εκείνη τη μέρα.

Πως σας φαίνεται?

 

 

Πένυ τέλεια ιδέα όπως πάντα!!!Βέβαια απευθύνεται σε πολύ ταλαντούχες και κυρίως μερακλούδες όπως εσύ!!:lol::lol:

Όσον αφορά τα θέματα για βάφτιση,νομίζω ότι τα έχετε εξαντλήσει πια όλα!Τί άλλο να σκεφτεί κανείς??Οπότε το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος,είναι να διαλέξει ένα οποιοδήποτε συνηθισμένο θέμα,αλλά να πρωτοτυπήσει στον στολισμό.

Και μια τελευταία ιδέα που μου ήρθε τώρα για θέμα σε βάφτιση αγοριού:

ΜΟΛΥΒΕΝΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ!Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά,αλλά θυμάμαι ότι υπάρχει ένα παραμύθι,η ηλικία όμως δεν με βοηθάει!!:lol:

Και να έχει και λίγο από μπαλαρίνα μέσα για τις μπομπονιέρες κοριτσιών/γυναικών,γιατί κάτι τέτοιο θυμάμαι εγώ.Τώρα αν τα έχω κάνει μπάχαλο στο μυαλό μου και συνδύασα δύο παραμύθια....αγνοήστε με!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Ευπειθώς αναφέρω...

1η ημέρα "κατασκοπείας":

Είδα 3 βαφτίσεις,οι δύο πολύ απλές,εννοώ χωρίς στολισμό.Η τρίτη ήταν βάφτιση διδύμων και τον στολισμό τον είχαν κάνει επαγγελματίες.Εκτός από τα κλασικά φανάρια,γυάλες,κλπ,είχανε 4 χειροποίητα δεντράκια,2 γαλάζια και 2 ροζ,τα οποία ήτανε μάλλον μια μεγάλη μπάλα από φελιζόλ καρφωμένη σε στικ τυλιγμένο με κορδέλα.Πάνω στην μπάλα ήτανε στερεωμένες πολύ κοντές κορδέλες,πιθανόν δεμένες σε κόμπο ή φιόγκο,δηλαδή δεν κρεμότανε καθόλου,αλλά δίνανε ένα αποτέλεσμα σε στυλ πον πον.

Εκτός από τις γυάλες στις οποίες είχανε διάφορα ζαχαρωτά,φέρανε και 2 μεταλλικά σουρωτήρια(αυτά που είναι για τα μακαρόνια),ένα γαλάζιο και ένα ροζ και βάλανε διάφορα γλυκά και μέσα σ'αυτά.Στην αρχή μου φάνηκε κάπως ψιλοπερίεργο,αλλά τελικά μου άρεσε σαν ιδέα!

Επίσης,επειδή η μπομπονιέρα ήταν καπελάκι ροζ και γαλάζιο,είχανε και μια διακοσμητική σκάλα,στην οποία είχανε βάλει διάφορα ψάθινα καπέλα με ροζ και γαλάζιες κορδέλες.

Αυτά για σήμερα...:)

Link to comment
Share on other sites

Σουρωτήηηηηηηηηηριιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!

 

 

ΤΕΕΕΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!

 

 

 

Αλήθεια σου άρεσε??Εμένα στην αρχή μου χτύπησε κάπως περίεργα στο μάτι,αλλά μετά το βρήκα χαριτωμένο.Το καλύτερο είναι ότι η θεία μου τα είδε αυτά στην λαική με 1 ευρώ το ένα!!Και πρωτότυπο και πάμφθηνο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπα και εμένα μου αρέσουν.Εγώ εχω δει για στολισμό δίσκους καφενείου παλιούς και κάτι τσιγγινους κουβάδες που του έχω λατρέψει!!!Θέλω να πάρω έναν και εγώ για τα γενέθλια του Κωσταντή!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπα και εμένα μου αρέσουν.Εγώ εχω δει για στολισμό δίσκους καφενείου παλιούς και κάτι τσιγγινους κουβάδες που του έχω λατρέψει!!!Θέλω να πάρω έναν και εγώ για τα γενέθλια του Κωσταντή!

 

Νομίζω ότι τέτοιους κουβάδες έχει στο ΙΚΕΑ σε διάφορα μεγέθη.Και σε αυτήν τη βάφτιση που σας περιέγραψα τους είχανε,με βασιλικούς οι οποίοι όμως ήτανε ψεύτικοι.:)

Link to comment
Share on other sites

Για όσες προκομμένες πιάνουν τα χέρια τους,υπάρχει και αυτή η πολύ ωραία,κατά τη γνώμη μου,ιδέα για μπομπονιέρα:

 

http://www.ftiaxto.gr/content/view/133

 

Ελπίζω να το έβαλα σωστά!Επιστρατεύστε μαμάδες,γιαγιάδες,ό,τι σας βρίσκεται τέλος πάντων.Νομίζω ότι είναι πολύ τρυφερό και ρομαντικό και ταιριάζει και σε αγόρι και σε κορίτσι και βέβαια σε διδυμάκια!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι δριμύτερη!Είδα πριν λίγο σε βάφτιση μια καταπληκτική κρεμαστή μπομπονιέρα με πολλές και πλούσιες κορδέλες,ματόχαντρο και ριγέ μπλέ χάντρες και ένα μεγάλο σε μέγεθος αγοράκι από αλουμίνιο!Μου θυμίζει γνωστό αγοράκι από κινούμενα σχέδια,φοράει και καπελάκι τζόκευ...δεν μου έρχεται ακριβώς στο μυαλό,αλλά ίσως είναι ο Τσάρλυ από τον Σνούπυ,για να καταλάβετε το σχήμα.Το γλυκό ήταν μπισκότο αγοράκι,δεν είχα ξαναδεί τέτοιο σχέδιο.Ο στολισμός όμορφος,αλλά όχι κάτι που να μην έχει ήδη αναφερθεί εδώ.Είμαι σίγουρη ότι η μπομπονιέρα κόστισε αρκετά,αλλά πιστεύω πως δεν είναι δύσκολη στην κατασκευή της,απλά μπελαλίδικη...Αυτά για σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...