Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Ζητώ τα φώτα σας!!!

έχει 2 βδομάδες που η μπουμπού μου δεν πίνει το γαλατάκι της..είναι 11μιση μηνών, και πίνει σκόνη το 2. τα φαγητά της τα τρώει, αλλά το γάλα 2 φορές τη μέρα πρωί και βράδυ με δυσκολία και τμηματικά!! θέλω το παιδάκι μου να πίνει γάλα σκέφτομαι ότι ίσως βαρέθηκε το γάλα αυτό, τί να κάνω? συμβουλέψτε με.. :cry: μετά τον χρόνο θα της δώσω φρέσκο σίγουρα, αλλά μέχρι αρχές ΜΑϊου που χρονίζει τί να κάνω??να δοκιμάσω κάποιο υγρής μορφής, το Αλμιρον 1έως 3 π.χ.??

 

Ισχύει ότι μπορεί πλέον επειδή μεγάλωσε να βαρέθηκε τη γεύση αυτή, και να θέλει αλλαγή??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολλά παιδάκια κάποια στιγμή περνούν αυτήν την φάση. το κόβουν για λίγο και μετα το ξαναρχίζουν. Αυτο το διάστημα όμως καλό είναι να μην το πιέσεις γιατι θα φέρεις τα αντίθετα αποτελέσματα. Αστο ενα διάστημα χωρίς να δίνεις γάλα και σε μερικές μέρες ξαναδοκίμασε. Η δική μου έχει κόψει το γάλα από 12 μηνών. Κατα καιρούς την δοκιμάζω αλλα τίποτα. Και αν δεν πίνει γάλα δεν πειράζει. Θα το αντικαταστήσεις με άλλα πράγματα. Εμείς για παράδειγμα πρωι βράδυ τρώμε από ενα γιαούρτι. Μπορείς να δοκιμάσεις και μουλιασμένα κορν φλεικς με γάλα. Οπώς επίσης να βάζεις λίγο γαλα στην απογ κρέμα με νερό. κασεράκια τυράκια. Είναι γνωστό οτι οσο πιο στεγνό το γαλακτοκομικό τόσο περισσότερο ασβέστιο.

.png
Link to comment
Share on other sites

.Η δική μου έχει κόψει το γάλα από 12 μηνών. Κατα καιρούς την δοκιμάζω αλλα τίποτα. Και αν δεν πίνει γάλα δεν πειράζει. ........ Είναι γνωστό οτι οσο πιο στεγνό το γαλακτοκομικό τόσο περισσότερο ασβέστιο.

 

πιστεύω ότι το ασβέστιο είναι σε περισσότερο αφομιώσιμη μορφή στο υγρό γάλα και μόνο..αφού και όταν ήμουνα έγκυος η γιατρός μου είχε επισημάνει τη σημασία του γάλατος, άσχετα με το ότι θα μπορούσα να φάω περισσότερο τυρί ασ πούμε..δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί το γάλα με τίποτα άλλο...δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

.Η δική μου έχει κόψει το γάλα από 12 μηνών. Κατα καιρούς την δοκιμάζω αλλα τίποτα. Και αν δεν πίνει γάλα δεν πειράζει. ........ Είναι γνωστό οτι οσο πιο στεγνό το γαλακτοκομικό τόσο περισσότερο ασβέστιο.

 

πιστεύω ότι το ασβέστιο είναι σε περισσότερο αφομιώσιμη μορφή στο υγρό γάλα και μόνο..αφού και όταν ήμουνα έγκυος η γιατρός μου είχε επισημάνει τη σημασία του γάλατος, άσχετα με το ότι θα μπορούσα να φάω περισσότερο τυρί ασ πούμε..δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί το γάλα με τίποτα άλλο...δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω το θέμα..

 

Και όμως μπορείς να το αντικαταστήσεις με τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά και πολύ καλύτερα. Ρώτα και τον παιδίατρο σου. Επίσης δεν σου ειπα ότι θα το κόψει, απλά είπα ότι ίσως θέλει μαι διακοπή μερικές μέρες. Οσο περισσότερο το πιέσεις τόσο αντίθετα αποτελέσματα θα φέρεις. Αυτό οχι μόνο για το γάλα αλλα γενικώς.

.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια ηλικία κάναμε τα ίδια.

Το πρόβλημα λύθηκε με 2 αλλαγές.

1)Αντικαταστήσαμε το μπιμπερό με εκπαιδευτικό ποτηράκι -ο Κωστής μασούσε την πιπίλα αντί να ρουφάει και σε ~1 ώρα έπινε 60ml :? και μετα βαριότανε

2)Λίγο πριν τους 12 μήνες ξεκινήσαμε το φρέσκο. Το οποίο σαφώς του άρεσε καλύτερα

Τώρα πίνει το γάλα του κανονικά :D

Εύχομαι να τη βρείτε κι εσείς την άκρη. Αλλιώς μπορείτε να το ρίξετε στα γιαούρτια :lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να της δώσω φρέσκο γάλα?11μιση μηνων είναι..αν ρωτήσω τον παιδίατρο θα μου πει σίγουρα το αντίστοιχο σκόνη 3...κλασσικά να στηρίζουμε τις εταιρείες...σαν μάνα όμως πρέπει να κάνω αυτό που νομίζω σωστό..σκέφτομαι πραγματικά να της αρχίσω το φρέσκο...

Link to comment
Share on other sites

Να της δώσω φρέσκο γάλα?11μιση μηνων είναι..αν ρωτήσω τον παιδίατρο θα μου πει σίγουρα το αντίστοιχο σκόνη 3...κλασσικά να στηρίζουμε τις εταιρείες...σαν μάνα όμως πρέπει να κάνω αυτό που νομίζω σωστό..σκέφτομαι πραγματικά να της αρχίσω το φρέσκο...

 

δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα το φρέσκο...

μιλάμε για 15 μέρες όλες κι όλες διαφορά... δεν είναι και 2 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!Μπορει βεβαια να γινομαι υπερβολικη αλλα η μικρουλα μου,3.5 μηνων, τις τελευταιες μερες πινει λιγοτερο γαλα.Ενω επινε γυρω στα 800 γραμμαρια αυτες τις μερες πινει γυρω στα 600 με το ζορι!Σκεφτομαι μηπως βαρεθηκε τη γευση του και θελει (παλι!) αλλαγη.Δοκιμασα λιγοτερα γευματα αλλα δεν αυξανει την ποσοτητα.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το παθαινουν τα μωρα αυτο.Προβλημα βαρους δεν εχει.Εχει αντιμετωπισει καμια σας το ιδιο?

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!Μπορει βεβαια να γινομαι υπερβολικη αλλα η μικρουλα μου,3.5 μηνων, τις τελευταιες μερες πινει λιγοτερο γαλα.Ενω επινε γυρω στα 800 γραμμαρια αυτες τις μερες πινει γυρω στα 600 με το ζορι!Σκεφτομαι μηπως βαρεθηκε τη γευση του και θελει (παλι!) αλλαγη.Δοκιμασα λιγοτερα γευματα αλλα δεν αυξανει την ποσοτητα.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το παθαινουν τα μωρα αυτο.Προβλημα βαρους δεν εχει.Εχει αντιμετωπισει καμια σας το ιδιο?

 

εμένα ο δικός μου κάθε φορά που ήταν/είναι να πάρει ανάπτυξη και να μεγαλώσει και τις συνολικές ποσότητες σε ημερήσια διατροφή (δλδ απ τα 800ml να πάει στα 900ml τη μέρα παράδειγμα) έκανε τέτοιες κοιλιές...

κρατάνε γύρω στη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Μαμα του Ωριων με εχεις εντυπωσιασει.Καθε φορα που σε θελω εισαι παρουσα!!!!!!!!!!!Σ ευχαριστω!!!!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Εδω κ 3 εβδομαδες απο τοτε που φυγαμε για διακοπες, η μικρή μου εκοψε το συμπλήρωμα γαλα που επινε τελειως.

Εχω δοκιμασε εβαπορε, σκονη και σήμερα θα αποπειραθώ το φρεσκο του Ολυμπος.

Μολις δει στο μπιμπερο(αν κ δεν το θελει ουτε κ αυτο) ή το ποτηρακι της με γαλα, το σπρωχνει μακρια.

Εχω απελπιστεί, καθε μερα δοκιμάζω αν θα πιει, αλλά αρνειται πεισματικα να το βαλει στο στομα της.

Βέβαια το βραδυ θηλάζει ακόμα, ήθελα κάποια στιγμή να αποθηλάσω αλλα μετα δεν θα πινει καθόλου γαλα...

 

Κάπου διάβασα για το ταχίνι οτι ειναι σημαντική πηγή ασβεστίου, να της δοκιμάσω ή θα μου το πετάξει στα μούτρα?

Επίσης τα τυρακια Τιrotrella, τα μπαστουνάκια, γραφουνε οτι ενα μπαστουνάκι ισοδυναμεί με 1 ποτήρι γάλα...

 

Τι αλλο να κάνωωωωωωωωωωω???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αγαπητοί φίλοι γεία σας,

 

Ο μικρός μου που είναι 13 μηνών, εδώ και δύο μέρες δεν θέλει το γάλα, ούτε το πρωί όταν ξύπνάει, ούτε το βράδυ πριν κοιμηθεί.

Το γάλα που του δίνουμε είναι αυτό που είναι σε κουτί όπως τα εβαπορέ, που αραιώνεται μισό μισό, το noulac ή το neslac. Το πίνει εδώ και δύο μήνες περίπου και πρώτη φόρά αρνέιται τόσο επιμονα να πιεί γάλα...

Μήπως σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο, μπορείτε να μου προτέινετε κάτι για να αντιμετωπίσω την κατάσταση???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο μικρός μου 10,5 μηνών είναι γενικά φαγανό μωρό (είναι ήδη 11 κιλά).

Τον θήλασα μέχρι 4,5 μηνών και από τότε πίνει το S26-Gold περίπου 180-220ml/γεύμα.

Τις τελευταίες μέρες όμως πίνει με το ζόρι 60-80ml.Δοκίμασα να του το δώσω σε θερμοκρασία δωματίου μήπως τον ζεσταίνει,τίποτα!!Δοκίμασα να του το δώσω λίγο πιο χλιαρό,τίποτα!

Σας έχει τύχει?

Μήπως είναι φάση και θα περάσει?

Πείτε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου 10,5 μηνών είναι γενικά φαγανό μωρό (είναι ήδη 11 κιλά).

Τον θήλασα μέχρι 4,5 μηνών και από τότε πίνει το S26-Gold περίπου 180-220ml/γεύμα.

Τις τελευταίες μέρες όμως πίνει με το ζόρι 60-80ml.Δοκίμασα να του το δώσω σε θερμοκρασία δωματίου μήπως τον ζεσταίνει,τίποτα!!Δοκίμασα να του το δώσω λίγο πιο χλιαρό,τίποτα!

Σας έχει τύχει?

Μήπως είναι φάση και θα περάσει?

Πείτε μου!!

 

ισως ειναι φαση..... ισως να βαρεθηκε τη γευση του. εχεις προσπαθησει να του δωσεις καποιο αλλο γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους,κάποιος!!

Λες να βαρέθηκε τη γεύση?

Χτες το βράδυ δεν ήπιε καθόλου,του πήρα το Frisomel αλλά δεν του το έδωσα το πρωί γιατί σκέφτηκα πως είναι νηστικός και έτσι και πιει και άλλη γεύση μπορεί πάλι να μην θέλει.

Ευτυχώς το πρωί ήπιε περισσότερο.

Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αύριο λογικά όμως είναι φάση και θα περάσει,ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kai emeis eimaste 15 minon k edo k ena mina to exei kopsei teleios!

oute zesto, oute xliaro oute se skoni oute fresko thelei tipota.

k auto pou kano einai to ftiaxno se krema (poli araii eidika to bradi gia na min tou pesei baria k tou to dino

etsi to troei k to proi k to bradi. mallon fasi einai k meta apo kairo pali tha to ksanarxisoun. einai pou dokimazoun nees geuseis k bariountai to gala.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

και μεις το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε , το κοριτσάκι μου είναι 12 μηνών και το βράδυ το έχει κόψει εντελώς το γάλα..... τι με ποτήρι τη δοκίμασα , τι με καλαμάκι τίποτα.....Μόνο το πρωί πίνει λίγο μόνο 100ml.

 

Και το πρόβημά μας είναι ότι έχουμε αλεργία στο αγελαδινό γάλα και πίνουμε ειδικό γάλα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να της το αλλάξω...ξέρετε τόσο μικρά αν κάνει να τα δώσουμε λίγο hemo????

k5Opp3.png

hTxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ευτυχώς το ξαναρχίσαμε το γάλα σιγά-σιγά!

Οπότε προφανώς περνάνε φάσεις τα μωρούλια.

Είναι φαντάζομαι και λόγω καλοκαιριού που μερικές φορές μπορεί να χορταίνουν με μικρότερες ποσότητες,όπως συμβαίνει και με εμάς!

 

 

Και το πρόβημά μας είναι ότι έχουμε αλεργία στο αγελαδινό γάλα και πίνουμε ειδικό γάλα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να της το αλλάξω...ξέρετε τόσο μικρά αν κάνει να τα δώσουμε λίγο hemo????

 

Φαντάζομαι πως δεν θα κάνει,είναι μικρούλι ακόμα,ρώτα όμως καλύτερα τον παιδίατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το χει κοψει το γαλα, καιρο τωρα...

μονο στον υπνο της , μισοκοιμησμενη...

δοκιμασε το κι αυτο...

 

Εσένα διάβαζα τώρα σε άλλο ¨καυτό¨ topic!

Δεν το φοβάσαι αυτό με τον ύπνο?

Εγώ έχω και ένα ψυχολογικό με το ρέψιμο!!!

Αν δεν ρευτεί,δεν τον αφήνω στην κούνια!

Link to comment
Share on other sites

Α καλά στο θέμα γάλα έχω μεγάλη εξειδίκευση :D. Πριν 2 μήνες το έκοψε. Ούτε να το μυρίσει. Δεν θα σας γράψω όλα όσα έχω δοκιμάσει, αλλά πως έχουμε καταφέρει να το πίνει . Με το κουταλάκι :o. Στην αρχή είχαμε ζοριστεί, χυνόταν το μισό απέξω, έκανε μια ώρα να πιει 50ml. Πρέπει να με δείτε τώρα, τον ταϊζω 250ml σε 3 λεπτά. Ούτε με το μπιμπερό δεν το έπινε τόσο γρήγορα. Απλά είναι πρόβλημα όταν χρειάζεται να το πιει εκτός σπιτιού, αλλά πλέον σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να φάει κάτι άλλο, π.χ. λίγο τυράκι.

Για το hemo, όταν διάβασα το κατεβατό από τα συστατικά του ,προτίμησα να το αποφύγω. Ρώτησα και την παιδίατρο, η οποία είπε αν δεν το πίνει με τίποτα να του βάλω αλλά μετά τα 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

αχ, μια απο τα ιδια...

δεν πινει παρα το πολυ 200 ολη μερα, αν πιει λιγο το βραδι πινει και λιγο το πρωι η μονο βραδι ή μονο πρωι αναλογα, και αυτο αν χαζοκοιμαται, διαφορετικα τιποτα.

και κουταλι δοκιμασαμε αλλα τζιφος και ολα τα καλα.

σημερα ετρωγα κατι δημητριακα με λιγη φραουλα μεσα και ηθελε να δοκιμασει και επινε το γαλα με το κουταλι απο εκει.

το θεμα ειναι οτι εχω τρελαθει, τρωει ολα τα αλλα αλλα με το γαλα, δεν μπορω, με εχει πιασει η στεναχωρια και το αγχος.

παντως απ οτι βλεπω δεν ειμαι η μονη

αν βρειτε κανα κολπο ακομα πειτε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ngeo, πόσο είναι η μικρή σου; Σε ρωτάω γιατί ανάλογα με την ηλικία μπορεί να πιάνουν διαφορετικά "κόλπα"

Α να πω και το εξής: ο δικός δεν υπάρχει περίπτωση να πιει γάλα, έστω και με το κουτάλι αν δεν βλέπει dvd. Είναι η μοναδική στιγμή της ημέρας που βλέπει και η μοναδική υποχώρηση που έχω κάνει στο θέμα του φαγητού και αυτό μετά τους 20 μήνες και μέχρι 10' το πολύ.

Χτες έσπασε ο άντρας μου το μπωλ που του έδινα το γάλα. Του το λέω και ρωτάει "μπαμπά γιατί το έσπασες, που θα πιω γάλα;" Του είπαμε ότι το έκανε κατά λάθος και ότι αυτά συμβαίνουν και του δείξαμε πως ακριβώς και που έσπασε. Του προτείναμε να το πιει με καλαμάκι (όχι ότι δεν είχαμε άλλο μπωλ απλά είπαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας) και ενώ στην αρχή ήταν αρνητικός (γιατί νόμιζε ότι δεν θα έβλεπε dvd) τελικά συμφώνησε.

Το ίδιο και σήμερα το πρωί. Έχω μια χαρά, ελπίζω να μην στραβώσει πάλι.

Γι'αυτό σε ρωτάω πόσο είναι η μικρή....όταν μπορείς να συνεννοηθείς είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...