Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια! Μπούκωμα που δεν περναει με τίποτα!!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοηθειά σας! Η μικρή μου άρχισε ξαφνικα την πρoηγουμενη Τρίτη να έχει φόβερο μπούκωμα, να ροχαλίζει και να μην μπορει να κοιμηθει. Δοκιμασαμε otrivin garamat και Xozal χωρις κανένα αποτέλεμα! Να σημειώσω οτι δεν έχουμε κανένα αλλο συμπτωμα, μυξες,βηχα πυρετο κλπ. Προχθες μας είδε και μας βρήκε λίγο κοκκινο λαιμο και μας έδωσε augmentin για να δούμε αν θα ανοίξει επιτελους η μυτη!!! Αν όχι πάμε για ακτινογραφια για να δούμε τι συμβαινει. Με ρωτησε αν υπαρχει περιπτωση να εχει βαλει η ιδια καποιο ξενο σωμα στη μυτη της αλλα σχεδον το αποκλειω! Τι στο καλο ειναι αυτο το πραγμα; Υπαρχει περιπτωση να ειναι κρεατακια και να το εκδηλωσε ετσι ξαφνικα; Δεν ξερω τι να σκεφτω και το μυαλό μου παει συνεχεια στο κακο...:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοηθειά σας! Η μικρή μου άρχισε ξαφνικα την πρoηγουμενη Τρίτη να έχει φόβερο μπούκωμα, να ροχαλίζει και να μην μπορει να κοιμηθει. Δοκιμασαμε otrivin garamat και Xozal χωρις κανένα αποτέλεμα! Να σημειώσω οτι δεν έχουμε κανένα αλλο συμπτωμα, μυξες,βηχα πυρετο κλπ. Προχθες μας είδε και μας βρήκε λίγο κοκκινο λαιμο και μας έδωσε augmentin για να δούμε αν θα ανοίξει επιτελους η μυτη!!! Αν όχι πάμε για ακτινογραφια για να δούμε τι συμβαινει. Με ρωτησε αν υπαρχει περιπτωση να εχει βαλει η ιδια καποιο ξενο σωμα στη μυτη της αλλα σχεδον το αποκλειω! Τι στο καλο ειναι αυτο το πραγμα; Υπαρχει περιπτωση να ειναι κρεατακια και να το εκδηλωσε ετσι ξαφνικα; Δεν ξερω τι να σκεφτω και το μυαλό μου παει συνεχεια στο κακο...:cry:

 

κρεατακια ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω. Τα εχουμε εμεις και ετσι ακριβως ειναι. Ροχαλισμα εντονο, απνοιες και δυσκολια αναπνοης στον υπνο. Χειροτερευει με την υγρασια και με αρρωστιες, καλυτερευει με την ξηρασια της ατμοσφαιρας (σε αντιθεση με το κρυωμα) και με την ζεστη. Αλλα υπαρχει παντα. Μας εχουν βρει διογκωμενες αμυγδαλες και συμπερασματικα και κρεατακια. Ακομα δεν κανουμε ακτινογραφια λογω ακτινοβολιας. Θα γινει λιγο πριν αποφασιστει αν θα κανουμε εγχειρηση ή οχι. Κατι για το οποιο παλι ειναι μικρη ακομα. Ελπιζω να μην ειναι τπτ σε σενα και να ειναι μονο μπουκωμα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ellemphriem! Ετσι ξαφνικα ομως εμφανιζονται τα κρεατακια; Δεν θα πρεπε πριν απο αυτο να μου είχε δώσει κάποια δειγματα; Αυτο εκανε εντυπωση και στον παιδιατρο! Τι να πω;....

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε κι εμενα στην παρεα...

Τα δυο τελευταια βραδυα η Μαρια ξυπναει κλαιγοντας...

Βασικα, πριν λιγο ημουν στην ενοτητα "υπνος" και προσπαθουσα να βγαλω ακρη γιατι το κανει αυτο... Και μετα επεσα πανω σε αυτο...

Σημερα το βραδυ (και ενω ΟΛΗ η μερα κυλησε νορμαλ), η Μαρια εκανε εναν ιδιαιτερο ηχο οταν ανασαινε. Το ξεκινησε μετα το μπανιο, ειναι σαν ελαφρυ ροχαλητο αλλα σε ξυπνια φαση.... Μυξες ή αλλα συμπτωματα δεν εχουμε.. Μονο που απο την ωρα που την εβαλα για υπνο, στριφογυρναει ολη την ωρα και διαμαρτυρεται.. Ειναι φανερο πως δυσκολευεται να ανασανει...

Και τωρα τι κανουμε?

Λετε να ειναι κρεατακια και σε εμας? Αλλα απο τη μια στιγμη στην αλλη? Και στην τελικη ακομα κι αν ειναι κρεατακια, κινδυνευει το παιδι απο ασφυξια στον υπνο του?

 

Να σκασω μου 'ρχεται... :cry: Μου 'ρχεται να περιμενω να σχολασει ο αντρας μου και να παμε στο Παιδων... :cry:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να έχει κάνει φλέμμα από προηγούμενα κρυώματα, αν ήταν άρρωστη.

Αλλά καλύτερα να πας στο ΠΑΙΔΩΝ για να είσαι σίγουρη. Περαστικούλια σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την απαντηση!

Θα την παω στον παιδιατρο το απογευμα...

Ζησαμε ενα εφιαλτικο βραδυ, μονο αυτο εχω να πω! :(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φαιη! Το βράδυ όταν κοιμόταν ροχάλιζε? Εμεις πάντως οπως έγραψα και πιο πάνω δεν μας βρηκε τιποτα εκτος απο λιγο κοκκινο λαιμο. Στο δευτερο εικοσιτετραωρο της αντιβιωσης ειδα καλυτερευση οχι στο ροχαλητο αλλα στο οτι οτι επιτελους ανοιξε κάπως η μυτη και ξεκινησε να έχει μυξούλες. Μετα ομως αναγκαστηκαμε να την σταματησουμε γιατι μας εκανε διαρροια... Απο το Σαββατο δοκιμασαμε αλλες αντιβιωσεις τις οποιες τις εκανε εμετο οποτε δεν συνεχισαμε. Κανουμε τωρα πολυ ορο και βλαζουμε ενα σπρει. Παντως απο χθες ειναι καλυτερα... θα δειξει! Θα παω σιγουρα ομως Παιδων καποια στιγμη για να δω τι γινεται. Μολις γυρισεις απο το γιατρο ενημερωσε μας γαι το τι σου είπε... Φιλακια στο ζουζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλλιστω μου, το βραδυ ροχαλιζε πολυ (πρωτη φορα στη ζωη της, δεν το εχει ξανακανει αυτο) και καθε 5 λεπτα ξυπνουσε γιατι της κοβοταν η ανασα... Αστα, μας εφυγε η μιση ζωη εχθες και εμενα και του αντρα μου και εκεινης!

Τωρα ξεκιναω για τον παιδιατρο, το βραδυ θα μπω να σας γραψω νεα μας!

Και παλι ευχαριστω!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Τελικα λαρυγγιτιδα εχουμε... icon_sad.gif Μας εδωσε κατι σταγονες soldesanil, να παιρνει 15 το πρωι και αλλες 15 το βραδυ και οταν την πιανει κριση, να βραζω σε ενα κατσαρολακι νερο και να βαζω μια - δυο σταγονιτσες ευκαλυπτο. Αν ανεβασει πυρετο, depon εναλλαξ με ponstan. Αυτα για αρχη και βλεπουμε.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά, στις δύσκολες βραδιές αναπνοής εμάς η γιατρός μας είπε να "σηκώσουμε" λίγο το στρώμα στη μεριά που έχει το κεφαλάκι του (λες και καθεται ποτε στο ίδιο σημείο αλλά λέμε τώρα...) γιατί βοηθάει στην αναπνοή....τουλάχιστον για το κλασικό μπούκομα με μυξούλες βοηθάει, μπορεί να βοηθήσει και εσάς!

 

Επίσης την πρώτη πραγματικά εφιαλτική νύχτα από μύξες και καταρροή, που δεν καθόταν ξαπλωτός ούτε 5 λεπτά, την βγάλαμε δίπλα δίπλα και του είχα το κεφάλι σε ένα μικρό και πολύ χαμηλό μαξηλαράκι, βοήθησε πάρα πολύ αλλά προϋπόθεση είναι να είσαι δίπλα και να το τσεκάρεις το παιδί κάθε λίγο μη γυρίσει μπορύμητα πάνω στο μαξιλάρι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...