Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ-Πώς να την πείσω;


Recommended Posts

Από μικρή προσπαθούσα να της μάθω να αγαπάει τον αθλητισμό αλλά "εις μάτην" απ' ότι φαίνεται. Τι μπαλέτο, τι κολύμβηση, ενόργανη, μοντέρνους χορούς, στίβο, ΤΊΠΟΤΑ δεν της άρεσε! Επίσης, φοβάται πολύ τούς αγώνες, έχει τρομερό άγχος οπότε απορρίπτει και τα ομαδικά αθλήματα.

 

Θεωρώ απαράδεκτο να μη γυμνάζεται κάποιος και πόσο περισσότερο ένας έφηβος.

Ο.Κ., καλές οι βόλτες, το άραγμα, το τεμπελιό αλλά "νους υγιής εν ΣΩΜΑΤΙ..".

 

Πώς να την πείσω; :-(

Ξέρω ότι με το στανιό δεν πετυχαίνει αλλά προκειμένου να μη φύγει από τον αθλητισμό, προσπαθώ να της μειώσω τις εξόδους/βόλτες, κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα,μηπως ομως με την επιμονη σου την ωθεις προς την αποστροφη προς τον αθλητισμο?Θελω να πω πως βλεποντας η μικρη οτι την σπρωχνεις προς αυτη την κατευθυνση(που ειναι οτι καλυτερο πιστευω και εγω ενα παιδι να αθλειται και οχι για λογους μονο υγειας αλλα και θεμα παρεας κτλ)με επιμονη μηπως πιεζεται και απο αντιδραση δεν θελει?

Ειμαι γυμναστρια σπουδασα αυτο λογω αθλητισμου απο μικρη ηλικια και μετα πρωταθλητισμο(στιβο),ειμαι τρελη με τον αθλητισμο ακομα και τωρα.Ο μπαμπας μας ειναι και αυτος στο χωρο του αθλητισμου(μυικη ενδυναμωση)και ειναι διατροφη-προπονηση χρονια.Ο μπεμπης μας ευελπιστουμε να ακολουθησει αυτο αφου εχει δυο παραδειγματα μεσα στο σπιτι ΑΛΛΑ υπαρχει και η πιθανοτητα να μην το κανει λογω αντιδρασης(ξερω περιπτωσεις γονιων αθλητων και τα παιδια τους δεν ειχαν πατησει ουτε απο εξω σε γυμναστηριο).

Φιλικα παντα!:D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως κάπως να την πείσω...η εικόνα μιάς νεολαίας με το φραπέ ως μόνο μέσω διασκέδασης και εκτόνωσης με απωθεί! Έστω αν δεν είναι ο αθλητισμός αυτό που της αρέσει, ας είχε κάποιο άλλο χόμπυ...αλλά παντού τα παρατάει. Δεν αντέχει να μην είναι "η καλύτερη". Έλλειψη αυτοπεποίθησης και ανασφάλεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ κοπέλίτσα μου αυτο που κάνεις....Όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση....Και κει που περιμένεις να πετυχεις κάτι πετυχαίνεις ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο.

 

Ξέρεις δεν έχουν όλα τα παιδάκια κλίση στον αθλητισμό, μπορεί το παιδάκι σου να έχει κάπου αλλού...Αυτο μπορεί να είναι ικαστικές τέχνες, χειροτεχνία,πηλός, φωτογραφία, μαγειρική οτιδήποτε άλλο....Το έχεις ψάξει??? Μην πιεζεις καταστάσεις που θα μπορούσαν αργότερα να σου γυρίσουν μπουμερανγκ....

 

Αν το έχεις προσπαθήσει πολλάκις και δεν θέλει πάει να πεί ότι δεν την τραβάει....

 

Και κάτι άλλο που κάνουν λάθος οι γονείς χωρις να το καταλαβαίνουν....Προσπαθούν να περάσουν στα παιδιά τους τα αποθημένα τα δικά τους χωρίς τα παιδιά να θέλουν κατι αναλογο με αποτέλεσμα τα παιδάκια να δυστηχούν και να απελπίζονται...ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ...

 

Ενα απλό παράδειγμα....Το παιδί σου θα το πιέσεις να γίνει γιατρός ή επιστήμονας ή δικηγόρος αν αυτο δεν θέλει???? Νομίζω πως όχι, γιατι το πιέζεις για τον αθλητισμό???

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πρεπει να της μαθεις να δεχεται την ηττα οπως και την νικη και οτι οταν θελει νικη σε κατι θελει θυσιες και προπονηση για να το κατακτησει και οτι δεν τα παραταμε με το παραμικρο χωρις να εχουμε προσπαθησει για αυτο.Να μαθει να διεκδικει την νικη με την καθημερινη προπονηση και οτι μονο τοτε θα εχει επιτυχια,παραλληλα με αυτο σαν γονιος θα πρεπει σε καθε της προσπαθεια να εισαι εκει και να την επιβραβευεις στην προσπαθεια αλλα και να της δινεις κουραγιο πχ σε μια αποτυχημενη προσπαθεια η μια οχι καλη προπονηση.Να ξερει οτι εισαι εκει για αυτην και οτι δεν την πας για προπονηση απλα και τελος.Η δικια μου η μανα καθε μερα με πηγαινε με το αυτοκινητο στο σταδιο σε αυτη την ηλικια και οταν ελεγα οτι σκεφτομαι να τα παρατησω(εφηβεια)ηταν αυτη που μου εδινε κουραγιο και επιχειρηματα για να συνεχισω.Καθε μερα ηταν μαζι μου στην προπονηση καθοταν στο παγκο και στο τελος σχολιαζαμε και μου εδινε θαρρος(πχ τρεχεις πολύ ωραια-εχεις δυναμωσει πολύ-πρεπει να χασεις καποια κιλα γιατι σε βλεπω λιγο βαρια για αλματα κτλ)συμμετειχε.Ηταν το fun club μου και το στηριγμα μου.Μου εδινε αυτοπεποιθηση με το να με βλεπει να προπονουμαι και να μου λεει μετα τα σχολια της,καλα η κακα αλλα οπως και να ειχε ηταν ενα ατομο που μου εδινε κινητρα να συνεχισω με την συμμετοχη της σε αυτο που εκανα και πανω απ΄ολα πιστευε σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να αρέσει σε όλους ο αθλητισμός. Μπορεί το παιδί να έχει καλλιτεχνικές τάσεις και να της αρέσει η μουσική, η υποκριτική, ο χορός, η ζωγραφική κλπ.. Ίσως να είναι τόσο εγωίστρια ή αυστηρή με τον εαυτό της που να μη δέχεται την ήττα... Τα ατομικά, ίσως της πάνε καλύτερα... :wink:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι με το ΖΟΡΙ να της αρεσει ο αθλητισμος δλδ. Και σου μιλαει πρωιν αθλητρια. Δεν θα τιμωρουσα ποτε το παιδι μου αν δεν ηθελε να αθλητε.....δεν το καταλαβαινω το δημοσιευμα πραγματικα. Εμενα με το στανιο πηγανε να μου συνεχισουν το μπαλετο και με το στανιο μονο που δεν τους εφερα ολη την σχολη στο κεφαλι στην προεφηβεια μετα απο 8 χρονια μπαλετο (7 κατι τες πα. Οπως και εσυ η μανα μου θεωρουσε ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ για τις γαμπες μου να ειναι τετραγωνες απο τον στοιβο και να μην κρατησω το μπαλετο που κανει κορμι χελι)...... Ηθελα στοιβο....αυτοι ηθελαν μπαλετο. Μαντεψε τελικα τι εγινε? Δεν μπορεις να επιβαλεις στο σωμα του παιδιου αυτο που ΕΣΥ θες. Μπορει να νομιζεις οτι το κανεις για καλο αλλα ειναι απαραδεχτο απο την αρχη μεχρι το τελος του......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με το ΖΟΡΙ να της αρεσει ο αθλητισμος δλδ

 

Ελα μου ντε?

Κοπελα μου προσεχε γιατι εισαι σε λαθος δρομο.Καταλαβε οτι το παιδι εχει δικη του προσωπικοτητα και ζει τη δικη του ζωη...αφησε τη να κανει λοιπον και τις δικες της επιλογες.Με το ζορι να ασχοληθει με τον αθλητισμο γιατι ετσι θελεις εσυ δεν το καταλαβαινω.Οι επιλογες της κορης σου δεν προκειται να συμφωνουν παντα με τα δικα σου θελω.Αν κανεις ετσι για ενα χομπι...αυριο μεθαυριο που θα εχει αντιθετα θελω απο εσενα σε σημαντικα ζητηματα ζωης τι θα κανεις?

Ειναι απαραδεκτο να την τιμωρεις γιατι δεν κανει ντε και καλα αυτο που θελεις εσυ για χομπι.Προσεχε γιατι στο τελος θα την απομακρυνεις απο κοντα σου.Μαθε να σεβεσαι τις επιλογες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από μικρή προσπαθούσα να της μάθω να αγαπάει τον αθλητισμό αλλά "εις μάτην" απ' ότι φαίνεται. Τι μπαλέτο, τι κολύμβηση, ενόργανη, μοντέρνους χορούς, στίβο, ΤΊΠΟΤΑ δεν της άρεσε! Επίσης, φοβάται πολύ τούς αγώνες, έχει τρομερό άγχος οπότε απορρίπτει και τα ομαδικά αθλήματα.

 

Θεωρώ απαράδεκτο να μη γυμνάζεται κάποιος και πόσο περισσότερο ένας έφηβος.

Ο.Κ., καλές οι βόλτες, το άραγμα, το τεμπελιό αλλά "νους υγιής εν ΣΩΜΑΤΙ..".

 

Πώς να την πείσω; :-(

Ξέρω ότι με το στανιό δεν πετυχαίνει αλλά προκειμένου να μη φύγει από τον αθλητισμό, προσπαθώ να της μειώσω τις εξόδους/βόλτες, κλπ.

 

αν τη ρωτήσεις τι εξωσχολική δραστηριότητα θελει να κάνει, τι θα σου απαντήσει; θεωρείς δεδομένο οτι κατι θα κάνει, οπως κι εκείνη, απλώς ας διαλέξει κάτι.

κάτι που θα ξεκινήσει τωρα, αρχη της χρονιάς, και θα σταματήσει τελος σχολικής χρονιάς.

να επιλέξει κατι που θα της αρεσει και να το κάνει μεχρι τελος. μην την αφησεις να σταματησει στη μεση (πχ μαρτη). ειανι αρκετα μεγαλη για να καταλαβει οτι οτι αρχιζουμε πρεπει να το τελιώνουμε. να τελειωσει η χρονιά και αν δε θελεις του χρονου, μην πας.

πολυ καλή σκέψη ειναι το hip hop. επίλεξε μια σχολή μπαλετου που ναεχει και τμημα hip hop. ειναι η ηλικία που το προτιμάνε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή προσπαθούσα να της μάθω να αγαπάει τον αθλητισμό αλλά "εις μάτην" απ' ότι φαίνεται. Τι μπαλέτο, τι κολύμβηση, ενόργανη, μοντέρνους χορούς, στίβο, ΤΊΠΟΤΑ δεν της άρεσε! Επίσης, φοβάται πολύ τούς αγώνες, έχει τρομερό άγχος οπότε απορρίπτει και τα ομαδικά αθλήματα.

 

Θεωρώ απαράδεκτο να μη γυμνάζεται κάποιος και πόσο περισσότερο ένας έφηβος.

Ο.Κ., καλές οι βόλτες, το άραγμα, το τεμπελιό αλλά "νους υγιής εν ΣΩΜΑΤΙ..".

 

Πώς να την πείσω; :-(

Ξέρω ότι με το στανιό δεν πετυχαίνει αλλά προκειμένου να μη φύγει από τον αθλητισμό, προσπαθώ να της μειώσω τις εξόδους/βόλτες, κλπ.

 

Kαλή σου μέρα μανούλα! Με την ιδιότητα της εκπαιδευτικού και μιας και συναναστρέφομαι με παιδιά στην ηλικία της κόρης σου θα ήθελα να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου. Η κόρη σου είναι σε μια ευαίσθητη ηλικία. Ήδη βρίσκεται στην προεφηβεία, σύντομα θα έχεις να αντιμετωπίσεις την ακόμα δυσκολότερη περίοδο της εφηβείας. Με τη "βία" και την επιμονή σου όχι μόνο θα πετύχεις τα αντίθετα αποτελέσματα δλδ την πλήρη αποστροφή της για τον αθλητισμό αλλά υπάρχει και κίνδυνος αργότερα όπου η μικρή θα αναζητήσει την αυτονομία της και την ανεξαρτησία της να συγκρουστεί πολύ άσχημα μαζί σου.

Η ενασχόληση με κάποια δραστηριότητα είναι μία επιλογή που θα είναι αποκλειστικά επιλογή της κόρης σου. Ακόμα και η αποχή από κάθε είδους εξωσχολική δραστηριότητα είναι επιλογή δική της. Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να την πιέσει και ακόμα περισσότερο να της επιβάλλει με το ζόρι και με τιμωρίες να κάνει κάτι που δε θέλει.

Το γεγονός ότι εσύ μπορεί να αγαπάς τον αθλητισμό, τα χόμπι, τις τέχνες δε σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να τα αγαπούν ή η κόρη σου θα ακολουθήσει τις προτιμήσεις σου και τα πιστεύω σου. Δε σημαίνει ότι η κόρη σου είναι τεμπέλα. Μην ξεχνάς ότι τα παιδιά σήμερα καταπονούνται πολύ με τα μαθήματα κι ίσως ο αθλητισμός να μην είναι η διέξοδος που προτιμά η κόρη σου από την πίεση των μαθημάτων. Μπορεί να την στρεσάρει ακόμα περισσότερο και δεν το θες αυτό. Επίσης προσπάθησε να συμβιβαστείς με την εικόνα της έφηβης που θα πάει την βόλτα και θα πιει και τον καφέ με τις φίλες της. Σε πολύ λίγα χρόνια θα πονάει η ψυχή σου που θα βλέπεις το παιδί σου να αφιερώνει σχεδόν όλο το 24ωρο στο διάβασμα και στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Τώρα που μπορεί ας ασχοληθεί με ότι την ευχαριστεί, ακόμα κι αν αυτό είναι ο καναπές! Είναι πολύ πιθανό αργότερα να επιλέξει μόνη της και "σιωπηλά" ένα χόμπυ. Έχω συναντήσει πολλά παιδιά πχ με τρομερή έφεση στο γράψιμο κι οι γονείς τους δεν έχουν ιδέα... Άφησέ την να ορίσει τη ζωή της, μεγάλωσε πια... Εσύ να είσαι δίπλα της να τη συμβουλεύσεις, να πεις τη γνώμη σου, να της δείξεις δρόμους αλλά ποτέ μα ποτέ μην την πιέσεις να τους ακολουθήσει αν δε θέλει. Θα χάσετε κι οι δυο σας από μια τέτοια συμπεριφορά.

Φιλικά και ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι τα παιδιά σήμερα καταπονούνται πολύ με τα μαθήματα κι ίσως ο αθλητισμός να μην είναι η διέξοδος που προτιμά η κόρη σου από την πίεση των μαθημάτων.

Σε πολύ λίγα χρόνια θα πονάει η ψυχή σου που θα βλέπεις το παιδί σου να αφιερώνει σχεδόν όλο το 24ωρο στο διάβασμα και στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες.

Τώρα που μπορεί ας ασχοληθεί με ότι την ευχαριστεί, ακόμα κι αν αυτό είναι ο καναπές!

 

συμφωνω οτι ολα τα παιδιά καταπονούνται πολύ με απειρες ωρες διαβασματος και εξωσχολικών μαθηματων. γι' αυτο ειανι πολύ σημαντικο να κάνουν και κάτι άλλο εκτος του διαβάσματος που απαιτεί καθισιό (σε καρέκλα εννοώ.

τα παιδιά μας κάθονται πολλές ωρες. κάθονται στο σχολειο, καθονται στα αγγλικά, κάθονται σπίτι, κάθονται στον καναπέ.

εμεις πρεεπι να τα παρακινούμε να βγούνε ξεω.

αλλανες δεν υπάρχουν. υπάρχουν ομως εξωσχολικές δραστηριότητες οπως η αθληση, ή το μπαλετο ή η ζωγραφική ή χιλιά δυο αλλα που θα βοηθήσουν τα παιδιά (μικρά, εφήβους, μεγάλα) να αλλαξουν παραστάσεις, να κάνουν διάλειμμα απο τα διαβασματά τους και μετα να επανέλθουν πιο φρεσκα, ανανεωμένα και με πιο πολυ διάθεση να συνεχίσουν τη μελέτη τους.

κι εγω μερος της εκπαιδευσης είμαι και προτεινω, ακομη και στα παιδιά της γ' λυκείου, μια ωρα εστω την εβδομαδα να κάνουν κάτι. οτιδηποτε εκτος διαβασμάτων, φροντιστηρίων, σχολείου.

ειχα 5 μαθήτριες που εδινα πανελλήνιες. οι 4 εκαναν τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα μπαλετο, μοντερνο... οτι προλάβαιναν. αυτες μπήκαν στο πανεπιστήμιο. η 5η, ολημερις και ολονυτις διαβαζε. σχολείο, ιδιαίτερα και φροντηστηριο. δεν μπήκε! ποσα να χωρέσει το μυαλό;

σημειωτέων... άριστες μαθήτριες 19+

 

κάτι πρεπει να κάνει, εκτός σχολειου, αγγλικων κλπ. κάτι εκτος σπιτιού!!!!!! ότι την ευχαριστει!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την ismene και επιπλέον να σε ρωτήσω εαν εσύ η ίδια αθλείσαι.Τα παιδιά μας επηρεάζονται πολύ περισσότερο από τη συμπεριφορά μας παρά από αυτά που τους λέμε.Ωραία ιδέα θα ήταν να κάνετε και κάτι μαζί...αλλά πάντα χωρίς πίεση...στην αρχή κάτι χαλαρό πχ.περίπατο,ποδήλατο,κολύμπι και μετά μπορείτε να κάνετε κάτι πιο οργανωμένο σε ένα γυμναστήριο.Πρωταρχικός όμως στόχος είναι η διασκέδαση

Link to comment
Share on other sites

>Μαίρη-Ν: Δεν είναι η αντίδραση που τα παρατάει. Απλώς δεν την εμπνέει κάτι ή θέλει να υπάρχει πάντα παρέα ή θέλει να είναι η τέλεια ώστε να εισπράττει το θαυμασμό από όλους . Δυστυχώς την ήττα δε την αντέχει από μικρή. Τώρα πώς της το μαθαίνουν αυτό, ιδέα δεν έχω. Αφού δε θέλει να προσπαθεί καθόλου. Πάντα δίπλα της ήμουν και μπράβο της λέμε. Ίσως να φταίει ακριβώς αυτό..ότι την υπερ-επιβραβεύαμε. Τώρα στην εφηβεία δε με θέλει δίπλα της- μη πούνε ότι είναι μωρό.

 

>Thaumataki: Σε όλα απογοητεύεται όταν κάποιος είναι λίγο καλύτερος απ’ αυτήν και τότε τα παρατάει. Τα ΑΤΟΜΙΚΑ τα βαριέται, γιατί είναι πολύ κοινωνικό άτομο.

 

>Ellemphriem: Εγώ όμως, της είπα να διαλέξει τι θέλει…φαντάσου ότι πήγε μπαλέτο, διέκοψε μέσα στη χρονιά και μετά από 2 χρόνια ήθελε να ξανά δοκιμάσει και πάλι ξανά διέκοψε.

 

>mikio: Αυτό είναι το θέμα! Ότι έχει πολύ ελεύθερο χρόνο, τον οποίο δέχομαι να το σπαταλάει με «τεμπελιά», βόλτες, κλπ., αλλά με μέτρο. Φαντάσου ότι κάθε μέρα είναι 2ώρες στον υπολογιστή και μετά «ψάχνεται» για βόλτες γιατί βαριέται. Αν δε βρει παρέα «κολλάει» στην Τ.V.

 

>maribel: Ευτυχώς που βλέπει εμένα να γυμνάζομαι και κάπως παρακινείται, αλλιώς ούτε καν θα ξεκίναγε. Επειδή έκανα ποδήλατο μου ζήτησε κι εκείνη αλλά σπανίως ακολουθούσε. Τώρα μας τα έκλεψαν και ούτε της έλλειψε καθόλου.

 

Νομίζω όλες συμφωνείτε ότι ο άνθρωπος πρέπει να έχει και άλλες διεξόδους, αλλιώς γίνεται ένα παθητικό άτομο, χωρίς έμπνευση και πάθος για τίποτα. Ας μην είναι απαραίτητα ο αθλητισμός, αλλά κάτι..όπως λέει και η > ismeni. Θα δοκιμάσουμε και το hip hop..έστω.

 

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, γιατί τελικά γράφοντας εδώ κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτή η ανασφάλεια που βγάζει σε όλα. Και πολύ φοβάμαι ότι θα τη βρίσκει συνεχώς μπροστά της στην υπόλοιπη ζωή της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μην είναι απαραίτητα ο αθλητισμός, αλλά κάτι..όπως λέει και η > ismeni. Θα δοκιμάσουμε και το hip hop..έστω.

 

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, γιατί τελικά γράφοντας εδώ κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτή η ανασφάλεια που βγάζει σε όλα. Και πολύ φοβάμαι ότι θα τη βρίσκει συνεχώς μπροστά της στην υπόλοιπη ζωή της.

 

ας κανει κατι...

αλλα να καταλαβει οτι θα τελειωσει η χρονια και του χρονου, αν δε θελει δεν θα συνεχίσει

αλλιως... μου φαινεται οτι το 'χει παρει "σκοινι-κορδόνι'

 

εαν θελεις μπορω να σου προτεινω καποια σχολη να πατε. σε πια περιοχή μενετε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε επίσης να πάει χορό με κάποια φίλη της.Συνήθως όταν έχουμε παρέα έχει περισσότερη πλάκα και πιο δύσκολα τα παρατάμε.

 

υπάρχει ο κίνδυνος ομως (αν δεν εξηγήσει η μαμα) να βαρεθει η φίλη και να την παρασυρει να σταματησει, ή να τσακωθει με τη φιλη και να σταματήσει για να μη βλέπονται...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ας κανει κατι...

αλλα να καταλαβει οτι θα τελειωσει η χρονια και του χρονου, αν δε θελει δεν θα συνεχίσει

αλλιως... μου φαινεται οτι το 'χει παρει "σκοινι-κορδόνι'

 

εαν θελεις μπορω να σου προτεινω καποια σχολη να πατε. σε πια περιοχή μενετε;

 

Άρα να την πιέσω να συνεχίσει...Σχολή έχω υπόψη μου γιατί πάει και μία φίλη της εκεί. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άρα να την πιέσω να συνεχίσει...Σχολή έχω υπόψη μου γιατί πάει και μία φίλη της εκεί. Ευχαριστώ!

 

αλλο πίεση κι αλλο να καταλαβει με τη συζητηση...

 

ωραιότατα!

 

καλή αρχή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, γιατί τελικά γράφοντας εδώ κατάλαβα ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτή η ανασφάλεια που βγάζει σε όλα. Και πολύ φοβάμαι ότι θα τη βρίσκει συνεχώς μπροστά της στην υπόλοιπη ζωή της.

 

 

Νομίζω ότι έβγαλες σωστοτατο αποτέλεσμα αλλά μονομερές...Δεν φταίει μόνο η ανασφάλεια της αλλα και η λάθος αντιδραση σου στο θέμα και η αντιμετωπιση σου με την αρνηση της....

 

Αλαξε τον τρόπο αντιμετωπισης σου προς το παιδί σου και θα δεις και απο το παιδί σου αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

O.K. νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσω :-)

 

Ψάχνοντας στο forum βρήκα και αυτή τη συζήτηση, που νομίζω ότι είναι πολύ σχετική.

 

"Αύξηση αυτοπεποίθησης σε 6-8-10 χρονο"

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=542259&highlight=%E5%E9%EA%E1%F3%F4%E9%EA%DC#post542259

Link to comment
Share on other sites

O.K. νομίζω ότι πρέπει να χαλαρώσω :-)

 

Ψάχνοντας στο forum βρήκα και αυτή τη συζήτηση, που νομίζω ότι είναι πολύ σχετική.

 

"Αύξηση αυτοπεποίθησης σε 6-8-10 χρονο"

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=542259&highlight=%E5%E9%EA%E1%F3%F4%E9%EA%DC#post542259

Πολύ σωστό!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

>mikio: Αυτό είναι το θέμα! Ότι έχει πολύ ελεύθερο χρόνο, τον οποίο δέχομαι να το σπαταλάει με «τεμπελιά», βόλτες, κλπ., αλλά με μέτρο. Φαντάσου ότι κάθε μέρα είναι 2ώρες στον υπολογιστή και μετά «ψάχνεται» για βόλτες γιατί βαριέται. Αν δε βρει παρέα «κολλάει» στην Τ.V.

 

Ελα τωρα που το εβγαλες και ανασφαλες το παιδι......:rolleyes: Το οτι μπορει να μην της αρεσει ΤΠΤ απο ολα αυτα που της προτεινεις το σκεφτηκες? Της αρεσουν οι βολτες? Τελεια......προτεινε της φωτοραφια. Να κανει απειρες βολτες ΜΕ τους φιλους της και να αρχισει φωτογραφια. Και να το συνδιασει και με τον υπολιστη επισης. Να ανεβαζει τις δωτο της στο pc σε φορουμ κοινης φωτογραφιας και να δεις για ποτε θα μαθει και κολπα για την φωτογραφια. Της αρεσει ο υπολογιστης? εκμεταλευσου το γιατι αυτο και τα Αγγλικα ειναι πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εργαλεια για την αγορα εργασιας περαν οποιουδηποτε πτυχιου. Βαλτην σε μια σχολη για υπολογιστες. Ρωτα την τι την ενδιαφερει εκει. Ισως να ζωγραφιζει (γραφιστικη), ισως ΠΩΣ λειτουργει (τεχνικο)....εκμεταλευσου τις ωρες που καθετε στο pc και ας ειναι καθιστικο. Ισως να της προσφερει και στο μελλον με γνωσεις αλλα και να της αρεσει τοσο πολυ που να ασχοληθει σοβαρα μαζι του. Αντι να προτεινεις ΕΣΥ πραγματα βαση δικια σου αναζητησης, προτεινε της πραγματα με βαση τι κανει ΑΥΤΗ συνεχεια. Για παρτο αλλιως και δεστο διαφορετικα. Γιατι ουτε με το να την πιεζεις αλλα ουτε με το να βγαζεις συμπερασμα οτι το παιδι ειναι ανασφαλες θα κανεις τπτ καλο για αυτην. Τα παιδια καταλαβαινουν και αισθανονται. Αν εσυ την βλεπεις ετσι πως θα την δουν οι ξενοι βρε συ?.......υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ εξωσχολικες δραστηριοτητες γυρω απο αυτα που αρεσουν στο παιδι σου. Δες τα.....και μην κολλας στα κλασσικα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ελα τωρα που το εβγαλες και ανασφαλες το παιδι......:rolleyes: Το οτι μπορει να μην της αρεσει ΤΠΤ απο ολα αυτα που της προτεινεις το σκεφτηκες? Της αρεσουν οι βολτες? Τελεια......προτεινε της φωτοραφια. Να κανει απειρες βολτες ΜΕ τους φιλους της και να αρχισει φωτογραφια. Και να το συνδιασει και με τον υπολιστη επισης. Να ανεβαζει τις δωτο της στο pc σε φορουμ κοινης φωτογραφιας και να δεις για ποτε θα μαθει και κολπα για την φωτογραφια. Της αρεσει ο υπολογιστης? εκμεταλευσου το γιατι αυτο και τα Αγγλικα ειναι πλεον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εργαλεια για την αγορα εργασιας περαν οποιουδηποτε πτυχιου. Βαλτην σε μια σχολη για υπολογιστες. Ρωτα την τι την ενδιαφερει εκει. Ισως να ζωγραφιζει (γραφιστικη), ισως ΠΩΣ λειτουργει (τεχνικο)....εκμεταλευσου τις ωρες που καθετε στο pc και ας ειναι καθιστικο. Ισως να της προσφερει και στο μελλον με γνωσεις αλλα και να της αρεσει τοσο πολυ που να ασχοληθει σοβαρα μαζι του. Αντι να προτεινεις ΕΣΥ πραγματα βαση δικια σου αναζητησης, προτεινε της πραγματα με βαση τι κανει ΑΥΤΗ συνεχεια. Για παρτο αλλιως και δεστο διαφορετικα. Γιατι ουτε με το να την πιεζεις αλλα ουτε με το να βγαζεις συμπερασμα οτι το παιδι ειναι ανασφαλες θα κανεις τπτ καλο για αυτην. Τα παιδια καταλαβαινουν και αισθανονται. Αν εσυ την βλεπεις ετσι πως θα την δουν οι ξενοι βρε συ?.......υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ εξωσχολικες δραστηριοτητες γυρω απο αυτα που αρεσουν στο παιδι σου. Δες τα.....και μην κολλας στα κλασσικα......

 

Το σκέφτηκα για τη φωτογραφία κι εγώ, νομίζω θα της άρεσε..θα της το προτείνω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...