Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΩΝΙΑ!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!!!

Από το Σάββατο μέχρι και σήμερα, 2 ημέρες δηλαδή, δεν έχω νιώσει καθόλου το μωρό. Είμαι στην 19η εβδομάδα και εδώ και μια εβδομάδα το νιώθω, πλην αυτών των 2 ημερών... Έχω τρελαθεί απο την αγωνία και δεν ξέρω τι να σκεφτώ... Περιμένω να περάσει λίγο η ώρα να πάρω την γυναικολόγο τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για σήμερα να το δούμε...

Μέχρι τότε, έχει συμβεί σε καμιά σας κάτι αντίστοιχο; Δεν αντέχω μόνο στην σκέψη πως μπορεί να έχει συμβεί κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουκλα μου μην αγχωνεσαι. Μου συνεβηκε κ μενα κ το μωρακι ηταν μια χαρα. Ηταν σε θεση που δεν μπορουσα να το νιωσω. Εν τω μεταξυ οσο αγχωνεσαι σιγουρα δεν το νοιωθεις γιατι δεν μπορεις να προσηλωθεις. Να πας βεβαια να το δειτε στον υπερηχο με τον γιατρο σου, σημερα κιολας κ εγω ετσι εκανα. Ωσπου να πας ξαπλωσε, φαε μια σοκολατα και χαλαρωσε εντελως ισως το ακουσεις απο μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σε εβδομαδα που εχει ακομη χωρο να κινειται γι' αυτο δεν το νιωθεις. Φαε κατι γλυκο και ξαπλωσε ηρεμη, οπως ειπε κι η Χριστινα και θα το ακουσεις. Μην πανικοβαλλεσαι, ειναι νωρις για συνεχομενα κλωτσομπουνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι όπως τα λέτε κορίτσια... Δηλαδή, δεν πειράζει που έχω να το νιώσω 2 ημέρες; Είναι φυσιολογικό για αυτό το διάστημα της εγκυμοσύνης; Φοβάμαι πάρα πολύ! Συγχίστηκα και πάρα πολύ το Σάββατο με κάτι προσωπικό και τώρα φοβάμαι μήπως έκανα κάτι στο μωρό!!!

Σοκολάτα γιατί να φάω; Χαίρεται και κάνει τούμπες; Εϊμαι στο γραφείο τώρα και δεν μπορώ να ξαπλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η σοκολατα για καποιο λογο που δεν ξερω, κανει τα μωρα να κινουνται εντονα. Φαε ενα κομματακι...

Οσο για το οτι συγχυστηκες πολυ, δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ικανο να βλαψει το μωρο (ποια δεν συγχυστηκε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης;; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

candy1234, δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχείς τόσο, όμως από προσωπική μου εμπειρία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μωρό δεν το ένιωθα κάθε μέρα :shock: μέχρι που γέννησα...

Έκανα συνέχεια υπερηχογραφήματα, αλλά όλα ήταν ευτυχώς καλά :lol:

απλώς δεν το καταλάβαινα συνέχεια, δεν ξέρω γιατί...

Αυτό με την σοκολάτα σε μένα λειτουργούσε πάντως!!!

Επίσης, πάρε τον γιατρό σου ένα τηλεφωνάκι και μην ανησυχείς...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έμενα ο μπέμπης μου με έχει τρελάνει!!! άργησα να τον καταλάβω αλλά από την πρώτη φορά που τον άκουσα δεν έχει σταματήσει!! το τι κλωτσίδια έχω φάει, τι μπουνίδια... στην αρχή φοβήθηκα γιατί πολλές φορές με πονούσε αλλά ο γιατρός μου με καθησύχασε λέγοντας μου ότι είναι κάτι φυσιολογικό. ακόμα και στον β επιπέδου δεν καθόταν και δεν μπορούσαν να τον πιάσουν καλά στο μόνιτορ.

τωρα είμαι στην 30 εβδομάδα και με έχει τρελάνει γιατι από ότι καταλαβαίνω προσπαθεί ο καημένος να πάρει στροφή με το κεφαλάκι προς τα κάτω (στον προηγούμενο υπέρηχο ήταν με το κεφάλι πάνω) αλλά έχει λιγότερο χώρο απο πριν και δεν μπορεί. την παρασκευή έχω ραντεβού για να τον δούμε και ελπίζω όλα να είναι καλά και να έχει γυρίσει γιατί αρχίζω να αγχώνομαι για το ποτε θα πάρει θέση.

Link to comment
Share on other sites

Την γιατρό μου την πήρα τηλέφωνο σήμερα 8π.μ. Ανησύχησε η γυναίκα..Μου λέει: - Καλά, βρε και γι'αυτό με πήρες 8 το πρωί; Για να έρθεις το απόγευμα;

Της είπα πως αγωνιώ πάρα πολύ και τελικά μόλις φύγω από το γραφείο μου θα πάω να δούμε το μωρό... Μου είπε να φάω πρωινό... έφαγα μια τυρόπιτα και τώρα τρώω μια σοκολάτα μικρη...

Ομολογουμένως, τα μνμ σας με έχουν καθησυχάσει λίγο...νόμιζα πως έπρεπε να το νιώθω έστω 1-2 φορές την ημέρα και γι' αυτό τρελάθηκα~~

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την γιατρό μου την πήρα τηλέφωνο σήμερα 8π.μ. Ανησύχησε η γυναίκα..Μου λέει: - Καλά, βρε και γι'αυτό με πήρες 8 το πρωί; Για να έρθεις το απόγευμα;

Της είπα πως αγωνιώ πάρα πολύ και τελικά μόλις φύγω από το γραφείο μου θα πάω να δούμε το μωρό... Μου είπε να φάω πρωινό... έφαγα μια τυρόπιτα και τώρα τρώω μια σοκολάτα μικρη...

Ομολογουμένως, τα μνμ σας με έχουν καθησυχάσει λίγο...νόμιζα πως έπρεπε να το νιώθω έστω 1-2 φορές την ημέρα και γι' αυτό τρελάθηκα~~

 

Oτι πρεπει να το νοιωθεις πρεπει να το νοιωθεις απλα στην βδομαδα που εισαι κ επειδη εχει χωρο, οπως καποια αλλη φιλη σου ειπε, μπορει η θεση του μωρου να σε κανει να μην το νοιωθεις κ σου ξαναλεω το αγχος δεν ειναι καλος συμβουλος. Κ εγω ετσι ημουν ομως κ σε καταλαβαινω απολυτα.

Το απογευμα θα το δεις κ θα μας το πεις, να εισαι σιγουρη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει η ώρα και δεν έχω καμία ένδειξη, κανένα μνμ απο το μωρό...τόσο τρελαίνομαι... έτσι μου έρχεται να φύγω απο την δουλειά και να πεταχτώ σε ένα διαγνωστικό κέντρο να κάνω επι τόπου έναν υπέρηχο...γιατί μέχρι τις 16:00 που έχω ραντεβού με την γιατρό μου...θα έχω κάνει ένα εκατομύριο άσχημες σκέψεις... Τι κι αν έφαγα σοκολάτα; Τπτ...δεν έχω νιώσει καθόλου το μωρό.... Είμαι λίγο πριν την κρίση... δεν μπορώ να ξεχαστώ με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

όσο πιο πολύ αγχώνεσαι τόσο μάλλον δεν θα το ακούσεις κιόλας, δυστυχώς :(

αλλά όπως είπα και τα κορίτσια...στην εβδομάδα που είσαι είναι πολύ φυσιολογικό να μην το νιώθεις πάντα γιατι είναι μικρούλη ακόμη και έχει αρκετό χώρο.

Κι εγώ δεν τον ένιωθα πάντα στην εβδομάδα που είσαι...

χαλάρωσε :wink: θα σου κάνει καλό!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα ορθώς, υπάρχουν γυναίκες που άκουγαν το μωρό κατά διαστήματα; Δηλαδή, ενώ κάθε μέρα μου έδειχνε σημάδια, γίνεται ξαφνικά να έχω να το αισθανθώ 2 ημέρες; Συμβάλλει μάλλον και το γεγονός ότι η απότομη διακοπή της αφούγκρασης συμπίπτει με την υστερία που έπαθα το Σάββατο... Είχα γίνει έξαλλη με ένα προσωπικό θέμα και όσο αν ο κακομοίρης ο άντρας μου προσπαθούσε να με καλμάρει...εγώ εκεί... να φωνάζω και να τα έχω πάρει κανονικά.... Μετά έκλαιγα για καμιά δυο ώρες και γενικά ήμουν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης... ούτε να σκεφτώ η γαϊδούρα το μωρό...εκεί...εγώ να κάνω τα τρελά μου... και τώρα φυσικά έχω πάθε τέτοιο ταράκουλο που μόλις σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά με τον μπέμπη μου, θα είμαι ήρεμη για όλη την πορεία της εγκυμοσύνης....σαν να έχω πάρει ναρκωτικά... θα πλέω σε πελάγη ευτυχίας... Απλά, λέω, μήπως αυτό το γεγονός επηρέασε το μωρό... και του έκανα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ όποτε νευριάζω ή στεναχωρηθώ ο μπεμπούκος μου δεν δίνει σημεία ζωής ο καημενούλης!

Για λίγο βέβαια και μετά πάλι πολύ κλωτσιά...αλλα μην ξεχνάς ότι εγώ μπαίνω στην 31. εβδομάδα οπότε καμία κλωτσούλα του δεν μπορεί πια να περάσει απαρατήρητη γιατι δεν έχει πια τόσο χώρο όσο ο δικός σου μπέμπης!

Μην στεναχωρίεσαι...το βράδυ θα πάς να τον δείς και σου εύχομαι βέβαια τα καλύτερα

:wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

candy μην αγχωνεσε τόσο πολύ, όπως σου είπαν τα κορίτσια παραπάνω μπορεί να συμβεί να μην ακούσεις το μωρό για αρκετές μέρες στην εβδομάδα που είσαι γιατί έχει ακόμα αρκετό χώρο να κολυμπήσει....

 

Τη ίδια φρίκη είχα πάθει και εγώ κάποια στιγμή και πήγα στον γιατρό μου, με βάζει στον υπέρηχο και μου λέει το βλέπεις?? η μπουμπού κουνιόταν αρκετά αλλά εγώ δεν την ένοιωθα γιατί "χτυπούσε" προς τα μέσα και είχε αρκετό χώρο. Έπρεπε να μπω στον έβδομο μήνα για να αρχίσω να την ακούω κάθε μέρα :P:P

 

Όσον αφορά το στρες που πέρασες αν ήταν μόνο ψυχολογικό (εννοώ αν δεν υπήρξε σωματική βία ή κάτι τέτοιο που να μπορούσε να επηρεάσει την σωματική ακεραιότητα την δικιά σου η του μωρού) και σε περιορισμένο χρονικό διάστημα δεν μπορεί να βλάψει το μωρό.

Στον 5 μήνα μέσα σε μία εβδομάδα πέθαναν και οι 2 γιαγιάδες μου που τις υπεραγαπούσα όσο ψυχολογικά και να ήμουν χάλια αυτό δεν επηρέασε σωματικά τουλάχιστον το μωρό μου.

 

Μην στεναχωριέστε θα δεις το βράδυ το μωράκι σου θα κάνει μακροβούτια :P:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο ποια εβδομαδα και μετα πρεπει να το ακους συνεχεια. Ο γιατρος μου μου ελεγε οτι αν δεν ακουσω το μωρο, να πιω μια πορτοκαλα και να ηρεμησω. Στην επομενη μιση ωρα θα πρεπει αν το ακουσω. Δεν ξερω ομως αν ισχυει για την εβδομαδα που εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Πήγα χθες το απόγευμα στον γιατρό. Όλα είναι μια χαρά. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ισχύουν αυτά που μου είπατε. Δεν είναι απαραίτητο να το ακούω κάθε μέρα, αυτό το διάστημα. Εγώ ανησύχησα γιατί ήμουν νευριασμένη πολύ το Σάββατο και φοβήθηκα μήπως αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο. Δεν υπήρξε καμία σωματική βία...όπως ερωτήθηκα πιο πάνω. Είχα νευριάσει με ένα συγγενικό πρόσωπο και δεν μπορούσα να ηρεμήσω, παρά τις προσπάθειες του άντρα μου... Βέβαια, εκ των υστέρων κατάλαβα πως δεν αξίζει να συγχιζόμαστε τόσο πολύ...γιατί το άγχος που είχα μετά αν είναι όλα καλα με το παιδί, ήταν πολύ βασσανιστήριο...

Η γυναικολόγος μου είπε πως όλα είναι μια χαρά... αλλά θα πρέπει να είμαι ήρεμη...κάτι που ομολογώ πως δεν είναι προσών του χαρακτηρα μου.

Ο μπέμπης, βάση των εβδομάδων που είμαι, είναι πολύ ανεπτυγμένος. Εϊναι περίπου 23-24εκ. και 350γρ....Γιγαντάκι θα γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

είδες;;; άδικα ανησυχούσες :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...