Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΥΛΟΣΟΜΠΕΣ??


miamama

Recommended Posts

Τήν συγκεκριμένη την πήρα απο την ξάνθη 400 e απο μαγαζί την Τ31 την έχει 580 e.Kαι εγώ στην αρχή γιαυτήν ενδιαφερόμουνα αλλά το αφεντικό (σύζηγος) δέν θέλει να γεμίσει το σπίτι σωλήνες,απο την σόμπα στον διάδρομο και επιστροφή +κυκλοφορητής +ασφαλιστικά κ.α :shock:

Το σπίτι είναι μικρό 85 τμ και πιστεύω θα μου κάνει δουλειά.

 

 

Απο την ξανθη 400ε(μενεις εκει η στην εφεραν αθηνα?)400ε με τα μεταφορικα?

επισης τι μεγεθος ταψιου παιρνει?χωραει και γαστρα μεσα?ειμαι και εγω οσο αφορα τις pritty αναμεσα σε αυτη και την fg.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 629
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο την ξανθη 400ε(μενεις εκει η στην εφεραν αθηνα?)400ε με τα μεταφορικα?

επισης τι μεγεθος ταψιου παιρνει?χωραει και γαστρα μεσα?ειμαι και εγω οσο αφορα τις pritty αναμεσα σε αυτη και την fg.

ευχαριστω!

Μένω ξάνθη και η τιμή είναι παραδοτέα εδώ στο σπίτι.Οι διαστάσεις του φούρνου είναι 38,5cm πλάτος και 19,5cm ύψος.Μια μεσαίων διαστάσεων γάστρα νομίζω ότι την χωράει άνετα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα,

Είμαι νέο μέλος και γράφω πρώτη φορά διαβάζωντας όσα γράφεται θα ήθελα να ρωτήσω πως αγοράζεται τις ξυλόσομπες prity απ'ευθείας απο Βουλγαρία η απο κάποιον αντιπρώσοπο?Γιάτι μένω Ζάκυνθο και οι τιμές που έχω ακούσει είναι τρέλες σε σχέση με την Βόρεια Ελλάδα και φυσικά με την Βουλγαρία.Εάν λοιπόν κάποιος έχει αγοράσει και ξέρει τον τρόπο σας παρακαλώ πολύ να μου στύλει πληροφορίες γι αυτό το θέμα.Έστειλα κάποια e-mails στην Βουλγαρία αλλά δεν βρήκα άκρη.

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απο κάποιον απάντηση.

Και εαν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.Το σπίτι μου είναι μεζονέτα 130 τ.μ.(εσωτερικά) ποσες KW χρειάζομαι για να ζεσταίνει ικανοποιητικά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι ξυλόσομπα με boiler θέλει ειδική εγκατάσταση ανάλογα με τη σειρά τοποθέτησης των καλοριφέρ (παράλληλα ή με collector ότι και αν σημαίνει αυτό - έτσι μου είπαν έτσι το γράφω) και οι συγκεκριμένες σόμπες κοστίζουν περίπου 750 ευρώ συν εργασία υδραυλικού, συν extra υλικά υπολογίζω εύκολα ξεπερνάμε τα 1000 ευρώ κόστος και το χειρότερο φοβάμαι τα μερεμέτια και τυχόν σωληνώσεις που θα μείνουν εκτεθειμένες κατά μήκος του τοίχου (δύσκολη υπόθεση για σπίτια με προϋπάρχουσα εγκατάσταση).

Από την άλλη από πέρσι ξεκίνησα να ψάχνω σχετικά με τους λέβητες βιομάζας, ξυλίας, pellet θέλοντας ουσιαστικά να καίω ότι καύσιμο βρίσκω φθηνότερα και ουσιαστικά πυρίνα ή pellet αλλά έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι μια τέτοια αγορά θα μου στοίχιζε γύρω στα 4500 ευρώ χωρίς κόστος εγκατάστασης το οποίο δε το αναλαμβάνουν οι εταιρίες και που διστάζουν, αποφεύγουν ακόμα και με πληρωμή να αναλάβουν ακόμα και σε θέματα όπως να μου ανοίξουν τρύπα για τη καμινάδα (η προχειρότητα της ελληνικής πραγματικότητας και η έλλειψη ανάληψης επιχειρηματικής υπευθυνότητας και παροχής ολοκληρωμένης λύσης σε όλο της το μεγαλείο- Αν μπορούσα και το λέβητα από site του εξωτερικού θα τον αγόραζα και πιστεύω (είμαι σίγουρος) ότι θα είχα πολύ καλύτερο after sales servise κατι που εδω σ'αυτό που λέμε χώρα είναι παντελώς άγνωστο. Και δε με νοιάζουν τόσο ούτε τα 4500 γιατί είναι επένδυση ζωής αλλά με νοιάζει ότι σου λένε ουσιαστικά πάρ'το και βγάλε τα μάτια σου.

Γι' αυτό λέω να τη βγάλω με μια απλή ξυλόσομπα και αν ποτέ αλλάξουν καθόλου τα πράγματα βλέπουμε. Ως τότε μην απόρρητε έτσι εύκολα γιατί κλείνουν έτσι εύκολα τόσες ελληνικές επιχειρήσεις (δεν φταίει για όλα η κρίση, η κρίση είναι τεχνιτή)αλίμονο στους εργαζόμενους σ' αυτούς τους επιχειρηματικούς φωστήρες και στελεχοφωστήρες. Τα 'πα και ξαλάφρωσα ουφ.

 

 

Συμφωνω πλήρως...Σήμερα έκανα μια βόλτα απο 3 μαγαζιά. Για λέβητα pellet 40-45Kw μου είπανε 5500-6000 χωρίς την εγκατάσταση !!! Για λέβητα ξύλου 3800-4000 χωρίς εγκατασταση....Οπότε πάμε για απλή σομπίτσα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σας βοηθήσουν αυτά που θα σας προτείνω -μπορεί να τα ξέρετε και οι ίδιοι-, αλλά μετά από πολλή έρευνα γύρω από ξυλόσομπες, κατέληξα στα εξής:

 

- θα πάρω μια Thorma, την AS200 που γενικά κοστίζει 450 ευρώ. Ήθελα την AS300 αλλά κοστίζει 800 και κάτι ψιλά, οπότε δεν έβγαινα οικονομικά. Οι σόμπες από Σλοβακία θεωρούνται καλές. Οι καλύτερες θεωρούνται οι γερμανικές αλλά είναι πανάκριβες.

- το μπουρί πρέπει να ξεπερνάει κατά 1 μέτρο το κτίριο, γιατί βγάζει κάπνα, και επίσης, αλλιώς, δεν τραβάει καλά.

- το κόστος εγκατάστασης το βρήκα με 120 ευρώ για 5,5 μέτρα καμινάδας. Μερικοί μου ζητούσαν 200 ευρώ, αλλά βρήκα φθηνότερα.

- οι τιμές παίζουν πολύ, και θέλει ψάξιμο.

- το κόστος για καμινάδα είναι επίσης μπερδεμένο. Απ'ό,τι κατάλαβα, είναι καλύτερο να είναι μονωμένη η καμινάδα για να μην κάνει υγροποιήσεις και μπουκώνει. Βέβαια, η μονωμένη καμινάδα κοστίζει 3 φορές παραπάνω από τη μη-μονωμένη. Τα πεθερικά μου έβαλαν μη μονωμένη πριν 1 μήνα και ήδη βγάζει μαύρο ζουμί λόγω της διαφοράς της θερμοκρασίας μεταξύ καμινάδας και εξωτερικού χώρου.

- οι prity κάνουν καταπληκτικό φαγητό στο φούρνο!

 

Αυτά! Έχω βρει πωλητές στη Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Άνδρο και σε πολλές πόλεις της Βόρειας Ελλάδας. Στη Θεσσαλονίκη, μου φάνηκε πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος. Επίσης, υπάρχουν ελλείψεις στην αγορά. Τη δικιά μου την περιμένω εδώ και 3 εβδομάδες, και θα φτάσει μάλλον προς το τέλος της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου όσων αφορά τις ξυλόσομπες. ένα πράγμα έχω να πω ΒΑΛΤΕ αξίζει τον κόπο και κάνεις γρήγορα απόσβεση. Πέρυσι τέτοιο καιρό αγόρασα μια ακούγοντας τις δηλώσεις περί αύξησης της τιμής του πετρελαίου και δεν το μετάνιωσα, θα σας πω τα συν και τα μείον όσον αφορά εμένα. Προσοχή για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματά πρέπει να βοηθάει και η εσωτερική διαρρύθμιση του σπιτιού , όσο ποιο εύκολα κυκλοφορεί ο αέρος μέσα στο σπίτι τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Σήμερα έξω θερμοκρασία 11 βαθμούς έσω θερμοκρασία 21 βαθμούς μέσο όρο σε όλο το σπίτι (140τμ με όροφο από πάνω μου ξύλινα παράθυρα, 3,40 ύψος οροφής και 60έτη στην πλάτη του σπιτιού). κατανάλωσα πέρυσι 4 τόνους ξύλα επι 130? =520,00? και 80 λίτρα πετρέλαιο, ενώ κάθε χρόνο ήθελα περίπου 1300-1500 λίτρα αλλά τη ζέστη που έχω τώρα δεν την είχα με το πετρέλαιο. Μειονεκτήματα: υψηλό κόστος σόμπας -εγκατάστασης 3000,00? (ενεργειακή μαντεμένια) + 750,00? μπουριά (διπλά μονωμένα inox) +150,00? τοποθέτηση σύνολο 3900,00?, τιμή ξύλων που όλο και ανεβαίνει, αποθήκευση ξύλων (εγώ είμαι στον 2ο και τα ανεβάζω με παλάγκο). Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και αξίζει να βάλει κάποιος σόμπα μόνο όμως εάν είναι ενεργειακή. Συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου όσων αφορά τις ξυλόσομπες. ένα πράγμα έχω να πω ΒΑΛΤΕ αξίζει τον κόπο και κάνεις γρήγορα απόσβεση. Πέρυσι τέτοιο καιρό αγόρασα μια ακούγοντας τις δηλώσεις περί αύξησης της τιμής του πετρελαίου και δεν το μετάνιωσα, θα σας πω τα συν και τα μείον όσον αφορά εμένα. Προσοχή για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματά πρέπει να βοηθάει και η εσωτερική διαρρύθμιση του σπιτιού , όσο ποιο εύκολα κυκλοφορεί ο αέρος μέσα στο σπίτι τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Σήμερα έξω θερμοκρασία 11 βαθμούς έσω θερμοκρασία 21 βαθμούς μέσο όρο σε όλο το σπίτι (140τμ με όροφο από πάνω μου ξύλινα παράθυρα, 3,40 ύψος οροφής και 60έτη στην πλάτη του σπιτιού). κατανάλωσα πέρυσι 4 τόνους ξύλα επι 130? =520,00? και 80 λίτρα πετρέλαιο, ενώ κάθε χρόνο ήθελα περίπου 1300-1500 λίτρα αλλά τη ζέστη που έχω τώρα δεν την είχα με το πετρέλαιο. Μειονεκτήματα: υψηλό κόστος σόμπας -εγκατάστασης 3000,00? (ενεργειακή μαντεμένια) + 750,00? μπουριά (διπλά μονωμένα inox) +150,00? τοποθέτηση σύνολο 3900,00?, τιμή ξύλων που όλο και ανεβαίνει, αποθήκευση ξύλων (εγώ είμαι στον 2ο και τα ανεβάζω με παλάγκο). Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και αξίζει να βάλει κάποιος σόμπα μόνο όμως εάν είναι ενεργειακή. Συγνώμη αν σας κούρασα

 

Δώσε πληροφορίες στο λαό. Πες και ποια σόμπα έχεις, σε ποια πόλη μένεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου όσων αφορά τις ξυλόσομπες. ένα πράγμα έχω να πω ΒΑΛΤΕ αξίζει τον κόπο και κάνεις γρήγορα απόσβεση. Πέρυσι τέτοιο καιρό αγόρασα μια ακούγοντας τις δηλώσεις περί αύξησης της τιμής του πετρελαίου και δεν το μετάνιωσα, θα σας πω τα συν και τα μείον όσον αφορά εμένα. Προσοχή για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματά πρέπει να βοηθάει και η εσωτερική διαρρύθμιση του σπιτιού , όσο ποιο εύκολα κυκλοφορεί ο αέρος μέσα στο σπίτι τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Σήμερα έξω θερμοκρασία 11 βαθμούς έσω θερμοκρασία 21 βαθμούς μέσο όρο σε όλο το σπίτι (140τμ με όροφο από πάνω μου ξύλινα παράθυρα, 3,40 ύψος οροφής και 60έτη στην πλάτη του σπιτιού). κατανάλωσα πέρυσι 4 τόνους ξύλα επι 130? =520,00? και 80 λίτρα πετρέλαιο, ενώ κάθε χρόνο ήθελα περίπου 1300-1500 λίτρα αλλά τη ζέστη που έχω τώρα δεν την είχα με το πετρέλαιο. Μειονεκτήματα: υψηλό κόστος σόμπας -εγκατάστασης 3000,00? (ενεργειακή μαντεμένια) + 750,00? μπουριά (διπλά μονωμένα inox) +150,00? τοποθέτηση σύνολο 3900,00?, τιμή ξύλων που όλο και ανεβαίνει, αποθήκευση ξύλων (εγώ είμαι στον 2ο και τα ανεβάζω με παλάγκο). Συνοψίζοντας θέλω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και αξίζει να βάλει κάποιος σόμπα μόνο όμως εάν είναι ενεργειακή. Συγνώμη αν σας κούρασα

 

 

ποια σομπα εχεις παρει φιλε ?

παντως απο οτι λες εχεις πολυ καλο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

ποια σομπα εχεις παρει φιλε ?

παντως απο οτι λες εχεις πολυ καλο αποτελεσμα!

 

Εχω πάρει τη morso 1126 classic τη βρήκα ψάχνοντας στο internet σε αυτη τη διευθυνση http://www.morsoe.com/Mors%C3%B8-1126-1050.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα.Να σας πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά απο εγκατάσταση ξυλόσομπας με φούρνο σε διαμέρισμα στον τελευταίο όροφο οικοδομής.Αφού τρύπησα την πλάκα στο σημείο που μπήκε η σόμπα έφτιαξα καμινάδα 2,5 μέτρα με σωλήνα Φ250 χτισιμο με έτοιμα μπλοκ και γέμισμα στα κενά σωλήνα - μπλόκ με πετροβάμβακα για τις υγροποιήσεις.Απο την σωλήνα φ250 μία συστολή σε φ130 επειδή τέτοια έξοδο εχει η σόμπα.Έκανα την καμινάδα με φ250 για το ενδεχόμενο μελοντικά να φτιάξω ενεργιακό τζάκι.Τώρα στην πράξη την καίω μία εβδομάδα με 7 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία μέσα έχω 24 στο σαλόνι που είναι η ξυλόσομπα και 22 στα δωμάτια.Το διαμέρισμα είναι καθαρά 85 τμ.Περίπου την μέρα βάζω 45 κιλά ξύλο (μεσές).Μένω ξάνθη η τιμή του ξύλου εδώ παίζουν από 110-130 ευρώ τον τόνο.Το όλο κόστος μου στοίχισε

400ευρώ αγορά η σόμπα

65 ευρώ οι σωλήνες Φ250

40 ευρώ το καπέλο της καμινάδας

32 ευρώ τα μπλόκ

25 ευρώ ο πετροβάμβακας

25 ευρώ η συστολή

15 ευρώ τα μπουριά

20 ευρώ (έτοιμος σοβάς-κόλα)

150 ευρώ εργατικά(μάστορας-τρύπημα πλάκας-χτίσιμο,κ.α)

772 ευρώ ΣΥΝΟΛΟ

Τά θετικά είναι ότι το σπίτι είναι ζεστό ούτε με τα καλοριφέρ είχα τέτοια ζέστη ,έχει το φούρνο και κάνουμε σε γάστρα το φαγητό,και βέβαια είναι οικονομικό.Τά αρνητικά είναι ότι κουβαλάω 2 φορές την μέρα 2 τσουβάλια ξύλα απο την αποθήκη από το υπόγειο στο διαμέρισμα.Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα,την ξυλόσομπα την έχω σε προηγούμενο πόστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Να σας πώ και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά απο εγκατάσταση ξυλόσομπας με φούρνο

...

Τά θετικά είναι ότι το σπίτι είναι ζεστό ούτε με τα καλοριφέρ είχα τέτοια ζέστη ,έχει το φούρνο και κάνουμε σε γάστρα το φαγητό,και βέβαια είναι οικονομικό.Τά αρνητικά είναι ότι κουβαλάω 2 φορές την μέρα 2 τσουβάλια ξύλα απο την αποθήκη από το υπόγειο στο διαμέρισμα.Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα,την ξυλόσομπα την έχω σε προηγούμενο πόστ.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να σε ρωτησω, μυρίζει καθόλου καπνίλα εκεί που την έχεις (εννοω σε υπερβολικό βαθμο ωστε να σε ενοχλεί)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να σε ρωτησω, μυρίζει καθόλου καπνίλα εκεί που την έχεις (εννοω σε υπερβολικό βαθμο ωστε να σε ενοχλεί)

Τις πρώτες ημέρες που την άναψα μύρισε μέχρι να καει το χρώμα της μου το είπε άλωστε και ο πωλητής μετά όμως όλα καλά.Ζεσταίνει πάρα πολύ δεν μπορείς να την πλησιάσεις,έχω απομακρύνει ότι έπιπλα είχα κοντα της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την σόμπα που πήρες είναι απλή μαντεμένια ξυλόσομπα η είναι σόμπα λέβητας που συνδέεται με τα σώματα καλοριφέρ?Μπορεί να το αναφέρεις αλλά δεν πρόσεξα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την σόμπα που πήρες είναι απλή μαντεμένια ξυλόσομπα η είναι σόμπα λέβητας που συνδέεται με τα σώματα καλοριφέρ?Μπορεί να το αναφέρεις αλλά δεν πρόσεξα.

 

Καλημέρα.Εγώ πήρα εδώ και μια εβδομάδα αυτήν εδώ http://www.greekstoves.com/T27.html

Στο χώρο που θα την βάλω σε γωνία στο σπίτι θα ανοίξω τρύπα στη πλάκα για σωλήνα Φ250 και από πάνω χτιστό με πετροβάμβακα και απο κάτω μία συστολή απο Φ250 σε Φ130 αφου το μπουρί της σόμπας εχει έξοδο Φ130,υπόψην μένω στον τελευταίο όροφο της οικοδομής,(5ος).Την καμινάδα την κάνω πιο μεγάλη για αργότερα να βάλω ενεργειακό τζάκι.Περιμένω το συστολικό για να κάνω την εγκατάσταση.Από όσα μου είπανε θα κάνει το σπίτι φούρνο....άσε που έχει και φούρνο για να μαγειρεύεις.Όταν την ανάψω θα σας πω παρατηρήσεις ;)

 

 

Απ'οτι καταλαβαίνω ειναι ξυλόσομπα και όχι σόμπα λέβητας...

 

Γρηγόρη έβαλες σωλήνες με μόνωση ή κανονικούς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

Βλεπω αναψε και εδω για τα καλα η κουβεντα για τις σομπες!!

Διαβαζω οτι αξιζει να βαλει κανεις αλλα εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να μου απαντησετε στο εξης:Ποσο ευκολο ειναι να την χρησιμοποιησουν οι πιο ηλικιωμενοι απο τους δικους μας..τι απαιτησεις εχει σε καθαριοτητα και στο κουβαλημα των ξυλων...ποσο μεγαλα πρεπει να ειναι τα ξυλα???

Μηπως για πιο ανημπορους ανθρωπους μια σομπα πελετ θα ηταν πιο βολικη στο "ταισμα" της φωτιας,στη αποθηκευση των μπριγκετων πελετ και στο καθαρισμα??

Κανω τις παραπανω ερωτησεις γιατι με ενδιαφερει μια πιο οικονομικη προταση-λυση για τους γονεις μου και τα πεθερικα μου που μενουν σε πολυκατοικιες οπου το καλοριφερ αναβει μονο το βραδυ και αυτο επιλεκτικα..Και ειναι ανθρωποι ευπαθεις που η ζεστη τους χρειαζεται....

 

Εγω εχω ενεργειακο τζακι...ειμαι απολυτα ευχαριστημενη και παρολο που στην αρχη ημουν διστακτικη γιατι κοστισε κατι παραπανω τωρα βλεπω ποσο καλυτερα εκανα που το αποφασισα...μην σας πω επρεπε να δωσω και αλλα και να κοψω απο αλλου και να βγαλω εστω εναν ακομη αγωγο στο χωλ ωστε να ζεσταινονται ακομη καλυτερα τα μεσα δωματια!!!

Τεσπα...αν μπορειτε να μου λυσετε τις αποριες...Ι'll be waiting!!:P

Link to comment
Share on other sites

 

επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα με τιμες κτλ

 

εχω καταληξει σε καποιες εταιρειες.

 

αν οντως ενδιαφερεστε μπορω να σας γραψω ποιες προτεινω αλλα και μαγαζι ωστε να τις παρετε φτηνα γιατι η τιμες διαφοροποιουνται σημαντικα απο καταστημα σε καταστημα δυστηχως.

 

.

 

 

tyfeonas

 

Θα ήθελα παρόλο που το post είναι περσινό να μου πεις αν εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένος και τις εταιρείες που προτείνεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η σόμπα είναι πραγματικά ενεργειακή και έχει σύστημα επανάκαυσης των αερίων δεν θα έχεις πρόβλημα, θα βγάζει παρα πολύ λίγο καπνο και δεν θα ενοχλεί πέραν τους παράξενους αλλα αυτούς αγνόησε τους. Εγώ έχω βάλει τέτοια σόμπα και στην ουσία μόλις ζεσταθεί καπνίζει από ελάχιστα έως καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την σόμπα που πήρες είναι απλή μαντεμένια ξυλόσομπα η είναι σόμπα λέβητας που συνδέεται με τα σώματα καλοριφέρ?Μπορεί να το αναφέρεις αλλά δεν πρόσεξα.

Είναι ατσαλένια ξυλόσομπα αυτήν εδώ.http://www.greekstoves.com/T27.html

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαίνω ειναι ξυλόσομπα και όχι σόμπα λέβητας...

 

Γρηγόρη έβαλες σωλήνες με μόνωση ή κανονικούς;

Σωλήνες έβαλα κανονικούς και τους μόνωσα με πετροβάμβακα.

Οπωσδήποτε θέλει μόνωση για τις υγροποιήσεις.Οι σωλήνες με μόνωση (διπλοι) είναι 4 φορές πιο ακριβοί απο τους μονούς.

Link to comment
Share on other sites

Σωλήνες έβαλα κανονικούς και τους μόνωσα με πετροβάμβακα.

Οπωσδήποτε θέλει μόνωση για τις υγροποιήσεις.Οι σωλήνες με μόνωση (διπλοι) είναι 4 φορές πιο ακριβοί απο τους μονούς.

 

Το ξέρω πως ειναι πιο ακριβοί αλλά εγώ πρέπει να περάσω την καμινάδα μέσα από σκεπή και φοβάμαι μη γινει καμμιά στραβή με τα ξύλα και την μόνωσή της (σκεπής)

Link to comment
Share on other sites

tyfeonas

 

Θα ήθελα παρόλο που το post είναι περσινό να μου πεις αν εξακολουθείς να είσαι ευχαριστημένος και τις εταιρείες που προτείνεις.

Ευχαριστώ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ απο εσας που τις εχετε δουλεψει

πολυ ενδιαφερων το forum η γυναικα μου λεει δεν της αρεσει το μπουρι ( μην παει το μυαλο σας στο πονηρο)

καλυπτεται με γυψοσανιδα? ισως?

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ απο εσας που τις εχετε δουλεψει

πολυ ενδιαφερων το forum η γυναικα μου λεει δεν της αρεσει το μπουρι ( μην παει το μυαλο σας στο πονηρο)

καλυπτεται με γυψοσανιδα? ισως?

 

Δεν ειμαι ειδικός αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν πυράντοχες γυψοσανίδες, αρα υποθέτω καλύπτεται

Link to comment
Share on other sites

http://prity-gr.com/products/products.php?lang=bg&productid=38# παραλαβαμε αυο εδω το θεριο χτεσ απο βουλγαρια το σαββατο θα ερθει ο μαστορασ να την τοπεθετησουμε ωρε τεραστια ειναι

 

 

μπορεις να μου στειλεις σε pm απο που την πηρες? ψαχνω εδω και 2 μηνες και δεν βρισκω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...