Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγιγμα στήθους, του το επιτρέπω?


salomi

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

 

εχω μια απορρία. ο μικρός μου ειναι 18μιση μηνών. όταν αλλάζω μπροστά του θελει να αγγίξει το στήθος μου. μεχρι και σήμερα το πρωί οπου και προβληματίστηκα.δεν παιζει να ειναι καταλοιπο του θηλασμού μιας και σταμάτησα οταν εγινε 6 μηνών. ηταν ορθιος μπροστά μου κ απλωσε το χερακι του να το φτάσει. τι να κάνω κ γω τον αφησα. το αγγιξε και γέλασε πονηρά. το ερωτημα λοιπόν. του το επιτρέπω? μήπως ειναι καλύτερο να μην αλλάζω μπροστά του ή ειναι μικρός ακόμη για να με προβληματίζει κατι τετοιο?

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω. Κακό δεν είναι και ουτε πιστεύω ότι γέλασε πονηρά. Απλώς άγγιξε αυτό που του φαινόταν περίεργο και έμαθε πλέον πως είναι η αφή αυτου του στρουμπουλου πράγματος!!χεχεχε :) Πάντως ουτε να τρέχεις να κρυφτείς αν τύχει και σε δει γυμνή αλλά ουτε και να επιδιώκεις να είσαι γυμνη μπροστά του. Ουτε κακό και πονηρό είναι αλλά ουτε και επιθυμητό να κυκλοφορουμε γυμνοι μέσα στο σπίτι. Πάντως όταν διαπίστωσα ότι ήθελε να το κάνει ο γιος μου απλώς φρόντιζα να μην το ξαναπετύχει γυμνο. Φορουσα πάντα σουτιέν.

Link to comment
Share on other sites

εχει πλακα παντως γιατι (αν και πολυ μικρο το στηθος μου) φωναζει μπααα-μπααα (μπαλα :)) επανω στην βιασυνη μου κ γω το πρωι να ετοιμαστω αλλάζω μπροστα του. σε βρισκω σωστη για το οτι ουτε επιδιωκεις ουτε κρυβεσαι. δεν θελω να του περασω οτι πρεπει να ντρεπεται για το σωμα του αλλα να ξερει κ πως αυτος μονο εχει δικαιωμα επανω σ αυτο

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή όχι αλλά ένας τρόπος να του μάθεις να προστατευει το σώμα του είναι να του λες πριν σε αγγίξει πως πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα γιατι μπορεί να μη θέλουμε να μας αγγίξουν πχ στην πλατουλα ή στην κοιλίτσα.. κάνε το κι εσύ σε εκείνον εκείνη την ώρα για να το καταλάβει και μετά κάνε το σύχνά πχ. θελεις να σου χαιδέψω την πλατουλα ή την κοιλίτσα ή την πατουσίτσα;; Ετσι μαθαίνει πως το αν θα μας αγγίξει κάποιος εξαρτάται απο μας. Επίσης εγώ όταν βλέπω την πόρτα του ανοιχτή παντα μα πάντα χτυπάω την πόρτα του πριν μπω. Ακόμη κι αν είναι ακόμη μικρουλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή όχι αλλά ένας τρόπος να του μάθεις να προστατευει το σώμα του είναι να του λες πριν σε αγγίξει πως πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα γιατι μπορεί να μη θέλουμε να μας αγγίξουν πχ στην πλατουλα ή στην κοιλίτσα.. κάνε το κι εσύ σε εκείνον εκείνη την ώρα για να το καταλάβει και μετά κάνε το σύχνά πχ. θελεις να σου χαιδέψω την πλατουλα ή την κοιλίτσα ή την πατουσίτσα;; Ετσι μαθαίνει πως το αν θα μας αγγίξει κάποιος εξαρτάται απο μας. Επίσης εγώ όταν βλέπω την πόρτα του ανοιχτή παντα μα πάντα χτυπάω την πόρτα του πριν μπω. Ακόμη κι αν είναι ακόμη μικρουλης.

 

πολυ καλο αυτο. συμφωνω βασικα με τα παραπανω.καιμενα ο μικρος μου εχει θεμα με το στηθος. οσο στην αρχη του ελεγα οχι (που τελικα ηταν λαθος μου!) ειχε πιο πολυ κολημα να το κανει. μετα που διαβασα τα παραπανω που λενε και οι κοπελες ηταν ολα καλα. ασε που τωρα πια δεν ασχολητε. συμφωνω με το ναι μεν αλλα οχι επιτυδες ναμαστε γυμνοι.

αυτο που λες ομως εχει πιο βαθυ νοημα.. θα βοηθησει καιστο ιδιο το παιδι να μαθει οτι καποια σημεια του κορμιου μας δε τα ακουμπανε οποιοι θελουν. ετσι θα παρει και ενα μαθημα ως προς τη σεξουαλικη παρενοχληση.. λιγο τραβηγμενο γιατο σιγκεκριμενο θεμα αλλα μουαρεσε πολυ αυτο που ειπες και αυτο καταλαβα εγω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως είδε κάποια μαμά να θηλάζει;

 

Στο λέω γιατί χθες η δικιά μου έκανε το ίδιο πράγμα (έχουμε σταματήσει το θηλασμό στις 40 ημέρες) και μάλιστα έβαλε και το στόμα της. Σήμερα το συζήτησα στο παιδικό σταθμό και όντως μία από αυτές τις ημέρες είχε δει μια μανούλα να θηλάζει οπότε από περιέργεια έκανε ό,τι είδε ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδε κάποια μαμά να θηλάζει;

 

Στο λέω γιατί χθες η δικιά μου έκανε το ίδιο πράγμα (έχουμε σταματήσει το θηλασμό στις 40 ημέρες) και μάλιστα έβαλε και το στόμα της. Σήμερα το συζήτησα στο παιδικό σταθμό και όντως μία από αυτές τις ημέρες είχε δει μια μανούλα να θηλάζει οπότε από περιέργεια έκανε ό,τι είδε ;)

 

Οχι δεν παιζει κατι τετοιο. δεν εχω κυκλο με θηλαζουσες πλεον. ουτε παιδικο παει. του φαινεται περιεργη η θηλη απ οτι εχω καταλαβει παει απευθειας εκει το δαχτυλο του. προφανως εξερευνει...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παιζει κατι τετοιο. δεν εχω κυκλο με θηλαζουσες πλεον. ουτε παιδικο παει. του φαινεται περιεργη η θηλη απ οτι εχω καταλαβει παει απευθειας εκει το δαχτυλο του. προφανως εξερευνει...

 

Τι εκανε και η δικια μου. Δεν θυμαμαι ποτε. Λιγο μετα τον χρονο. Πολυ εντονα. Την εψαχνε. Την τραβολογουσε συγκεκριμενα. Την αφησα να την δει και της εδειχνα που ειναι η δικες της χωρις να την πιανω. Μια κοιταζε εμενα και με πειραζε, μια τις δικες της. Δεν της το απαγορεψα ποτε. Δεν θελω να νομιζει οτι κατι στο σωμα μας ειναι απαγορευτικο.. Μετα απο ενα σημειο δεν την ενδιεφερε πλεον. Σταματησε μονη της. Περιεργεια ειναι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι εκανε και η δικια μου. Δεν θυμαμαι ποτε. Λιγο μετα τον χρονο. Πολυ εντονα. Την εψαχνε. Την τραβολογουσε συγκεκριμενα. Την αφησα να την δει και της εδειχνα που ειναι η δικες της χωρις να την πιανω. Μια κοιταζε εμενα και με πειραζε, μια τις δικες της. Δεν της το απαγορεψα ποτε. Δεν θελω να νομιζει οτι κατι στο σωμα μας ειναι απαγορευτικο.. Μετα απο ενα σημειο δεν την ενδιεφερε πλεον. Σταματησε μονη της. Περιεργεια ειναι.

 

Πολυ σωστή και η δικη σου οπτική. να πω ομως και κατι χαζο που σκεφτηκα επάνω στο αγχος μου μην του περασω λάθος μηνύματα? μου περασε απο το μυαλο να του δείξω και τις δικές του αλλα φοβήθηκα μην μπερδέψω το μυαλουδάκι του. οτι δηλ η μαμα ειναι κοριτσάκι και εχει στήθος αλλα κ αυτος που ειναι αγοράκι εχει κάτι παρόμοιο. ειναι πολυ μικρός για να του εξηγήσω πως η μαμα το εχει για εντελως διαφορετικούς λόγους απ οτι αυτος.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...