Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και όρια


Recommended Posts

Εμείς τελικά, όταν έγινε 2 χρονών, της εξήγησα και της επανέλαβα πολλές φορές ότι πλέον τώρα που μεγάλωσε γαλατάκι δεν θα πίνει έξω από το σπίτι, αλλά μόνο στο σπίτι μας, και στο σπίτι της γιαγιάς (που διανυκτερεύουμε συχνά). Την πρώτη φορά που το εφαρμόσαμε, φρόντισα να πάω στο σπίτι κολλητής μου φίλης, να γίνει εκεί το τεστ, ώστε αν έχουμε φωνές και κλάματα τουλάχιστον να είμαι κάπου που δεν μας αγριοκοιτάζουν. Τις πρώτες 2 φορές γκρίνιαξε αρκετά, αλλά δεν έκλαψε, απλά εκνευρίστηκε που δεν της έδινα, αλλά της υπενθύμισα ότι τα μεγάλα παιδιά δεν πίνουν γαλατάκι έξω από το σπίτι τους. Από εκεί και πέρα, τα πράγματα έγιναν όλο και ευκολότερα, τώρα πια ζητάει έξω μόνον αν δει άλλο παιδάκι να θηλάζει, αλλά και πάλι το δέχεται πολύ εύκολα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μανούλες για αλλή μια φορά τα φώτα σας...

 

Είχα ξαναγράψει κ με ενθαρρύνατε πολύ να συνεχίσω τον ανεμπόδιστο θηλασμό μέσα κι έξω από το σπίτι..

Ομως τα πράγματα όσο πάνε κ "χειροτερεύουν".. τι θέλω να πω... η μικρή μου σχεδόν 17 μηνών θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!! Μπορεί κάθε ώρα ή κ κάθε μισή 'η τεταρτο... κάνουμε ΠΑΡΑ πολλούς θηλασμους μέσα στη μέρα...

 

Δεν ξέρω είναι φυσιολογικό?? Εχω εξαντληθεί... Μήπως πρέπει να αρχίσω να της βάζω όρια??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες για αλλή μια φορά τα φώτα σας...

 

Είχα ξαναγράψει κ με ενθαρρύνατε πολύ να συνεχίσω τον ανεμπόδιστο θηλασμό μέσα κι έξω από το σπίτι..

Ομως τα πράγματα όσο πάνε κ "χειροτερεύουν".. τι θέλω να πω... η μικρή μου σχεδόν 17 μηνών θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!! Μπορεί κάθε ώρα ή κ κάθε μισή 'η τεταρτο... κάνουμε ΠΑΡΑ πολλούς θηλασμους μέσα στη μέρα...

 

Δεν ξέρω είναι φυσιολογικό?? Εχω εξαντληθεί... Μήπως πρέπει να αρχίσω να της βάζω όρια??

 

αν και εισαστε μεγαλυτερες (ειμαστε ακομα 15 μηνων εμεις) θα σε βοηθησουν οι μανουλες με μεγαλυτερα παιδια καλυτερα..

ηθελα ομως να σε ρωτησω..οταν ησαστε εξω εχει τα παιχνιδια της και παρολ' αυτα θελει να θηλασει? παιζει με αλλα παιδακια και τα αφηνει και ερχεται να θηλασει? μηπως τωρα τελευταια εχεις επιστρεψει στην δουλεια ή λειπεις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι σε σχεση με πριν και της λειπεις?

μηπως η μικρη παει σε καποιον σταθμο ή περναει χρονο μακρια σου και προσπαθει να αναπληρωσει? τρωει καλα γευματα στερεων και ποσα? εχετε μετακομισει ή γενικα εχει αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα της?

 

εμεις οταν ειμαστε σπιτι η κατασταση καποιες μερες ειναι περιπου οπως την περιγραφεις (οχι παντα,περναμε καποιες τετοιες φασεις ομως), οταν ημαστε εξω π.χ. θαλασσα, καθεται με τα παιχνιδια της, παιζει με τα αλλα παιδακια και περνανε 5-6 ωρες για να ερθει..αν και τις περισσοτερες φορες πρηζεται το στηθος μου και την βαζω με το ''ζορι'' για να ξεπρηστει.. οταν λοιπον ειναι απασχολημενη δεν υπαρχει το ζιζι πουθενα!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν και εισαστε μεγαλυτερες (ειμαστε ακομα 15 μηνων εμεις) θα σε βοηθησουν οι μανουλες με μεγαλυτερα παιδια καλυτερα..

ηθελα ομως να σε ρωτησω..οταν ησαστε εξω εχει τα παιχνιδια της και παρολ' αυτα θελει να θηλασει? παιζει με αλλα παιδακια και τα αφηνει και ερχεται να θηλασει? μηπως τωρα τελευταια εχεις επιστρεψει στην δουλεια ή λειπεις περισσοτερες ωρες απο το σπιτι σε σχεση με πριν και της λειπεις?

μηπως η μικρη παει σε καποιον σταθμο ή περναει χρονο μακρια σου και προσπαθει να αναπληρωσει? τρωει καλα γευματα στερεων και ποσα? εχετε μετακομισει ή γενικα εχει αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα της?

 

εμεις οταν ειμαστε σπιτι η κατασταση καποιες μερες ειναι περιπου οπως την περιγραφεις (οχι παντα,περναμε καποιες τετοιες φασεις ομως), οταν ημαστε εξω π.χ. θαλασσα, καθεται με τα παιχνιδια της, παιζει με τα αλλα παιδακια και περνανε 5-6 ωρες για να ερθει..αν και τις περισσοτερες φορες πρηζεται το στηθος μου και την βαζω με το ''ζορι'' για να ξεπρηστει.. οταν λοιπον ειναι απασχολημενη δεν υπαρχει το ζιζι πουθενα!

 

Βασικά ποτέ δεν έτρωγε πολύ φαγητό, την κυνηγάμε με λίγα λόγια...( πριν λίγες μέρες διαπιστώσαμε ότι είναι αλλεργική σε πολλές τροφές κι αυτο είναι κάτι που μπορεί να δικαιολογεί την κατάσταση...

 

Καταρχάς να πω πως είμαστε αχωριστες, όλη την ημέρα την περνάμε μαζί κ αν βγω την παίρνω παντού έχει μείνει 2 με 3 φορές μόνο με κάποιον άλλο κ όχι για πολυ...

 

Όσο για τη βόλτα κ τα παιδάκια κ τα παιχνίδια, ναι παίζει αλλα μόλις τα ματιά της με δουν έρχεται κατευθείαν για θηλασμο, ποτέ δεν ξεχνιέται για πολυ ώρα. Είναι παιδι γενικότερα που βαριέται εύκολα κ θέλει συνεχώς νέα ερεθίσματα...

 

Κάναμε αυτή τη βδομάδα μετακόμιση αλλα δεν υπήρχε κ μεγάλη διάφορα στο θέμα του θηλασμου όσο στο θέμα των στερεών ( δεν έτρωγε κυριολεκτικά ούτε μπουκιά) ευτυχώς συνήλθε λιγάκι... Στο θέμα των θηλασμων ίσως να τους αύξησε λιγάκι αλλα κατα τα αλλα αυτή η συμπεριφορά είναι εδώ κ πολλούς μήνες...

 

Η πλάκα είναι όταν είμαστε έξω που έρχεται κ μου ορμαει χωρίς προειδοποίηση κ μου κατεβάζει τα ρούχα με τη μια :lol:χι χι

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

H μετακόμιση είναι συγκλονιστική εμπειρία για ένα παιδί. Και όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολη. Είναι αναμενόμενη η παλινδρόμηση σε προηγούμενα στάδια στη συμπεριφορά όπου το παιδί αισθανόταν ασφάλεια. Σκέψου ότι αυτά τα περιμένουμε σε παιδιά πέντε και έξι χρονών, πόσο μάλλον στα μωρά μας.

 

Κι εμείς μετακομίσαμε ακριβώς στην ίδια ηλικία και είχαμε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Νομίζω ότι αν ικανοποιήσεις την ανάγκη του παιδιού για ασφάλεια και παράλληλα το ενθαρρύνεις να παίζει με παιχνίδια και παιδιά (χωρίς να του αρνείσαι το στήθος όμως) ότι τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μετακόμιση είναι συγκλονιστική εμπειρία για ένα παιδί. Και όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολη. Είναι αναμενόμενη η παλινδρόμηση σε προηγούμενα στάδια στη συμπεριφορά όπου το παιδί αισθανόταν ασφάλεια. Σκέψου ότι αυτά τα περιμένουμε σε παιδιά πέντε και έξι χρονών, πόσο μάλλον στα μωρά μας.

 

Κι εμείς μετακομίσαμε ακριβώς στην ίδια ηλικία και είχαμε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Νομίζω ότι αν ικανοποιήσεις την ανάγκη του παιδιού για ασφάλεια και παράλληλα το ενθαρρύνεις να παίζει με παιχνίδια και παιδιά (χωρίς να του αρνείσαι το στήθος όμως) ότι τα πράγματα θα πάνε πολύ καλύτερα.

 

Ναι συμφωνώ απόλυτα στο θέμα της μετακόμισης ότι είναι πολυ δύσκολο γίαυτη ( ευτυχώς που το σπίτι το ξέρει, γενικά απο τότε που μετακομισαμε είναι παρα πολυ χαρούμενη ).Φυσικά κ δεν αρνούμαι ποτε!!:-) Απλά λέω πως αυτη η συμπεριφορά προϋπήρχε πολυ πριν την μετακόμιση σε σημείο να εξαντλουμαι υπερβολικά... Λέτε να το προαισθανοταν;; Δεν ξέρω...

Προφανώς δεν θα είναι κ η κατάλληλη ώρα για να βάλω κάποια όρια ( αν βέβαια αυτα θα μπορούσαν να τεθούν :confused: sorry λιγάκι μπερδεμενη με το θέμα )...

Μετα απο πόσο καιρο συνήλθε το μικρουλι σας;;; Δηλαδή άρχισε απο μόνο του να ασχολείται περισσότερη ώρα με αλλα πράγματα κ ελλατωνε θηλασμους;; Η μετα απο δική σου παρότρυνση;;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι μόνο που εσύ ετοίμαζες την μετακόμιση είναι αρκετή αναστάτωση για το πιτσιρίκι. Άλλωστε μπορεί να είχε και τις δικές του ανασφάλειες. Εγώ είδα διαφορά μετά από ένα μήνα (κι εμένα γνώριζε το σπίτι), αλλά έτυχε κι αρρώστησε δύο φορές μέσα σε αυτό το μήνα συν κάτι δόντια οπότε δε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Γενικά νοίζω ότι το δεκαήμερο είναι το μίνιμουμ σε εμάς.

 

Κατά τα άλλα, έχω πάντα την τάση να ενισχύω τις δικές του προσπάθειες αν και κάποιες φορές προτείνω κι εγώ πράγματα μήπως τυχόν και του ταιριάξουν χωρίς όμως να επιμένω. Παρατηρώ ότι όταν είναι καλά μπορεί κάποιες φορές να ανταλλάξει θηλασμό με κάτι άλλο. Βλέπεις και κρίνεις ανάλογα νομίζω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες για αλλή μια φορά τα φώτα σας...

 

Είχα ξαναγράψει κ με ενθαρρύνατε πολύ να συνεχίσω τον ανεμπόδιστο θηλασμό μέσα κι έξω από το σπίτι..

Ομως τα πράγματα όσο πάνε κ "χειροτερεύουν".. τι θέλω να πω... η μικρή μου σχεδόν 17 μηνών θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!! Μπορεί κάθε ώρα ή κ κάθε μισή 'η τεταρτο... κάνουμε ΠΑΡΑ πολλούς θηλασμους μέσα στη μέρα...

 

Δεν ξέρω είναι φυσιολογικό?? Εχω εξαντληθεί... Μήπως πρέπει να αρχίσω να της βάζω όρια??

 

και εμεις μια απο τα ιδια! 17μηνων και ακομα αυτοκολητες! κι εμενα η μικρη μπορει να θηλαζει και 10-12 φορες τη μερα! μερικες φορες 1-2λεπτα, αλλες φορες περισσοτερο. το βραδυ εννοειται 2-3φορες! ειναι καλοκαιρι διψαει ισως. τι να πω. το πηρα αποφαση πια!

Link to comment
Share on other sites

Α μη στεναχωριεσαι κι εμεις στο κλαμπ ειμαστε και αλλεργικοι ειμαστε και ολη μερα μαζι κι μεις,οποτε εχουμε πολλα κοινα :lol:

Και κοντευουμε τους 20 μηνες και παλι ενω παιζει τρωει πινει παντα ερχεται στη μαμα για "γκαλα" οπως μου λεει.Εξω ξεχνιεται λιγακι αλλα μεσα στο σπιτι ειδικα τωρα που βγαζει μαζεμενα δοντακια με κυνηγαει απο πισω χαχαχα εστω και 2 λεπτα να φαει.Κι εγω το χω παρει αποφαση και απλα περιμενω να κανει παιχνιδι αυτος στο ποτε θα το ελαττωσει κτλ.;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια να στε καλά!!! Νιώθω μια ανακούφιση γιατί είχα φτάσει σε σημείο να νομίζω πως κάτι δεν παει καλά, πως κάτι δεν είναι φυσιολογικό!!!

 

Μου δώσατε κουράγιο!!! Όχι πως ήθελα να σταματήσω αλλα τώρα συνεχίζω κ έχω κ χαρα ταυτόχρονα!!!:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς 18 μηνών και θηλάζουμε ακόμα έξω είτε στο σλινγκ είτε χαλαρά......Τώρα τελευταία έρχεται και κατεβάζει την μπλούζα ρίχνω το γέλιο(από μέσα μου) και του λέω πως δεν είναι ευγενικό να μου τραβάει τα ρούχα .....χαχαχ πιάνει....σήμερα η πεθερά μου φόραγε κάπως ανοιχτή μπλούζα και της 'έβαλε χέριιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

εγω ειναι να μην καθισω-ξαπλωσω.

εαν τολμησω και το κανω η συνεχεια ειναι δεδομενη..:D

βεβαια δεν ειχα ποτε θεμα με το δημοσιο θηλασμο, δεν εχω θεμα να θηλασω οπουδηποτε. τωρα αν εκεινη την ωρα που φωναζει γαλα και μου τραβαει τη μπλουζα ειμαι στο ταμειο και πληρωνω κατι, της ζηταω να περιμενει και της δινω κατι αλλο να απασχοληθει για λιγο..

 

τωρα τελευταια επειδη η μικρη ειναι και σχετικα μεγαλωσωμη, μιλαει κιολας....φαινεται ισως πιο μεγαλη απο οτι ειναι, πιανω κοσμο να κοιταει πολυ περιεργα οταν θηλαζει (του στυλ"τι ανωμαλες ειναι αυτες μανα και κορη")...γεγονος που κανει το ολο θεμα ακομα πιο διακσεδαστικο...:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...