Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

συνέχεια στο στήθος??

Recommended Posts

κορίτσια βοήθεια!! έχω έναν μπέμπη που κοντεύει να σαραντίσει.. υπάρχουν μέρες που είναι όλη μέρα μέσα στην γκρίνια. σήμερα π.χ. από τις 12 το μεσημέρι ως τις 6 γκρίνιαζε συνεχώς. τον έβαζα στο στήθος, έτρωγε κανά 10λεπτο, τον επαιρνε εκεί ο ύπνος, τον έβαζα σιγά σιγά στο καλάθι του, μετά από ένα 10λεπτο-τέταρτο ξαναξυπνούσε και πάλι κλάμμα και γκρίνια. άντε πάλι βόλτα, άντε πάλι στήθος ξανά έτρωγε λίγο και πάλι τα ίδια. στην ουσία έτρωγε κάθε 1 ώρα περίπου κανά δεκάλεπτο-τέταρτο. απορώ, είναι δυνατόν να πεινούσε συνέχεια? έχει αέρια και γενικά ζορίζεται, αλλά σήμερα ήταν υπερβολικά γκρινιάρης. καμιά παρόμοια εμπειρία?? γίνεται να τον βάζω στο στήθος κάθε τρείς και λίγο? χαλάμε και το (υποτιθέμενο) πρόγραμμα που πάμε να φτιάξουμε έτσι...!

Διαφημίσεις

τα μωρακια που θηλαζουν κ ειδικα τα νεογνα δεν εχουν "προγραμμα' δεν ειναι ρομποτακια ειδικα ενα 40 ημερων νεογνο που περναει κολικους και θελει να αυξησει τη παραγωγη σου...αγκαλιτσες θελει και υπομονη...σε λιγο καιρο ολα θα μπουν σε σειρα....

εγω τον ταισα πριν μια ωρα και τωρα παλι με ψαχνει....:mrgreen::wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png

και μενα ετσι ηταν ο μικρος μου, πολυ φαγανο παιδακι! ανα 1 με 1,5 ωρα τον εβαζα στο στηθος. Θελει ακριβως οπως λεει η vickygirl79, αγκαλιτσες και υπομονη. Μεχρι να αυξηθει το γαλα για να χορταινει.

Επισης αυτο το προγραμα που λες οτι πατε να φτιαξετε, μια θα ισχυει και την αλλη οχι, ολο θα αλλαζει οσο θα μεγαλωνει. Ο δικος μου αλλαζε το προγραμα το πολυ ανα δυο εβδομαδες μεχρι που ξεκινησαμε και στερεα. Οποτε μην το δενεις κομπο. 'Οποτε θελει το μωρο σου και οσο θελει.

Βεβαια εμενα με ειχε κανει και πιπιλα, (πιπιλα δεν επερνε με τιποτα) οταν κλεισαμε και τον τεταρτο μηνα αποφασισε να παρει μια πιπιλα της nuk (απο τις πολλες που του προσφερα) και πηρα κ εγω μια ανασα! Ηταν κ αυτο ενας λογος που ηθελε συνεχεια βυζι, ομως νομιζω το μωρακι σου ειναι μικρο ακομα. Λενε οτι ειναι καλυτερα να μπει πρωτα σε σειρα ο θυλασμος, για να μην υπαρξει συγχυση (nipple confusion).

eNortjKzUjI0NDEzM1SyBlwwFXMC0A,,17.png

Ειναι μικρουλι ακομα. Μπορει να εχει πονακια και η μονη τους παρηγορια ειναι το στηθος. Επισης μπορει οντως να πειναει, αλλωστε δεν γνωριζεις τι ποσοτητα τρωει. Γενικώς με το θηλασμο δεν μπορεις να εχεις προγραμμα... εμενα ακομα και τωρα τωρα καθε 2 ωρες και τη νυχτα 2-3 φορες... όταν ήταν 2 μηνων ήθελε να καθεται στο στηθος από 60-90 λεπτα τη φορα, τα είχα παιξει, στο 3ο μηνα το μειωσε. Θελει πολυ υπομονη αλλά μην ξεχνας ΄τι προσφερεις το καλυτερο στο μωρακι σου!!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

τώρα είδα κάτι άλλο που με άγχωσε και πιθανόν να είναι από αυτό ο εκνευρισμός του. στον πωπό του είδα μέσα μέσα (στην τρυπούλα που κάνει τα κακά του) ότι είναι λίγο κόκκινο, σαν πληγούλα στο εντεράκι του. περιμένω τηλ. από την παιδίατρο, αλλά αγχώθηκα πολύ..

Διαφημίσεις

• 2 months later...

λοιπόν ο μπέμπης έγινε 3 μηνών και κάτι ημερών. εδώ και μερικές μέρες θέλει να τρώει πολύ συχνά σχεδόν κάθε ώρα και πολύ (δλδ. έως και 45' κάθε φορά) ενώ ως τώρα έτρωγε κάθε 2-3 ώρες και για 'ενα δεκάλεπτο. ξαφνικά δείχνει να μη μπορεί να χορτάσει. θηλάζω αποκλειστικά και δε θέλω να του δώσω ξένο. λέτε να μη χορταίνει? γενικά έχει μια νευρικότητα αυτές τις μέρες και δε μπορώ να καταλάβω που οφείλεται..