Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Γεια σας! Τα παιδιά μου 3,5 ετών περίπου το χειμώνα κοιμούνται με υπνόσακο. Το μεσημέρι πέφτουν για ύπνο με τα ρούχα του σπιτιού ή με τις πυτζάμες. Χώρια ότι έχω κουραστεί λίγο με αυτή τη διαιδικασία των υπνόσακων και με το γεγονός του βγάλε - βάλε για να κατουρήσουν, θέλω να μάθουν με κουβέρτα. ¨Όμως ακόμη και το μεσημέρι που πρέπει να σκεπαστούν πρώτον δεν την θέλουν και δεύτερον ξεσκεπάζονται, οπότε αφού κοιμηθούν τρέχω τρεις την ώρα να τους σκεπάζω. Το ερώτημά μου είναι πότε μαθαίνουν με την κουβέρτα, να μην ξεσκεπάζονται ή να νιώθουν να ξανασκεπάζονται;

Διαφημίσεις

στην κορη μου χρησιμοποιησα 1η φορα περυσι το χειμωνα που ηταν 3,5 χρονων και δεν εβαλα παιδικη αλλα κανονικη που ειναι μεγαλυτερη. την επιανα και στο κρεβατι απο κατω και ημασταν μια χαρα. φετο σκεφτομαι να κανω το ιδιο στο γιο μου αλλα εχω θεμα καθοτι ειναι 2,5 και στο κρεβατι περιφερεται απο ακρη σε ακρη οποτε ανησυχω μην τυχον και σκεπαστει και δεν μπορει να αναπνευσει.... παντως επειδη και εγω εχω κουραστει σκεφτομαι να το δοκιμασω ενα μεσημερι για να δω πως θα παει. μεχρι πριν λιγες μερες δεν την ηθελε ,την φοβοταν τωρα εχω αρχισει λιγο και τον σκεπαζω για να συνηθιζει με μια fleece που ειναι ελαφρια και την δεχεται παρολο που μπερδευεται και ειναι σαν φασκιωμενος και κλαιει . ομως αν την βαλω κατω απο το κρεβατι οπως εκανα με την κορη μου νομιζω οτι θα ειναι καλα....θα δουμε!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

δυσκολο θεμα. και εγω νομιζα οτι κατι ειχε αρχισει να καταφερνει στο σκεπασμα με το παπλωματακι, αλλά χθες που του εβαλα μια κουβερτα με σεντονι, τον βρηκα ξεσκεπαστο.

Κι εγώ το έχω το θέμα με το ξεσκέπασμα (4χρ σε 2 μήνες) Ειδικά αν αρρωσταίνει μας τρώει το άγχος και πάμε όλη την ώρα να ελέγξουμε αν είναι σκεπασμένη Σκέφτομαι να κάνω καμιά πατέντα με χρατς στα παπλωματάκια της. Το σκληρό λέω να το στερεώσω στο κρεββάτι. Θα σας πω αν πέτυχε.

Διαφημίσεις

eft, αν του έπαιρνες μπλούζα-παντελόνι ζεστά (σαν λεπτό μπουφάν );

Έτσι για τα τσίσα θα κατέβαζε απλά παντελόνια και σλιπάκι. Κάποια στιγμή θα σταματήσει να σβουρίζει στο κρεββάτι και τότε προσπαθείς με κουβέρτες!

Η δικιά μου είναι 6 χρονών κι ακόμα με υπνόσακο είμαστε. Όσες φορές δοκίμασα κουβέρτα ξεσκεπάζεται και επίσης στην προσπάθειά της να ξεφύγει από την κουβέρτα πέφτει από το κρεβάτι!!!

Και το δύσκολο είναι ότι δεν μπορώ να βρω υπνόσακο στο μέγεθός της πια!!

Κορίτσια εγώ την μικρή πάντα απο την αρχή με κουβερτούλα την είχα.

Εμένα μου είχε πει ο παιδιάτρος ότι τα παιδιά αισθάνονται το κρύο η τη ζέστη και στην ηλικια που είναι τώρα αν νοίωθει ότι κρυώνει θα βρεί τρόπο να κρυφτεί στην κουβέρτα της.:wink:Το καλύτερο πάντως είναι μια πυτζαμούλα ανάλογη με την θερμοκρασία του σπιτιού.

εμείς δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ υπνόσακο. Τους είχα πάντα με κουβέρτα και τώρα πάπλωμα (έιναι 4 και 5 χρονών). Η μεγάλη από τα 3 ξανασκεπαζόταν αν κρύωνε. Ο μικρός ξεσκεπαζόταν, κρύωνε, ξυπνούσε και έκλαιγε οπότε πήγαινα και τον ξανασκέπαζα. Εχει τύχει βέβαια ακόμα και τώρα να τον βρώ ΠΑΓΩΜΕΝΟ!!!!!!!!

Νομίζω ότι ένα ελαφρύ παπλωματάκι είναι πολύ καλό για αρχή. Μπορείς να πάρεις και παπλωματοθήκες με τους αγαπημένους του ήρωες και να τα δελεάσεις. Έτσι κι αλλιώς στηνα αρχή θα τα παρακολουθείς λίγο.

Διαφημίσεις

αιώνιο πρόβλημα.....! μονίμως ξεσκέπαστος, οπότε αναγκαστηκά βάζω το καλοριφέρ στους 23 (το τι έχω πληρώσει για ΔΕΗ και πετρέλαιο δεν λέγεται) πιτζαμούλα και από μέσα κοντομάνικο.... και στα πολλά κρύα κάλτσες. Μόνο έτσι κοιμάται... και αν κρυώσει φωνάζει μαμά και πάω μέσα ... μου δείχνει το κρεβάτι μου και στο τέλος κοιμόμαστε αγκαλίτσα και οι 3....

που θα πάει δεν θα παντρευτεί? καποια στιγμη θα παντρευτεί και θα κοιμηθώ και εγώ σαν άνθρωπος :P

που θα πάει δεν θα παντρευτεί? καποια στιγμη θα παντρευτεί και θα κοιμηθώ και εγώ σαν άνθρωπος :P

ναι σωστα ας τον σκεπαζει τοτε η γυναικα του!

• 2 weeks later...

Ξέρω ξέρω άργησα λίγο, αλλά θέλω να πω τί κάνω εγώ μήπως και βοηθήσω ;)

Όταν έγινε σχεδόν 3 τής έβγαλα τον υπνόσακο. Το βράδυ τής βάζω φανέλα (κοντομάνικη, αμάνικη ή μακρυμάνικη...αναλόγως τη θερμοκρασία), τις πιτζάμες της και χαλαρά καλτσάκια που τα έχω αγοράσει ειδικά γι'αυτό το σκοπό. Από πάνω τής έχω αγοράσει μια καζάκα μάλλινη στο νούμερο του μπαμπά της. Είναι δηλαδή ένα μακρύ μάλλινο νυχτικούλι. Και τουαλέτα πάει το βράδυ άμα θέλει γιατί απλώς το σηκώνει.

Επίσης έχει στο κρεβάτι της ένα κουβρλί το οποίο (για να μάθει κάποτε να σκεπάζετε) τής λέω να σκεπάζει λίγο τα πόδια της. Έτσι λίγο, ίσα ίσα να μάθει να το τραβάει. Λέμε τώρα :?

Εμάς μάς έχει βολέψει πολύ πάντως.

ADYsp2.png

Διαφημίσεις