Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με μια συγκεκριμένη συμπεριφορά που εμφανίζει -πάντοτε- ο Νικόλας μας (2,5 ετών):

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ακούει το γνωστό τραγουδάκι που λέμε στα γενέθλια ! Σε καμία version (ελληνικά, αγγλικά κλπ). Με το που ξεκινήσει εν χορώ το τραγούδι, ξεκινάει κι ο μικρός να τσιρίζει ! Είτε βέβαια πρόκειται για τα δικά του γενέθλια είτε για τα δικά μας, φίλων, άλλων παιδιών κλπ.

ΟΚ, θα σκεφτείτε πως είμαι υπερβολική. Αλλά λες άντε και στα δικά του γενέθλια απλά να σβήσει το κεράκι. Ή όταν είναι τα δικά μας γενέθλια ας μην λέμε το Να ζήσεις Νικόλα και χρόνια πολλά ή το Happy Birthday. Με την μικρή τί θα κάνω ? Δεν μπορώ να της το στερήσω λόγω της "ιδιοτροπίας" του μεγάλου... Και όταν

τύχει να πάμε σε γενέθλια παιδιών φίλων ? Θα πρέπει να αλλάζουμε δωμάτιο την ώρα της τούρτας (επειδή συν τοις άλλοις είναι και πολύ εκνευριστική η τσιρίδα του... δεν ακούς τραγούδι, για τόσα ντεσιμπέλ μιλάμε) ?????

Δεν ξέρω. Το σκέφτομαι και προβληματίζομαι/αγχώνομαι. Όχι τίποτε άλλο. Κοντοζυγώνουν και τα 1α γενέθλια της μπέμπας μας και όλο το γυροφέρνω στο μυαλό μου.

Εχει καμία/κανείς άλλο παιδάκι με αυτή την συμπεριφορά ? Τί θα με συμβουλεύατε ???

Για άλλη μια φορά ζητάω τις γνώμες σας...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

• 2 weeks later...

Διαφημίσεις

Γεια σου metaxaki. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και με τη μικρή μου κόρη όταν ήταν μωρό 6-7 μηνών μέχρι και 14-15 μηνών περίπου. Η δική μου έδειχνε κάποιου είδους φόβο και αμέσως μετά κλάμα με ορισμένους ήχους από πιανάκια (ορισμένα που έχουν "κονσέρβα" μουσική) και με κάποια τραγουδάκια. Το ξεπέρασε με τον καιρό. Εμείς δεν κάναμε τίποτα γι' αυτό. Απλά δεν της βάζαμε τις μουσικές που την έκαναν να κλαίει.

Η μεγάλη μου κόρη τώρα που το θυμάμαι έκλαιγε με κάτι άλλο περίεργο. Κανονικά έπρεπε να το γράψω στην ενότητα με τα αστεία περιστατικά των παιδιών μας. Κάθε φορά που της λέγαμε τραγουδιστά το παιδικό τραγουδάκι "πήγε ο ποντικός να πάρει το φυτίλι που έφεγγε και κένταγε η κόρη το μαντίλι", έκλαιγε στο σημείο που άκουγε ότι η γάτα έφαγε τον ποντικό. Δεν είναι πολύ περίεργο; Και ρωτάω γιατί η κόρη μου τότε ήταν 5 μηνών.

Πιστεύω λοιπόν ότι ο μικρός σου θα το ξεπεράσει όσο πιο αραιά ακούει το τραγουδάκι των γενεθλίων. Μεγαλώνοντας δε θα του φαίνεται τρομακτικό ή λυπητερό ή ο,τιδήποτε άλλο.

1457745k8p286od3g.gif

αλλα ομαδικα τραγουδακια λετε ;

ντουέτο έστω ;;;

εννόω η πρώτη version τυπου διαδηλωση ασμα (γιατι καπως ετσι ειναι το΄να ζήσεις τραλαλαλα)

που συμμετάσχει ή έχει ακούσει το παιδι είναι αυτη ;

για δοκιμάστε να πείτε κανενα τραγουδάκι τυπου κουαρτετο ...!

πάει σταθμό ;

Στα γενέθλια της μικρής σου την ώρα που θα κόψετε την τούρτα και θα πείτε το τραγουδάκι δώσε σε κάποιον τον μικρό να πάνε σε άλλο δωμάτιο. Σε κάποιον που ο μικρός ξέρει καλά (πχ σε γιαγιά) και να τον απασχολήσει για λίγη ώρα.

Εγώ μικρή μισούσα τα νανουρίσματα...ακόμα θυμάμαι τα κλάματα που έκανα όταν κάποιος άρχιζε να μου τραγουδάει:shock:

Καλημέρα !

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... ΟΚ, κάτι γίνεται -προς το θετικό εννοώ-... στον Σταθμό όταν έχουν γενέθλια ΔΕΝ κλαίει και δεν σφαδάζει. Την περασμένη βρομάδα που έκαναν και τα γενέθλια της αδερφής του δεν αντέδρασε άσχημα καθόλου. Ίσα ίσα που συμμετείχε κι εκείνος, χτύπαγε παλαμάκια, φώναζε "Μπάβο" κι έσβησε το κεράκι... το ίδιο απόγευμα στο σπίτι την 1η φορά με το που αρχίσαμε να λέμε εν χορωδία το τραγουδάκι πήγε να κλάψει αλλά ο παππούς τον κράτησε και ηρέμησε... και μετά ήθελε όλο το απόγευμα να του ανάβουμε το κεράκι για να το σβήνει εκείνος...

Χθες ανοίγοντας ένα περιοδικό είδε μια παιδική τούρτα σε φωτογραφία με 3 κεράκια κι έκανε φου-φου, μόλις του εξήγησα πως πρόκειται για εικόνα και πως τα κεράκια δεν σβήνουν, με κοίταξε, το σκέφτηκε λίγο και ήθελε να του τα ανάψω με τον αναπτήρα (!!!) για να τα σβήσει... άβυσσος η ψυχή και το μυαλό τους... μάλλον λίγο πριν από κάθε γενέθλια θα πρέπει να κάνουμε "πρόβες" να συνηθίζει στην ιδέα... τί να πω !

Μικρό το κακό, μάλλον θα το ξεπεράσουμε (και αυτό)...:wink:

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα!

Εμείς δεν μπορούμε να πάμε καλεσμένοι σε γάμους, βαφτήσια κλπ, ούτε σε συγκεντρώσεις/ πάρτυ με κόρνες, καμπάνες και καραμούζες...

Όταν ακούει τα κορναρίσματα, πχ "ερχομός της νύφης" γίνεται ΧΑΜΟΣ! Να μην ξέρουμε που να κρυφτούμε. Αν κάποιος κορνάρει στο δρόμο, τα ίδια. Με το χτύπημα της καμπάνας, τα ίδια. Τι να πω!!!

7uEBp2.png M3GSp2.png

Ioanna D. μήπως το παιδί έχει μάθει στην πολύ ησυχία και οι απότομα δυνατοί θόρυβοι του φαίνονται υπεροβολικοί; Μόνο αν τους συνηθίσει με τον καιρό θα σταματήσει να τρομάζει.

1457745k8p286od3g.gif

φάση είναι θα περάσει...

η ανηψιά μου το είχε πάθει για μερικές εβδομάδες που πήγε παιδικό 13 μηνών με τα παιδικά τραγουδάκια,την σταμάτησαν όμως γιατί αρρώσταινε και κάτι συνέβαινε με τον σταθμό...

μετά το ξεπέρασε...

μπορεί να τρόμαξε μια φορά που το άκουσε,θα του περάσει.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Έλα μωρέ Αγγελίνα πλάκα έχεις. Δεν μπορώ να φανταστώ νανούρισμα που να μοιάζει στον ήχο σαν μοιρολόι και το μωρό να κλαίει γι' αυτό το λόγο.

1457745k8p286od3g.gif

Διαφημίσεις

Μπορεί, μπορεί, μην το γελάς καθόλου!

Αν λάβεις υπόψη σου ότι ο προκομμένος μου επί δύο χρόνια ξυπνούσε 3-4 φορές ΚΑΘΕ βράδυ και για να τον κοιμίσω τον σβάρνιζα με τις ώρες στο καρότσι, γύρω γύρω όλοι μες στο σπίτι, βάλε και λογάριασε τι τόνο θα είχε η φωνή μου! :rolleyes:

τι να πει κανεις.... εμενα η μεγαλη μ κορη εχει παρομοια συμπεριφορα.... αν ακουσει τις εννεα μελισσουλες απο τα ζουζουνια, τη μπεμπε λιλυ η το νουκι νουκι γινεται χαμος, οχι κλαμα, αλλα φωναζει τρελαμενα.... το θεμα ειναι οτι κι εμεις εχουμε ενα μικροτερο παιδακι που το καημενο λαχταραει να ακουσει αυτα τα τραγουδακια, αλλα πού.........

υπομονη.... εμμονες τριχρονων... θα περασουν......