Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ

Recommended Posts

Είμαι στεναχωρημένη. Ο Κωνσταντίνος είναι ένα παιδί που με τον ύπνο έχουμε αντιμετωπίσει ελάχιστα προβλήματα. Έχει κανονική ρουτίνα, τον αφήνω στο κρεββάτι, κλεινω την πόρτα και κοιμάται. Χτες το μεσημέρι δεν ήθελε να κοιμηθεί με τίποτα, έδειχνε ότι ήθελε να κοιμηθεί στο κρεββάτι το δικό μας, φώναζε και εκλαιγε πολύ ώρα. Τί πήγα να τον καθησυχάσω, τί να εφαρμόσω την πρακτική σε αφήνω και κλαις 5-10 λεπτά τίποτα. Τελικά έκανα τη Μ....α και τον πήρα στο διπλό, που κοιμήθηκε αμέσως. Ελα όμωσ που το βράδυ έκανε τα ίδια....Ήθελε να μας καθυστερήσει να μείνουμε μαζί του, εκανε 20λεπτα να πιει το γάλα του, μας έδειχνε το δωμάτιο το δικό μας...Τελικά επειδή δεν το διαπραγματεύομαι το βραδυνο ύπνο, εφάρμοσα την πρακτική κλαισ και καθε 10,20 λεπτα μπαίνω και σε καθησυχάζω και μετά φεύγω...Εκλαιγε συνολο 40λεπτά μεχρι να κοιμηθει φωνάζοντασ ΜΑΜΑ!

Ελιωσα! Νιωθω τόσες τύψεις.....Ξέρω ότι εκανα το σωστό αλλά το μικρό μου απλά με ήθελε δίπλα του!!!!!Αλλά δεν την παλεύω να χαλάσουμε αυτό που έχουμε καταφέρει 2 χρονια τώρα με τον ύπνο.

Ο άντρας μου μου ειπε ότι το πρωί (γιατί δεν τον προλαβαίνω ξύπνιο το μικρό) ήτνα μεσ την καλή χαρά σα να μην ειχε γίνει τίποτα. Αλλά εγώ έχω τρελαθεί.

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Κοιτα3ε τα παιδια οπως και εμεις δεν ειναι ρομποτ. Καποιες φορες ισως εχουν καποια πραγματα αναγκη. Ειτε αυτο λεγεται η παρουσια μας είτε κατι αλλο. Και η μικρη μου το εχει κανει κανα δυο φορες αυτο και εγω δεν την παιρνω στο κρεββατι. ΑΛΛΑ δεν εχω καταφερει να την αφησω να κλαψει. Απλα δεν μπορω. Εχω δοκιμασει και στα 20 δευτερα ημουν παλι μεσα. Βρηκα τροπο ομως και ηρεμει. Πηγαινω και την αγκαλιαζω εχοντας την μεσα στο κρεββατι. Κανει να βγει. Της λεω 'οχι τωρα ωρα για νανι'.....και δεν 3αναμιλαω. Κα8ομαι διπλα της και ειμαι ακινητη. Δεν κλαιει κα8ολου. Δυσφορει αλλα μεχρι εκει. Στα 10 λεπτα επανω το παιρνει αποφαση και 3απλωνει και ησυχαζει. Χωρις κλαμματα και υστεριες. Μια δυο φορες που ειδε εφιαλτη την εβγαλα ε3ω απο το κρεββατι και την 3απλωσα στο καναπε που ειναι διπλα της και εκατσα στα ποδια της και την χαιδευα μεχρι να κοιμη8ει και μετα παλι μεσα........μπορεις να βρεις τροπο και ανευ κλαμματος πιστευω.....απλα 8ελει λιγο προσπα8εια να δεις τι δουλευει με το παιδι σου.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Είμαι στεναχωρημένη. Ο Κωνσταντίνος είναι ένα παιδί που με τον ύπνο έχουμε αντιμετωπίσει ελάχιστα προβλήματα. Έχει κανονική ρουτίνα, τον αφήνω στο κρεββάτι, κλεινω την πόρτα και κοιμάται. Χτες το μεσημέρι δεν ήθελε να κοιμηθεί με τίποτα, έδειχνε ότι ήθελε να κοιμηθεί στο κρεββάτι το δικό μας, φώναζε και εκλαιγε πολύ ώρα. Τί πήγα να τον καθησυχάσω, τί να εφαρμόσω την πρακτική σε αφήνω και κλαις 5-10 λεπτά τίποτα. Τελικά έκανα τη Μ....α και τον πήρα στο διπλό, που κοιμήθηκε αμέσως. Ελα όμωσ που το βράδυ έκανε τα ίδια....Ήθελε να μας καθυστερήσει να μείνουμε μαζί του, εκανε 20λεπτα να πιει το γάλα του, μας έδειχνε το δωμάτιο το δικό μας...Τελικά επειδή δεν το διαπραγματεύομαι το βραδυνο ύπνο, εφάρμοσα την πρακτική κλαισ και καθε 10,20 λεπτα μπαίνω και σε καθησυχάζω και μετά φεύγω...Εκλαιγε συνολο 40λεπτά μεχρι να κοιμηθει φωνάζοντασ ΜΑΜΑ!

Ελιωσα! Νιωθω τόσες τύψεις.....Ξέρω ότι εκανα το σωστό αλλά το μικρό μου απλά με ήθελε δίπλα του!!!!!Αλλά δεν την παλεύω να χαλάσουμε αυτό που έχουμε καταφέρει 2 χρονια τώρα με τον ύπνο.

Ο άντρας μου μου ειπε ότι το πρωί (γιατί δεν τον προλαβαίνω ξύπνιο το μικρό) ήτνα μεσ την καλή χαρά σα να μην ειχε γίνει τίποτα. Αλλά εγώ έχω τρελαθεί.

Mπράβο σου! Εγω ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ειμαι τοσο δυνατη με αποτέλεσμα να του περναει το δικο του

δεν ξερω να σου πω τι ειναι καλυτερο ή μαλλον σωστοτερο....μηπως ειχε δει καποιο ονειρο ή το ειχε τρομαξει κατι και απλα σας ηθελε εκει??

μια φορα δοκιμασαμε αυτη την μεθοδο εμεις,και δεν υπαρχει περιπτωση να την ξαναδοκιμασουμε,η παιδοψυχολος μας ειχε πει οτι ειναι λαθος να μην ανταποκρινεσαι στην αναγκη του παιδιου,δεν λεω να τον παρεις στο κρεββατι αλλα βρες καποιο αλλο κολπακι μεχρι να το ξεπερασει παλι.δεν κανει να νοιωθει ετσι...εμεις οταν το δοκιμασαμε εκτος των αλλων επεσε με το κεφαλι απο την κουνια...

Μαμά του Κωνσταντινούλη,

Welcome to the club !!!!!! Είστε κοντά στα δυο +/- οπότε μετά βεβαιότητας αναφέρω ότι είναι μια φάση που την περνάνε όλα (ή σχεδόν όλα) τα παιδάκια !

Ρίξε μια γρήγορη ματιά στο topic "Τί μπορεί να έχει πάθει" της λουκομαμάς να δεις πόσες είμαστε στην ίδια φάση...

Και, παρεπιπτόντως, αυτό που αναφέρεις το "...δεν το διαπραγματεύομαι" καταλαβαίνω τί εννοείς... Κι εγώ δεν το διαπραγματευόμουν μέχρι που γέννησα και το 2ο κι εκεί είπα να βάλω λίγο νερό στο κρασί μου απλά για να κοιμάμαι έστω και λίγο -αλλά να κοιμάμαι-.

Τον έχω αφήσει κι εγώ τον μεγάλο να ωρύεται στην κούνια του αλλά επειδή βλέπεις ο δικός μου χρησιμοποιεί και τον εμετό ακόμη ως όπλο, δεν γινόταν διαφορετικά και εάν τον δω ότι επιμένει και δεν καθυσηχάζεται με το να πάω δίπλα του να ξαπλώσω ή να του κρατήσω το χεράκι... βουρ στο κρεββάτι μας !!!!:roll:

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Διαφημίσεις

Κοιτα3ε τα παιδια οπως και εμεις δεν ειναι ρομποτ. Καποιες φορες ισως εχουν καποια πραγματα αναγκη. Ειτε αυτο λεγεται η παρουσια μας είτε κατι αλλο. Και η μικρη μου το εχει κανει κανα δυο φορες αυτο και εγω δεν την παιρνω στο κρεββατι. ΑΛΛΑ δεν εχω καταφερει να την αφησω να κλαψει. Απλα δεν μπορω. Εχω δοκιμασει και στα 20 δευτερα ημουν παλι μεσα. Βρηκα τροπο ομως και ηρεμει. Πηγαινω και την αγκαλιαζω εχοντας την μεσα στο κρεββατι. Κανει να βγει. Της λεω 'οχι τωρα ωρα για νανι'.....και δεν 3αναμιλαω. Κα8ομαι διπλα της και ειμαι ακινητη. Δεν κλαιει κα8ολου. Δυσφορει αλλα μεχρι εκει. Στα 10 λεπτα επανω το παιρνει αποφαση και 3απλωνει και ησυχαζει. Χωρις κλαμματα και υστεριες. Μια δυο φορες που ειδε εφιαλτη την εβγαλα ε3ω απο το κρεββατι και την 3απλωσα στο καναπε που ειναι διπλα της και εκατσα στα ποδια της και την χαιδευα μεχρι να κοιμη8ει και μετα παλι μεσα........μπορεις να βρεις τροπο και ανευ κλαμματος πιστευω.....απλα 8ελει λιγο προσπα8εια να δεις τι δουλευει με το παιδι σου.

Το μεσημερι το προσπάθησα αυτό να τον χαιδευω και να τον αγκαλιαζω ενω ειναι μεσα στο κρεβάτι του αλλά εκλαιγε υστερικά και ειχε γατζωθεί πάνω μου. Και μεσα στο κρεββάτι του μπηκα να τον καθησυχάσω αλλά ήταν όρθιοσ και μου ζήταγε να πάμε στο διπλό. Σημειωτέον έχει σύνολο κοιμηθει 2-3 φορές στο διπλό και μόνο μεσημερια σε όλη του τη ζωή. Βράδυ δεν τον έχω αφήσει ποτε. Αλλα χτες το βράδυ οσο και αν υπεφερα δεν ήθελα να του περασει το δικό του. Μετα θα γίνει συνηθεια. Ήδη από μεσημερι-βραδυ ταλαιπωρηθηκε και αυτος και εμεις.

s-age.pngs-age.png

Αν τύχει να το κάνει η κόρη μου προσπαθώ να μην τη βγάλω από το δωμάτιο της.

Θα την χαιδέψω στο κρεβάτι, αν δεν ηρεμήσει θα την κουνήσω με την κούνια (έχει ροδάκια), αν πάλι δεν ηρεμήσει θα την πάρω αγκαλιά και στη χειρότερη θα την κουνήσω στο καρότσι μέσα στο δωμάτιο της... και πάντα με τα φώτα κλειστά. Και εννοείται ότι δεν της μιλάω σχεδόν καθόλου.

Αλλά αν βγει από το δωμάτιο το έχασα το παιχνίδι....

Πάντως μην ανησυχείς εμένα το έχει κάνει 3-4 φορές και μετά επανέρχεται στα κλασσικά, γάλα, κρεβάτι και ύπνος!

Αγγελική δεν ειχε προλαβει να κοιμηθει. Αν ξύπναγε στον ύπνο του (σπάνιο πράγμα) εννοειται ότι θα ετρεχα.

Μεταξάκι ελπιζω να μην κρατήσει αυτή η φάση. Γενικά μετα τα 2....ΟΛΟ ΦΑΣΕΙΣ.

Δεν έχω δευτερο παιδάκι οποτε ακόμα επιμένω. αλλωστε δεν ειχαμε ποτέ προβλημα με τον ύπνο. Οι συνήθειες του ειναι πολύ καλες. Εντάξει αρνείται όσο περναέι ο καιρός να παει στο κρεβάτι και όταν ρωταμε "παμε για νανι" ,ολο λεει "μπα" αλλά τελικα σε 5 λεπτά ξερένεται.

Ελπίζω να το έχει ξεχάσει. όσο για την παιδοψυχολόγο, δεν ξέρω αν ειναι καλο ή οχι, πάντως και στο παρελθον που ειχαμε κανα 2 φορες κατι αντιστοιχο με το μεσημεριανο υπνο και εφαρμόσαμε την τακτική αυτή...ΔΟΥΛΕΨΕ. Και σε μια μου ξαδελφη που εκανε το ίδιο, σε 2-3 μερες ειχε παει στο κρεββατι του το παιδι. Οπότε δεν είμαι πολύ βεβαιη για όλα όσα λενε οι παιδοψυχολογοι.

s-age.pngs-age.png

Το μεσημερι το προσπάθησα αυτό να τον χαιδευω και να τον αγκαλιαζω ενω ειναι μεσα στο κρεβάτι του αλλά εκλαιγε υστερικά και ειχε γατζωθεί πάνω μου. Και μεσα στο κρεββάτι του μπηκα να τον καθησυχάσω αλλά ήταν όρθιοσ και μου ζήταγε να πάμε στο διπλό. Σημειωτέον έχει σύνολο κοιμηθει 2-3 φορές στο διπλό και μόνο μεσημερια σε όλη του τη ζωή. Βράδυ δεν τον έχω αφήσει ποτε. Αλλα χτες το βράδυ οσο και αν υπεφερα δεν ήθελα να του περασει το δικό του. Μετα θα γίνει συνηθεια. Ήδη από μεσημερι-βραδυ ταλαιπωρηθηκε και αυτος και εμεις.

Εγω εχω καταλαβει οτι 8ελουν διαφορες δοκιμες ρε συ. Δεν ειναι ευκολο. Αλλαζουν καμια φορα στυλακι υπνου. 8ελουν αλλιως. Και εγω αδιαλλακτη ειμαι στο κρεββατι της παντα αλλα υπαρχουν τροποι πιστευω και ανευ κλαμματος. Απλα 8ελει ψα3ιμο. Μην δοκιμασεις τα δικα μου. Δοκιμασε αλλα πραγματα δικα σου. Φαντασια και πανω απο ολα υπομονη.......σε ολες μας.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

ΥΠΟΜΟΝΗ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ.....ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ SITE ΤΗΣ SUPERNANNY. ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ). ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΆ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ.

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

ΥΠΟΜΟΝΗ ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ.....ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ SITE ΤΗΣ SUPERNANNY. ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ). ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΆ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ.

μπηκα εκει που ειπες αλλα δεν βρηκα κατι για τον υπνο.......αν βρηκες κατι μπορεις να μας το βαλεις το λινκ?

μαμα του Κωνσταντινουλη, εχω κι εγω εναν συνονοματο που με ταλαιπωρει κι επειδη πανω κατω εχουμε το ιδιο συστημα, καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.

εμενα δεν βολευεται στο κρεββατι μου, το εχει μονο για παιχνιδι

αλλα το θεμα ειναι να βρεις το κουμπι του δικου σου παιδιου

αλλο ας πουμε ηρεμει μονο στο κρεββατι των γονιων του

αλλο θελει τη μαμα διπλα για να κοιμηθει

ο δικος μου, αν κοιμηθει ενω εγω ειμαι διπλα, θα ξυπνησει εκατο φορες μες στη νυχτα και θα με ψαχνει.

συνεχεια πειραματιζομαι και συνεχεια κατι ψιλοαλλαζω γιατι και αυτος αλλαζει οσο μεγαλωνει. στην τωρινη ας πουμε φαση, τον αφηνω στο κραββατι του, και ενω του χαιδευω την πλατουλα του τραγουδαω καποιο τραγουδακι. μετα φευγω, εκεινος γκρινιαζει για μισο λεπτο και μετα κοιμαται

δεν πιανει παντα, περναει και τις φασεις του, οπως ολα τα παιδια

υπομονη και φαντασια οπως λεει και η ελλεμφριεμ...

μπηκα εκει που ειπες αλλα δεν βρηκα κατι για τον υπνο.......αν βρηκες κατι μπορεις να μας το βαλεις το λινκ?

http://www.supernanny.com/Advice/-/Supernanny-techniques/-/Routine-and-teamwork/Bedtime-routine.aspx

http://www.supernanny.com/Advice/-/Supernanny-techniques/-/Discipline-and-reward/The-stay-in-bed-technique.aspx

και με λίγο ψάξιμο όλο και κάτι θα βρεις. Την τεχνική του ύπνου την ήξερα από την τηλεοραση αλλά γενικά εχει συμβουλές για την πειθαρχία (όπου έχουμε χάσει τη μπαλα) και άλλα χρήσιμα.

s-age.pngs-age.png

Kαλημέρα!

Εμείς είμαστε λίγο πιό μικροί 14 μηνών δηλαδή αλλά απο 8,5 μηνών που σταματήσε το θηλασμό ο μικρός και τον βάλαμε στο δωμάτιο του και μέχρι περίπου πριν ένα μήνα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στον ύπνο...τον ταίζα...τον χαιδευα...του έδινα την πιπίλα του...το νινί του...και στο 5λεπτο κοιμόταν!

Αυτό όμως άλλαξε τον τελευταίο μήνα...την ώρα που τον βάζω να κοιμηθεί έχουμε γκρίνια...ηρεμεί αλλά μένει ξύπνιος για αρκετή ώρα...δεν κλαίει αλλά μιλάει και παίζει...

μόλις τον πάρω στο κρεβάτι μου κοιμάται αμέσως...στο λεπτό...

Εχθές τον βάλαμε για ύπνο στις 9,30 και μέχρι τις 11 ήταν ξύπνιος χωρίς κλάματα και γκρίνια όμως με παιχνίδι και λογάκια...στις 11 τον έφερε ο άντρας στο κρεβάτι μας (στεναχωριέται λέει που το παιδί είναι μόνο του) και κοιμήθηκε στο λεπτό και βέβαια τον πήγαμε στο κρεβάτι του...δεν ξέρω γιατί άλλαξε έτσι...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png

Kαλημέρα!

Εμείς είμαστε λίγο πιό μικροί 14 μηνών δηλαδή αλλά απο 8,5 μηνών που σταματήσε το θηλασμό ο μικρός και τον βάλαμε στο δωμάτιο του και μέχρι περίπου πριν ένα μήνα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα στον ύπνο...τον ταίζα...τον χαιδευα...του έδινα την πιπίλα του...το νινί του...και στο 5λεπτο κοιμόταν!

Αυτό όμως άλλαξε τον τελευταίο μήνα...την ώρα που τον βάζω να κοιμηθεί έχουμε γκρίνια...ηρεμεί αλλά μένει ξύπνιος για αρκετή ώρα...δεν κλαίει αλλά μιλάει και παίζει...

μόλις τον πάρω στο κρεβάτι μου κοιμάται αμέσως...στο λεπτό...

Εχθές τον βάλαμε για ύπνο στις 9,30 και μέχρι τις 11 ήταν ξύπνιος χωρίς κλάματα και γκρίνια όμως με παιχνίδι και λογάκια...στις 11 τον έφερε ο άντρας στο κρεβάτι μας (στεναχωριέται λέει που το παιδί είναι μόνο του) και κοιμήθηκε στο λεπτό και βέβαια τον πήγαμε στο κρεβάτι του...δεν ξέρω γιατί άλλαξε έτσι...

Σόρυ που επεμβαίνω αλλά εγώ στη θέση σου δεν θα τον έπαιρνα στο κρεββάτι μου. Κι εμεις περάσαμε από τη φάση μουρμουράω, παιζω και δεν κοιμάμαι (βεβαια όχι 1,5 ωρα αλλά μέχρι 30-40 λεπτά) αλλά στο κρεββάτι μου ποτέ, ειδικά αφού δεν εκλαιγε δεν εμπαινα στο δωμάτιο. Εντάξει αλλάζουν τα παιδια, και χρειαζονται λιγοτερο υπνο οσο μεγαλώνουν αλλά εχω παράδειγμα φίλου που η κόρη τους μέχρι 7-8χρονών πήγαινε στο κρεββάτι των γονιών και η μαμά αναγκαζόταν να πηγαίνει για υπνο στο παιδικό γιατί δεν βολευοταν... τα παιδιά πάντα θελουν τους γονεις τους αλλά μερικα πραγματα πρεπει να οριοθετουνται.

Να μη σου πω ότι εγώ όταν ήμουν μικρή πήγαινα στο κρεββάτι των γονιών μου και σε κάποια φάση που η μαμα μου βαρέθηκε να με γυρναει στο κρεββάτι μου κοιμήθηκα στο πάτωμα δίπλα τους. Θυμάμαι ότι με ειχαν λυπηθει το πρωί αλλά εγω δεν καταλάβαινα γιατί επειδή θυμάμαι έντονα ότι το εκανα από πεισμα.....Για να τα θυμάμαι ολα αυτά ήμουν μεγαλο παιδι.

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

Γεια σου μαμα του Κωνσταντινουλη , μεγαλωσε πολυ ο γιοκας σου . Ο υπνος με το γιο μου και το συνωνοματο με τον δικο σου ειναι πληγωμενο θεμα , ηταν εν παση περιπτωση . Φυσικα και συμφωνω απολυτα οτι τα παιδακια δεν ειναι ρομποτακια , οπως πανω κατω ειναι οπως τους μαθεις . Τον γιο μας τον ειχαμε με τον 1ο του χρονο αρκετα κακομαθημενο , εγκυος εγω στην Μαρια μας τοτε δεν αντεχα αλλο να ξεροσταλιαζω στην καρεκλα διπλα του , δεν δεχοτανε απο τον μπαμπα του να τον κοιμιζει , οποτε τον πηραμε στο κρεββατι μας , εκτος οτι μας ξενυχτουσε μεχρι τις 6.00 το πρωι οποτε ο αντρας μου πηγαινε αυπνος στη δουλεια του και εγω κοιμομουνα με τον πιτσιρικα 2-3 ωρες . Αυτο συνεχιστικε (ευτυχως οχι καθε μερα ) μεχρι που γεννηθηκε η Μαρια , μετα μπορει να μην ξαναγυρησε στο κρεββατι του αλλα τουλαχιστον κοιμοτανε το βραδυ σερι απο τις 9,30 εως το πρωι . Τωρα που ο πιτσιρικας μας ειναι 3 ετων και 7 μηνων , συνεχιζει να κοιμαται σε μας , ερχεται καποια στιγμη το βραδυ , αν και καποιες φορες τον αφηνω να κοιμηθει στο δικο μας απο την αρχη γιατι μπορει να εινι αρρωστος αυτος ή η Μικρη μας οποτε δεν θα κοιμοτανε κανεις μας .

Η Μαρια εμαθε τελειως μα τελειως διαφορετικα , κοιμηθηκε απο την αρχη στο κρεββατι της , δεν την βγαλαμε ποτε απο εκει , εχει απο 18 μηνων που βγηκε απο την κουνια της και κοιμαται στο αγαπημενο της κρεββατι αυτοκινητο , διαδικασια ? πυζαμες , παει μονη της στο κρεββατι , την σκεπαζω , φιλακια αγκαλιτσες αγαπουλες , φευγω κλεινω την πορτα και η θα παι3ει λιγο μονη της ή θα κοιμηθει αμεσως . Στο auto ολα .

Εχει κανει και αυτη τις επαναστασεις της , αμα κλαψει πολυ το βραδυ και δεν ησυχαζει οτι και να της πουμε , παει ο αντρας μοθ και κοιμαται μαζι της , ουτε 3 φορες το μηνα αυτο . Η καμια φορα αμα δεν θελει να κοιμηθει μεσημερι και ανοιγει συνεχεια την πορτα και φευγει απο το δωματιο εε την αφηνω δεν πειραζει .

Ο Κωνσταντινος , εχει κοψει τον μεσημεριανο υπνο , κοιμαται μονο αμα ειναι παρα πολυ κουρασμενος , αλλα αυτος μπορει να κανει το αλλο , να κοιμηθει απο τις 7.30 το απογευμα εως το πρωι . Τα παιδια ειναι ολο μα ολο φασεις , σιγουρα κοντα στα 3 αρχιζουνε να κοιμουνται με συσστημα

Σιγουρα αυτο ειναι το μυστικο , με απλα λογια κλαμα μεχρι να κοιμηθει , στη Μαρια επιασε , εντα3ει ειναι και πιο ηρεμη απο τον μεγαλο , δεν γανιασε απο το κλαμα ποτε . Αλλα στον μεγαλο δεν 3ερω αμα θα του το εκανα ποτε , τοτε που ητανε μικροτερος δηλαδη , γιατι ειναι πιο "δυσκολο" παιδακι στις συνηθειες του απο την μικρη . Η Μαρια εχει κοιμηθει μαζι μου μονο 1 φορα ενα μεσημερι που ημασταν αρρωστες και οι 2 , και τωρα τελευταια που την πηρα στο κρεββατι μου μαζι με τον Κωνσταντινο για να δουμε ταινια και να αποκοιμηθουμε εκει δεν ηθελε , ειδε λιγο ταινια και σηκωθηκε να μας παει να τη βαλουμε να κοιμηθει στο κρεββατι της .

QRyOp2.png

Βίκυ ειδες τελικα ειναι πως θα μαθεις τα παιδια. Δεν ειναι τυχαιο πχ γνωστή μου με 3 παιδακια να έχουν απο βρεφη κοιμηθει όλη τη νυχτα μόνα τους και αλλοι να έχουν παιδακια που ξυπνάνε το βράδυ 2-3 φορες και ας εχουν κλεισει χρονο. Σίγουρα ειναι και θεμα παιδιου αλλά σίγουρα και θεμα αποφασης.

s-age.pngs-age.png

Ακριβως ετσι ειναι , εντα3ει ειναι πολυ λογικο να εισαι στεναχωρημενη που εκλαιγε ο μικρος , αλλα καλα εκανες , πιστευω οτι δεν θα το 3ανακανει , ισως και αποψε αλλα μετα θα το καταλαβει οτι δεν περναει . ΑΑΑ οριστε ξεχασα να το πω , η Μαρια επειδη οπως ειπα αμα δεν νυσταζε το μεσημερι την αφηνα και δεν κοιμοτανε πηγε να το κανει συστημα , οποτε τι εκανα ? την εβαζα στο κρεββατι εκλεινα την πορτα και μετα εκεινη τσουπ τσουπ ερχοτανε στο σαλονι , 1-2 δεν 3εκουραζοτανε , οποτε και εγω μετα την 2η φορα που σηκωνοτανε σκεφτικα να κλειδωσω την πορτα της , 2 φορες κοιμηθηκε στο πατωμα πισω απο την πορτα , την 3η φορα , εκλαψε στα ενδιαμεσα του υπνου πηγα την εβαλα στο κρεββατι της και απο τοτε δεν ξανασικωθηκε , οποτε επιασε ... να 3ερετε μου το εχει πει εργοθεραπευτρια και παιδοψυχολγος , αμα τα μικρα μας τσιριζουνε και κλαινε λες και τα σφαζουμε συνηθως το κανουνε (εφοσον δεν πονανε και ειναι πανω απο 1,5-2 ετων ) για να κερδισουνε κατι , αμα δουνε οτι ετσι μας "σπανε " , δηλαδη αμα νευριασουμε , στεναχωρηθουμε , θα συνεχισουνε να το κανουνε μεχρι να πετυχουνε το δικο τους . Αμα ειμαστε σταθεροι ομως σε αυτα που λεμε και κανουμε και χωρις νευρα φωνες κτλ τους εξηγουμε οτι δεν θα περασει αυτο που θελουνε αυτη τη στιγμη , παντα μα παντα σταματανε το κλαμα και κανουνε αυτο που επρεπε απο την αρχη .Τα παιδια ειναι πανεξυπνα και καταλαβαινουνε πολυ περισοτερα απο οσα νομιζουμε .

QRyOp2.png

Από την ως τώρα εμπειρία μου έχω καταλάβει το εξής: Σημασία έχει πόσο αποφασισμένος είσαι εσύ... πόσο το έχεις πιστέψει ότι το παιδί μπορεί να κάνει αυτό που θες να κάνει. Αν είσαι αποφασισμένος και σίγουρος γι' αυτό που κάνεις με κάποιο τρόπο "μαγικό" μεταφέρεται και στο παιδί και το κάνει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Από την ως τώρα εμπειρία μου έχω καταλάβει το εξής: Σημασία έχει πόσο αποφασισμένος είσαι εσύ... πόσο το έχεις πιστέψει ότι το παιδί μπορεί να κάνει αυτό που θες να κάνει. Αν είσαι αποφασισμένος και σίγουρος γι' αυτό που κάνεις με κάποιο τρόπο "μαγικό" μεταφέρεται και στο παιδί και το κάνει!

Απο τα πιο σωστα πραγματα που εχω ακουσει...!

To ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά όσο και αν ακούγεται τρελό όταν τον ακούμε μόνο του στο δωμάτιο να μιλάει νιώθουμε τύψεις...ο μικρός πάντα κοιμόταν στην κούνια του ακόμα και όταν το είχαμε στο δωματιό μας στην κούνια του κοιμόταν ποτέ δεν έχει κοιμηθεί στο κρεβάτι μας ένα ολόκληρο βράδυ...εχθές το βάλαμε στην κούνια για ύπνο αλλά είχαμε πάλι τα ίδια(η ώρα του ύπνου είναι μιά ιεροτελεστία και για μας μπάνιο-φαγητό-αγκαλίτσες-πιπίλα-κούνια)...ένα ολόκληρο πάρτυ με λόγια...γελάκια...είπε όλες τις λεξούλες που ξέρει και έκανε όσα ξέρει και δεν ξέρει...το αποτέλεσμα ήταν να κοιμηθεί στις 11.30 αφού τον πήρα στο κρεβάτι μας...αν το άφηνα στην κούνια ακόμα θα μίλαγε... Ο άντρας μου ήταν απο εκείνους που έλεγαν εμένα το παιδί μου ποτέ δεν θα κοιμηθεί στο κρεβάτι μας αλλά τώρα εκείνος είναι που λυγίζει πρώτος...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png