eleni210

βλεννες στα κοπρανα βρεφους

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.εχω το εξης προβλημα.το κοριτσακι μου ειναι 4 μηνων και εδω και 2 μηνες βγαζει βλεννες στα κακακια της.δεν μυριζουν διαφορετικα και το χρωμα ειναι φυσιολογικο.πηγα στην γιατρο και μου εκοψε τα γαλακτοκομικα για πανω απο 1 μηνα αλλα δεν ειδαμε διαφορα και ετσι τα ξαναρχισαμε.μου ειπε να περιμενουμε μεχρι να αρχισει την στερεα τροφη και θα δουμε μηπως αλλαξει κατι...αλλα ρε κοριτσια μου φαινεται πολυς ο καιρος για να περιμενω και η αναμονη με σκοτωνει...με καταλαβαινετε ετσι δεν ειναι?????α να προσθεσω οτι την θηλαζω αποκλειστικα..βαρος παιρνει κανονικα..τι αλλο να πω?εσεις τι γνωμη εχετε???καμια παρομοια εμπειρια?:?

Διαφημίσεις

παρόμοια εμπειρία αλλά και με αίμα, μίλησα με γαστρεντερολόγο και μου είπε το ίδιο, να περιμένω μέχρι τις στερεές και πήγα σε αλλεργιολόγο, τελικά αλλεργία στο γάλα και στο αβγό.

Ηλικιακά ήμασταν στα ίδια με σας και δεν μπορούσα να περιμένω δυο μήνες.

0eqUp2.png

καλημερα.εμενα το παιδι δεν εχει αιμα στα κοπρανα.μονο βλεννα.και πολυ βλεννα μαλιστα.μενω στην επαρχια και σκεφτομαι να το παω το παιδι στο παιδων να μου πουν εκει...δεν ξερω τι να κανω..εχω μπερδευτει.τα γαλακτοκομικα τα εκοψα και δεν μειωθηκε.δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να τρωω καθε μερα και να την πειραζει τοσο πολυ..μηπως δεν ειναι αλλεργια σε κατι και ειναι κατι αλλο?

και μενα εχει το μωρακι μου,πινουμε γαλα για αλλεργια αλλα το μονο που μας εκανε ηταν να μειωθουν λιγο...

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!

Ο γιός μου θήλαζε αποκλειστικά και από 40 ημερών άρχισε να βγάζει εξανθήματα σε πρόσωπο, κεφάλι και κοιλιά και να εχει (όχι πάντα αλλά συχνά) βλέννες στα κόπρανα. Η παιδίατρος μου σύστησε αποχή από τα αγελαδινά γαλακτοκομικά. Δεν είδαμε καμία βελτίωση και αναγκάστηκα να απέχω και από όλα τα υπόλοιπα (κατσικίσιο γάλα, τυρί κ.λπ.). Μου απαγόρευε ακόμα και τα "κρυφά" γαλακτοκομικά (σε μπισκότα, κέικ κ.ο.κ.). Αποτέλεσμα: Βλέννες στα κακά - μία φορά μάλιστα και με λίγο αιματάκι - μέχρι και τις στερεές. Κάναμε rast test, δεν έδειξε τίποτα. Σήμερα είναι 8 μηνών και κάτι και δεν έχει τίποτα. Βγάλε άκρη....

KjMfp2.png

Together we stand, divided we fall

Επειδη κι εγω περναω κατι παρομοιο και ψαχνω ακομα αν ειναι αλλεργια, μου παν οτι μαζι με τα γαλακτοκομικα πρεπει να κοψεις και το αυγο, συνηθως πανε πακετο αυτες οι αλλεργιες. Το κοψα και προς το παρον καλα ειναι.....ειδομεν....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Eleni210, να σου πω την αλήθεια σταμάτησαν περίπου μόλις άρχισαν οι στερεές (ίσως μολις μπήκε και το φρούτο, μετά το ρυζάλευρο). Δεν έχω ξαναδεί από τότε, και μάλιστα επειδή είχα σταματήσει το θηλασμό λόγω εργασίας, ήπιαμε για κανενα δίμηνο υποαλλεργικό γάλα για το φόβο των Ιουδαίων αλλά το αλλάξαμε σε κανονικό και μια χαρά είμαστε.

Πάντως το ξανατονίζω, με τη δίαιτα από τα γαλακτοκομικά δεν είδα βελτίωση. Τα εξανθήματα πέρασαν με φαρμακευτική αγωγή μόνο (κορτιζονούχες αλοιφές σε πρόσωπο, κεφάλι και κοιλιά), οι βλέννες συνεχίστηκαν μέχρι τότε που σου λέω.

KjMfp2.png

Και εμείς ακριβώς το ίδιο είχαμε αντιμέτωπισει αλλά είχε και αιματάκι μέσα ,ειχα κόψει γαλακτωκομικά ακόμα και τα κρύφα κάναμε και rast test δεν έδειξε τίποτα και στην συνέχεια με τις στέρεες τροφές εξαλείφθηκε το πρόβλημα:confused:

Τα ραστ τεστ δεν δειχνουν τετοιου ειδους αλλεργιες (μονο πολυ ισχυρες) απο οτι μου παν, μονο τα πατς τεστ δειχνουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Διαφημίσεις

Τί να πω....Τσάμπα μου το τρυπήσανε το παιδάκι μου???? Πάντως, τέλος καλό-όλα καλά. Υπομονή μέχρι τις στερεές και το πρόβλημα πιστεύω θα εξαλειφθεί. Πάντως, η παιδίατρος μου είχε πεί τότε θυμάμαι ότι και κάποια ψιλοαλλεργία να έχει ο μικρός ή δυσανεξία, το πολύ πολύ μέχρι το χρόνο να κρατήσει, δεν είναι εφ' όρου ζωής. Κουράγιο....

KjMfp2.png

Αναγκαστικα θα το τρυπουσαν , απο οτι μου παν οι πιο σχετικοι θα κανεις και αυτο το τεστ αρχικα και μετα κανεις τα αλλα τεστ , τα patch τεστ, που αν υποψιαζομαι σωστα ειναι αυτοκολλητα με ουσιες που ερχονται σε επαφη με το δερμα. Ειναι δυο ειδων αυτες οι αλλεργιες, οι αμεσες (που προκαλουν αναφυλακτικο σοκ και ειναι επικινδυνες-αυτες ανιχνευονται με το ραστ τεστ) και οι εμμεσες (οι δικες μας προφανως, που δεν ειναι επικινδυνες ανιχνευονται με το αιμα στα κοπρανα, βλεννες, εκζεματα κλπ)

Αυτα με καθε επιφυλαξη καθως κι εγω τωρα τα μαθαινω.

eleni μου βασικα πιστευω οτι πρωτα απ'ολα πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου!εμεις το συζητησαμε,εκοψα καποιες τροφες αλλα δεν ειδαμε αποτελεσμα και γι'αυτο εχω λυσσαξει η δολια η μανα..γιατι δεν ξερω γιατι...μιλησε με τον γιατρο σου και βλεπεις τι θα κανεις.κοριτσια ειλικρινα δεν ξερετε ποσο με εχετε ηρεμησει.παντως τις τελευταιες μερες κανει κακακια της ανα 2 μερες.ενω πιο πριν οπωσδηποτε μια φορα την ημερα..λετε να εχει σχεση?

Κι εμεις ενω πηγαιναμε καλα χθες το βραδυ παλι πρασινα και βλεννες. Λεω μαλλον η ντοματα φταιει....ασε αν μπεις στο λουκι των αλλεργιων την εβαψες.

Υπαρχει ενα τοπικ σχετικο, αποκλειστικος θηλασμος και αλλεργιες. Ξεκινω να το διαβαζω.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

Διαφημίσεις

Κοριτσαια καλησπερα....Δεν ξερω αν θα σας βοηθισω απλα θα σς πω την δικη μου εμπειρια...Ο μικρος μου 3 μηνων και ενω ολα πηγαιναν καλα ξαφνικα αρχισε να εχει στα κακα του βλεννες...πολλες και καμια φορα εκανε και πρασινα κακα με βλεννες....(εννοειτε οτι εκανα αποκλειστικο θηλασμο) πηρα την παιδιατρο και μου ειπε μηπως κρυωσε τον προσεχαμε και εμεις αλλα δεν εδειχνε σημαδια απο κρυωμα περασαν καμια 2-3 εβδομαδες και τελικα τι ειχε??

Δοντια!!!!!!!!!!!!!!!!Εβγαζε δοντια το αγορακι μου...λιγο νωρις βεβαια και κανεις δεν το περιμενε αλλα αυτο ηταν το προβλημα του...

Απλα ηθελα να σας πω να σκεφτειτε και αυτο το ενδεχομενο!!!!

zoi_m ποσες μερες κρατουσε αυτο?

zoi_m μου κανεις πλακα!!!!!!ουτε καν που το ειχα σκεφτει!εβγαλε δοντακια?η αληθεια ειναι οτι η κορη μου την ημερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο ο γιατρος που την εξετασε ειπε:αααα εχουν ασπρισει τα ουλα της.θα βγαλει γρηγορα δοντακια.και μειναμε με το στομα ανοιχτο!και εδω και κατι εβδομαδες εχει πολυ φαγουρα στα δοντακια και πολλαααααα σαλια!χωρις βεβαια να αναιρουνται οι προηγουμενες εβδομαδες που εβαζε την γροθια στο στομα και την δαγκωνε.το δικο σου το παιδακι το εξετασε ο γιατρος και στο ειπε?εβγαλε δοντακια και σταματησε?εμενα ειναι 2 μηνες και αυτη η κατασταση.απο τις 10 ιουλιου.και εδω και μια εβδομαδα εχει γινει χειροτερο."τα κανει" καθε 2 ημερες και με υπερβολικα πολυ βλεννα.και το καλο μου εκανε πανω απο 2 φορες την ημερα πριν.εχω ερθει αθηνα.αυριο θα παω στο παιδων.δεν αντεχω αλλο την αναμονη..η δικη μου η γιατρος δεν μου ειπε καν οτι μπορει να ειναι απο τα δοντακια της..vera θελεις να ερθεις κι εσυ να παμε μαζι να εχω συμπαρασταση???χιχιχιχι τι λεω η δολια μανα!αυριο πρωι στο παιδων για την ενωση των κακακιων των παιδιων μας και την αμεση αντιμετωπιση του προβληματος και την εξαλειψη των βλεννων!!(κανω πλακιτσα για να μην κλαιω κοριτσια)

Αχ κοριτσια δεν θυμαμαι ποσο κρατησε αλλα σιγουρα παρα πολυ καιρο μπορει και κανεναν μηνα και......Αφου καποια στιγμη ειχα συνηθισει να τα βλεπω και δεν εδινα σημασια....Καποια μερα μπορει να τα εκανε εντελως καλα και μετα ξανα απο την αρχη πρασινα βλεννες κτλ....

Τοτε η παιδιατρος δεν μου ειχε πει για δοντια μονο για κρυωμα....ΜΕτα οταν εσκασαν τα δυο κατω το δοντακια σταματησε να τα κανει ετσι και ολα επανηλθαν στα φυσιολογικα...

κ εμεις το ιδιο.πρασινα κ βλεννες πανω απο μηνα.ποναγε πολυ κατα τη διαρκεια των γευματων και καναμε εξετασεις κ εδειξε χαμηλη ανοσοσφαιρινη α.ο παιδιατρος ειπε οτι δ μπορει να διασπασει τα μεγαλα μορια τροφων(?),οτι εχει ευαισθητο εντερακι κ να μην τρωω γαλακτοκομικα ψαρια κ ασπραδια.εγω ειχα κ υπερπαραγωγη κ κανω block feeding-το χρωμα επανερχεται σιγα σιγα νομιζω αλλα συνεχιζουν να ναι διαρροια κ να χουν βλεννες...ειδομεν...

σκεφτομαι κ το μοσχαρι που ετρωγα πολυ πριν αλλα δ ξερω..τι θα φαω στο τελος??σαν τον γκαντι θα μαι!!:-)τι να πω..βλεποντας κ κανοντας..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

καλο κουραγιο κοπελαρα μου!το εκανα κι εγω αλλα δεν ειδα αποτελεσμα...δεν ετρωγα σχεδον τιποτα..κουραγιο εγω ειχα κοψει κ το μοσχαρι αλλα κ τα αιγοπροβεια!

Kalo κουραγιο!!! Κι εμεις δεν ξερουμε ακομα αν ειναι αλλεργια η οχι. Στο τοπικ των αλλεργιων (που εβαλα) ελεγε μια κοπελα οτι της ειπε γαστρεντερολογος πως αν εχει (στη γενικη αιματος) ιωσινοφιλα κοντα στο οριο, ειναι σημαδι αλλεργιας....6 ειναι το ανωτατο, εμεις εχουμε 5.5. Ποιος ξερει.......επειδη παιρνουμε αντιβιωση (παλινδρομιση) δεν μπορω να ειμαι σιγουρη για τιποτα.

Μπορει να ειναι και τα δοντια ομως........ολα μαζεμενα πεσανε!

Ελενη κι εμεις Παιδων θα ειμαστε αυριο για αλλα θεματα......μου σφιγγεται το στομαχι οσο το σκεφτομαι....

Exουμε διαφορα θεματα εμεις. Πηγατε σημερα? Βγαλατε ακρη?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα