Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΕΙΑ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ - ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ


Recommended Posts

Όλοι οι πανεπιστημιακοί γιατροί ανεξαρτήτως ειδικότητας (βεβαίως και οι μαιευτήρες - γυναικολόγοι) είναι υποχρεωμένοι να κλείσουν τα εξωτερικά ιδιωτικά ιατρεία τους και κέντρα τους μέχρι την Ιανουαρίου του 2011. Αυτό σημαίνει ότι αν θα πληρωθούν από εμάς μετά από αυτήν την ημερομηνία στο ιδιωτικό τους ιατρείο ή κέντρο είναι παράνομοι και έχουμε το δικαίωμα να τους καταγγείλουμε. Ο νόμος τους υποχρεώνει να εργάζονται και να πληρώνονται μόνο από το ΕΣΥ, αφού σε αυτό ανήκουν και όχι να το έχουν δίπορτο. Διαφορετικά θα παρανομούν. Θα είναι πλέον υποχρεωμένοι να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο ολοήμερο νοσοκομείο. Και αν τυχόν υπάρχουν εργαστήρια δημόσιου νοσοκομείου που βρίσκονται έξω από τον χώρο του νοσοκομείου, αυτά θα είναι υπό την αιγίδα του υπουργείου και πάλι θα απαγορεύεται να πληρώνουμε, αφού θα πληρώνει ο ασφαλιστικός μας φορέας.

Θα υπάρξει κι άλλη ενημέρωση, για το που θα μπορούμε να τους καταγγείλουμε, κι απ' ότι έμαθα από οικογενειακό μας φίλο γιατρό θα χάνουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Το πιθανότερο είναι η ίδρυση Γραφείου Υποστήριξης Πολίτη σε κάθε νοσοκοµείο για τη συλλογή και διεκπεραίωση καταγγελιών και παραπόνων, βάσει των οποίων θα συντάσσεται ετήσια έκθεση πεπραγµένων και αξιολόγησης.

 

Πηγές:

 

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=72380

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4580914

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=47241152

 

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=335322&dt=03/06/2010

 

 

 

Επιτέλους κάποιος πήρε χαμπάρι όλο αυτό το κύκλωμα. Αλλά πιστεύετε ότι θα ισχύσει τελικά;;;;;; :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά τα λόγια αλλά δεν νομίζω να ισχύσει τελικά.Δύσκολα γκρεμίζεται αυτό το σύστημα που τόσο επιμελώς έχει χτιστεί εδώ και δεκαετίες.

Διπλή κονόμα,με το ιδιωτικό ιατρείο να βγάζει τα διπλάσια +++ του μισθού του ΕΣΥ.

Pcump3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπει μια τάξη. Είναι άδικο για τους άλλους γιατρούς που δουλεύουν στα νοσοκομεία και δεν είναι πανεπιστημιακοί (κυρίως οι πρωτοδιοριζόμενοι) και κάθονται υπερωρίες όλη την ημέρα με ένα μισθουλάκο. Και συνήθως τους χώνουν στις υπερωρίες οι μεγαλογιατροί κι εκείνοι τρέχουν στην γραφειάρα τους. Να συγκεντρώνεται η δύναμη και το χρήμα στα χέρια των ολίγων. Άδικο....

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λόγια αλλά δεν νομίζω να ισχύσει τελικά.Δύσκολα γκρεμίζεται αυτό το σύστημα που τόσο επιμελώς έχει χτιστεί εδώ και δεκαετίες.

Διπλή κονόμα,με το ιδιωτικό ιατρείο να βγάζει τα διπλάσια +++ του μισθού του ΕΣΥ.

 

 

Ξέχασες και τον μισθό από το πανεπιστήμιο...... επίκουροι είναι αυτοί δεν είναι παίξε γέλασε.....:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου φαινεται οτι θα συνεχισουν να εχουν τα ιδιωτικα τους ιατρεια, αλλα θα σταματησουν να κοβουν αποδειξεις με τη δικαιολογια οτι δε θα μπορουν πια....μαλλον χειροτερα τα βλεπω τα πραγματα παρα καλυτερα!

 

τουλαχ επαιρνες καμια αποδειξη απο αυτους τους γιατρους, τωρα παει και αυτο

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται οτι θα συνεχισουν να εχουν τα ιδιωτικα τους ιατρεια, αλλα θα σταματησουν να κοβουν αποδειξεις με τη δικαιολογια οτι δε θα μπορουν πια....μαλλον χειροτερα τα βλεπω τα πραγματα παρα καλυτερα!

 

τουλαχ επαιρνες καμια αποδειξη απο αυτους τους γιατρους, τωρα παει και αυτο

 

 

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι αν κλείσουν τα ιδιωτικά ιατρεία τους, θα αυξήσουν το φακελάκι στα δημόσια νοσοκομεία;;;;; Έχει δει το κράτος μεγαλογιατρούς να την βγάζουν με ένα μισθούλι από το ΕΣΥ;;;;; Αυτό θα ήταν το καλύτερο ανέκδοτο.....

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τωρα που κοψανε επιδοματα κι εφημεριες και τους ψοφησανε στη φορολογια......

 

Ειναι να γελας ωρες ωρες με τα μυαλα που κουβαλανε οι πολιτικοι μας (κι εναλλαξ να κλαις!)

 

 

Ας τους πληρωναν καλυτερα για να μη ζητανε φακελακια.........εχω μια φιλη χειρουργο που δουλευε σε δημοσιο νοσοκομειο και παραιτηθηκε γιατι ηταν ανεκδοτο τα λεφτα που επαιρνε......ξεπατωνοταν στη δουλεια κι επαιρνε 1300 ευρω. Τωρα σκεφτεται να φυγει στο εξωτερικο που μπορει για την ιδια δουλεια (με πολυ καλυτερες συνθηκες εργασιας) να παιρνει 10 χιλιαρικα.........γιατι να ζηταει φακελακια οταν ειναι ευχαριστημενη απο τα οικονομικα της?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τωρα που κοψανε επιδοματα κι εφημεριες και τους ψοφησανε στη φορολογια......

 

Ειναι να γελας ωρες ωρες με τα μυαλα που κουβαλανε οι πολιτικοι μας (κι εναλλαξ να κλαις!)

 

 

Ας τους πληρωναν καλυτερα για να μη ζητανε φακελακια.........εχω μια φιλη χειρουργο που δουλευε σε δημοσιο νοσοκομειο και παραιτηθηκε γιατι ηταν ανεκδοτο τα λεφτα που επαιρνε......ξεπατωνοταν στη δουλεια κι επαιρνε 1300 ευρω. Τωρα σκεφτεται να φυγει στο εξωτερικο που μπορει για την ιδια δουλεια (με πολυ καλυτερες συνθηκες εργασιας) να παιρνει 10 χιλιαρικα.........γιατι να ζηταει φακελακια οταν ειναι ευχαριστημενη απο τα οικονομικα της?

 

Άντε τώρα αυτή η γιατρός να θέλει να χειρουργήσει καμιά πενηνταριά τον μήνα για 1300 και μετά από τόσα έξοδα και χρόνια σπουδών. Πόσες εγχειρήσεις να κάνει με την καρδιά της....;;;; Όταν θα βλέπει τον διπλανό της γιατρό να αρπάζει για κάθε χειρουργείο καμιά 1000άρα (και λίγα βάζω). Ε ρε Ελλάδα αθάνατη.....:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας και συγχαρητηρια για το ομορφο site που φτιαξατε!

 

Ηθελα απλως να πω οτι το φαινομενο αυτο κατα τη γνωμη μου υπαρχει κυριως λογω της δικης μας συμπεριφορας.Οταν εμεις οι ασθενεις τρεχουμε πισω απο καθηγητες και τους παρακαλαμε... τοτε παιρνουν τα μυαλα τους αερα και κανουν οσα κανουν.

Δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι ενας καθηγητης γιατρος ειναι ταχα καλυτερος απο εναν συναδελφο του που δεν ειναι καθηγητης...

Μηπως γιατι διδασκει τα βασικα στους φοιτητες και γραφει βιβλια;

Μα ο γιατρος οσο ερχεται σε επαφη με τον αρρωστο ανθρωπο τοσο καλυτερος γινεται!

Ο καθηγητης που καταναλωνει τον χρονο του μακρυα απ'τους αρρωστους πως θα ειναι καλυτερος γιατρος;;

 

Ειναι σα να λεμε πχ οτι ενας καθηγητης γυναικολογος που εγραψε στη ζωη του 20 βιβλια και ξεγεννησε 300 γυναικες ειναι καλυτερος απο εναν απλο γυναικολογο που εχει ξεγεννησει 10.000 γυναικες αλλα δεν εχει γραψει βιβλιο....

Πως μπορει να στεκει αυτο λογικα;

 

Αυτα.. και να εχουμε την υγεια μας αχρειαστοι να ειναι οι γιατροι :)

Link to comment
Share on other sites

Τί μου λέτε τώρα?

 

Εδώ σήμερα!!! μου ήρθε στο ιατρείο μου (ειμαι οδοντίατρος), μια ευχητήρια κάρτα για την νέα σεζόν, απο καθηγήτρια του πανεπιστημίου και με κάρτα του ιατρείου της, που ενημερώνει για ώρες λειτουργίας, για να της στέλνουμε ασθενείς, αν χρειαστούμε κάτι ως γενικοι οδοντίατροι.

 

Σιγά μην τα κλείσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...
Τελικά τι έχει γίνει? Εχει επισκεφθεί καμία το γαιτρό της για να μας πει??

 

Αυτούς που ξέρω εγώ λειτουργούν κανονικότατα τα ιατρεία τους. Για Αθήνα μιλάω.

 

 

Ηθελα απλως να πω οτι το φαινομενο αυτο κατα τη γνωμη μου υπαρχει κυριως λογω της δικης μας συμπεριφορας.Οταν εμεις οι ασθενεις τρεχουμε πισω απο καθηγητες και τους παρακαλαμε... τοτε παιρνουν τα μυαλα τους αερα και κανουν οσα κανουν.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Φταίνε βασικά οι ασθενείς, που και καλά θέλουν να πάνε "στον καλύτερο"... Είναι όμως και αυτό μέρος της ασθένειάς τους! Το θέμα είναι ότι καθηγητές δεν γίνονται οι καλύτεροι, αλλά όσοι είναι μέσα στο σύστημα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (βλέπε οικογενειοκρατείες, βλέπε connections, κλπ), άνθρωποι γενικά που έχουν φιλήσει πολλούς "πωπούς" και που έχουν κάνει συμβιβασμούς για να πάρουν τις θέσεις τους.

 

 

Δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι ενας καθηγητης γιατρος ειναι ταχα καλυτερος απο εναν συναδελφο του που δεν ειναι καθηγητης...

Μηπως γιατι διδασκει τα βασικα στους φοιτητες και γραφει βιβλια;

Μα ο γιατρος οσο ερχεται σε επαφη με τον αρρωστο ανθρωπο τοσο καλυτερος γινεται!

Ο καθηγητης που καταναλωνει τον χρονο του μακρυα απ'τους αρρωστους πως θα ειναι καλυτερος γιατρος;;

Ειναι σα να λεμε πχ οτι ενας καθηγητης γυναικολογος που εγραψε στη ζωη του 20 βιβλια και ξεγεννησε 300 γυναικες ειναι καλυτερος απο εναν απλο γυναικολογο που εχει ξεγεννησει 10.000 γυναικες αλλα δεν εχει γραψει βιβλιο....

Πως μπορει να στεκει αυτο λογικα;

 

Χρειάζονται και τα δύο. Και η εμπειρία και η ενημέρωση. Γιατι τα δεδομένα στην ιατρική αλλάζουν στην συνέχεια.

 

Το βασικό είναι να ενδιαφέρεται ο γιατρός για τον ασθενή του ειλικρινά. Από εκεί και πέρα, θα βρει τον τρόπο να βοηθήσει τον ασθενή του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...