Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ε' Βρεφονηπιακός σταθμός Δήμου Αλίμου

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Την περασμένη εβδομάδα μας ειδοποίησαν ότι η αίτησή μας έγινε δεκτή στον παραπάνω δημοτικό σταθμό και ότι κατά τις 6-7 Σεπτεμβρίου πρέπει να τους πάρουμε τηλέφωνο για να μας πουν λεπτομέρειες. Από τη χαρά και την ανακούφισή μου (θα μας "ζόριζε" πολύ οικονομικά να έπρεπε να στείλουμε τον μικρό σε ιδιωτικό σταθμό) δε ρώτησα τίποτα, ούτε πότε ξεκινάνε, ούτε αν παίρνουν τα παιδιά τμηματικά ή ξεκινάνε όλα μαζί, ούτε αν τίθεται θέμα να μη μπορούν να κρατήσουν το παιδί μέχρι τις 4, γιατί δεν υπάρχουν κούνιες (συμβαίνει σε δημοτικό σταθμό του Κερατσινίου αυτό...). Υπάρχει λοιπόν κάποια μανούλα να στέλνει το παιδάκι της εκεί και να μπορεί να μου λύσει τις απορίες? Κάθε πληροφορία και περιγραφή επίσης δεκτή, καθώς δεν έχω δει τους χώρους, τις κοπέλες, τίποτα...Τον καιρό των ξεναγήσεων και αιτήσεων μόλις είχα γεννήσει και τα χαρτιά τα πήγε ο άντρας μου (ο οποίος δεν σκέφτηκε καν να κάνει μια περιήγηση στον χώρο...)!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Διαφημίσεις

Θα είμαστε συμμαθητάκια λοιπόν....εμένα το μόνο που μου είπαν στο τηλέφωνο είναι ότι τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου κάνουν ξανά προσαρμογή τα παλιά παιδάκια και κατόπιν αρχίζει η προσαρμογή για τα νέα παιδάκια...τώρα τί εννοεί προσαρμογή, πόσο θα κρατήσει κλπ δεν υπήρχε χρόνος για τέτοιες διευκρινήσεις από τηλεφώνου....

...ξέρω ότι τα κρατάνε μέχρι τις 4...αυτό γιατί το ρωτάς??έχεις αμφιβολίες....

...θα πάτε στο κεντρικό ή στο παράρτημα?

Α, μάλιστα, υπάρχει δηλαδή προσαρμογή "2 ταχυτήτων", χαχα!

Εμείς θα πάμε στο κεντρικό, το παράρτημα μας πέφτει μακριά....

Σχετικά με το αν είναι ολοήμερο το πρόγραμμα, για τον συγκεκριμένο σταθμό -ευτυχώς- δεν έχω ακούσει κάτι "κακό", όμως μου μπήκαν ψύλλοι, όταν μια φίλη, που στέλνει για 2η χρονιά το παιδάκι της σε βρεφ/πιακό σταθμό του Κερατσινίου, μου είπε ότι φέτος θα πρέπει να δώσει μάχη, για να πάει το παιδάκι ολοήμερο, αφού της είπαν ότι δέχθηκαν μεν 50 παιδιά αλλά έχουν μόνο 12 κούνιες (οπότε θα πρέπει να το παίρνει στις 12.30)!!!!!! Λες και υπάρχει περίπτωση να στέλνει κανείς το παιδί του στο σταθμό "για πλάκα" !!!!

Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε ότι στον Άλιμο δεν συμβαίνει αυτό!

Εσένα σου έκαναν ξενάγηση όταν πήγες για την αίτηση??

Φιλιά στο ..."συμμαθητάκι" :)

Καλησπέρα!

Την περασμένη εβδομάδα μας ειδοποίησαν ότι η αίτησή μας έγινε δεκτή στον παραπάνω δημοτικό σταθμό και ότι κατά τις 6-7 Σεπτεμβρίου πρέπει να τους πάρουμε τηλέφωνο για να μας πουν λεπτομέρειες. Από τη χαρά και την ανακούφισή μου (θα μας "ζόριζε" πολύ οικονομικά να έπρεπε να στείλουμε τον μικρό σε ιδιωτικό σταθμό) δε ρώτησα τίποτα, ούτε πότε ξεκινάνε, ούτε αν παίρνουν τα παιδιά τμηματικά ή ξεκινάνε όλα μαζί, ούτε αν τίθεται θέμα να μη μπορούν να κρατήσουν το παιδί μέχρι τις 4, γιατί δεν υπάρχουν κούνιες (συμβαίνει σε δημοτικό σταθμό του Κερατσινίου αυτό...). Υπάρχει λοιπόν κάποια μανούλα να στέλνει το παιδάκι της εκεί και να μπορεί να μου λύσει τις απορίες? Κάθε πληροφορία και περιγραφή επίσης δεκτή, καθώς δεν έχω δει τους χώρους, τις κοπέλες, τίποτα...Τον καιρό των ξεναγήσεων και αιτήσεων μόλις είχα γεννήσει και τα χαρτιά τα πήγε ο άντρας μου (ο οποίος δεν σκέφτηκε καν να κάνει μια περιήγηση στον χώρο...)!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και εμεις ξεκιναμε δημοτικο παιδικο σταθμο τον Σεπτεμβρη αλλα στο Λαγoνησι μας ειπαν οτι ξεκιναμε στις 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ την πρωτη εβδομαδα ( εβδομαδα προσαρμογης) θα πηγαινουν μονο 1-2 ωρες την ημερα παρουσια και εγω για να συνηθισουν και να μην κλαινε . ξεκινανε το πρωι στις 7:45 -8:30 Προσελευση και το μεσημερι τα παιρνουμε στις 12:30- 1:00 ή εαν θελω φυλαξη στις 3:30-4:00 Ελπιζω σε κατι να σε βοηθησα

Πάντως κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη που κάνουνε προσαρμογή...για να είμαι ειλικρινής από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, είχα πολύ μεγάλο άγχος για τις πρώτες μέρες και τώρα κάπως έχει καταλαγιάσει.....

....Εγώ δε ζήτησα ξενάγηση γιατί έκανα την άιτηση στο κεντρικό ενώ ενδιαφερόμουν για το παράρτημα....

Διαφημίσεις

ANDEDANTINOS, ευχαριστούμε για την πληροφορία, ελπίζω κάπως έτσι να είναι και σε μας...αν και μας βλέπω για την επόμενη εβδομάδα από εσάς να ξεκινάμε, αφού μου είπαν 6-7 του μήνα να μιλήσουμε στο τηλέφωνο...

POOPSIE, εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα υπήρχει κάτι σε "προσαρμογή", ειδικά για τα νέα παιδάκια, όμως με αγχώνει το πότε τελικά θα ξεκινήσουν κανονικά, γιατί γύρω στα μέσα Σεπτέμβρη πρέπει να γυρίσω στη δουλειά, οπότε και ο μεγάλος πρέπει να έχει τακτοποιηθεί ως τότε, γιατί η μαμά μου θα είναι απασχολημένη με το μωρό και δεν θα μπορεί να τα κρατάει και τα 2! Θα βγεί "από το παράθυρο" η γυναίκα!!!!! :)