Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΕΣΕΙΣ???Έχασαν το παιδί από τον βρεφονηπιακό!!


poukis

Recommended Posts

Ένα θρίλερ με αίσιο – ευτυχώς – τέλος διαδραματίστηκε την Παρασκευή το πρωί στον Δημοτικό Βρεφονηπιακό Σταθμό «Μαρία Αμπατζή», στην Επάνω Σκάλα Μυτιλήνης. Το προσωπικό του σταθμού αντιλήφθηκε στις 08:30 ότι έλειπε ένα 2χρονο αγοράκι, κατά την διάρκεια της καταμέτρησης των παιδιών. Έψαξαν όλους τους χώρους του σταθμού, στη συνέχεια βγήκαν και έξω και άρχισαν να το αναζητούν, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να εντοπίσουν το παιδάκι.

 

Αμέσως ειδοποίησαν την Αστυνομία, η οποία έσπευσε αμέσως και άρχισε να ερευνά την περιοχή. Μία ώρα περίπου μετά και αφού η αγωνία είχε αρχίσει να κορυφώνεται, το παιδί βρέθηκε να κάθεται σε ένα παγκάκι με έναν ηλικιωμένο κύριο. Αμέσως μετέφεραν το αγοράκι στο σταθμό και οι βρεφονηπιοκόμοι πήγαν στη συνέχεια να ενημερώσουν τους γονείς του παιδιού, στο γραφείο που διατηρούν.

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γονείς σοκαρίστηκαν με το που είδαν υπάλληλους του σταθμού να μπαίνουν στο γραφείο τους και αφού ενημερώθηκαν για το τι συνέβη, έσπευσαν για να βεβαιωθούν ότι το παιδί τους είναι καλά. Το αγοράκι μόλις είδε τη μητέρα του έτρεξε στην αγκαλιά της και ξέσπασε σε κλάματα.

 

Οι γονείς δεν μπορούν ακόμη να πιστέψουν πώς είναι δυνατόν να ξεφύγει από την προσοχή των νηπιαγωγών – οι οποίοι είναι και υπεύθυνοι για την ασφάλεια των παιδιών – ένα παιδί και να χαθεί. Οι γονείς του αγοριού κατέθεσαν τη Δευτέρα καταγγελία στο Δήμο Μυτιλήνης – καθώς ο συγκεκριμένος σταθμός ανήκει στον Δημοτικό Οργανισμό Κοινωνικής Παρέμβασης, του οποίου πρόεδρος είναι ο δήμαρχος Μυτιλήνης, Νάσος Γιακαλής – και ετοιμάζονται να καταθέσουν μήνυση στην Αστυνομία, η οποία έχοντας καταγράψει το περιστατικό, διενεργεί προανάκριση.

 

lesvosnews.gr

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συγνώμη, αλλά για να καταφέρει ένα 2χρονο αγοράκι να βγει από τον παδικό σταθμό αυτό σημαίνει οτι κανείς δεν προσέχει τα παιδιά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο...Πρέπει να κινηθούν με κάθε ένδικο βοήθημα νομικά και γενικά να δημοσιοποιήσουν το γεγονός όσο μπορούν περισσότερο. Και μετά λες πάω σε ειδικούς...αλλά βαριούνται που ζουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, αλλά για να καταφέρει ένα 2χρονο αγοράκι να βγει από τον παδικό σταθμό αυτό σημαίνει οτι κανείς δεν προσέχει τα παιδιά.

Επισης οτι κανεις δεν προσεχει την ερμη την πορτα και την αφηνοτν ανοιχτη!!!!Το εχω δει και με τα ματια μου σε εναν σταθμο δημοτικο της περιοχης μου και τους εκραξα!!!!Ειχε βγει η κυρια και μιλαγε 2 μετρα πιο περα, εννοειται δεν κοιταζε την πορτα και τα παιδακια μεσα παιζαν!?!?!μονα τους.

Ελεος.τους τα διενεις να στα προσεχουν και δεν ξερεις τι θα συμβει!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά για να καταφέρει ένα 2χρονο αγοράκι να βγει από τον παδικό σταθμό αυτό σημαίνει οτι κανείς δεν προσέχει τα παιδιά.

...και να προσθεσω πως μαλλων δεν κλειδωνουν τις εξοδους....ή τις αφηνουν ανοιχτες.....!!!!!!!

Εισαγγελεας κατευθειαν.....και απολυση των υπευθηνων.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

για να κανω κ ..το συνηγορο του διαβολου..(!) το ανηψακι μου στη γερμανια εφυγε απο τον παιδικο γιατι ηθελε να γυρισει στο σπιτι του.η μανα το ηξερε οτι δεν ηθελε να κατσει κ αυτο βρηκε την ευκαιρια οταν δεν το βλεπανε να φυγει κ να βγει στο δρομο,θυμοταν κ το σπιτι.φυσικα οι γονεις τα παιξαν αλλα δεν καναν τιποτα γιατι ξερανε οτι ειναι ζωηρουλης

Link to comment
Share on other sites

ευτυτώς που οι γονείς το μάθαν στο τέλος..θα είχαν τρελαθει από την αγωνία...

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

...και να προσθεσω πως μαλλων δεν κλειδωνουν τις εξοδους....ή τις αφηνουν ανοιχτες.....!!!!!!!

Εισαγγελεας κατευθειαν.....και απολυση των υπευθηνων.....:mad:[/QUO

 

Και ψυχραιμα να κατσει να το δει κανεις και να πει ε πολλα τα παιδακια καποιο θα ξεφυγει της προσοχης σου καποια στιγμη αυτη την πορτα γιατι δεν την κλειδωνουν????:confused::confused::confused::confused::confused:

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να κανω κ ..το συνηγορο του διαβολου..(!) το ανηψακι μου στη γερμανια εφυγε απο τον παιδικο γιατι ηθελε να γυρισει στο σπιτι του.η μανα το ηξερε οτι δεν ηθελε να κατσει κ αυτο βρηκε την ευκαιρια οταν δεν το βλεπανε να φυγει κ να βγει στο δρομο,θυμοταν κ το σπιτι.φυσικα οι γονεις τα παιξαν αλλα δεν καναν τιποτα γιατι ξερανε οτι ειναι ζωηρουλης

Και παλι τραγικο ειναι φιλεναδα γιατι τελικα ο μικρος την βρηκε την ευκαιρια να φυγει...και παλι καποιος δεν προσεχε!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και παλι τραγικο ειναι φιλεναδα γιατι τελικα ο μικρος την βρηκε την ευκαιρια να φυγει...και παλι καποιος δεν προσεχε!!

 

φυσικα κ ειναι τραγικο.πολλες φορες βεβαια οταν γινεται καποια αλλαγη,κ διπλη αποχωρηση αν ξεφυγει λιγο η προσοχη ειναι αστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Έχασαν το παιδί από τον βρεφονηπιακό

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 3 Αυγούστου 2010, 14:00

 

 

 

Ένα θρίλερ με αίσιο – ευτυχώς – τέλος διαδραματίστηκε την Παρασκευή το πρωί στον Δημοτικό Βρεφονηπιακό Σταθμό «Μαρία Αμπατζή», στην Επάνω Σκάλα Μυτιλήνης. Το προσωπικό του σταθμού αντιλήφθηκε στις 08:30 ότι έλειπε ένα 2χρονο αγοράκι, κατά την διάρκεια της καταμέτρησης των παιδιών. Έψαξαν όλους τους χώρους του σταθμού, στη συνέχεια βγήκαν και έξω και άρχισαν να το αναζητούν, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να εντοπίσουν το παιδάκι.

 

Αμέσως ειδοποίησαν την Αστυνομία, η οποία έσπευσε αμέσως και άρχισε να ερευνά την περιοχή. Μία ώρα περίπου μετά και αφού η αγωνία είχε αρχίσει να κορυφώνεται, το παιδί βρέθηκε να κάθεται σε ένα παγκάκι με έναν ηλικιωμένο κύριο. Αμέσως μετέφεραν το αγοράκι στο σταθμό και οι βρεφονηπιοκόμοι πήγαν στη συνέχεια να ενημερώσουν τους γονείς του παιδιού, στο γραφείο που διατηρούν.

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γονείς σοκαρίστηκαν με το που είδαν υπάλληλους του σταθμού να μπαίνουν στο γραφείο τους και αφού ενημερώθηκαν για το τι συνέβη, έσπευσαν για να βεβαιωθούν ότι το παιδί τους είναι καλά. Το αγοράκι μόλις είδε τη μητέρα του έτρεξε στην αγκαλιά της και ξέσπασε σε κλάματα.

 

Οι γονείς δεν μπορούν ακόμη να πιστέψουν πώς είναι δυνατόν να ξεφύγει από την προσοχή των νηπιαγωγών – οι οποίοι είναι και υπεύθυνοι για την ασφάλεια των παιδιών – ένα παιδί και να χαθεί. Οι γονείς του αγοριού κατέθεσαν τη Δευτέρα καταγγελία στο Δήμο Μυτιλήνης – καθώς ο συγκεκριμένος σταθμός ανήκει στον Δημοτικό Οργανισμό Κοινωνικής Παρέμβασης, του οποίου πρόεδρος είναι ο δήμαρχος Μυτιλήνης, Νάσος Γιακαλής – και ετοιμάζονται να καταθέσουν μήνυση στην Αστυνομία, η οποία έχοντας καταγράψει το περιστατικό, διενεργεί προανάκριση.

 

 

Πηγή: lesvosnews.gr

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!! παναγια μου!!! αν δεν το ειχαν βρει?ο ηλικιωμενος τι ρολο επεζε στο παγκακι? εκεινος δεν αναρωτηθηκε τι κανει ενα 2χρονο μονο του εκει να το ψαξει και να παρει την αστυνομια?

το περιστατικο μου θυμησε πριν απο 3 μηνες ειχα σκεφτει να στειλω το μικρο σε βρεφονηπιακο,οποτε εκανα μια ερευνα γενικη.Στη γειτονια μου βρηκα εναν (δεν το συζητω οτι ηταν ενα μπαχαλο μεσα ολες οι ηλικιες μαζι, το καθενα εκανε οτι ηθελε καμια ταξη και ομαδικο παιχνιδι ..τσπα, παμε με την υπευθηνη στο γραφειο της να μας μιλησει, (το οποιο ηταν μετα απο 3 διαδρομους και 3 κλειστες πορτες μακρυα απο τις αιθουσες των παιδιων..ηταν 2 ενωμενα διαμερισματα σε μια παλια πολυκατοικια), και εκει που μας μιλουσε "ανακαλυπτει" ενα περιπου 2χρονο αγορακι να κρυβεται κατω απο το γραφειο της κλεγοντας ποιος ξερει ποση ωρα ..δεν τον ειχε δει κανεισ!!!! και του λεει χαμογελοντας αμηχανα φυσικα "εδω εισαι εσυ??" και μετα γυρναει σε εμας και συνεχιζει την κουβεντα για το ποσο οργανωμενη ειναι κτλ ενω αυτο συνεχιζε να καθεται εκει κανεις δεν εδωσε σημασια ουτε και ειδοποιησε καμια δασκαλα να ερθει να το παρει με τα αλλα παιδακια!!! επαθα σοκ! απο εκει κ περα δεν ακουγα τιποτα απο αυτα που ελεγε,φανταζομουν να αφηνω το παιδι μου εκει και να το χανουν!

δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη παντως πιστευω οτι θα επρεπε να ειναι πολυ πιο αυστηροι οι κανονισμοι που αφορουν παιδικους σταθμους κ σχολεια. (και στο κτιριο που ηταν τοσο παλιο αναφερομαι κ σε ολα τα αλλα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλα ολα αυτα...αλλα ανθρωποι ειμαστε....σε παιδικο δουλευω και εχουν γινει ατυχηματα...οχι τετοια..αλλα γινονται...ειναι δυσκολο να προσεχεις 28 παιδια...σε μια αιθουσα....δεν λεω οτι ηταν σωστο...αλλα ηρεμια...στον καθενα θα μπορουσε να συμβει..!!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα τυχαινει να πηγαινεται τα παιδια σας σε παιδικο..αν δουλευατε?θα μου πειτε πως αν δεν εισαι υπευθυνο ατομο δεν κανεις αυτη τη δουλεια...αλλα τι να ακνουμε...εγινε τωρα...σημασια εχει που το παιδακι ειναι καλα...

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια τωρα...κι εγω στο δημοτικο που δουλευα καποτε ενας μαθητης της Τεταρτης παρακαλω σε σχολειο με κλειδωμενες πορτες εκανε να φυγει απο τα καγκελα επειδη ειχε νευρα και μολις τον πηρα χαμπαρι πηγα να πεθανω!!!Ετρεξα και τον αρπαξα κυριολεκτικα απο την μπλουζα στο τσακ...Εννοειται συμβαινουν ατυχηματα αλλα ιδιως στον βρεφονηπιακο πρεπει τα ματια να ειναι 14.Εδω κανουνε μυνησεις για 16χρονα που εχουν πληρη συνειδηση και φερουμε εμεις ευθυνη,δεν θα κανανε για το 2χρονο?!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλα ολα αυτα...αλλα ανθρωποι ειμαστε....σε παιδικο δουλευω και εχουν γινει ατυχηματα...οχι τετοια..αλλα γινονται...ειναι δυσκολο να προσεχεις 28 παιδια...σε μια αιθουσα....δεν λεω οτι ηταν σωστο...αλλα ηρεμια...στον καθενα θα μπορουσε να συμβει..!!!!

 

Να ΜΗΝ βαζουν 28 παιδια σε μια αιθουσα. ΚΑΜΙΑ δικαιολογια.....οσο για την ερωτηση της κοπελας......

 

Αν την γλιτωναν απο το να τους σκοτωσω, σιγουρα θα τους το εκαιγα το τσαρδι.....για την πλακα μου ομως. Και μιλαω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!:evil::evil::evil::evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

απλα τυχαινει να πηγαινεται τα παιδια σας σε παιδικο..αν δουλευατε?θα μου πειτε πως αν δεν εισαι υπευθυνο ατομο δεν κανεις αυτη τη δουλεια...αλλα τι να ακνουμε...εγινε τωρα...σημασια εχει που το παιδακι ειναι καλα...

 

 

κοπελα μου εχεις μωρακι? αν οχι δεν μπορεις να καταλαβεις τι τρεμουλο σε πιανει στην ειδηση αυτη ειδικα οταν φανταζεσαι οτι μπορει να ειχε τυχει στο δικο σου παιδι.Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολη δουλεια κανεις δεν ειπε το αντιθετο, καποιος ομως που δεν εχει την υπεθηνοτητα και ωριμοτητα να την κανει ας μην την κανει για να αποφευγονται και τα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την υπευθυνοτητα τους.Μιλαμε για πολυ επαγγελματισμο και ευσυνειδησια.Τους γονεις γιατι τους ενημερωσανε αφου βρηκαν το παιδι???

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την υπευθυνοτητα τους.Μιλαμε για πολυ επαγγελματισμο και ευσυνειδησια.Τους γονεις γιατι τους ενημερωσανε αφου βρηκαν το παιδι???

 

 

 

και γω αναρωτηθηκα ακριβως το ιδιο! :mad:

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχετε.αλλα ειπαμε πως θα μπορουσε να συμβει στον καθενα...μην καταδικαζουμε χωρις να ξερουμε.!!!!

Συγνωμη αλλα εγω καταδικάζω.ΝΑΙ γινονατι ατυχηματα οπωσ πχ η κορη μου εμενα επειδη ειναι και ζωηρουλα μου εχει γυρισει χτυπημενη ή σκισμενη ήξ οτιδηποτε.ΝΑΙ δεν μπορουν να τα κοιτανε ολα μαζι --εδω εμεις ΕΝΑ ΔΥΟ εχουμε και μας χτυπανε πεφτουν κλπκλπ αλλα Η ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΕΝΗ Η ΠΟΡΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΚΛΕΙΝΕΙ!!!!!ΕΓω δηλαδη στο σπιτι γιατι κλειδωνω με ενα παιδι κι ενα γατι:P:::::Δεν μπορω να τα προλαβω αν φυγουν:?:::::

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...