Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ολλανδια

volos

Recommended Posts

καλημερα σας!!!!εχω 2 παιδακια 1 ετων κ 3 ετων προκειται να μετακομισουμε στην ολλανδια συγκεκριμενα στο uden..ξερει κανεις κατι για εκει με τα εμβολια τι γινεται?συνεχιζω κανονικα?στο νοσοκομειο?για παιδικους σταθμους εκει αν ξερετε κατι διαφωτιστε με.....

Διαφημίσεις

Kαλημερα,

δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω τιποτα σχετικα με αυτα που ρωτας,απλα να σου ευχηθω να σας πανε ολα καλα στη νεα σας ζωη...

Αληθεια,πως και αποφασισατε να πατε σε μια ξενη χωρα?

Φανταζομαι θα υπαρχουν προυποθεσεις...

Σε ρωταω,γιατι ολο το σκεφτομαστε και'μεις και ολο εδω μενουμε...

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Kαι εγώ δεν ξέρω.Αλλά οταν με το καλό πας.Γράψε μας για το τρόπο ζωής εκεί

Καλή τύχη

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Διαφημίσεις

Με το καλό να έρθετε στην Ολλανδία!

Λοιπόν, κοίτα να δεις πώς έχει το πράμα: Τα εμβόλια γίνονται με βάση το πρόγραμμα εμβολιασμού που ισχύει εδω και το οποίο είναι λίγο πολύ το ίδιο με της Ελλάδας, απλά το χρονοδιάγραμμα είναι κάποιες φορές λίγο διαφορετικό.

Τα εμβόλια γίνονται από τα λεγόμενα consultatiebureau, είναι κάτι σαν κέντρα υγείας, με γιατρούς, μαίες και άλλους επαγγελματίες υγείας. Για να καταλάβεις τo consultatiebureau αναλαμβάνει να παρακολουθεί την ανάπτυξη του παιδιού λίγες μέρες από την γέννησή του μέχρι την ηλικία των 4 ετών. Παρέχουν συμβουλές για τη διατροφή (πχ. θηλασμός κλπ.), για την σωματική και νοητική ανάπτυξη του παιδιού κλπ. Σε αυτούς απευθύνεσαι για ό,τι σε απασχολεί σχετικά με τα παιδιά και την ανάπτυξή τους, μέχρι 4 ετών, εκτός από αρρώστιες. Αυτό σημαίνει ότι αν ποτέ αρρωστήσει το παιδί, απευθύνεσαι στον οικογενειακό γιατρό (γενικά εδω ισχύει το σύστημα του οικογενειακού γιατρού, τον οποίο βρίσκεις ανάλογα με τη γειτονιά στην οποία μένεις-σε αυτόν απευθύνεσαι για οποιοδήποτε ζήτημα υγείας κι αυτός σου δίνει αγωγή ή σε παραπέμπει σε γιατρούς ειδικότητας, αν χρειάζεται).

Για τους παδικούς σταθμούς...πονεμένη ιστορία...

Υπάρχουν συνήθως σε κάθε πόλη κάποιοι δημοτικοί σταθμοί, ολλανδόφωνοι εννοείται, αλλά δεν ξέρω να σου πω τι κόστος έχουν. Συνήθως υπάρχουν πολύ μεγάλες λίστες αναμονής, να φανταστείς ότι οι περισσότερες ολλανδέζες κάνουν αίτηση για να μπουν στη λίστα από τη στιγμή που γεννιέται το παιδί για να μην πω από τότε που μένουν έγκυες!

Υπάρχουν και ιδιωτικοί (στη Χάγη υπάρχουν και αγγλόφωνοι), των οποίων το κόστος είναι πολύ μεγάλο, αλλά αν εργάζονται και οι δύο γονείς, ένα σημαντικό μέρος καλύπτεται από το κράτος και από τον εργοδότη. Αν δεν εργάζονται και οι δύο γονείς ή να έχουν κάποια σχέση με την Ολλανδία (π.χ. φοιτητές σε ολλανδικό πανεπιστήμιο), δεν δικαιούνται αυτό το ποσο. Για να καταλάβεις, εμείς, επειδή δεν εργάζεται ο άντρας μου, δεν το δικαιούμαστε.

Αυτά σε πρώτη φάση. Ό,τι άλλο θες και ξέρω να σου πω, ρώτα!

fUvDp2.png

Α, να προσθέσω επίσης ότι εκτός από τους κλασσικούς παιδικούς σταθμούς υπάρχουν επίσης και άλλες δύο μορφές πολύ δημοφιλείς:

1. Τα play group για παιδιά από 2,5 ετών και πάνω, τα οποία είναι συνήθως για λίγες ώρες κάθε μέρα ή μερικές μέρες την εβδομάδα.

2. Οι gasthouders δηλαδή μητέρες ή γιαγιάδες οι οποίες κρατάνε, εκτός από τα δικά τους παιδιά ή εγγόνια, αλλά 3 με 4 στο δικό τους σπίτι. Τις βρίσκεις μέσω ειδικών εταιριών και ελέγχονται σε όλα (π.χ συνθήκες ασφάλειας του σπιτιού κλπ.) από αυτές τις εταιρίες και φυσικά σε τελική ανάλυση από το κράτος. Τίποτα δεν γίνεται, όπως καταλαβαίνεις, εκ των ενόντων και στου κασσίδη το κεφάλι! Είναι δηλαδή μια πολύ αξιόπιστη εναλλακτική λύση.

fUvDp2.png

δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να μαθουν γλωσσα τα παιδια...δε θα μπορουν να συνεννοηθουν..το παιδακι σου ξερει τη γλωσσα??αν θυμηθω τιποτα αλλο θα σε ρωτησω..

Διαφημίσεις

καλημερα σας!!!!εχω 2 παιδακια 1 ετων κ 3 ετων προκειται να μετακομισουμε στην ολλανδια συγκεκριμενα στο uden..ξερει κανεις κατι για εκει με τα εμβολια τι γινεται?συνεχιζω κανονικα?στο νοσοκομειο?για παιδικους σταθμους εκει αν ξερετε κατι διαφωτιστε με.....

Καλησπέρα κοριτσάκι,

λοιπόοοοοον,

Πας ήδη με δουλειά??? Αν ναι τότε σου καλύπτουν ιατρική περίθαλψη εσένα και των παιδιών σου???

Αν όχι,

- θα πας στο ΙΚΑ αν έχεις (ΠΡΙΝ ΦΥΓΕΙΣ) και θα ζητήσεις να σου εκδόσουν την EUROPEAN HEALTH INSURANCE CARD (μπλέ χρώματος) εσένα και όλων των μελών της οικογενείας...Κάνει 1 βδομάδα να βγεί και σε καλύπτει για 1 ολόκληρο χρόνο σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης για έκτακτο περιστατικό (που χρήζει νοσοκομείου).....

- Οι παιδικοί σταθμοί είναι συνήθως ιδιωτικοί και κοστίζουν πολλά χιλιάδες ευρώ ετησίως οπότε ξεχνάς αυτην την εκδοχή και θα απευθυνθείς σε expats children care (daycare) οι οποίοι είναι περίπου ώς δημόσιοι και λειτουργούν για τα παιδιά των μεταναστών συγκεκριμένα με σχετικά λιγότερα χρήματα σε σχέση με τους ιδιωτικούς που μπορούν να σου πάρουν μέχρι και 18000 ευρώ ετησίως....

Μπορείς για τους σταθμούς να κοιτάξεις εδώ....

http://www.expatica.com/nl/education/pre_school/A-short-guide-to-childcare-in-Holland_12870.html

και

http://www.iamsterdam.com/en/living/familyandhealth/daycare

- Μόλις πας και εγκατασταθείς και δηλωθείς σε διευθυνση στο κράτος (register in city hall) θα πας σε μια ασφαλιστική εταιρεία και θα ζητήσεις να κάνουν οικογενειακή ασφάλεια που να τα καλύπτει όλα (ξέρουν αυτοί) κοστίζει γύρω στα 120 ευρω το ατομο το μήνα και σου καλύπτει οτιδήποτε σου συμβεί και νοσοκομειακό και όχι, ακόμα και το δόντι σου να σε πιάσει!!!

Μην ανυσυχησεις...ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ οι ΟΛΛΑΝΔΟΙ και αυτοι που μένουν στην χώρα τους πρέπει να έχουν τέτοια ασφάλεια διότι αν δεν την έχεις και χρειαστείς γιατρό θα σε αφήσουν να ψοφίσεις στα σκαλιά του νοσοκομείου....Πολιτική του κράτους.....

Θα ζητήσεις να σου προτείνουν μια καλή ασφαλιστική στο CITY HALL του UDEN...

Θα ζητήσεις ΟΛΟ το ασφαλιστικό πακετό το οποίο παρέχει και οδοντιατρο.....

Μην αγχώνεσε όμως διότι σε καλύπτει για ένα χρόνο η κάρτα που σου είπα να βγάλεις απο το ΙΚΑ (για τα εκτακτα)...

εγώ είχα μια πολύ καλή την οποία μόνο με pμ θα σου δώσω αν θελήσεις!!!

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό...Ότι άλλο θές και μπορώ να σε βοηθήσω στείλε μου pm...Καλό βράδυ!!!