Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να την αφησω στη γιαγια της?


nimar1

Recommended Posts

Το ειχα γραψει αλλου, αλλα το μεταφερω κι εδω μηπως παρω καμια γνωμη...

 

Θα ηθελα μια γνωμη και απο σας, και κυριως τις μαμαδες που εχουν και δευτερο μωρακι. Εσας το μωρο ξυπναει το μεγαλυτερο παιδακι? Να σας πω αρχικα οτι η μικρη μου εχει και ειχε παντα μεγαλο προβλημα με τον υπνο της. Απο τοτε ομως που γεννηθηκε και ο μπεμπης, εχουμε ξεφυγει τελειως. Μολις λιγο ακουστει ο μικρος, ξυπναει και αυτη και της ειναι αδυνατον να κοιμηθει ξανα. Εχει φτασει στο σημειο να κοιμαται ελαχιστες ωρες, και τη βλεπω ολη μερα κακοκεφη και με μαυρους κυκλους. Φοβαμαι πλεον για την αναπτυξη της. Απο την αλλη η πεθερα μου που μενει απο κατω ειναι απολυτα προθυμη να την κραταει καποια βραδυα. Πιστευετε οτι θα ηταν κακο να την αφηνω? Δε με νοιαζει για μενα, εγω ουτως η αλλως ξενυχταω, αλλα δεν μπορω να βλεπω τη μικρουλα μου να υποφερει αλλο. Ο μπεμπης να σας πω οτι εχει παλλινδρομηση και οισοφαγιτιδα, και αυτο τον κανει να κλαιει παρα πολυ μερα νυχτα, και η μικρη μου, εκτος απο τις φορες που ξυπναει απο μονη της, ξυπαναει και καθε φορα που τον ακουει. Μηπως ανησυχω χωρις λογο και δεν υπαρχει προβλημα να κοιμαται λιγο? Συγνωμη, τα λεω λιγο μπερδεμενα, αλλα δεν ξερω τι να κανω. Κυριως αναρωτιεμαι αν θα πειραζε να την αφηνω στην πεθερα μου, για να μπορεσει κι αυτη να κοιμηθει λιγο παραπανω. Πειτε μου κι εσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ειχα γραψει αλλου, αλλα το μεταφερω κι εδω μηπως παρω καμια γνωμη...

 

Θα ηθελα μια γνωμη και απο σας, και κυριως τις μαμαδες που εχουν και δευτερο μωρακι. Εσας το μωρο ξυπναει το μεγαλυτερο παιδακι? Να σας πω αρχικα οτι η μικρη μου εχει και ειχε παντα μεγαλο προβλημα με τον υπνο της. Απο τοτε ομως που γεννηθηκε και ο μπεμπης, εχουμε ξεφυγει τελειως. Μολις λιγο ακουστει ο μικρος, ξυπναει και αυτη και της ειναι αδυνατον να κοιμηθει ξανα. Εχει φτασει στο σημειο να κοιμαται ελαχιστες ωρες, και τη βλεπω ολη μερα κακοκεφη και με μαυρους κυκλους. Φοβαμαι πλεον για την αναπτυξη της. Απο την αλλη η πεθερα μου που μενει απο κατω ειναι απολυτα προθυμη να την κραταει καποια βραδυα. Πιστευετε οτι θα ηταν κακο να την αφηνω? Δε με νοιαζει για μενα, εγω ουτως η αλλως ξενυχταω, αλλα δεν μπορω να βλεπω τη μικρουλα μου να υποφερει αλλο. Ο μπεμπης να σας πω οτι εχει παλλινδρομηση και οισοφαγιτιδα, και αυτο τον κανει να κλαιει παρα πολυ μερα νυχτα, και η μικρη μου, εκτος απο τις φορες που ξυπναει απο μονη της, ξυπαναει και καθε φορα που τον ακουει. Μηπως ανησυχω χωρις λογο και δεν υπαρχει προβλημα να κοιμαται λιγο? Συγνωμη, τα λεω λιγο μπερδεμενα, αλλα δεν ξερω τι να κανω. Κυριως αναρωτιεμαι αν θα πειραζε να την αφηνω στην πεθερα μου, για να μπορεσει κι αυτη να κοιμηθει λιγο παραπανω. Πειτε μου κι εσεις...

 

 

μηπως το πάρει στραβα; οτι "με αφηνεις στη γιαγια για να είσαι με το μπεμπη κι εμενα δε με θελεις" και τετοια;

την αφηνες ποτε βραδυ στην πεθερά σου, ενω κοιμόσουν εσυ επάνω;

 

είναι λεπτο το ζήτημα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχει ξανακοιμηθει στη γιαγια της και περναει καλα μαζι της, εχει και τις ξαδερφουλες της, αλλα και μενα αυτο με ανησυχει, μη νομισει οτι τη διωχνω, ενω το μονο μου αγχος ειναι πως αυτη στερειται πολυτιμο υπνο. Ουφ, δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Ολά τα παιδάκια ξυπνάνε περισσότερο το βράδυ (ακόμα και αυτά που δεν ξυπνάγανε καθόλου) όταν έρθει το αδερφάκι τους στο σπίτι. Αυτό δεν έχει απαραίτητα σχέση με τη φασαρία και το κλαμα του μικρού.

Έχεις τα παιδιά στο ίδιο δωμάτιο? Μήπως αφού κοιμηθεί η κόρη σου να παίρνεις τον μικρό στο δικό σου και να της κλείνεις την πόρτα -εννοείται βάζεις ενδοεπικοινωννία για να την ακούς- για να έχει πιο ησυχία.

Η στέρηση ύπνου είναι πράγματι πολύ κακή και δημιουργεί ένα σωρό προβλήματα. Και το χειρότερο όλων προκαλεί αϋπνία και μπαίνετε σε φαύλο κύκλο. Το πέρασα όλο αυτό με το γιο μου και είναι μια φρίκη. Τρελλή γκρίνια όλη μέρα και στο πόδι όλη τη νύχτα με ένα παιδί να θηλάζει και ένα να ουρλιάζει.

Αυτό που τελικά μας έσωσε ήταν ότι φρόντισα να κοιμάται καλά το μεσημέρι και σιγά-σιγά αυτό βοήθησε και στον βραδυνό ύπνο, αφού το παιδί ήταν πιο ξεκούραστο.

Θα έλεγα να μην αφήνεις τη μικρή σου τα βράδια στη γιαγιά συστηματικά. Μπορείς να το κάνεις που και που και να το παρουσιάσεις σαν προνόμιο (η γιαγιά σε έχει καλεσμένη για το βράδυ!!!! με ενθουσιασμό και χωρίς πίεση αν δεν θέλει.)

Μπορείς επίσης, ειδικά αν η μικρή περνάει έτσι κι αλλιώς κάποιες ώρες στη γιαγιά να της αναθέσεις τον μεσημεριανό ύπνο, ώστε να κοιμάται με την ησυχία της.

Ελπίζω κάτι από αυτά να σε βοηθήσει.

Καλό κουράγιο!!! Και δεν είσαι η μόνη..

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την eliza εξαλλου αν την δωσεις στη γιαγια τα βραδια συστηματικα θα αργησει να συνηθισει τους νεους ηχους του σπιτιου μαζι με τον αδερφουλη της και αυτη η κατασταση θα μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βλεπω Eliza κι εσεις περασατε τα ιδια. Ειναι τουλαχιστον τωρα καλυτερα τα πραγματα? Δεν κοιμουνται στο ιδιο δωματιο, αλλα ειναι τοσο δυσκολη στον υπνο που ξυπναει με το παραμικρο. Κι ουτε το μεσημερι καταφερνει να κοιμηθει, γιατι ο μικρος εχει τελειως αστατο ωραριο και σιγουρα καποια στιγμη θα κλαψει και θα την ξυπνησει. Στ αληθεια ανησυχω να τη βλεπω κουρασμενη και με κοκκινα ματακια και να μην μπορει να κοιμηθει. Μπορει 3 και 4 τη μαυρη νυχτα να μου ζηταει να ζωγραφισει η να της διαβασω βιβλια. Και μεχρι να την παρει ο υπνος περναει ενα διωρο, και μετα ο μικρος την ξαναξυπναει. καπου καπου θελω κι εγω να την αφηνω, ετσι για να παιρνει δυναμεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την eliza εξαλλου αν την δωσεις στη γιαγια τα βραδια συστηματικα θα αργησει να συνηθισει τους νεους ηχους του σπιτιου μαζι με τον αδερφουλη της και αυτη η κατασταση θα μεγαλωνει.

 

Αστα, εχουμε τετοιο θεμα με τον υπνο απο τοτε που γεννηθηκε, που δε συνηθισε ποτε κανεναν ηχο του σπιτιου. Να φανταστεις απο νεογεννητο, που λεγαμε να την εχουμε σε φασαρια για να συνηθιζει(τρομαρα μας), ξυπναγε τοσο ευκολα που στο τελος δεν τολμουσαμε ουτε να μιλησουμε οταν κοιμοταν

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην την αφήσεις στη γιαγιά γιατί ακόμα και αν περνάει τέλεια εκεί θα το πάρει ως απόρριψη. Ότι διώχνεις εκείνη και κρατάς το μωρό μαζί σου. Τα παιδιά είναι στο ιδιο δωμάτιο? Προσπάθησε να τα κοιμίζεις χωριστά μέχρι τουλάχιστον να μπει σε σειρά και το μωρό. Ακόμα και αν δεν έχει το καθένα το δικό του δωμάτιο, προσπάθησε να βρεις τρόπο να κοιμούνται κάπως χωριστά για ένα διάστημα.

 

Να σου πω τη δική μου εμπειρία. Το δικό μας μωρό ξύπναγε 2-3 φορές τη νύχτα στις αρχές για να θηλάσει. Χωρίς φωνές και κλάμματα όμως. Ήταν πολύ ήσυχη. Παρόλαυτα ξύπναγε ταυτόχρονα και η μεγάλη πολλές φορές κατά έναν περίεργο τρόπο, χωρίς στην ουσία να την ξυπνάει το μωρό αφού επικρατουσε ησυχία. Τότε ερχόταν στο κρεββάτι μας, την αφήναμε έχρι να την ξαναπάρει ο ύπνος και μετά την πηγαίναμε στο δικό της. Μερικές φορές την αφήναμε και μέχρι το πρωί. Σιγά σιγά ο ύπνος του μωρού έστρωσε και δεν ξυπνάει πια τη νύχτα. Παραδόξως έστρωσε και ο ύπνος της μεγάλης. Σταμάτησε να ξυπνάει και σταμάτησε να έρχεται στο κρεββάτι μας. Τώρα κοιμίζω πρώτα το μωρό (που κοιμάται νωρίς) και μετά την μεγάλη. Έχουν ομως διαφορετικά δωμάτια. Αν τύχει να είναι στο ίδιο δωμάτιο (πχ σε διακοπές) προσπαθώ να τις κοιμίζω ξεχωριστά σε διαφορετικό χώρο και μετά πηγαίνει η κάθε μία στο κρεββάτι της.

 

Οπότε η συμβουλή μου είναι να τις κοιμίζεις ξεχωριστά για ένα διάστημα και όταν ξυπνάει το μωρό και κλαίει να το παίρνεις αμέσως να το ησυχάζεις...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αχ βλεπω Eliza κι εσεις περασατε τα ιδια. Ειναι τουλαχιστον τωρα καλυτερα τα πραγματα? Δεν κοιμουνται στο ιδιο δωματιο, αλλα ειναι τοσο δυσκολη στον υπνο που ξυπναει με το παραμικρο. Κι ουτε το μεσημερι καταφερνει να κοιμηθει, γιατι ο μικρος εχει τελειως αστατο ωραριο και σιγουρα καποια στιγμη θα κλαψει και θα την ξυπνησει. Στ αληθεια ανησυχω να τη βλεπω κουρασμενη και με κοκκινα ματακια και να μην μπορει να κοιμηθει. Μπορει 3 και 4 τη μαυρη νυχτα να μου ζηταει να ζωγραφισει η να της διαβασω βιβλια. Και μεχρι να την παρει ο υπνος περναει ενα διωρο, και μετα ο μικρος την ξαναξυπναει. καπου καπου θελω κι εγω να την αφηνω, ετσι για να παιρνει δυναμεις.

Ναι! Τώρα τα πράγματα είναι μια χαρά!:D

Όχι πως άλλαξαν όλα από τη μια μερα στην άλλη και είχαμε και πισωγυρίσματα και απ' όλα.

Τώρα κοιμούνται πλέον στο ίδιο δωμάτιο. Η Σοφία ξυπνάει συνήθως 1 φορά. Ο Κωστής βέβαια κοιμάται αρκετά βαριά και δεν ξυπνάει.

 

Δοκίμασε να αναθέσεις τον μεσημεριανό ύπνο στη γιαγιά. Εγώ τον ανέθεσα στον παιδικό σταθμό γιατί σπίτι δεν δεχόταν με τίποτα να κοιμηθεί μεσημέρι. Και σωθήκαμε!

Βάλε τη γιαγιά να έρχεται να τη παίρνει (ή βάλε την να της τηλεφωνεί για να την καλέσει) προτείνοντάς της να κάνουν μαζί κατι που της αρέσει. Όλο αυτό μπορεί να καταλήγει σε μια μεσημεριανή ξεκούραση. Δώσε προτεραιότητα στο να κοιμηθεί και όχι στο ποια στιγμή της μέρας θα συμβεί αυτό. Αυτό το δουλεύετε αργότερα.

 

Σου προτείνω να διαβασεις το "The no-cry sleep solution for tooddlers and preschoolers".

http://www.amazon.com/No-Cry-Sleep-Solution-Toddlers-Preschoolers/dp/0071444912/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1277889507&sr=1-2

Θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα ποιο ακριβώς είναι το δικό σας πρόβλημα και να το λύσεις.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιμουνται στο ιδιο δωματιο, και εχω ολες τις πορτες κλειστες. Και παλι ομως τον ακουει αμεσως και ξυπναει φωναζοντας μπεμπης κλαιει. Το μωρο ειναι αδυνατον να το ησυχασω οτι κι αν κανω, γιατι εχει προβλημα οισοφαγιτιδας, πειναει, ποναει, και αναγκαστικα κλαιει και μαλιστα σπαρακτικα. Ισως σε λιγο καιρο βελτιωθουν τα πραγματα, ομως αυτη τη στιγμη ειμαι σε αδιεξοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eliza σ ευχαριστω για το λινκ. Ειναι παρηγορο οτι τωρα τα πραγματα εχουν φτιαξει για σας. Αν και να πω την αληθεια, εχω την αισθηση οτι η μικρη μου παντα θα εχει προβλημα με τον υπνο της, δηλ. και ως ενηλικας ακομη. Παντως θα δοκιμασω να κοιμαται εστω τα μεσημερια στη γιαγια της, που αλλωστε τη βλεπει καθε μερα και την αγαπαει πολυ, γιατι πιστευω οτι εχει απολυτη αναγκη απο υπνο. Το παιδι φαινεται ολη μερα κουρασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάνε αυτό που λες... Να κοιμάται τα μεσημέρια στη γιαγιά... Αλλά ακόμα και αν είναι δύσκολη η κατάσταση μην την στέλνεις στη γιαγιά το βράδυ. Πίστεύω θα στρώσουν σύντομα τα πράγματα...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Παντως βρε κοριτσια ειναι πολυ δυσκολα με δυο παιδια. τωρα μου φαινεται πως μονο με την κορη μου ηταν παιχνιδακι. Κι ελεγα τοτε πως κουραζομαι...που να ξερα. Μακαρι οντως μεγαλωνοντας να γινεται πιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως βρε κοριτσια ειναι πολυ δυσκολα με δυο παιδια. τωρα μου φαινεται πως μονο με την κορη μου ηταν παιχνιδακι. Κι ελεγα τοτε πως κουραζομαι...που να ξερα. Μακαρι οντως μεγαλωνοντας να γινεται πιο ευκολο.

νομίζω όλες το έχουμε νοιώσει αυτό!;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή ήταν και η δική μου έννοια πριν γεννηθεί η Ιφιγένεια, αν θα ξυπνάει τον Ευριπίδη. Γιατί και αυτός κάνει ελαφρύ ύπνο σαν την κόρη σου.

Παραδόξως όμως, εδώ και μια εβδομάδα που κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο, δεν τον έχει ξυπνήσει ούτε μια φορά. Εκείνη ξυπνάει ανά δίωρο και κλαίει για κανένα πεντάλεπτο κάθε φορά, μέχρι να την αλλάξω, να της καθαρίσω τον αφαλό κλπ. Εκείνος στριφογυρίζει λίγο, αλλά συνεχίζει να κοιμάται.

Επειδή μου έχει κάνει εντύπωση το είπα στην ιδιοκτήτρια του σταθμού που πηγαίνει ο Ευριπίδης, η οποία είναι παιδοψυχολόγος και μου είπε ότι αυτό σημαίνει ότι έχει αποδεχθεί την παρουσία της αδερφής του.

Λέω λοιπόν, μήπως πρέπει να δουλέψεις λίγο πάνω σε αυτό. Δεν ξέρω πως είχατε προετοιμάσει την κόρη σου για τον ερχομό του μωρού...

Το γεγονός πάντως ότι το μωρό κοιμάται μαζί σας και εκείνη μόνη της, μπορεί πρακτικά να φαίνεται καλή ιδέα, αλλά ίσως την κάνει να αισθάνεται παραγκωνισμένη. Αν ισχύει αυτό, με το να τη στείλεις στη γιαγιά θα χειροτερέψουν τα πράγματα.

Ελπίζω να βρεις γρήγορα τη λύση για να μην ταλαιπωρείται ούτε εκείνη ούτε εσύ.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την ειχαμε προετοιμασει οσο μπορει κανεις να προετοιμασει ενα παιδακι ουτε 20 μηνων τοτε για τον ερχομο ενος νεου μελους. Εσενα ειναι και μεγαλυτερος, καταλαβαινει περισσοτερα. Να τον παμε το μικρο στο δωματιο του ειναι αδυνατον ακομα, οπως ξαναειπα εχει παλλινδρομηση και πρεπει να τον παρακολουθουμε. Σκεφτομαι νατην αφησω στη γιαγια της, εστω δοκιμαστικα ενα δυο βραδυα, αν και το ξερω οτι θα κοιμηθει καλα γιατι παντα κοιμαται καλα στη γιαγια της- οσο καλα γινεται δηλ. για τα δεδομενα της.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ζήσαμε ένα εφιαλτικό πρώτο εξάμηνο με τον ερχομό του δεύτερου γιατί ο πρώτος δεν είχε σταματήσει να ξυπνάει ακόμη μέσα στη νύχτα. Ξυπνούσε όμως για καθαρά προσωπικούς του λόγους και αυτό φάνηκε όταν τους βάλαμε μαζί στους 8 μήνες. Ξυπνούσαν εναλλάξ χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλον. Απίστευτο! Πάντως το μεσημέρι στη γιαγιά θα ήταν όντως καλό. Επίσης καλό θα ήταν να αναλάμβανε ο μπαμπάς το βράδυ την μεγάλη και να κοιμόταν μαζί της. Θα μειωθεί και η ζήλια λίγο...Φάση είναι και περνάει. Και μην αγχώνεστε για το αν θα της γίνει συνήθεια. Περνάει χοντρό λούκι με τον ερχομό του μικρού. Ας της γίνει και κανένα χατιράκι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, αλλά θα σου πω κι εγώ να μην την στείλεις στη γιαγιά. Είστε μία οικογένεια, θα βρείτε τις ισορροπίες σας σιγά σιγά. Τώρα είναι ο ύπνος, μετά θα είναι τα παιχνίδια, μετά ίσως κάτι άλλο. Το σημαντικό είναι το μήνυμα που περνάμε στα παιδιά. Και κατά τη γνώμη μου το μήνυμα πρέπει να είναι "είμαστε οικογένεια και τα αντιμετωπίζουμε όλα όλοι μαζί". Θα μου πεις στο θέμα του ύπνου; Και θα σου πω, ναι και στο θέμα του ύπνου και σε όλα τα θέματα. Τώρα είναι ο ύπνος. ΜΕτά θα είναι μια αρρώστια. Θα σκεφτείς "μωρέ, να μην κολλήσει το κακόμοιρο το μεγάλο, ας το στείλω στην πεθερά μου τρεις μερούλες μέχρι να πέσει ο πυρετός του μικρού...". Αν αρχίσεις να μπαίνεις σε αυτή τη λογική, μπορεί να παρασυρθείς. Πάντα για το καλό του παιδιού σου, εννοείται. Όμως δεν είναι λύση το να φεύγουν τα παιδάκια από το σπίτι. Σιγά σιγά θα μάθει να κοιμάται και με τη φασαρία. Δεν σου το λέω θεωρητικά, το έχω ζήσει. Κι εμένα η κόρη μου η μεγάλη ήταν πολύ ευαίσθητη στον ύπνο. Έτρεμα όταν έμπαινα στο δωμάτιό της, μην κάνει λίγο κρατς το γόνατό μου (δεν αστειεύομαι, όντως είχε συμβεί) και πεταχτεί πάνω!!!! Όμως με το πέρασμα του χρόνου προσαρμόστηκε στους ήχους του σπιτιού, στην ύπαρξη άλλων δύο παιδιών, στα αυτοκίνητα που περνάνε απ' έξω.

 

Καλή δύναμη και μην απελπίζεσαι. Απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς ζήσαμε ένα εφιαλτικό πρώτο εξάμηνο με τον ερχομό του δεύτερου γιατί ο πρώτος δεν είχε σταματήσει να ξυπνάει ακόμη μέσα στη νύχτα. Ξυπνούσε όμως για καθαρά προσωπικούς του λόγους και αυτό φάνηκε όταν τους βάλαμε μαζί στους 8 μήνες. Ξυπνούσαν εναλλάξ χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλον. Απίστευτο! Πάντως το μεσημέρι στη γιαγιά θα ήταν όντως καλό. Επίσης καλό θα ήταν να αναλάμβανε ο μπαμπάς το βράδυ την μεγάλη και να κοιμόταν μαζί της. Θα μειωθεί και η ζήλια λίγο...Φάση είναι και περνάει. Και μην αγχώνεστε για το αν θα της γίνει συνήθεια. Περνάει χοντρό λούκι με τον ερχομό του μικρού. Ας της γίνει και κανένα χατιράκι παραπάνω!

 

 

Χμ, δυστυχως με τον μπαμπα της δεν καθεται με τιποτα τη νυχτα. Τη μερα ειναι οκ, αλλα τη νυχτα θελει μονο μαμα. Κι εγω μωρε τη λυπαμαι, γιατι ειχε συνηθισει να ειμαστε αυτοκολλητες και τωρα με εχει λιγο χασει, αφηστε που και μενα μου λειπει η επαφη που ειχαμε. Θα το παλεψω, τι να γινει, θα βρουμε κι εμεις τις ισορροπιες μας, μονο κανα δυο βραδυα σκεφτομαι να την αφησω να συνελθει κι αυτη λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, αλλά θα σου πω κι εγώ να μην την στείλεις στη γιαγιά. Είστε μία οικογένεια, θα βρείτε τις ισορροπίες σας σιγά σιγά. Τώρα είναι ο ύπνος, μετά θα είναι τα παιχνίδια, μετά ίσως κάτι άλλο. Το σημαντικό είναι το μήνυμα που περνάμε στα παιδιά. Και κατά τη γνώμη μου το μήνυμα πρέπει να είναι "είμαστε οικογένεια και τα αντιμετωπίζουμε όλα όλοι μαζί". Θα μου πεις στο θέμα του ύπνου; Και θα σου πω, ναι και στο θέμα του ύπνου και σε όλα τα θέματα. Τώρα είναι ο ύπνος. ΜΕτά θα είναι μια αρρώστια. Θα σκεφτείς "μωρέ, να μην κολλήσει το κακόμοιρο το μεγάλο, ας το στείλω στην πεθερά μου τρεις μερούλες μέχρι να πέσει ο πυρετός του μικρού...". Αν αρχίσεις να μπαίνεις σε αυτή τη λογική, μπορεί να παρασυρθείς. Πάντα για το καλό του παιδιού σου, εννοείται. Όμως δεν είναι λύση το να φεύγουν τα παιδάκια από το σπίτι. Σιγά σιγά θα μάθει να κοιμάται και με τη φασαρία. Δεν σου το λέω θεωρητικά, το έχω ζήσει. Κι εμένα η κόρη μου η μεγάλη ήταν πολύ ευαίσθητη στον ύπνο. Έτρεμα όταν έμπαινα στο δωμάτιό της, μην κάνει λίγο κρατς το γόνατό μου (δεν αστειεύομαι, όντως είχε συμβεί) και πεταχτεί πάνω!!!! Όμως με το πέρασμα του χρόνου προσαρμόστηκε στους ήχους του σπιτιού, στην ύπαρξη άλλων δύο παιδιών, στα αυτοκίνητα που περνάνε απ' έξω.

 

Καλή δύναμη και μην απελπίζεσαι. Απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο...

 

Λες και μας να προσαρμοστει και να αλλαξει να μην ξυπναει με το παραμικρο? Τι να πω, το ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με την ανεμόνη......

Εγω είμαι απόλυτη με αυτό το θέμα......η οικογένεια δεν πρέπει να χωρίζει......και τώρα που είναι αρχή και αργότερα......αν κάνεις τώρα την άρχή ίσως αργότερα το χάσεις εντελώς το παιχνίδι...και τον έλενχο των παιδιών σου....στο λέω εγω έχω 4 παιδιά και μαλιστα τα δίδυμά μου έχουν 2 χρόνια διαφορα με την τριτη μου κόρη που όλοι μου έλεγαν να πάρουν ενα παιδί για να με ξεκουράσουν αλλά ποτέ δεν τα χώρισα....και τώρα με το μωρό πάλι ολοι μαζί είμαστε........

Απλά θέλει υπομονή.....είναι ακόμα αρχή....θα κουραστείς εσύ λιγο αλλά πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις.....τα αδέλφια δένονται όταν μεγαλώνουν μαζι....

Link to comment
Share on other sites

Λες και μας να προσαρμοστει και να αλλαξει να μην ξυπναει με το παραμικρο? Τι να πω, το ευχομαι!

 

Ναι, το πιστεύω ειλικρινά. Εμένα η κόρη μου, να φανταστείς τώρα που είναι 14 χρονών, έρχεται ο μικρός πάνω από το κεφάλι της κι εκείνη συνεχίζει να κοιμάται. Ποιος; Εκείνη που με το τρίξιμο του γόνατου σου λέω (δεν θα το ξεχάσω ποτέ) πεταγόταν πάνω. Όμως βλέπω και τον μικρούλη μας, που όταν ήταν μωρό ξυπνούσε με διάφορους ήχους, τώρα που είναι 4 χρονών κοιμάται με τους ίδιους ήχους απερίσπαστος. Συνηθίζουν τα παιδιάκια, αλλά θέλουν τον χρόνο τους. Εμένα μόνο το δεύτερο παιδί μου κοιμόταν από μωρό ό,τι κι αν γινόταν!!! Μπράβο σου που επιλέγεις να το παλέψεις το θέμα, έχε πίστη στις δυνάμεις σου και στον χρόνο που κυλάει...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με την ανεμόνη......

Εγω είμαι απόλυτη με αυτό το θέμα......η οικογένεια δεν πρέπει να χωρίζει......και τώρα που είναι αρχή και αργότερα......αν κάνεις τώρα την άρχή ίσως αργότερα το χάσεις εντελώς το παιχνίδι...και τον έλενχο των παιδιών σου....στο λέω εγω έχω 4 παιδιά και μαλιστα τα δίδυμά μου έχουν 2 χρόνια διαφορα με την τριτη μου κόρη που όλοι μου έλεγαν να πάρουν ενα παιδί για να με ξεκουράσουν αλλά ποτέ δεν τα χώρισα....και τώρα με το μωρό πάλι ολοι μαζί είμαστε........

Απλά θέλει υπομονή.....είναι ακόμα αρχή....θα κουραστείς εσύ λιγο αλλά πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις.....τα αδέλφια δένονται όταν μεγαλώνουν μαζι....

 

Δε με νοιαζει καθολου για τη δικη μου κουραση, εγω ετσι κι αλλιως θα ξενυχτησω, τι με το ενα παιδι τι και με τα δυο. Μη σας πω προτιμω να την εχω γιατι μου φτιαχνει και το κεφι εκεινη την ωρα με τις ατακες της. Το μονο μου αγχος ειναι μηπως της κανει κακο αυτη η συνεχης ελλειψη υπνου 3 μηνες τωρα. Μηπως εχει επιπτωσεις στην αναπτυξη η την ψυχολογια της. Πιστευετε πως ανησυχω αδικα?

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιαζει καθολου για τη δικη μου κουραση, εγω ετσι κι αλλιως θα ξενυχτησω, τι με το ενα παιδι τι και με τα δυο. Μη σας πω προτιμω να την εχω γιατι μου φτιαχνει και το κεφι εκεινη την ωρα με τις ατακες της. Το μονο μου αγχος ειναι μηπως της κανει κακο αυτη η συνεχης ελλειψη υπνου 3 μηνες τωρα. Μηπως εχει επιπτωσεις στην αναπτυξη η την ψυχολογια της. Πιστευετε πως ανησυχω αδικα?

Εσύ είσαι η μητέρα και ξέρεις καλύτερα για το αν έχει αλλάξει το παιδί σου ή όχι....πριν γεννηθεί το μωρό η μικρή σου κοιμότανε ???

Υπάρχουν παιδάκια που έχουν πρόβλήμα με τον ύπνο ανεξάρτητα να κατι τα ξυπνάει ή οχι.....πχ εμένα τα δίδυμά μετα τα 2 χρόνια αρχισαν να κοιμούνται συνεχόμενα το βράδυ και τότε ήταν που γεννήθηκε το τρίτο μου παιδάκι και άρχισαν πάλι τα όργανα....αλλά ευτυχώς που το μωρό έστρωσε μέσα σε 2 μήνες στο θέμα του ύπνου και έτσι ξυπνούσα μόνο για τα μεγάλα....και ακόμα και τώρα η μεγάλη μου κόρη 10 χρονων πια...το βράδυ ξυπνάει με τον παραμικρό θόρυβο.....

Εσυ προσπάθησε να ασχολήσε περισσότερο με την μεγάλη σου κατά την διάρκεια της ημέρας με βολτίτσες,παιχνιδάκια κτλ...ώστε το βράδυ να πεφτει για ύπνο κουρασμένη.......και στο ξαναλέω ..υπομονη.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...